Jump to content

Hailea F60


carvefish21

Recommended Posts

Καλως τα δεχτικες...90% ειναι κυανο και την αιτια την εγραψες πιο πανω μονος σου...διαβασε εδω

Και απ οτι ειχε γραφτει καπου εδω μεσα στο φορουμ,το κυανο δεν εχει μονο πρασινο χρωμα..

Θα δοκιμάσω αρχικά να το βγάλω σήμερα μιας που δεν το έχω καιρό μήπως και φύγει. Συσκότιση τελευταία λύση, όταν το είχα ξανακάνει, δεν έφυγε και χάλασαν και όλα τα φυτά....

Link to comment
Share on other sites

Κατι λαθος πρεπει να ειχες κανει.Εχω δοκιμασει αυτη τη λυση και πετυχε μια χαρα και δεν ειχα χασει κανενα φυτο

Link to comment
Share on other sites

Κατι λαθος πρεπει να ειχες κανει.Εχω δοκιμασει αυτη τη λυση και πετυχε μια χαρα και δεν ειχα χασει κανενα φυτο

Ξεκινάω με καθαρισμό και καλύτερη κυκλοφορία βυθού και αν δεν... το ξανασυζητάμε....

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινάω με καθαρισμό και καλύτερη κυκλοφορία βυθού και αν δεν... το ξανασυζητάμε....

Έτοιμο!! Μια παρατήρηση θετική θα έλεγα, όταν του ρούφηξα μου φάνηκε σαν φιλμ. Το κυανοβακτήριο δεν θυμάμαι να ήταν σε μορφή φιλμ...

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι να την γλυτωσες γιατι αν ηταν κυανο μπορει να ηταν στην αρχη του ακομα.Παρακολουθησε το μερικες μερες και φτιαξε την κυκλοφορια σου να παιζει παντου.Ετσι και αλλιως σε ενα φυτεμενο πρεπει να παιζει καλη κυκλοφορια για να μεταφερονται παντου τα θρεπτικα συστατικα,σε ολα τα φυτα.

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα μπαρα ψεκασμου να βαραει παραλληλα στην επιφανεια και εκανα 3 τρυπες επιπλεον, να βαραει1 προς τα κατω, 1 διαγωνια και 1 πιο κοντα στην επιφανεια. Η ********** ειναι οτι πρεπει να εχει και η πετρα πανω και πρεπει μαλλον να τη καθαρισω....

Παρακαλω προσεχουμε τις εκφρασεις μας!

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Αν εχει και η πετρας οπως λες πρεπει να την καθαρισεις αλλα μη το κανεις μεσα στο ενυδρειο..θα διαλυθει παντου και μετα θα εχεις θεμα...

Link to comment
Share on other sites

Έτοιμο!! Μια παρατήρηση θετική θα έλεγα, όταν του ρούφηξα μου φάνηκε σαν φιλμ. Το κυανοβακτήριο δεν θυμάμαι να ήταν σε μορφή φιλμ...

Αν ηταν σαν βλενα, καπως ετσι ειναι και το κυανο!

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα μπαρα ψεκασμου να βαραει παραλληλα στην επιφανεια και εκανα 3 τρυπες επιπλεον, να βαραει1 προς τα κατω, 1 διαγωνια και 1 πιο κοντα στην επιφανεια. Η ********** ειναι οτι πρεπει να εχει και η πετρα πανω και πρεπει μαλλον να τη καθαρισω....

Παρακαλω προσεχουμε τις εκφρασεις μας!

ουπς... sorry..

Αν εχει και η πετρας οπως λες πρεπει να την καθαρισεις αλλα μη το κανεις μεσα στο ενυδρειο..θα διαλυθει παντου και μετα θα εχεις θεμα...

Θα το κάνω αύριο

Αν ηταν σαν βλενα, καπως ετσι ειναι και το κυανο!

όταν το ρούφηξα με τη σκούπα ήταν σαν λεπτή μεμβράνη. anyway θα καθαρίσω όσο μπορώ, ότι μπορώ και βλέπουμε...

Να ρίξω κάνα οξυζενέ λέτε μιας που δεν έχει επιπτώσεις στα ψάρια...

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν χρειαζεται! Αστο να δουμε τι θα γινει μεχρι αυριο και μετα βλεπουμε! Εγω παντως με την συσκοτιση που το ειχα καταπολεμησει τα φυτα λιγο την ακουσαν αλλα δεν επαθαν κατι ιδιαιτερο!

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν χρειαζεται! Αστο να δουμε τι θα γινει μεχρι αυριο και μετα βλεπουμε! Εγω παντως με την συσκοτιση που το ειχα καταπολεμησει τα φυτα λιγο την ακουσαν αλλα δεν επαθαν κατι ιδιαιτερο!

Το πρόβλημα μου σε αυτό το θέμα είναι το εξής: Στο παλιό μου ενυδρείο δεν είχα σταυρώσει φυτό. Στην αρχή χάλασαν με τη συσκότιση που είχα κάνει για το ίδιο πρόβλημα, μετά έβαλα κάτι apple snails και δεν έμεινε τίποτα, έβρισκα τα πάντα κομμένα (τα χάρισα μετά) και όταν αποφάσισα να μείνω απλά με μια κρυπτοκορίνα στο κέντρο του ενυδρείου μεγάλωσε τόόόόόσο που την έβγαλα γιατί είχε μπουκώσει όλο το ενυδρείο και ήταν λίγο αντιαισθητικό.... Επίσης οι βαλισνέριες είναι πολύ ευαίσθητες, πάντα μου χαλάγανε και είμαι σίγουρος ότι αν κάνω συσκότιση 4 μέρες οι μισές θα είναι κίτρινες και οι άλλες μισές σάπιες ή τουλάχιστον θα σαπίσουν γρήγορα... Γιαυτό θέλω να εξαντλήσω όλες τις άλλες μεθόδους (είναι ψυχολογικό το θέμα... :bigemo_harabe_net-82:) και αν όντως δεν γίνει κάτι.... Δεν θα έχω άλλη επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα. Ειναι οντως ψυχολογικο το θεμα! Οκ βλεπουμε λοιπον τι θα γινει αυριο και πρατουμε αναλογα!

Link to comment
Share on other sites

Μια μικρή αλλαγή, βγήκε η μικρή πέτρα και μπήκε ξυλαράκι με anubia. Για το άλλο πρόβλημα καμιά εξέλιξη, δεν είδα κάτι σήμερα...post-49235-0-04602200-1387733471_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - carvefish21
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Aν και κάτι δεν μου κάθετε καλά με την moss στη θέση που βρίσκεται . . .

Όσο πάει ομορφαίνει φίλε μου . . . :D :D :D

Link to comment
Share on other sites

Aν και κάτι δεν μου κάθετε καλά με την moss στη θέση που βρίσκεται . . .

Όσο πάει ομορφαίνει φίλε μου . . . :D :D :D

Σαν γρασιδακι θα το εχω, λογικα θα απλωθει, δεν θα την αφησω να παρει υψος παντως...

Link to comment
Share on other sites

Που να απλωθει η μοςς,στην αμμο?Υψος θα σου παρει φιλος,για να απλωθει,πρεπει να εχει και καπου να πιαστει..

Link to comment
Share on other sites

Που να απλωθει η μοςς,στην αμμο?Υψος θα σου παρει φιλος,για να απλωθει,πρεπει να εχει και καπου να πιαστει..

Ναι sorry έχεις δίκιο, δεν το σκέφτηκα. Μπορεί τότε να βάλω κιάλλη μπροστά της προς το τζάμι αν και έτσι δεν με χαλάει. Να ρωτήσω κάποια ''κλαδάκια'' της moss σαν να μαυρίζουν πάνω πάνω, τι είναι αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Ναι sorry έχεις δίκιο, δεν το σκέφτηκα. Μπορεί τότε να βάλω κιάλλη μπροστά της προς το τζάμι αν και έτσι δεν με χαλάει. Να ρωτήσω κάποια ''κλαδάκια'' της moss σαν να μαυρίζουν πάνω πάνω, τι είναι αυτό?

Οταν λες μαυριζουν; Σαν να ξερενονται δηλαδη; ή σαν αλγη;

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να είναι αυτό που είχα βγάλει στην άμμο... Δεν ξέρω.. Να μια photopost-49235-0-00915100-1387749230_thumb.jpg

Κάπου είχε αναφερθεί κάτι για γρασιδάκι. Θα μπορούσα να έχω κάποιες extra πληροφορίες παρακαλώ??? :usd:

Έγινε επεξεργασία - carvefish21
Link to comment
Share on other sites

Σαν μπιχλα μου φαινεται! Αν το κουρεψεις και το αφαιρεσεις ή το αφαιρεσεις σκετο θα ειναι μια χαρα! Για γρασιδι τι θες να μαθεις και για ποιο;

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον βρωμια ειναι οπως λεει και ο Θοδωρης.

Για γρασιδι,τι φωτισμο εχεις (βατ,κελβιν),co2 εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Μπίχλα δεκτή στο ενυδρείο μου. Όλα μέρος της φύσης και της βιολογίας είναι (σε λογικά πάντα επίπεδα)!

Δεν ξέρω kelvin διπλή 24w είναι από τον κωδικό της είναι μάλλον αυτή: http://catalog.gelighting.com/lamp/c...=41155/?r=emea

co2 δεν έχω μόνο τις ταμπλέτες που λέγαμε. Δεν έχω ιδέα τι γρασίδι εννοώ... Κάτι σε χαμηλό και.... πράσινο? :bigemo_harabe_net-77:

rastafarian δεν είχα προσέξει ένα προηγούμενο post σου και έβαλα 4 ταμπλέτες στο ενυδρείο αλλά διατήρησα τις αποστάσεις μεταξύ τους αλλά και από τις ρίζες. Λες να έχω θέματα??

Α 4000k είναι μάλλον τώρα το είδα στα χαρακτηριστικά αλλά είχε πολλά νούμερα και με μπέρδευαν.... :jig:

Έγινε επεξεργασία - carvefish21
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα,οι πολλες ταμπλετες δεν κανουν καλο,φερνουν αλγες και θελει και προσοχη γιατι σε περιπτωση που βγουν απο πανω κατα λαθος παλι θα εχεις προβληματα.

Τωρα για το γρασιδι.γενικα τα γρασιδια θελουν καλο φωτισμο και co2.Εσυ εχεις λιγο λιγοτερο απο 0,5w/lt και δεν εχεις co2.Καταρχην,για μενα η λαμπα σου ειναι λαθος,αφου εχεις 1 λαμπα προσωπικη μου αποψη ειναι οτι θα επρεπε να εχεις 6500Κ και οχι 4000.Οπωτε εγω θα την αλλαζα με 6500Κ.Τωρα για co2 μπορεις να παιξεις με excel αν δεν εχεις καποιο φυτο που το λιωνει (κερατοφυλλο,egeria densa,vallisneria).Δεν θα δεις τρελη αναπτυξη γιατι σαν το αεριο co2 δεν ειναι τιποτα αλλα μια δοκιμη δεν βλαπτει.Απο γρασιδια σου προτεινω τα παρακατω που ειναι σχετικα ευκολα.Διαβασε τα προφιλ τους.

cryptocoryne parva

echinodorus tenellus

eleocharis parvula

Οπως σου ειπα δεν ξερω ποσο καλα θα σου πανε με το excel αλλα δεν χανεις τιποτα να το δοκιμασεις.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα,οι πολλες ταμπλετες δεν κανουν καλο,φερνουν αλγες και θελει και προσοχη γιατι σε περιπτωση που βγουν απο πανω κατα λαθος παλι θα εχεις προβληματα.

Τωρα για το γρασιδι.γενικα τα γρασιδια θελουν καλο φωτισμο και co2.Εσυ εχεις λιγο λιγοτερο απο 0,5w/lt και δεν εχεις co2.Καταρχην,για μενα η λαμπα σου ειναι λαθος,αφου εχεις 1 λαμπα προσωπικη μου αποψη ειναι οτι θα επρεπε να εχεις 6500Κ και οχι 4000.Οπωτε εγω θα την αλλαζα με 6500Κ.Τωρα για co2 μπορεις να παιξεις με excel αν δεν εχεις καποιο φυτο που το λιωνει (κερατοφυλλο,egeria densa,vallisneria).Δεν θα δεις τρελη αναπτυξη γιατι σαν το αεριο co2 δεν ειναι τιποτα αλλα μια δοκιμη δεν βλαπτει.Απο γρασιδια σου προτεινω τα παρακατω που ειναι σχετικα ευκολα.Διαβασε τα προφιλ τους.

cryptocoryne parva

echinodorus tenellus

eleocharis parvula

Οπως σου ειπα δεν ξερω ποσο καλα θα σου πανε με το excel αλλα δεν χανεις τιποτα να το δοκιμασεις.

Τώρα πάει. Στην επόμενη θα βάλω μισή στο κάθε σημείο, το καλό είναι ότι την έθαψα πολύ βαθιά και έχω τουλάχιστον 5 cm πάχος άμμου οπότε μ΄άλλον δεν θα βγουν. Για τη λάμπα φυσικά και θα σε ακούσω και θα πάω να πάρω άλλη... Μικρό το ποσό έτσι κιαλλιώς...

excel έχω να σου πω την αλήθεια αλλά έχω πολλές βαλισνέριες οπότε δεν ρίχνω καθόλου. Για γρασίδι θα δούμε, πιθανoν να μη μπλέξω αφού δεν έχω co2... Θα το σκεφτώ...

Link to comment
Share on other sites

Αφου εχεις βαλισνεριες τοτε αστο,δεν μπορεις να ριξεις excel.Αν ποτε παρεις co2 τοτε το σκεφτεσαι για γρασιδι γιατι χωρις δεν νομιζω οτι θα τα καταφερει δυστοιχος..

Παντως αν αλλαξεις λαμπα μονο καλο θα κανεις. :thumbsu:

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...