Jump to content

Hailea F60


carvefish21

Recommended Posts

Αφου εχεις βαλισνεριες τοτε αστο,δεν μπορεις να ριξεις excel.Αν ποτε παρεις co2 τοτε το σκεφτεσαι για γρασιδι γιατι χωρις δεν νομιζω οτι θα τα καταφερει δυστοιχος..

Παντως αν αλλαξεις λαμπα μονο καλο θα κανεις. :thumbsu:

Έχω άλλη μία σπίτι, θα ψάξω να τη βρω να δω μήπως είναι πιο δυνατή αλλιώς την αλλάζω...

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα δεν ειναι τα βατ της λαμπας αλλα τα κελβιν.Τα κελβιν δεν εχουν σχεση με τα βατ,την ισχυ της λαμπας δηλαδη αλλα με τον χρωματισμο που βγαζει η λαμπα.Οπωτε αν βρεις η παρεις αλλη λαμπα θα ειναι το ιδιο δυνατη μ αυτη που εχεις τωρα,δηλαδη ιδια βατ.Τα κελβιν να αλλαζουν και να ειναι 6500Κ

Αν ειχες 2 λαμπες τοτε θα εβαζες μια 6500Κ και μια 4500Κ

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα δεν ειναι τα βατ της λαμπας αλλα τα κελβιν.Τα κελβιν δεν εχουν σχεση με τα βατ,την ισχυ της λαμπας δηλαδη αλλα με τον χρωματισμο που βγαζει η λαμπα.Οπωτε αν βρεις η παρεις αλλη λαμπα θα ειναι το ιδιο δυνατη μ αυτη που εχεις τωρα,δηλαδη ιδια βατ.Τα κελβιν να αλλαζουν και να ειναι 6500Κ

Αν ειχες 2 λαμπες τοτε θα εβαζες μια 6500Κ και μια 4500Κ

Ναι το κατάλαβα, αρκεί να βρω βέβαια, υπάρχουν στην αγορά τετράπινες διπλές 24w με περισσότερα kelvin? Θέλει ψάξιμο....

Link to comment
Share on other sites

Ναι το κατάλαβα, αρκεί να βρω βέβαια, υπάρχουν στην αγορά τετράπινες διπλές 24w με περισσότερα kelvin? Θέλει ψάξιμο....

Πολύ ψάξιμο, ζαλίστηκα... Στη Ελλάδα η μόνη λάμπα που βρήκα είναι αυτή: http://fotise.gr/product_info.php?cPath=1_211_353&products_id=2334&osCsid=rjuoo60vch2sevja43h6kt5at0

5400k

Από εξωτερικό κάτι ψιλοβρήκα σε 6500k αλλά υπάρχει πρόβλημα στο μήκος μιας που το ενυδρείο μου έχει ειδική υποδοχή για τη λάμπα 32cm και αυτές είναι 38-39cm... Κάτι μου λέει ότι 6500k σε 32cm δεν υπάρχει με τίποτα... Ξέρεις κάνένας κάνα καλό site με λάμπες?

Link to comment
Share on other sites

Ναι 24w. 32cm (διπλή λάμπα 2g11) 4000k και θέλω μια 6500. Αν δεν βρω θα πάρω τη 5400 πάντως...

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια αλλα δεν θυμαμαι τι διαστασεις εχει. Θα την κοιταξω αυριο και θα σου πω! Ειναι 10 watt παντως!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Εχω μια αλλα δεν θυμαμαι τι διαστασεις εχει. Θα την κοιταξω αυριο και θα σου πω! Ειναι 10 watt παντως!

10 δεν νομίζω να κάνει, νομίζω μόνο 24w κουμπώνει πάνω. Ή μπορεί? οεο? Ιδέα δεν έχω... :bigemo_harabe_net-67:

Link to comment
Share on other sites

Κατσε ρε φιλε γιατι θα με τρελλανεις! Εχεις μια λαμπα 24 watt ή 2 των 11; ή μηπως ειναι μια με δυο βραχιωνες;

Link to comment
Share on other sites

Μία με 2 βραχίωνες είναι. Είχα γράψει link πιο πάνω, να αυτή: http://catalog.gelighting.com/lamp/compact-fluorescent-non-integrated/f=biax-l-longlast-4-pin-external-starter-req/p=41155/?r=emea :xmas_smile:

Link to comment
Share on other sites

Thank u! Ε θα βρω μια λάμπα δεν γίνεται...

Link to comment
Share on other sites

Ναι ε? Οπότε αν δεν βρω 6500k να μείνω με τη 4000κ? Να σου πω την αλήθεια μετά τις γιορτές θα έψαχνα πιο καλά, τώρα λόγω δουλειάς έχω περιορισμένο χρόνο...

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα να ψαξεις για 6500Κ,παρε το χρονο σου,δεν ειναι αναγκη να την παρεις και αυριο,απλα μη κανεις και μηνες.:)

Link to comment
Share on other sites

Τι μήνες, εννοείτε πως όχι, τη μεθεπόμενη εβδομάδα θα ασχοληθώ όπως πρέπει... Για εγκυκλοπαιδικούς λόγους η 5400k δεν κάνει επειδή ας πούμε δεν έχει μεγάλη διαφορά από την 4000k ή υπάρχει συγκεκριμένος λόγος?

Α ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!! :CarolSingers:

Έγινε επεξεργασία - carvefish21
Link to comment
Share on other sites

Οι παλιοί γράφουν αλλά κανείς δεν μελετάει. . .

O φωτισμός του φυτεμένου ενυδρείου

Είναι τόόόσα πολλά άρθρα που τι να πρωτοψάξεις... :P

Πολύ κατατοπιστικό άρθρο! :bow:

Link to comment
Share on other sites

Όσο για την λάμπα που ψάχνεις ρίξε μια ματιά εδώ . . .

http://lentzoslampes.gr/

Δεν έχει προιόντα στην σελίδα του αλλά αν πάρεις τηλ όλο και κάτι θα βρεις. . . ;)

Link to comment
Share on other sites

Όσο για την λάμπα που ψάχνεις ρίξε μια ματιά εδώ . . .

http://lentzoslampes.gr/

Δεν έχει προιόντα στην σελίδα του αλλά αν πάρεις τηλ όλο και κάτι θα βρεις. . . ;)

Ωραιος! Θα παρω τηλ. Εκει και στη τεχνοματ που ισως να εχει...

Link to comment
Share on other sites

Πριν ένα χρόνο που ρώτησα στο Λέντζο δεν είχε τέτοια λάμπα και με κοίταζε σαν εξωγήινο... Μη μπεις στον κόπο να πας, πρώτα τηλέφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Πριν ένα χρόνο που ρώτησα στο Λέντζο δεν είχε τέτοια λάμπα και με κοίταζε σαν εξωγήινο... Μη μπεις στον κόπο να πας, πρώτα τηλέφωνο.

Εννοείτε τηλέφωνο πρώτα... Μωρέ έχω βρει σε κάποια site αλλά δεν λένε πόσα kelvin είναι οπότε πρέπει να τους πάρω τηλ...

Μία που βρήκα που μάλλον κάνει αυτή: https://www.easy-lightbulbs.com/light-bulbs/push-in-compact-fluorescent/pll-compact-fluorescent-bulbs/4-pin/pll24-95-ph/

αλλά είναι τελευταία λύση, αν είναι να φέρω από εξωτερικό προτιμώ από ebay όχι άκυρα site που δεμ ξέρω τι και πως...

Link to comment
Share on other sites

Από τον τύπο που γράφει μπορείς να βρεις πόσα kelvin είναι, ανέβασε λινκ να το δούμε. Αυτή που έχεις στο τελευταίο ποστ είναι στα 5000.

Link to comment
Share on other sites

Απόσπασμα από το άρθρο O φωτισμός του φυτεμένου ενυδρείου

Σημαντικές σημειώσεις:
• Η προτάσεις μας αφορούν τους αρχάριους και λιγότερο τους έμπειρους.
• Η απόκτηση της εμπειρίας και ο πειραματισμός τόσο στις θερμοκρασίες του φωτός όσο και την επίδραση τους στην ανάπτυξη των φυτών μας, μας οδηγούν να επιλέγουμε εκείνο τον (συχνά προσωπικό) συνδυασμό λαμπτήρων που καλύπτει τις ειδικές ανάγκες του ενυδρείου μας που εμείς γνωρίζουμε καλύτερα από κάθε άλλον.
• Σε όλες της προτάσεις που κάναμε, μπορούν οι λάμπες να είναι πλήρους φάσματος αλλά να έχετε υπόψη σας ότι αποδίδουν λιγότερο φως.
• Γενικά, λόγω τεχνολογίας, οι λάμπες με χαμηλά Kelvin αποδίδουν λιγότερο φως σε σχέση με της λάμπες με υψηλά Kelvin. Η διαφορά αυτή μερικές φορές φτάνει και το 100%
• Ο κανόνας με τα watt/lit. είναι πολύ ελαστικός και εξαρτάται κατά πολύ από τα Kelvin που έχουν οι λάμπες που θα χρησιμοποιήσουμε και από την εταιρία που της κατασκεύασε. Οπότε για τυχόν απορίες ρωτήστε στο φόρουμ.
• Δώστε λιγάκι βάση και στο καλούμενο Ra Index μας φανερώνει την ποιότητα (απλά διατυπωμένο) του φωτός που έχει η λάμπα μας. Όσο μεγαλύτερο τόσο καλύτερο.
Τον αριθμό αυτό συχνά τον βρίσκουμε πάνω στον λαμπτήρα, συνήθως δίπλα από τα watt. Παράδειγμα 39w 875. Ο πρώτος αριθμός μας φανερώνει το Ra Index που στο συγκεκριμένο παράδειγμα το 8, είναι ένα Ra Index από 80 έως 89, το 75 μας ενημερώνει για τα Kelvin που στην περίπτωση μας είναι 7500. Μην αγοράζετε λάμπες κάτω από 80 Ra Index. Το Ra Index αναφέρεται και σαν CRI (Color Rendering Index).
• Τέλος αν επιθυμούμε να αυξήσουμε το φωτισμό μας η τοποθέτηση ανακλαστήρων αυξάνει το φως μας έως και 100%

Link to comment
Share on other sites

Απόσπασμα από το άρθρο O φωτισμός του φυτεμένου ενυδρείου

Σημαντικές σημειώσεις:

• Η προτάσεις μας αφορούν τους αρχάριους και λιγότερο τους έμπειρους.

• Η απόκτηση της εμπειρίας και ο πειραματισμός τόσο στις θερμοκρασίες του φωτός όσο και την επίδραση τους στην ανάπτυξη των φυτών μας, μας οδηγούν να επιλέγουμε εκείνο τον (συχνά προσωπικό) συνδυασμό λαμπτήρων που καλύπτει τις ειδικές ανάγκες του ενυδρείου μας που εμείς γνωρίζουμε καλύτερα από κάθε άλλον.

• Σε όλες της προτάσεις που κάναμε, μπορούν οι λάμπες να είναι πλήρους φάσματος αλλά να έχετε υπόψη σας ότι αποδίδουν λιγότερο φως.

• Γενικά, λόγω τεχνολογίας, οι λάμπες με χαμηλά Kelvin αποδίδουν λιγότερο φως σε σχέση με της λάμπες με υψηλά Kelvin. Η διαφορά αυτή μερικές φορές φτάνει και το 100%

• Ο κανόνας με τα watt/lit. είναι πολύ ελαστικός και εξαρτάται κατά πολύ από τα Kelvin που έχουν οι λάμπες που θα χρησιμοποιήσουμε και από την εταιρία που της κατασκεύασε. Οπότε για τυχόν απορίες ρωτήστε στο φόρουμ.

• Δώστε λιγάκι βάση και στο καλούμενο Ra Index μας φανερώνει την ποιότητα (απλά διατυπωμένο) του φωτός που έχει η λάμπα μας. Όσο μεγαλύτερο τόσο καλύτερο.

Τον αριθμό αυτό συχνά τον βρίσκουμε πάνω στον λαμπτήρα, συνήθως δίπλα από τα watt. Παράδειγμα 39w 875. Ο πρώτος αριθμός μας φανερώνει το Ra Index που στο συγκεκριμένο παράδειγμα το 8, είναι ένα Ra Index από 80 έως 89, το 75 μας ενημερώνει για τα Kelvin που στην περίπτωση μας είναι 7500. Μην αγοράζετε λάμπες κάτω από 80 Ra Index. Το Ra Index αναφέρεται και σαν CRI (Color Rendering Index).

• Τέλος αν επιθυμούμε να αυξήσουμε το φωτισμό μας η τοποθέτηση ανακλαστήρων αυξάνει το φως μας έως και 100%

http://www.technomat-shop.com/index.php?dispatch=products.view&product_id=79783#axzz2oQ4CHp5b

εδω πχ δεν έχει 3ψήφιο νούμερο γράφει απλά 84. Το 4 δηλώνει 4000k? Στα 2ψήφια νούμερα πρέπει το δεύτερο να είναι 6 ή 7?

εδώ έχει σίγουρα αλλά δεν ξέρω για τα cm, στο σχεδιάγραμμα δείχνει μεγαλύτερη από 32... πρέπει να τους πάρω τηλέφωνο..

http://www.eco-lamps.gr/products/32-solinotos-lamptiras-mk-14-pl.aspx

Έγινε επεξεργασία - carvefish21
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...