Jump to content

Hailea F60


carvefish21

Recommended Posts

Λογικά 4000. Τι να σου πω;Δεν είμαι και ο Phillips... :xmas_smile:

Link to comment
Share on other sites

Λογικά 4000. Τι να σου πω;Δεν είμαι και ο Phillips... :xmas_smile:

:xmas_laugh: :xmas_laugh:

Βρήκα από έξω! Τώρα τι site είναι αυτό....

https://www.easy-lightbulbs.com/light-bulbs/push-in-compact-fluorescent/pll-compact-fluorescent-bulbs/4-pin/pll24-86-na/

Και εδώ αλλά το shipping είναι...... :death:

http://www.ebay.com/itm/4x-24W-865-Power-Compact-PL-Replacement-Bulb-Cool-Daylight-6500k-Straight-4-pin-/390629324336?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item5af3527630

Έγινε επεξεργασία - carvefish21
Link to comment
Share on other sites

Τι λες ρε μεγάλε;;;;; Οι 3 μάγοι θα την φέρουν; Ψάξε σε ελληνικά μαγαζιά και κάτι θα βρεις.

Link to comment
Share on other sites

Τι λες ρε μεγάλε;;;;; Οι 3 μάγοι θα την φέρουν; Ψάξε σε ελληνικά μαγαζιά και κάτι θα βρεις.

Καλά δεν υπήρχε περίπτωση να τη πάρω έτσι κιαλλιώς.... Ακούνε Ελλάδα, βάρα τους λέει μα....ες είναι αυτοί....

Ε ρε δεν θα γυρίσει ο τροχός....

Link to comment
Share on other sites

Καλά δεν υπήρχε περίπτωση να τη πάρω έτσι κιαλλιώς.... Ακούνε Ελλάδα, βάρα τους λέει μα....ες είναι αυτοί....

Ε ρε δεν θα γυρίσει ο τροχός....

Βρήκα αυτή http://www.amazon.co.uk/gp/product/B003AY7ODY/ref=ox_sc_act_title_1?ie=UTF8&psc=1&smid=A1ZIZ50DC7LKE2

20€ βγαίνει συνολικά... Αν δεν βρω Ελλάδα θα τη τσιμπίσω να τελειώνουμε. Πάντως ρε παιδιά πολύ δυσεύρετη η συγκεκριμένη, ελάχιστες βρίσκω σε ebay/amazon και αυτές με πανάκριβα μεταφορικά...

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά τα συγκεκριμένα ενυδρεία έβγαιναν και με λάμπα για γλυκό. Δε γνωρίζω kelvin. Δεν κάνεις μια ερώτηση στην pet camelot να σε κατατοπίσουν;Δε χάνεις τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά τα συγκεκριμένα ενυδρεία έβγαιναν και με λάμπα για γλυκό. Δε γνωρίζω kelvin. Δεν κάνεις μια ερώτηση στην pet camelot να σε κατατοπίσουν;Δε χάνεις τίποτα.

Θα ρωτήσω αν και συνήθως οι stock λάμπες σε ενυδρεία είναι 4000k.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το γνωρίζω γιατί το συγκεκριμένο δεν είναι φωτιστικό,είναι UFO....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν το γνωρίζω γιατί το συγκεκριμένο δεν είναι φωτιστικό,είναι UFO....

Βρήκα μία από amazon 12-13€ και τη παράγγειλα...

http://www.amazon.co.uk/gp/product/B003M4R5RW/ref=cm_sw_r_fa_myi?m=A1ZIZ50DC7LKE2#productDetails

Για να δούμε τι θα έρθει!

Link to comment
Share on other sites

Ο Λέντζος δεν είχε φέρει τελικά από αυτές ή δεν ρώτησες καν ??

Να σου πω την αλήθεια δεν ρώτησα καν... Τη βρήκα χθες το βράδυ στο amazon και τη πήρα να τελειώνουμε....

Το άλλο θεματάκι πάντως που είχα δεν λύθηκε... Μερικές μέρες μετά άρχισε να ξαναεμφανίζεται και σαν να το βλέπω λίίίίγο πιο πράσινο οπότε μάλλον κυανοβακτήριο είναι. Συσκότιση δεν θέλω να κάνω, λέτε να έχω απώλειες με ερυθρομυκήνη?

Διάβασα κάπου ότι μια λύση είναι να προσθέσεις νιτρικά (έχω ακόμα πολύ χαμηλά, αν και έβγαλα τα μισά pistia...). Γίνεται κάτι τέτοιο??

Έγινε επεξεργασία - carvefish21
Link to comment
Share on other sites

Εμ οταν στο ειπα εγω δεν ηθελες να το πιστεψεις...:P

Ακου να σου πω τι παιζει,τα βαρια μας οπλα τα χρησιμοποιουμε σαν τελευταια λυση,στην αρχη κανουμε τα απλα.Στο λεω αυτο γιατι αν μεινουν σπορια στο ενυδρειο σου και σου ξαναβγει το κυανο και εχεις χρησιμοποιησει την χ μεθοδο,μετα θα ερθει πιο δυνατο και αυτη η χ μεθοδος δεν θα πιανει.Δηλαδη αν εσυ ριξεις τωρα ερυθρομυκηνη και σου ξαναβγει το κυανο μετα θα θες πιο μεγαλη δοση.

Η γνωμη μου ειναι να ξεκινησεις συσκοτηση με καποια συγκεκριμενα βηματα,εγω την ειχα χρησιμοποιησει και δεν ειχα χασει ουτε ενα φυτο.Σε 4 μερες τα φυτα δεν παθαινουν τιποτα χωρις φως.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ok. Μάλλον θα τη κάνω, απλά το λέω επειδή την έχω ξανακάνει, δεν έχει πιάσει και μου χαλάσαν και φυτά... Όταν λες συγκεκριμένα βήματα τι εννοείς? Έχω βάλει τη μπάρα ψεκασμού να βαράει προς το κυανοβακτήριο, αεραντλία και θα ψάξω να δω με τι δεν θα περνάει με τίποτα φως...

Απλά σκέφτηκα αντιβιωση σαν πιο αμεσο, σκεψου ότι δουλεύω αυτές τις μέρες 9 το πρωί με 9 το βράδυ οπότε οποιαδήποτε διαδικασία επιπλέον μου φαίνεται βουνό.... Και ο καθαρισμός που κάνω (όχι 100% του κυανιου πάντως) είναι απάλευτος....

Έγινε επεξεργασία - carvefish21
Link to comment
Share on other sites

Τα φυτα δεν χαλανε με 4 μερες χωρις φως.Σκεψου να παραγγειλεις φυτα απο ebay η απο κανενα μαγαζι μακρυα,μεχρι να ερθουν πιο πολλες μερες κανουν και δεν ειναι καν μεσα σε νερο.Και ερχονται μια χαρα.

Αν ειναι να την κανεις θα κανεις τα εξης:

1)Θα κανεις μια καλη αλλαγη νερου.

2)Θα ταισεις καλα τα ψαρια σου.

3)Θα βαλεις αεραντλια στο φουλ.

4)Αν εχεις co2,το σταματας

5)Θα σκεπασεις το ενυδρειο με κουβερτα για να μη περανει καθολου φως και δεν θα ανοιξεις ουτε για ταισμα,για κανεναν λογο.

6)Μετα τις 4 μερες βγαζεις την κουβερτα.

7)Κανεις σκουπα βυθου οπου ειχε κυανο και τραβας ολο το σκοτωμενο,κανεις μια καλη αλλαγη νερου

8)Καθαριζεις τα φιλτρα σου και πετας το ενυδρειακο βαμβακι απο το φιλτρο,βαζεις καινουριο (αυτο το κανουμε για να παρουμε οτι σπορια μπορει να εχουν μεινει στο φιλτρο)

9)Φτιαχνεις τις παραμετρους νερου σου,ανεβαζεις τα επιπεδα co2 και φτιαχνεις την κυκλοφορια σου

Αν δεν πετυχει,μετα παμε σε δραστικοτερα μετρα.

Link to comment
Share on other sites

Τα φυτα δεν χαλανε με 4 μερες χωρις φως.Σκεψου να παραγγειλεις φυτα απο ebay η απο κανενα μαγαζι μακρυα,μεχρι να ερθουν πιο πολλες μερες κανουν και δεν ειναι καν μεσα σε νερο.Και ερχονται μια χαρα.

Αν ειναι να την κανεις θα κανεις τα εξης:

1)Θα κανεις μια καλη αλλαγη νερου.

2)Θα ταισεις καλα τα ψαρια σου.

3)Θα βαλεις αεραντλια στο φουλ.

4)Αν εχεις co2,το σταματας

5)Θα σκεπασεις το ενυδρειο με κουβερτα για να μη περανει καθολου φως και δεν θα ανοιξεις ουτε για ταισμα,για κανεναν λογο.

6)Μετα τις 4 μερες βγαζεις την κουβερτα.

7)Κανεις σκουπα βυθου οπου ειχε κυανο και τραβας ολο το σκοτωμενο,κανεις μια καλη αλλαγη νερου

8)Καθαριζεις τα φιλτρα σου και πετας το ενυδρειακο βαμβακι απο το φιλτρο,βαζεις καινουριο (αυτο το κανουμε για να παρουμε οτι σπορια μπορει να εχουν μεινει στο φιλτρο)

9)Φτιαχνεις τις παραμετρους νερου σου,ανεβαζεις τα επιπεδα co2 και φτιαχνεις την κυκλοφορια σου

Αν δεν πετυχει,μετα παμε σε δραστικοτερα μετρα.

Διοξείδιο πως ανεβάζω?

Επίσης σκέφτομαι να βάλω έναν κυκλοφορητή μέσα (τώρα πως θα το κρύψω, ιδέα δεν έχω), ποια είναι η πιο σωστή θέση, να τον βάλω απέναντι από τον φίλτρο να ρίχνει νερό προς τα εκεί, ή απλά να το βάλω να ρίχνει στο κέντρο του ενυδρείου όπου έχω και το μεγαλύτερο πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Διοξειδιο ανεβαζεις εχοντας καποια παροχη διοξειδιου.

Το τον κυκλοφορητη βαλτον σε σημειο που να κανει κυκλοφορια σε ολο το ενυδρειο.Παιξε λιγο και θα βρεις την σωστη θεση του.:)

Link to comment
Share on other sites

Διοξειδιο ανεβαζεις εχοντας καποια παροχη διοξειδιου.

Το τον κυκλοφορητη βαλτον σε σημειο που να κανει κυκλοφορια σε ολο το ενυδρειο.Παιξε λιγο και θα βρεις την σωστη θεση του. :)

Δεν έχω δυστυχώς... Οπότε πάω να πάρω έναν κυκλοφορητή αύριο και βλέπουμε...

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω δυστυχώς... Οπότε πάω να πάρω έναν κυκλοφορητή αύριο και βλέπουμε...

Αν ο κυκλοφορητης ειναι μεγαλος θα σου τα κανει ολα μανταρα εκει μεσα οποτε προσοχη τι θα αγορασεις!

Link to comment
Share on other sites

Αν ο κυκλοφορητης ειναι μεγαλος θα σου τα κανει ολα μανταρα εκει μεσα οποτε προσοχη τι θα αγορασεις!

της Eheim θα πάρω (επειδή είναι αθόρυβοι, είχα ένα στο παλιό ενυδρείο, αν ξέρει κάποιος πιο αθόρυβο ας μου πει) τον πιο μικρό που υπάρχει... Δεν νομίζω να χρειάζομαι κάτι τι ιδιαίτερο...

Link to comment
Share on other sites

Κοτα εγω εχω τον πιο μικρο της fluval. Ενα watt νομιζω ή δυο. Οταν το ειχα σε καποια συγκεκριμενη θεση, ειδα οτι το ρευμα εφτανε στο 1,20 μηκος και σε βαθος σχεδον 60 ποντους και κουναγε τα φυτα περα δωθε!

Link to comment
Share on other sites

Κοτα εγω εχω τον πιο μικρο της fluval. Ενα watt νομιζω ή δυο. Οταν το ειχα σε καποια συγκεκριμενη θεση, ειδα οτι το ρευμα εφτανε στο 1,20 μηκος και σε βαθος σχεδον 60 ποντους και κουναγε τα φυτα περα δωθε!

Τον πιο μικρό??? Αν ήταν αυτός σε 60 πόντους σαν το δικό μου, κατευθείαν έβγαζα cpd και το γέμιζα με borneo sucker.... Ζωάρα θα κάνανε.... :xmas_laugh: :xmas_laugh: :xmas_laugh:

Λες να έχω πρόβλημα με τον πιο μικρό της Eheim? Αλλά τι μπορώ να κάνω? Παίρνω τον πιο μικρό και ότι βγει.....

Αυτός είναι νομίζω... http://www.pet4u.gr/Product/3801/eheim_kukloforitis_compact_300_1000

Έγινε επεξεργασία - carvefish21
Link to comment
Share on other sites

Τον πιο μικρό??? Αν ήταν αυτός σε 60 πόντους σαν το δικό μου, κατευθείαν έβγαζα cpd και το γέμιζα με borneo sucker.... Ζωάρα θα κάνανε.... :xmas_laugh: :xmas_laugh: :xmas_laugh:

Λες να έχω πρόβλημα με τον πιο μικρό της Eheim? Αλλά τι μπορώ να κάνω? Παίρνω τον πιο μικρό και ότι βγει.....

Αυτός είναι νομίζω... http://www.pet4u.gr/Product/3801/eheim_kukloforitis_compact_300_1000

Τον αγόρασα, τον έβαλα με μπάρα κιόλας για καλύτερη κυκλοφορία, λειτουργεί η αεραντλία και κουκούλωσα τον ενυδρείο με 2 χοντρά μάλλινα παλτά και 1 τσόχα δεμένα με λάστιχο (αυτό που δένεις τη τσόχα στο τραπέζι) πάνω στο ενυδρείο. Είναι λίγο αστείο το θέαμα αλλά... φως δεν περνάει.... Ελπίζω μόνο μη σκάσουν τα ψάρια... Και μην ανέβει η θερμοκρασία....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...