Jump to content

Νέο Ενυδρείο 160Lt ...την Γνώμη Σας


Recommended Posts

λοιπόν παιδιά απέκτησα και δεύτερο ενυδρείο 160lt και θα ήθελα να ρωτήσω εάν είναι δυνατόν ένα φίλτρο BIOBOX 2 μεγαλούτσικο όχι το mini να τα βγάλει πέρα η θα έχω προβλήματα σκέφτομαι να βάλω ένα OSCAR μέσα μονο .και στο 120lt που έχω το ίδιο έχω BIOBOX 2 και έχω μέσα 5 τιγράκια και μέχρι τώρα όλα καλά

zu1tf4.jpg

Link to comment
Share on other sites

αν μπορείτε να με βοηθήσετε σκετικα με την επιλογή θα ήθελα να βάλω ψάρι λίγο μεγάλο σε σχέση e τα τιγράκια περίπου 15-20cm η 30cm max δώστε τα φώτα σας

εάν είναι μέχρι 15-20 cm θα βάλω 2 με 3 ψαράκια

εάν είναι 30cm 1 μονο του

αυτό θέλω γιατί από μικρά έχω 5 τιγράκια και 2 μονομάχους :icon_dance:

Link to comment
Share on other sites

Δώσε μας λίγο τις διαστάσεις του ενυδρείου γιατί δεν μου κάνει ( οπτικά ) για 160 λίτρα. Μήκος χ πλάτος χ ύψος.

Link to comment
Share on other sites

Βαλε χρυσοψαρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φιλε PIT_BULL μην κανεις κατι βιαστικο και μετα εχεις προβλημα! Το ενυδρειο σου ειναι μεγαλο αλλα δεν ειναι τεραστιο! Το ψαρι που λες ειναι γιγαντας και 15- 20 εκ δεν ειναι λιγα!

Link to comment
Share on other sites

Δώσε μας λίγο τις διαστάσεις του ενυδρείου γιατί δεν μου κάνει ( οπτικά ) για 160 λίτρα. Μήκος χ πλάτος χ ύψος.

η διάστασης είναι 100x40x40

Link to comment
Share on other sites

Ναι τοσο βγαινει, 160! Αλλα μεικτα 160! Προσανατολισου αλλου φιλε μου!

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι είναι 160 λίτρα μεικτά. Ψάρια στο μήκος που θέλεις και να ζουν καλά δεν θα στο συνιστούσα . Βεβαία άλλο ένα ψαρί να φτάνει τους 15 πόντος τελικό μέγεθος και άλλο 20 πόντους .Θα σου πρότεινα να κάνεις ένα ενυδρείο με αφρικανές κιχλιδες . Οι επιλογές σου είναι δυο . Η καλύτερη για εμένα είναι να πας σε κιχλιδες της λίμνης Τανγκανίκα όπου στο παρακάτω θα δεις πόσα και τι ψάρια μπορείς να βάλεις στο ενυδρείο σου (προσοχή στο μήκος) http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=61115#entry550987

Ή να πας για λίμνη Malawi και οριακά να βάλεις ένα χαρέμι από ψάρια Mpuna (1 αρσενικό + 3 θηλυκά ). Προσωπικά θα πρότεινα να βάλεις ένα χαρέμι με Labidochromis caeruleus . http://www.cichlid-forum.com/profiles/species.php?id=1669 δές και εδώ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=31835

Έγινε επεξεργασία - marinos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προσανατολίσου σε ψάρια που το τελικό τους μέγεθος να μη ξεπερνά τους 14 πόντους .

Υπάρχει πολύ μεγάλη ποικιλία για να διαλέξεις .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μιας και το αναφεραμε προσφατα οι μελανοταινιες ειναι παρα πολυ καλη επιλογη! Μετα μπορεις να δεις και γκουραμι!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

παιδιά έπαθα αυτό που φοβόμουν πάντα !!!!!πριν λίγο όπως πλησιάζω διπλα στο ενυδρείο το νέο που στήνω πατάει το πόδι μου σε neraaa λοιπόν το ενυδρείο άρχισε να στάζει από κάποια γωνια και ευτυχώς το πρόλαβα τώρα πριν βάλω ψάρι μέσα.περνώ κουβάδες και λάστιχο και το άδειασα το στέγνωσα και του πέρασα ένα παχύ στρώμα γύρο γύρο σιλικόνη ενυδρείου για να κλείσω την τρυπα που δεν μπορούσα να βρω με τίποτα και με λίγα λόγια πάει 1 εβδομάδα στρωσίματος .όταν το πήρα το αφίσα 2 μέρες στο μπαλκόνι γεμάτο για να καταλάβω αν στάζει και δεν έβγαλε σταγόνα ..******* την τύχη μου μέσα έφαγα μια ξενέρα που δεν περιγράφεται :bigemo_harabe_net-87:

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Ε ενταξει συμβαινουν αυτα! Το θεμα ειναι να το φτιαξεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μηπως ειναι υγροποιησεις απο το καπακι του ενυδρειου;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μηπως ειναι υγροποιησεις απο το καπακι του ενυδρειου;

Σωστο!

Link to comment
Share on other sites

όχι όχι παιδιά δεν είναι υγροποίησης από το καπάκι το ix κοιτάξει χτες από κάπου έσταζε αλλα σήμερα το έστησα ξανά και ο θεός βοηθός να δούμε.μέχρι τώρα δείχνει καλά και όπως ηπα έβαλα ένα παχύ στρώμα σιλικόνης εχτές και ελπίζω να αντέξει .

.επίσης να ρωτήσω και κάτι άλλο έχω αυτό το φίλτρο μέσα κάνει για τα λίτρα μου με καλύπτει??

http://www.aquaidea.com/filtro-interno-acquario-completo-uniko-biovita-p-5471.html?osCsid=193ec21d026b530b3c2bc287918593d8

είναι εσωτερικός!!

Έγινε επεξεργασία - PIT_BULL
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως βιαστικες να το γεμισεις με νερο.

μην μου λες τέτοια φιλε μου και τρελαθώ ...άμα μου "ξανασταξι" θα το σπάσω και θα το πετάξω :bigemo_harabe_net-59:

Link to comment
Share on other sites

Γνωμη μου ειναι οτι επρεπε να περιμενεις 1-2 μερες ακομα να στεγνωσει καλα η σιλικονη.Μετα να το γεμισεις μονο νερο για να δεις αν σταζει απο καπου και μετα να το στησεις.

Τι σιλικονη χρησιμοποιησες?

Link to comment
Share on other sites

Νταξει μια χαρα ειναι αυτη η σιλικονη,απλα εγω θα εκανα αυτο που σου ειπα πιο πανω.

Link to comment
Share on other sites

Νταξει μια χαρα ειναι αυτη η σιλικονη,απλα εγω θα εκανα αυτο που σου ειπα πιο πανω.

τώρα φιλε θα δείξει ο χρόνος ....το φίλτρο που έχω με καλύπτει για τα λίτρα μου ? το είδες ?

Link to comment
Share on other sites

Λεει οτι ειναι για ενυδρεια μεχρι 300 λιτρα,οπωτε μαλλον σε καλυπτει.Προσωπικα δεν το ξερω το συγκεκριμενο φιλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Λεει οτι ειναι για ενυδρεια μεχρι 300 λιτρα,οπωτε μαλλον σε καλυπτει.Προσωπικα δεν το ξερω το συγκεκριμενο φιλτρο.

OK! ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!! :sarcasm:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...