Jump to content

Νέο Ενυδρείο 160Lt ...την Γνώμη Σας


Recommended Posts

παιδιά να πω και κάτι άλλο το ενυδρείο μου δεν έχει κόντρες επάνω τι κάνω είναι απαραίτητες η όχι ? το πρόσεξα μήπως τυχόν είχε και τα βγάλανε αλλα όχι δεν έχει κάποιο σημάδι ότι είχε και είναι εργοστασιακό δεν είναι φτιαγμένο.χρειάζεται να βάλω ?

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου για τα οσκαρ κ τα υπολοιπα στα ειπαν κ οι υπολοιποι.τωρα για το ενυδρειο.αν δεν αλλαξεις επιπλο για να παταει ολο στη βαση τοτε θα σου ανοιξει ξανα ειναι σιγουρο.κ βλεπω οτι κ το αλλο ετσι το εχεις.μα καλα ρε παιδια κανεις δε το ειδε?

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου για τα οσκαρ κ τα υπολοιπα στα ειπαν κ οι υπολοιποι.τωρα για το ενυδρειο.αν δεν αλλαξεις επιπλο για να παταει ολο στη βαση τοτε θα σου ανοιξει ξανα ειναι σιγουρο.κ βλεπω οτι κ το αλλο ετσι το εχεις.μα καλα ρε παιδια κανεις δε το ειδε?

Φιλε μου αν παρατηρησεις στο δεξια εχει και ταβλα απο κατω! Στο δευετερο ετσι ειναι η βαση του, δεν νομιζω να εχει προβλημα!

Link to comment
Share on other sites

το δεξι ναι εχεις δικιο εχει ταβλα κ παταει. στραβομαρα μου.το αριστερο ομως επιμενω οτι θα εχει μεγαλο προβλημα ο φιλος.δεν υπαρχει περιπτωση να ειναι δικια του η βαση κ αν συνεχισει να το εχει ετσι οχι απλα διαρροη αλλα θα ανοιξει ολο το ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου για τα οσκαρ κ τα υπολοιπα στα ειπαν κ οι υπολοιποι.τωρα για το ενυδρειο.αν δεν αλλαξεις επιπλο για να παταει ολο στη βαση τοτε θα σου ανοιξει ξανα ειναι σιγουρο.κ βλεπω οτι κ το αλλο ετσι το εχεις.μα καλα ρε παιδια κανεις δε το ειδε?

Φίλε μου και βλέπουμε αλλά και νιώθουμε . . .

Για εμένα λίγο καλύτερο μοίρασμα θέλει στο έπιπλο και αν δεν βγαίνει πάνω από 10 πόντους από την κάθε μεριά δεν θα έχει κανένα απολύτος πρόβλημα και σε καμία περίπτωση δεν προκειται να του

ανοίξει όλο το ενυδρείο!!

Μην ξεχνάμε οτι και το πλαστικό πλάισιο που έχει στην βάση του το ενυδρείο κρατάει και αυτό πολλά !!

Βέβαια ένα κοντραπλακέ θαλάσσης από κάτω θα είναι ιδανικό!!

Link to comment
Share on other sites

παιδιά το ενυδρείο εξέχει από 4 δάχτυλα από την κάθε πλευρά και δεν κάνει ?? ρωτάω γιατί έχω di πολλά έτσι να εξέχουν από 10 pondous δεξιά αριστερά.εμενα τώρα με ενδιαφέρει να μάθω για τις κόντρες που δεν έχει αν θα έχω θέμα, τι λέτε ?

Link to comment
Share on other sites

Αν και το μέτρημα με δάχτυλα δεν βοηθάει η δικιά μου λογική λέει οτι δεν θα έχεις πρόβλημα!!

Κόντρες εφόσον είναι εργοστασιακό αν έπρεπε να υπάρχουν θα τις είχε είχε ήδη. . .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν και το μέτρημα με δάχτυλα δεν βοηθάει η δικιά μου λογική λέει οτι δεν θα έχεις πρόβλημα!!

Κόντρες εφόσον είναι εργοστασιακό αν έπρεπε να υπάρχουν θα τις είχε είχε ήδη. . .

ok φίλος με καθησύχασες :bigemo_harabe_net-100::bigemo_harabe_net-122:

Link to comment
Share on other sites

εγω εξακολουθω να φοβαμαι κ μακαρι να βγω ψευτης.δεν εχει σημασια αν εχει πλαισιο απο κατω.το θεμα ειναι να παταει ολη η επιφανεια του πατου στη βαση για να μοιραζεται σωστα το βαρος.

βεβαια δικα σου τα γενια,δικα σου κ τα χτενια.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά ποσο πρέπει να το αδειάσω έτσι ώστε να μπορέσω με 2 άτομα να το σηκώσω και να μην μου πάθη ζημια το ενυδρείο? να το σηκώσω λίγο και να βάλω ένα κοντραπλακέ θαλάσσης απο κάτω τι μου προτείνεται ? δεν θέλω να το αδειάσω όλο γιατί τώρα είναι στο στρώσιμο δουλεύει 1 εβδομάδα και αν το αδειάσω όλο "φτου" και από την αρχή πάλι

Link to comment
Share on other sites

Να το αδειάσεις .

Το στρώσιμο αυτή τη στιγμή γίνετε στο φίλτρο .

Link to comment
Share on other sites

μη τρομοκρατουμε τον κοσμο.Αν βγαινει λιγο δεξια αριστερα απο το επιπλο δε προκειται να ανοιξει.Συμφωνω με τον rastafari οτι αφου το ξανακολησες επρεπε να το αφηνες 2 μερες χωρις νερο.Το λεει νομιζω και η συσκευασια της σιλικονης.
Εγω στη θεση σου θα το κανα κιχλιδατο να γουσταρεις συμπεριφορες και χρωματα.Φυσικα προσοχη στην επιλογη των ζωντανων.
Επισης δε μετακινουμαι ποτε ενυδρεια με νερο μεσα.Και ναι το στρωσιμο γινεται μεσα σστο βιοογικο του φιλτρου σου αρα μην ανυσηχεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Aν και σου απαντήσανε για το θέμα της βιολογίας αν το θέλεις αν αγχώνεσαι για το νερό που θα χάσεις

φύλαξε όσο περισσότερο μπορείς και ξαναρίξτο μέσα!!

Για το ξύλο τώρα που θα βάλεις από κάτω προτείνω κοντραπλακέ θαλάσσης από 18mm και πάνω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

παιδιά μην βαράτε αλλα σήμερα πήγα και πήρα ένα oscar 10cm και από την στιγμή που το έβαλα μέσα κάθεται κάτω στον πάτο και σαν να γιέρνι από την μια και δεν κουνιέται καθόλου τι να κάνω να ανησυχήσω?? η μέτρησης μου δείξανε ok και η αμμωνία ok,η ανάσα φυσιολογική όχι γρηγορη και από σημάδια στο σώμα δεν έχει κάποιο σημάδι ... δεν μπορούσα άλλο το έβλεπα στα όνειρα μου

xrb14.jpg

2vkds8p.jpg

wamw7b.jpg

Έγινε επεξεργασία - PIT_BULL
Link to comment
Share on other sites

Πηρες ενα ζωντανο που δεν κανει για τα λιτρα σου και τωρα λες να το πας πισω! Τι σε εκανε να αλλαξεις γνωμη;

Στο καταστημα σε τι κατασταση ηταν; Κλεισε τα φωτα και αστο ετσι σημερα!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Πηρες ενα ζωντανο που δεν κανει για τα λιτρα σου και τωρα λες να το πας πισω! Τι σε εκανε να αλλαξεις γνωμη;

Στο καταστημα σε τι κατασταση ηταν; Κλεισε τα φωτα και αστο ετσι σημερα!

δεν άλλαξα γνώμη για το ψάρι αλλα μην είναι άρρωστο η έχει κάτι "γιαφτο" λέω να το παο πίσω, στο μαγαζί έδειχνε καλά με τα αλλα ζωηρό γιατί ήταν σε κοπάδι ήταν 4-5 μαζί

Link to comment
Share on other sites

Εκανες προσαρμογη δηλαδη και μετα την εισοδο στο ενυδρειο συνεβη αυτο;

Link to comment
Share on other sites

Εκανες προσαρμογη δηλαδη και μετα την εισοδο στο ενυδρειο συνεβη αυτο;

ne ne έκανα προσαρμογή για 15 λεπτά και μετά τον έβαλα μέσα

Link to comment
Share on other sites

Θέμα προσαρμογής πήγαινε και μένα το μυαλό μου τόση ώρα απλά περίμενα επιβεβαίωση!!

Μόνο 15 λεπτά ??

Αυτό το έχεις δει ??

Προσαρμογή των ζωντανών στο ενυδρείο μας

Έγινε επεξεργασία - rastafari
Link to comment
Share on other sites

Φιλος,αν το ψαρι ειναι ετσι δεν νομιζω να στο παρουν πισω..

εγώ καλού κακού του ηπα του petshopa ότι σε περίπτωση που πάθη κάτι η δω κάτι περίεγο του το παο πίσω και μου είπε ok μέχρι το σάββατο.

τώρα που τον βλέπω κόβει βόλτες στο ενυδρείο και ξανά πάει στην γωνια

Link to comment
Share on other sites

Και φανταζομαι και με ανοιχτα φωτα ε?

όχι όχι με κλειστό φως και τώρα κλειστό το έχω δηλαδή τα 15 λεπτά δεν είναι αρκετά για προσαρμογή ?? και τι γίνετε τώρα ? θα μου πάθη κάτι το ψαράκι ?

Link to comment
Share on other sites

Mπορεις σε παρακαλω να βαλεις μια γενικη φωτογραφια του ενυδρειου,και να μας πεις και τι θερμοκρασια εχει;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...