Jump to content

Δημιουργια Προβληματοσ Στο Ενυδρειο


giannakos

Recommended Posts

Καλησπέρα. Το ερωτημα μου πιθανον να χαρακτηριστει χαζο και ανοητο απο πολλους πλην ομως ειναι κατι το οποιο με χει απασχολησει. Σε παλιοτερη χρονικη στιγμη προ 5ετιας ειχα ενυδρειο αρκετα μικρο πρι τα 25 ltr στο οποιο ειχα φυτεψει κερατοφυλλο. Όταν το αδειασα γιατιεφοδιαστηκα με ενο ενυδρειο μεγαλυτερο διαπιστωσα στον πατο του ενυδρειο απο την εξωτερικη πλευρα κια συγκεκριμενα στο πλαστικο κατω απο το γυαλι στο σημειο οπου υπηρχε η ριζα απο τοκερατοφυλλο το πλαστικο ε΄χιε γινει κιτρινωπο και υπηρχαν τα σχεδια της ριζας. Υπαρχει περιπτωση οι ριζες των φυτων να διαβρωσουν το γυαλι και να αρχεισουμε να εχουμε διθαρροη στο ενυδρειο ή ακομα να αφησουν σημαδι ακομα και στην βαση του ενυδρειου μετα απο χρονια?

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος ότι επρόκειτο για κερατόφυλλο; Το κερατόφυλλο δεν έχει ρίζες! :bigemo_harabe_net-88:

Link to comment
Share on other sites

Ναι απο μια φιλη μου το πηρα και μου το εδωσε ως κερατοφυλλο.Τελος παντων δεν εχω τωρα κερατοφυλλο,εχω φυτα απο ΙΚΕΑ τα οποια βγαζουν πλοοη ριζα. Υπαρχει περιπτωση να διαβρωθει το γυαλι και η βαση και να εχω διαρροη?

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω, δεν ξέρω, πρώτη φορά το ακούω αυτό, ας περιμένουμε να απαντήσει κάποιος έμπειρος. Εγώ πάντως δεν ανησυχώ, αφού υποτίθεται ότι τα ενυδρεία κατασκευάζονται για να αντέχουν κάποια πράγματα. :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να μπορει η ριζα να σπασει το τζαμι του ενυδρειο,δεν εχω ακουσει κατι σχετικο..

Link to comment
Share on other sites

Εάν μια ρίζα είναι από παντού κλεισμένη έχει τι δύναμη να σπάσει πολλά πράγματα γιατί πρέπει να επεκταθεί, σίγουρα και το γυαλί. Αλλά να διαβρώσει.... όχι δεν το κάνει.

Link to comment
Share on other sites

μόνο αν φυτέψεις δέντρο στο ενυδρείο σου τότε θα σου σπάσει το γυαλί τα φυτά που χρησιμοποιούμε στο ενυδρείο μας δεν έχουν την δυναμική να σπάσουν γυαλί, εκτός αυτού έχουν και πολλά σημεία εκτόνωσης.

Link to comment
Share on other sites

Φιλέ giannokos μην ανησυχείς καθόλου, δεν υπάρχει τετοια περίπτωση! :)

Link to comment
Share on other sites

οκ man!!απλα σου λεω επειδη βρηκα το πλαστικο απο προηγουμενο ενυδρειο μου που ηταν ασπρο το πλαστικο , στα σημεια οπου υπηρχε ριζα ειχε γινει κιτρινο ,διχως να πειραχτει το γυαλι γαυτο και ρωτησα

Link to comment
Share on other sites

Μήπως απλά σε εκείνο το σημείο μαζεύονταν τα νερά που πέφτανε από το καπάκι στο τζαμί του ενυδρείου και εκει στεγνωναν και σχηματιστηκαν άλατα;

Link to comment
Share on other sites

Εάν μια ρίζα είναι από παντού κλεισμένη έχει τι δύναμη να σπάσει πολλά πράγματα γιατί πρέπει να επεκταθεί, σίγουρα και το γυαλί. Αλλά να διαβρώσει.... όχι δεν το κάνει.

Μην ειμαστε υπερβολικοι,οπως ειπε και ο Χρηστος αν φυτεψεις δεντρο στο ενυδρειο σου τοτε ναι,θα σπασει το τζαμι,με τα φυτα του ενυδρειου δεν υπαρχει τετοια περιπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Εάν μια ρίζα είναι από παντού κλεισμένη έχει τι δύναμη να σπάσει πολλά πράγματα γιατί πρέπει να επεκταθεί, σίγουρα και το γυαλί. Αλλά να διαβρώσει.... όχι δεν το κάνει.

Μην ειμαστε υπερβολικοι,οπως ειπε και ο Χρηστος αν φυτεψεις δεντρο στο ενυδρειο σου τοτε ναι,θα σπασει το τζαμι,με τα φυτα του ενυδρειου δεν υπαρχει τετοια περιπτωση.

Δεν μιλάω για ενυδρειακά φυτά(γιατί δεν τα γνωρίζω), δεν το αναφέρω καν, απλά είπα για ρίζες, όπως καλά αναφέρθηκαν παρακάτω, δέντρων, μικρών φυτών κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...