Jump to content

Νεο Ενυδρειο "puffer-Skat-Toxotes"?


Last_Chance

Recommended Posts

Καλησπέρα για μια ακόμη φορά.

Το όνομα μου είναι Βασίλης 38 ετών και όπως έγραψα στα καλωσορίσματα και πραγματικά να πω ότι η αποδοχή σας με χαροποίησε ιδιαίτερα, μόλις τώρα μπόρεσα και έφτιαξα ένα καλό θα έλεγα ενυδρείο.

Η αλήθεια είναι ότι ασχολούμαι αρκετά χρόνια, ποτέ όμως λεπτομερώς…

Με ενυδρεία 50 και 100 λίτρων τι λεπτομερώς να ασχοληθείς άλλωστε(αυτό αφόρα εμένα βεβαίως)

Τώρα με τα 230 λίτρα νομίζω ότι το θέμα «σοβάρεψε» αρκετά και νομίζω ότι για να γίνει σωστή δουλειά, θα πρέπει από την αρχή να επιλέξω τους κατοίκους που θα φιλοξενηθούν, οι οποίοι θα πρέπει να μου αρέσουν, χωρίς όμως να με «κουράζουν»

Παρακάτω βλέπετε το ενυδρείο μου, το οποίο είναι εντοιχιζόμενο κατά κάποιο τρόπο στην βιβλιοθήκη μου στο Σαλόνι…

Υπάρχουν δυο λάμπες από πάνω του, οι οποίες είναι μια μπλε και μια λευκή. Στις photo ανάβει μόνο η μπλε.

Είναι ελάχιστα διακοσμημένο, με άσπρη ψηλή άμμο, λίγες πέτρες και τρία φυτά.

Τα φίλτρα του και γενικά τον καθαρισμό του το επιμελήθηκε «γνωστό» κατάστημα της Θεσσαλονίκης…

Το ενυδρείο ήδη λειτουργεί με νερό από την Παρασκευή το οποίο γέμισα και με νερό το οποίο μου έδωσε το κατάστημα.

Αυτή τη στιγμη ακομη δεν εχω κάνει μετρησεις για PH κτλ αλλα νομιζω ότι ηρθε η ωρα να το κάνω με μια κατάληξη επιτελους για το τι ψαρια θα κολυμπανε μεσα σε αυτό…

Στο καλώς ήρθατε είπα ότι είμαι οπαδός των κιχλιδων και ειδικά με τις αφρικάνες Φροντοζα και τις αμερικανες Cichlasoma Nigrofasciatum με τις οποίες έζησα αρκετά χρόνια στα "μικρά" μου ενυδρεία δίνοντας μου κα πολλούς απογόνους.. Το να βλέπεις αυτά τα ψαράκια πως υπερασπίζονται τα «παιδιά» τους είναι πραγματικά καταπληκτικό. Το μόνο τους μειονέκτημα ήταν ότι μου έκαναν το ενυδρείο «καλοκαιρινό».

Μετά από πολλές σκέψεις και επηρεαζόμενος από την γυναίκα μου(προσπάθησα να σκίσω την γάτα αλλά μάλλον δεν τα κατάφερα) ειμαι σε σκεψεις να ασχοληθω και με αλλα ψαρακια….

Συγκεκριμένα με τα Puffer, Skat και Toxotes. Τα έχουμε δει και τα τρία είδη σε ενυδρεία, συμβίωναν μια χαρά και το θέαμα ήταν καταπληκτικό…

Βέβαια γνωρίζω ότι εδώ έχουμε να κάνουμε με ψάρια υφάλμυρου νερού δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορέσω να τα καταφέρω, για να μην με κουράσουν προσπαθώντας να έχουν τις κατάλληλες συνθήκες και να ζουν άνετα.

Σταναχωριεμε πάρα πολύ όταν βλέπω ένα ψαράκι νεκρό…Είμαι ιδιαίτερα συναισθηματικός σαν άνθρωπος και ειδικά τελευταία που έχασα και τον πατέρα μου, αυτό πλέον με επηρεάζει πάρα πολύ…

Ειλικρινά θα ήθελα να με βοηθήσετε και γιατί όχι να μου προτείνετε κιόλας το τι πρόκειται να κάνω…(Ε θα βλέπει και λίγο η γυναίκα μου) :bigemo_harabe_net-74:

Σας ευχαριστώ

post-57841-0-44879900-1386009173_thumb.jpg

post-57841-0-26511400-1386009188_thumb.jpg

post-57841-0-33178700-1386009201_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οπως πολυ σωστα ειπες αυτα τα ψαρια θελουν υφαλμηρο νερο,οπωτε πας αλλου εκει.Puffer ομως υπαρχουν και γλυκου νερου αλλα ειναι δυσκολα στη διατροφη τους,θα πρεπει να τα ταιζεις ζωντανη τροφη αλλα και σαλιγκαρια.

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες κι απο μενα!

Το ενυδρειο σου φαινεται πολυ ομορφο βεβαια η μπλε λαμπα ισως να σου δημιουργησει προβληματα αλγεων! Τα φυτα σου τι ειναι; Σαν εχινοδοροι φαινονται!

Μονο με αυτα τα ψαρια θες να ασχοληθεις; Οπως ειπες ισως να σε κουρασουν! Το βασικο πιστευω ειναι να αποφασισεις τι θελεις και απο κει και περα αν οντως το θες να το πραξεις!

Το ενυδρειο τι διαστασεις εχει; Τι φιλτρο χρησιμοποιεις και με τι υλικα;

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες κι απο μενα!

Το ενυδρειο σου φαινεται πολυ ομορφο βεβαια η μπλε λαμπα ισως να σου δημιουργησει προβληματα αλγεων! Τα φυτα σου τι ειναι; Σαν εχινοδοροι φαινονται!

Μονο με αυτα τα ψαρια θες να ασχοληθεις; Οπως ειπες ισως να σε κουρασουν! Το βασικο πιστευω ειναι να αποφασισεις τι θελεις και απο κει και περα αν οντως το θες να το πραξεις!

Το ενυδρειο τι διαστασεις εχει; Τι φιλτρο χρησιμοποιεις και με τι υλικα;

Γεια σου Θοδωρή

Νομίζω και εγώ εχινοδοροι είναι και τους επέλεξα γιατί είναι αρκετά «σκληρά»¨φυτά και αντέχουν.

Έχω δυο λάμπες. Μια μπλε και μια Λευκή…Εάν ανάψουν και οι δυο το αποτέλεσμα είναι πολύ όμορφο.

Οι διαστάσεις είναι 1,35 Χ 55 Χ 35

Χρησιμοποιώ δυο κυκλοφορητές της aquael οι οποίοι έχουν τοποθετηθεί απέναντι και μια διπλής εξόδου αεραντλία επίσης της aquael.

Το ενυδρείο φιλτράρεται με ηφαιστιογενή πέτρα, άνθρακα και υαλοβάμβακα λευκό τοποθετημένα όλα και στις δυο μεριές του ενυδρείου.

Ξέρεις όσον αφορά τα ψαριά όλο και καταλήγω στις αγαπημένες μου Φροντόζες. Το ενυδρείο μου βέβαια είναι μικρό και είναι σίγουρο ότι κάποια στιγμή δεν θα τις χωραει και θα πρέπει να τις αποχωριστώ αλλά η αγάπη μου για αυτά τα ψαράκια είναι μεγάλη…

Θεωρώ ότι είναι τα καλύτερα ψάρια για ένα ενυδρείο. Κολυμπανε νωχελικά αλλα περήφανα…Ίσως για αυτό τις λένε και Βασίλισσες.

Σκεφτομαι να τις συνδυάσω και με κάποιες tropheus εάν βρω κάποιες με ωραία χρώματα όπως αυτή της φωτογραφίας

Τα PUFER τα SKAT και οι TOXOTES είναι και αυτά απίθανα ψάρια αλλά θέλουν μάλλον πολύ περιποίηση και δυστυχώς δεν θα έχω το χρόνο για να τους αφιερώσω και θα ταλαιπωρηθούν…Νομίζω ότι σιγά σιγά η ιδέα για να φιλοξενηθούν στο ενυδρείο μου εγκαταλείπεται …

post-57841-0-37209500-1386104071_thumb.jpg

post-57841-0-08178600-1386104378_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο είναι μικρό για Σκατοφάγους Τοξότες ακόμα και για Μονοδάκτυλους .

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες να βάλεις μια μεγάλη ομάδα dwarf puffer.

Αλλιώς από θηρευτές θα σου έλεγα channa bleheri.

Ψάξε και δες τα είναι πολύ ωραία ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

Τα Channa bleheri είναι υπέροχα ψάρια και από τα πιο ήρεμα στο είδος τους, το θέμα είναι ότι δεν τα φέρνουν τα μαγαζιά συχνά, αλλά γίνονται ομαδικές παραγγελίες και εκεί μπορείς να επιλέξεις, παρακολούθα τα καταστήματα στις ανακοινώσεις που κάνουν και θα βρεις υπέροχα ψάρια

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις και άδικο…

Τα ξέρω τα channa bleheri είναι όμορφα ψάρια αλλά σίγουρα αν τα δει η γυναίκα μου θα τα απορρίψει γιατί θα τις θυμίζουν χέλια…

Με έχει πρήξει με τους σκατοφαγους πάντως και όπως πάμε δεν θα το γλιτώσω….

Ψάχνω να δω αν ταιριάζουν με τις φροντόζες...

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο είναι μικρό για Σκατοφάγους Τοξότες ακόμα και για Μονοδάκτυλους .

Σταμάτη το ξέρω και για φροντοζες είναι μικρό.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις και άδικο…

Τα ξέρω τα channa bleheri είναι όμορφα ψάρια αλλά σίγουρα αν τα δει η γυναίκα μου θα τα απορρίψει γιατί θα τις θυμίζουν χέλια…

Με έχει πρήξει με τους σκατοφαγους πάντως και όπως πάμε δεν θα το γλιτώσω….

Ψάχνω να δω αν ταιριάζουν με τις φροντόζες...

Οι φροντοζες ειναι αφρικανες οι σκατοφαγοι οχι!

Link to comment
Share on other sites

Οι φροντοζες ειναι αφρικανες οι σκατοφαγοι οχι!

Αυτό πολλές φορές δεν επηρεάζει και πολύ….ωστόσο είναι κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό πολλές φορές δεν επηρεάζει και πολύ….ωστόσο είναι κάτι.

Τι εννοείς με αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό πολλές φορές δεν επηρεάζει και πολύ….ωστόσο είναι κάτι.

Επηρεαζει! Το argus ειναι ψαρι που θελει υφαλμηρο νερο ενω η φροντοζα οχι και το αντιθετο!

Για ριξε μια ματια εδω http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=22987&p=183863

Link to comment
Share on other sites

Επηρεαζει! Το argus ειναι ψαρι που θελει υφαλμηρο νερο ενω η φροντοζα οχι και το αντιθετο!

Για ριξε μια ματια εδω http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=22987&p=183863

Δεν έχεις αδικο αλλά αφού το έψαξα λίγο, νομίζω ότι εάν πάρεις silver Skat τα οποία είναι από μικρά σε γλυκό νερό δεν θα έχουν πρόβλημα. Με τις φροντοζες επίσης έαν είναι μικρές δεν θα έχεις πρόβλημα….

Δεν ξέρω ακόμη αλλά μάλλον σιγά σιγά ήρθε και η ώρα να αποφασίσω….

Από βδομαδα θα είμαι έτοιμος πιστεύω για να σας δείξω τελικός το ενυδρείο με τα ψαράκια του…

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε (η μαλλον καληνυχτα :P )

Εχω μερικες ενστασεις.

Εδω μιλαμε για τελειως διαφορετικα ψαρια.... Διαφορετικες απαιτησεις στην χημεια νερου, διαφορετικο χαρακτηρα, διαφορετικος βιοτοπος (τουλαχιστον απο οσο ξερω)... Δε νομιζω οτι μπορεις να τα βαλεις μαζι...

Δεν θελω να σου κοψω τα φτερα, αλλα πριν παρεις ενα ζωντανο πρεπει να εχεις τις απαιτουμενες γνωσεις πανω στην φροντιδα του και να μπορεις να του προσφερεις μια αξιοπρεπη διαβιωση.

Δε νομιζω πως ειναι σωστο να στριμωξεις δυο εντελως διαφορετικα ειδη σε ενα ενυδρειο που δεν θα τα χωραει μονο και μονο επειδη σου αρεσουν.

Γνωμη μου ειναι να μην βιαστεις, να κατασταλαξεις σε ενα ειδος, να διαβασεις για τις αναγκες του και να ετοιμαστεις να του τις καλυψεις πληρως.

Η να διαλεξεις αλλα συμβατα ειδη που χωρανε σε αυτο το ενυδρειο και σου αρεσουν (για 227 λιτρα δεν μιλαμε?).

Υπαρχουν παρα πολλες επιλογες, αρκει να το ψαξεις σε βαθος...

Οφειλουμε να σε ενημερωσουμε πως αυτο που θα προσπαθησεις να κανεις ισως εχει κακες συνεπειες στα ιδια τα ψαρια. Η τελικη επιλογη ομως ειναι δικια σου.

Ολα αυτα φιλικα! Καλη συνεχεια με το ενυδρειο σου! :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε (η μαλλον καληνυχτα :P )

Εχω μερικες ενστασεις.

Εδω μιλαμε για τελειως διαφορετικα ψαρια.... Διαφορετικες απαιτησεις στην χημεια νερου, διαφορετικο χαρακτηρα, διαφορετικος βιοτοπος (τουλαχιστον απο οσο ξερω)... Δε νομιζω οτι μπορεις να τα βαλεις μαζι...

Δεν θελω να σου κοψω τα φτερα, αλλα πριν παρεις ενα ζωντανο πρεπει να εχεις τις απαιτουμενες γνωσεις πανω στην φροντιδα του και να μπορεις να του προσφερεις μια αξιοπρεπη διαβιωση.

Δε νομιζω πως ειναι σωστο να στριμωξεις δυο εντελως διαφορετικα ειδη σε ενα ενυδρειο που δεν θα τα χωραει μονο και μονο επειδη σου αρεσουν.

Γνωμη μου ειναι να μην βιαστεις, να κατασταλαξεις σε ενα ειδος, να διαβασεις για τις αναγκες του και να ετοιμαστεις να του τις καλυψεις πληρως.

Η να διαλεξεις αλλα συμβατα ειδη που χωρανε σε αυτο το ενυδρειο και σου αρεσουν (για 227 λιτρα δεν μιλαμε?).

Υπαρχουν παρα πολλες επιλογες, αρκει να το ψαξεις σε βαθος...

Οφειλουμε να σε ενημερωσουμε πως αυτο που θα προσπαθησεις να κανεις ισως εχει κακες συνεπειες στα ιδια τα ψαρια. Η τελικη επιλογη ομως ειναι δικια σου.

Ολα αυτα φιλικα! Καλη συνεχεια με το ενυδρειο σου! :)

Αγαπητέ ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις σου.

Ωστόσο νομίζω ότι ενδεχομένως δεν το έχεις ψάξει καλά το θέμα. Πίστεψε με δεν πρόκειται να κάνω κάτι που θα βλάψει τα ψαράκια που θα έχω μέσα στο ενυδρείο. Πρώτη μου επιλογή είναι σίγουρα να μην έχουν αυτά πρόβλημα και μετά τα δικά μου γούστα.

Ωστόσο μερικές φορές τείνουμε να υπερβάλουμε και καταλήγουμε να έχουμε ενυδρεία τα οποία δεν μας αρέσουν. Νομίζω ότι πάντα υπάρχει λύση για να ικανοποιηθούν και οι δύο «πλευρές»…. Και το θα τα στριμώξω νομίζω ότι είναι υπερβολή. 240 λίτρα είναι το ενυδρείο όχι 80αρι.

Όσο για τα ψαράκια

Οι φροντοζες με τα Skat είναι διαφορετικά είδη αλλά ταιριάζουν μεταξύ τους σε πολλά πράγματα. Ειδικά τα silver Skat είναι πολύ προσαρμόσιμα και είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα μπορούσαν άνετα να ζήσουν με ένα ζευγαράκι μικρές φροντοζες.

Δύσκολα ψάρια είναι τα Puffer τα οποία δεν κάνω καν τον κόπο να το ψάξω.

Το ξέρω ότι κάποια στιγμή θα τα αποχωριστώ γιατί θα μεγαλώσουν πολύ αλλά τι να κάνουμε…θα δούμε

Φιλικά πάντα

Link to comment
Share on other sites

Για τα Σκατοψαρα δεν γνωριζω, ομως οι Φροντοζες μπαινουν σε χαρεμια και οχι σε ζευγαρια (ιδανικα σε ομαδες)... Για ενα χαρεμι (1/2-1/3) χρειαζεσαι τουλαχιστον 400-500 λιτρα. Συν το οτι ειναι ηρεμες κιχλιδες, που σημαινει πως θα εχουν προβλημα εαν τα Σκατοψαρα ειναι επιθετικα.

Δες το προφιλ τους http://www.aquazone.gr/forums/topic/83201-cyphotilapia-frontosa-kigoma/

Και ενα σχετικο θεμα http://www.aquazone.gr/forums/topic/23259-frontosa-cyphotilapia/

Εκτος και αν προκειται να κρατησεις μωρα και οταν αρχιζουν να μεγαλωνουν τα δωσεις... Τοτε δεν ισχυουν τα παραπανω, εκτος απο το οτι τα Σκατοψαρα ισως γινουν επιθετικα και το οτι παλι θα πρεπει να εχεις τις φροντοζες σε κοπαδακι.

Παντως θα πρεπει να εχεις κανονισει το τι θα τα κανεις μετα.

Αν σου αρεσουν τοσο πολυ, σκεψου και τα Νeolamprologus tretocephalus. Μοιαζουν παρα πολυ στις φροντοζες, ζουν σε ζευγαρια και ειναι πολυ μικροτερα.

Link to comment
Share on other sites

Για τα Σκατοψαρα δεν γνωριζω, ομως οι Φροντοζες μπαινουν σε χαρεμια και οχι σε ζευγαρια (ιδανικα σε ομαδες)... Για ενα χαρεμι (1/2-1/3) χρειαζεσαι τουλαχιστον 400-500 λιτρα. Συν το οτι ειναι ηρεμες κιχλιδες, που σημαινει πως θα εχουν προβλημα εαν τα Σκατοψαρα ειναι επιθετικα.

Δες το προφιλ τους http://www.aquazone.gr/forums/topic/83201-cyphotilapia-frontosa-kigoma/

Και ενα σχετικο θεμα http://www.aquazone.gr/forums/topic/23259-frontosa-cyphotilapia/

Εκτος και αν προκειται να κρατησεις μωρα και οταν αρχιζουν να μεγαλωνουν τα δωσεις... Τοτε δεν ισχυουν τα παραπανω, εκτος απο το οτι τα Σκατοψαρα ισως γινουν επιθετικα και το οτι παλι θα πρεπει να εχεις τις φροντοζες σε κοπαδακι.

Παντως θα πρεπει να εχεις κανονισει το τι θα τα κανεις μετα.

Αν σου αρεσουν τοσο πολυ, σκεψου και τα Νeolamprologus tretocephalus. Μοιαζουν παρα πολυ στις φροντοζες, ζουν σε ζευγαρια και ειναι πολυ μικροτερα.

Εννοείται ότι έχω ήδη σκεφτεί ότι οι φροντοζες θέλουν λίτρα….που εγώ δεν διαθέτω… Όμως μέχρι κάποιας ηλικίας αντέχουν.

Και εάν πρόσεξες μιλαω ότι μπορούν να προσαρμοστούν, δεν είπα ότι ταιριάζουν απόλυτα με τα silver skat.

Όντως oi κιχλιδες που μου προτείνεις μοιάζουν με τις Φροντόζες αλλά εάν επέλεγα κάποιες άλλες θα ήταν oi Τροφέους η οι αμερικάνες nigrofasciatum τις οποίες αν και επιθετικές, θεωρώ ένα ψαρί που μπορεί να σου προσφέρει μέγιστες συγκινήσεις με την ευκολία αναπαραγωγής του.

post-57841-0-92996100-1387107743_thumb.jpg

post-57841-0-64035000-1387107752_thumb.jpg

post-57841-0-07039100-1387107812_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι έχω ήδη σκεφτεί ότι οι φροντοζες θέλουν λίτρα….που εγώ δεν διαθέτω… Όμως μέχρι κάποιας ηλικίας αντέχουν.

Και εάν πρόσεξες μιλαω ότι μπορούν να προσαρμοστούν, δεν είπα ότι ταιριάζουν απόλυτα με τα silver skat.

Όντως oi κιχλιδες που μου προτείνεις μοιάζουν με τις Φροντόζες αλλά εάν επέλεγα κάποιες άλλες θα ήταν oi Τροφέους η οι αμερικάνες nigrofasciatum τις οποίες αν και επιθετικές, θεωρώ ένα ψαρί που μπορεί να σου προσφέρει μέγιστες συγκινήσεις με την ευκολία αναπαραγωγής του.

Επίσης μου αρέσουν και αυτές… Haplochromis Livingstonii

post-57841-0-95266300-1387108554_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και αυτα τα haps γινονται πολυ μεγαλα... http://www.tropicalfishsite.com/livingstonii-nimbochromis-livingstonii/

Για Tropheus δες εδω: http://www.aquazone.gr/forums/topic/51296-tropheus-duboisi-marlier-1959/

Και τα Eretmodus μοιαζουν πολυ με Tropheus.

Η πιο ευκολη επιλογη παντως ειναι τα convict...

Link to comment
Share on other sites

Οι πρώτοι κάτοικοι του ενυδρείου….

2 tropheus duboisi

2 Cyphotilapia frontosa

post-57841-0-75944900-1387742749_thumb.jpg

post-57841-0-40822300-1387742760_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Last_Chance
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...