Jump to content

Σκαλαρι-Μελανοταινια


Recommended Posts

Καλησπερα σας. Το σκαλαρι μου και η μελανοταινια εμεινα μονα τους. Ειχα αλλα 2 σκαλαρια αλλα ''εφυγαν''...εχω 2 ερωτησεις τι ειδος ειναι το σκαλαρι μου 'επισημαινω φωτο' και με τι αλλο ειδος ψαριου ταιριαζει. Να προσθεσω οτι ψαχνω για αγορα σκαλαριων.

Link to comment
Share on other sites

Πες μας λιγα λογια για το ενυδρειο σου.Ποσα λιτρα ειναι?Τι μετρησεις εχεις?Ποσο καιρο τρεχει?

Η μελανοταινια με τα σκαλαρια δεν ταιριαζουν,ειναι απο διαφορετικες Ηπειρους με διαφορετικες συνθικες νερου.

Link to comment
Share on other sites

Πες μας λιγα λογια για το ενυδρειο σου.Ποσα λιτρα ειναι?Τι μετρησεις εχεις?Ποσο καιρο τρεχει?

Η μελανοταινια με τα σκαλαρια δεν ταιριαζουν,ειναι απο διαφορετικες Ηπειρους με διαφορετικες συνθικες νερου.

Κωστή μπορεί όπως αναφέρεις να είναι από διαφορετικές Ηπείρους, αλλά να σου αναφέρω ότι τα

διατηρούσα για 4 χρόνια μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Δημητρη συμφωνω φιλε αλλα ειναι αναλογα και το ειδος της Μελανοταινιας,καποιες θελουν μαλακο νερο και καποιες σκληρο.Επισης δεν ειναι και ο καλυτερος συνδιασμος γιατι οι Μελανοταινιες ειναι πολυ γρηγορα ψαρια και μπορει να στρεσαρουν τα σκαλαρια που ειναι πιο αργα.

Link to comment
Share on other sites

Σου είπα όλα αυτά ήταν μαζί 4 χρόνια.

Τώρα έχεις υπ όψη σου τι είδος είναι το σκαλαρι τις φίλης μας για να έρθουμε στο θέμα της.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι ειδος ειναι το σκαλαρι της φιλης αλλα θελω να μαθω και τα λιτρα της οπως και τις μετρησεις της.:)

Link to comment
Share on other sites

Σαν κοι φαινεται! Κι εγω θελω να μαθω τις λεπτομερειες που ρωταει ο Κωστας!

Link to comment
Share on other sites

.............

Η μελανοταινια με τα σκαλαρια δεν ταιριαζουν,ειναι απο διαφορετικες Ηπειρους με διαφορετικες συνθικες νερου.

Και τα δύο είδη μπορούν να ζήσουν στο νερό της Αθήνας χωρίς κανένα πρόβλημα .

Τα τελικά τους μεγέθη ταιριάζουν με τα λίτρα που χρειάζονται , ή διατροφή τους είναι κοντά , γιατί να μη μπορούν να ζήσουν σε κοινόβιο ενυδρείο .

Οσο για το ότι είναι γρήγορα ψάρια οι Μελανοταίνιες και τα Σκαλάρια είναι πάρα πολύ γρήγορα , απλά δεν έχουν αυτή την αέναο κίνηση .

Και το ενυδρείο του Δημήτρη δεν είναι η εξαίρεση στο κανόνα .

Το Σκαλάρι είναι Marble και μάλλον μακρύφτερο .

Link to comment
Share on other sites

Και τα δύο είδη μπορούν να ζήσουν στο νερό της Αθήνας χωρίς κανένα πρόβλημα .

Τα τελικά τους μεγέθη ταιριάζουν με τα λίτρα που χρειάζονται , ή διατροφή τους είναι κοντά , γιατί να μη μπορούν να ζήσουν σε κοινόβιο ενυδρείο .

Οσο για το ότι είναι γρήγορα ψάρια οι Μελανοταίνιες και τα Σκαλάρια είναι πάρα πολύ γρήγορα , απλά δεν έχουν αυτή την αέναο κίνηση .

Και το ενυδρείο του Δημήτρη δεν είναι η εξαίρεση στο κανόνα .

Το Σκαλάρι είναι Marble και μάλλον μακρύφτερο .

Σταματη το ενυδρειο ειναι 120 λιτρα και τα ψαρια αυτα ειναι κοπαδοψαρα

Δεν νομιζω πως σε ενα 120λιτρο μπορει να κρατησει τα σκαλαρια ποσο μαλλον με μελανοταινια!

Link to comment
Share on other sites

Ως προς τα λίτρα , καλό θα ήταν να είχαμε λίγα παρα πάνω .

Σε γενικές γραμμές όμως δεν θα έχει προβλήματα .

Link to comment
Share on other sites

εχω ένα αγγελοψαρο και μεσα απο τις αγγελιες σας θα αγορασω αλλα 3...και ελπιζω ολα να πανε καλα! το marble ειναι αγριο ειδος?

Link to comment
Share on other sites

εχω ένα αγγελοψαρο και μεσα απο τις αγγελιες σας θα αγορασω αλλα 3...και ελπιζω ολα να πανε καλα! το marble ειναι αγριο ειδος?

Εγω λεω οτι τα 120 λιτρα ειναι λια γι αυτα τα ψαρια,θες τουλαχιστον τα 2πλασια κατα τη γνωμη μου και με μεγαλο υψος ενυδρειου.

Link to comment
Share on other sites

Φιλη Ελενα σε 120 λιτρα ( εκτος κι αν σκοπευεις να πας σε μεγαλυτερο στο αμεσο μελλον, δηλαδη στους επομενους 3-4 μηνες ) μην το επιχειρησεις!

Link to comment
Share on other sites

Τεο την ψαρόσουπα όπως λέει ο Κωστής την είχα για 2 χρόνια σε 125αρη και μετά πήγε στο μεγάλο!

Γιατί να έχει η φίλη θέμα με 4 ψάρια μόνο?

Όλα αυτά βέβαια συνεπάγεται με τη φιλτρανση έχει!

Έγινε επεξεργασία - giorgosmarios
Link to comment
Share on other sites

Τεο την ψαρόσουπα ..............

Γιατί ρε Δημήτρη ψαρόσουπα ...... δεν το καταλαβαίνω !!!

Καθίσανε μια χαρά για δύο χρόνια τα ψαράκια , περιποιημένα , όμορφα , χωρίς προβλήματα , μπήκαν μετά σε μεγαλύτερο ενυδρείο ..... γιατί να είναι πρόβλημα .

Δεν το καταλαβαίνω .

Χαλαρά παιδιά ....σιγά σιγα όπως μαθαίνουμε και μεγαλώνουν τα ψαράκια θα ανεβάσουμε και τα λίτρα ή θα τα δώσουμε σε ενα φίλο με καλύτερες συνθήκες και θα βάλουμε άλλα .

Link to comment
Share on other sites

Σταμάτη αυτό το ανέφερα χαρητολογοντας.

Και βέβαια τα ψάρια ήταν μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικα δεν θα τα εβαζα αυτα τα ψαρια μαζι λογω ηπειρου ( προσωπικο κολλημα ) αλλα και επειδη συμφωνω με τον Κωστα οτι οι μελανοταινιες θα ενοχλουν τα σκαλαρια!

Σε 120 λιτρα επειδη τα ειχα κι εγω και ειδα τι κουτουλιδι και στριμωξιδι επεφτε αλλα και ποσο διαφορετικη ηταν η διαφορα στην αναπτυξη αλλα και στην συμπεριφορα των ψαριων μετα οταν μπηκαν στο μεγαλο προτεινω οχι σε 120αρι τα σκαλαρια.

Τωρα για μελανοταινιες, αυτα τα ψαρια θελουν χωρο να κολυμπησουν και τα 80 εκ μηκος που προσφερει το 120αρι δεν νομιζω οτι επαρκουν!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...