Jump to content

Απορία Σχετικά Με Την Απολύμανση Φυτών


mary74

Recommended Posts

Καλημέρα, παιδιά!!!

Με αφορμή το άρθρο του Χρήστου http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=80481&p=744031 σχετικά με την "μερική αποστείρωση" των φυτών (όπως την ονομάζει) ήθελα να ρωτήσω το εξής: Για να εφαρμόσουμε αυτό τον τρόπο αποστείρωσης μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε απλή σόδα (αναψυκτικό? Σας βλέπω που γελάτε.... :bigemo_harabe_net-134: ) ή θα διαλύσουμε μαγειρική σόδα στο νερό? Αν διαλύσουμε μαγειρική σόδα τότε ποιές είναι οι αναλογίες νερού και σόδας?

Θα αγοράσουμε κάποια φυτάκια απο ικεα και δεν θέλω να τα βάλω μέσα στο ενυδρείο μόνο με καλό ξέπλυμα..

Καλοδεχούμενες όλες οι απόψεις.... (Την χλωρίνη θα ήθελα να την αποφύγω...)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φιλος μια λυση είναι με υπερμαγγανικο καλιο,,[potassium permanganate]

Και Θεικο αργιλιο.

Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει το άρθρο για την απολύμανση των φυτών http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=29353&p=246034

Έχεις χρησιμοποιήσει τις συγκεκριμένες μεθόδους?

Ο λόγος που το σκέπτομαι είναι 1. πως θα τα βρω και 2. Ότι έχω και δύο παιδιά στο σπίτι και προσπαθώ να χρησιμοποιώ όσο τον δυνατόν λιγότερα χημικά (δεν θα ήθελα να έχουν πρόσβαση σε αυτά....Όσο και να τα κρύβεις, δεν ξέρεις ποτέ τι σου ξημερώνει....)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα ποτε δεν απολυμενω τιποτα,τα ξεπλενω καλα και μετα μπλουμ μεσα!:)

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγω οτι σχεδον ποτε δεν εχω απολυμανει φυτο...

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό μετά γεμίζουμε και με παρείσακτους στο ενυδρείο . Γεννούν και ασταμάτητα και μέσα σε ένα μήνα είναι γεμάτο . Εγώ πάντως ησύχασα από αυτά . Ανέλαβαν δράση τα χρυσόψαρα . Πάντως από τους τρόπους απολύμανσης εμένα μου φαίνεται πιο εύκολος με την χλωρίνη :) .

Ο Θοδωρής πάντως τα χαρίζει πλεόν , χαχαχαχαχαχαχα .

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, παιδιά!!!

Με αφορμή το άρθρο του Χρήστου http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=80481&p=744031 σχετικά με την "μερική αποστείρωση" των φυτών (όπως την ονομάζει) ήθελα να ρωτήσω το εξής: Για να εφαρμόσουμε αυτό τον τρόπο αποστείρωσης μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε απλή σόδα (αναψυκτικό? Σας βλέπω που γελάτε.... :bigemo_harabe_net-134: ) ή θα διαλύσουμε μαγειρική σόδα στο νερό? Αν διαλύσουμε μαγειρική σόδα τότε ποιές είναι οι αναλογίες νερού και σόδας?

Θα αγοράσουμε κάποια φυτάκια απο ικεα και δεν θέλω να τα βάλω μέσα στο ενυδρείο μόνο με καλό ξέπλυμα..

Καλοδεχούμενες όλες οι απόψεις.... (Την χλωρίνη θα ήθελα να την αποφύγω...)

Εγώ την σόδα την χρησιμοποιώ όταν έχω φουσκώσει από το πολύ φαί , χαχαχαχαχα .

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα!!! Βαγγελη επανηλθες με κεφακια βλεπω.. Που χαθηκες; Λεω να τα απολυμανω με σοδα να μην πεσουν βαρια τα μεζεδακια στον αρχοντα.... Και να μην γεμισει χημικα...

Link to comment
Share on other sites

Πάντα με κεφάκια . Εδώ ήμουν ανέκαθεν , εσύ δεν με έβλεπες . Στο θέμα σου τώρα , με την χλωρίνη μπορείς να κάνεις δουλειά αρκεί να τα βυθίσεις μετά σε αρκετό αντιχλώριο , να τα ξεπλύνεις με άφθονο τρεχούμενο νερό , πάλι με αντιχλώριο και μετά στο ενυδρείο .

Εγώ πάντως όταν πάρω τις ανούμπιες που θέλω , αυτό θα κάνω . Δεν έχω καμία όρεξη να ξαναμαζεύω σαλιγκάρια και διάφορα άλλα :)

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή mary74,

Μόλις χτες φύτεψα 3 φυτάκια που πήρα από τα ΙΚΕΑ. Κι εγώ φοβόμουν κι έλεγα να τα απολυμάνω,γι'αυτό και διάβασα άρθρα σχετικά με αυτά (εδώ μέσα). Τα είχα κάμποσες μέρες στα ποτηράκια τους γιατί δεν είχα χρόνο για να ασχοληθώ, τους έριξα λίγο λίπασμα να έχουν να φάνε ( :P ) και τα είχα δίπλα από το μονομαχοενυδρείο να τα βλέπει το φως της λάμπας και της μέρας. Η ιδέα της χλωρίνης δεν μου άρεσε και τα άλλα μου έμοιαζαν εξωγήινα. Έτσι τα έβαλα μέσα χωρίς απολύμανση, μόνο με ένα "ξέπλυμα" με το παλιό νερό της αλλαγής (ωραίο ξέπλυμα :P με βρώμικο νερό). Αν θέλεις περίμενε να δεις αν θα πάθω κάτι και μετά κάντο κι εσύ. :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Μια χαζή ερώτηση!

Παιδιά γιατί από ΙΚΕΑ ? Από τα petshop είναι ακατάλληλα?

Link to comment
Share on other sites

ο λογος μαλλον ειναι οτι το ικεα τα εχει σε τιμες αναπτυξης της ελλαδας ενω τα πετ σοπ σε τιμες αναπτυξης της ανεργιας!!

υγ.μη ξεχναμε βεβαια και τις αγγελιες!!

Έγινε επεξεργασία - polyagkistro
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

υπερμαγγανικό κάλιο (Potassium Permanganate) ή αλλιώς «PP» είναι πολύ εύκολο να βρείς σε φακελάκια στο φαρμακείο.

Εγώ τα φυτά από ικέα τα απολύμανα με αυτόν τον τρόπο. Περισσότερο πάντως φοβάμαι τα λιπάσματα που πιθανός έχουν παρά σαλιγκάρια. Θα πρότεινα να βάλετε για λίγες μέρες στο ποτηράκι των φυτών 1/2 νερό από το ενυδρείο, μετά αλλαγή με 100% νερό από το ενυδρείο 1-2 μέρες ακόμα , καλό ξέπλυμα ή απολύμανση και μετά μπλουμ

Link to comment
Share on other sites

Ειναι καθαρα οικονομικο το θεμα!! Για ανουμπια που ρωτησα ηθελαν 8-9 ευρω... Πιο πολυ κοστιζουν τα φυτα απο τα ψαρια...

Καλιροη αυριο προβλεπεται η αγορα, μεχρι να τα φυτεψω πιστευω θα εχουμε νεα απο τα ψαρακια σου!!! Δεν με ανησυχουν οι λαθρεπιβατες οσο το οτιδηποτε αλλο μπορει να προκαλεσει ασθενεια στα ψαρακια... Λεω να δοκιμασω τη σοδα....

Link to comment
Share on other sites

Symvoulos

δεν ειχα δει την απαντηση σου γιατι εγραφα... Θα ρωτησω στο φαρμακειο για το υπεμαγγανικο καλιο και θα προχωρησω .... Ειχες ποτε καποιο σοβαρο προβλημα με αυτα τα φυτα; θελω να παρω και για το νεο ενυδρειο που ετοιμαζουμε. Αντεχουν να υποθεσω και εκτος νερου για λιγες ημερες.....

Link to comment
Share on other sites

Symvoulos

δεν ειχα δει την απαντηση σου γιατι εγραφα... Θα ρωτησω στο φαρμακειο για το υπεμαγγανικο καλιο και θα προχωρησω .... Ειχες ποτε καποιο σοβαρο προβλημα με αυτα τα φυτα; θελω να παρω και για το νεο ενυδρειο που ετοιμαζουμε. Αντεχουν να υποθεσω και εκτος νερου για λιγες ημερες.....

και εγώ λίγο καιρό έχει που φύτεψα .

δες εδώ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=90464&hl= κάποια στοιχεία που μαζεύω και αν πάρεις γράψε και εσύ τις εντυπώσεις σου.

Εχω σκοπό να περάσω ξανά από ικέα την παρασκευή για να βρω κι άλλα διαφορετικά

Link to comment
Share on other sites

Όταν κάνουμε τις αγορές θα ανεβάσω και εγώ φωτογραφίες στο θέμα που έχεις ξεκινήσει (το είχα διαβάσει γιατί έψαχνα πληροφορίες για τα φυτά του ΙΚΕΑ) για να κάνουμε ότι αναγνώριση μπορούμε στα συγκεκριμένα φυτά (προσωπικά το βρήκα καλή ιδέα...)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για αυτό μετά γεμίζουμε και με παρείσακτους στο ενυδρείο . Γεννούν και ασταμάτητα και μέσα σε ένα μήνα είναι γεμάτο . Εγώ πάντως ησύχασα από αυτά . Ανέλαβαν δράση τα χρυσόψαρα . Πάντως από τους τρόπους απολύμανσης εμένα μου φαίνεται πιο εύκολος με την χλωρίνη :) .

Ο Θοδωρής πάντως τα χαρίζει πλεόν , χαχαχαχαχαχαχα .

Δεν ειναι τιποτα τρομερο οι λαθρεπιβατες και ποτε το ενυδρειο μου δεν γεμισε με αυτους χαρις στο anatome helena μου. Τωρα και να απολυμανθουν τα φυλλα των φυτων παντα υπαρχει πιθανοτητα οι φιλοι λαθρεπιβατες να εμφανιστουν αφου δεν ξερουμε που εχουν τοποθετησει τα αυγα τους...ριζιδια...ριζα που δεν απολυμενεται....
Link to comment
Share on other sites

Η απυμανση κατα τη γνωμη μου δεν γινεται για να γλυτωσουμε απο τους λαθρεπιβατες αλλα απο σοβαροτερες καταστασεις οπως η μεταφορα ασθενειων η παρασιτων κλπ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η απυμανση κατα τη γνωμη μου δεν γινεται για να γλυτωσουμε απο τους λαθρεπιβατες αλλα απο σοβαροτερες καταστασεις οπως η μεταφορα ασθενειων η παρασιτων κλπ.

Η λογική αυτή είναι, αν και οι λαθρεπιβάτες μπορούν να χαρακτηριστουν άνετα παράσιτα, από την στιγμή που καποια σου τρώνε λιγο απο τα φυτά σου, αλλά και σε πολλές περιπτώσεις αν ο αριθμός τους ξεφύγει σου ανεβάζουν και νιτρικο-φωσφορικα (κυριως σε μικρα συστήματα)

Link to comment
Share on other sites

Η απυμανση κατα τη γνωμη μου δεν γινεται για να γλυτωσουμε απο τους λαθρεπιβατες αλλα απο σοβαροτερες καταστασεις οπως η μεταφορα ασθενειων η παρασιτων κλπ.

Άρα με αυτό το σκεπτικό που λες θα πρέπει κι όταν παίρνουμε φυτά από συνχομπιστα να τα απολυμαίνουμε.

Link to comment
Share on other sites

Απο σόδα να προτιμήσεις ΗΒΗ που είναι Ελληνική, όχι Tuborg - Η Δανία δεν έχει πρόβλημα ανάπτυξης της οικονομίας της (όχι ακόμα τουλάχιστον, αν κόψουμε τις Tuborg θα σου πω εγώ).

Σοβαρά, τώρα. Μαγειρική Σόδα πρέπει να χρησιμοποιήσεις. Πάντως ο πιο σίγουρος τρόπος, που τον εφάρμοσα χωρίς πρόβλημα μέχρι τώρα είναι η χλωρίνη - η οποία σκοτώνει τα πάντα (ειδικότερα παθογόνα μικρόβια και άλγες που είναι αυτά που κυρίως σε καίνε).

19 δακτυλήθρες νερού - 1 δακτυλήθρα χλωρίνη (απλή - όχι ούλτρα). Βάφτισμα 2 λεπτά, ξέβγαλμα σε νερό με αντιχλώριο και είσαι άρχοντας. Απλα θέλει λίγο συντονισμό και χρονομέτρηση για να μην βλαφτούν τα φυτά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν έχω κάνει ξανά απολύμανση και λόγω του ότι η χλωρίνη "καίει" κάποια φυτά που δεν είναι ανθεκτικά ήθελα να την αποφύγω....

Ο αρθρογράφος του κειμένου για την απολύμανση με μαγειρική σόδα αναφέρει ότι κάνει καλή δουλειά ... και απο τα άρθρα του γενικά δείχνει να έχει πείρα στα φυτεμένα....

Πάντως ακόμα το μελετάω το θέμα. Δεν αποκλείω κανένα τρόπο....

Αυτό που δεν είχα καταλάβει είναι αν μπαίνουν οι ρίζες στα διαλύματα... :bigemo_harabe_net-88: μάλλον όχι όμως...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...