Jump to content

Απορία Σχετικά Με Την Απολύμανση Φυτών


mary74

Recommended Posts

Άρα με αυτό το σκεπτικό που λες θα πρέπει κι όταν παίρνουμε φυτά από συνχομπιστα να τα απολυμαίνουμε.

Αν δεν είναι γνωστό το ενυδρείο του φίλου συνχομπίστα ίσως και να χρειάζεται. Αν και σας λέω εγω δεν έχω απολυμάνει κανένα φυτο ως τωρα...Μόνο καλό καλό ξέπλυμα...

Link to comment
Share on other sites

Το βουτάω όλο το φυτό μέσα στο διάλυμα (με τις ρίζες).

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν έχω κάνει ξανά απολύμανση και λόγω του ότι η χλωρίνη "καίει" κάποια φυτά που δεν είναι ανθεκτικά ήθελα να την αποφύγω....

Ο αρθρογράφος του κειμένου για την απολύμανση με μαγειρική σόδα αναφέρει ότι κάνει καλή δουλειά ... και απο τα άρθρα του γενικά δείχνει να έχει πείρα στα φυτεμένα....

Πάντως ακόμα το μελετάω το θέμα. Δεν αποκλείω κανένα τρόπο....

Αυτό που δεν είχα καταλάβει είναι αν μπαίνουν οι ρίζες στα διαλύματα... :bigemo_harabe_net-88: μάλλον όχι όμως...

Νομίζω ότι οι ρίζες μόνο νεράκι... τίποτα άλλο και προς Θεού ποτέ χλωρίνη....

Link to comment
Share on other sites

Εγω ποτέ δεν έκανα απολύμανση στα φυτά και δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα πέρα απο σαλιγκάρια τα οποία τα θεωρώ και χρήσιμα σε κάποιο βαθμό .

Link to comment
Share on other sites

Εγω ποτέ δεν έκανα απολύμανση στα φυτά και δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα πέρα απο σαλιγκάρια τα οποία τα θεωρώ και χρήσιμα σε κάποιο βαθμό .

Μια απο τα ιδια και εγω... τα σαλιγκαρακια μονο καλο κανουν σε ενυδρεια.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι καθαρα οικονομικο το θεμα!! Για ανουμπια που ρωτησα ηθελαν 8-9 ευρω... Πιο πολυ κοστιζουν τα φυτα απο τα ψαρια...

Καλιροη αυριο προβλεπεται η αγορα, μεχρι να τα φυτεψω πιστευω θα εχουμε νεα απο τα ψαρακια σου!!! Δεν με ανησυχουν οι λαθρεπιβατες οσο το οτιδηποτε αλλο μπορει να προκαλεσει ασθενεια στα ψαρακια... Λεω να δοκιμασω τη σοδα....

Πήγα στο ΙΚΕΑ για άλλες αγορές και βρήκα την ευκαιρία να πάρω φυτά, το είχα στο μυαλό μου. Είναι πολύ πιο φτηνά, αλλά σίγουρα θα υπάρχει λόγος για αυτό. Το αν θα πάθουν κάτι τα ψάρια μου από αυτά δεν θα μπορώ να το μάθω ποτέ, γιατί χτες που τα φύτεψα, το χρυσόψαρό μου είχε ήδη πρόβλημα με κάτι σαν σπυράκι που είχε βγάλει. Ίσως να μην έπρεπε να τα φυτέψω, αλλά τα είχα ήδη αρκετές μέρες στο ποτήρι τους και στο μονομαχοενυδρείο δεν έχω άλλο χώρο. Έχω περισσότερη εμπιστοσύνη στα φυτά των καταστημάτων, αν και ποτέ δεν μπορείς να αποκλείσεις το ενδεχόμενο να πάθεις κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά συμφωνώ και εγώ για τα σαλιγκαράκια... νομίζω είναι θέμα αισθητικής και δεν δημιουργούν προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

.....Το αν θα πάθουν κάτι τα ψάρια μου από αυτά δεν θα μπορώ να το μάθω ποτέ, γιατί χτες που τα φύτεψα, το χρυσόψαρό μου είχε ήδη πρόβλημα με κάτι σαν σπυράκι που είχε βγάλει. Ίσως να μην έπρεπε να τα φυτέψω, αλλά τα είχα ήδη αρκετές μέρες στο ποτήρι τους.....

Η ασθένεια που υποψιάζομαι ότι έχει το ψάρι σου , την έχει πάρα πολύ καιρό ...... αν είναι αυτή .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Η δική μου πάντως εμπειρία είναι οτι έχω πάρει 3 γλάστρες με φυτά ΙΚΕΑ, διχως απολυμανση διχως τιποτα παολύτως τα έβαλα μέσα, φούντωσαν έχουν γίνει δάσος ,ήδη τα έχω κλαδέψει και το ενυδρειο μαζί με τα guppy μου είναι μια χαρά και δόξα το θεο η γεννήσεις αυξάνονται και οι γόννοι κρύβονται μια χαρα στο δάσος. Αυτό βέβαι ισως δεν είναι και κανόνας. Απλά μεταφέρω την εμπειρία μου.!

Link to comment
Share on other sites

Tα σαλιγκαράκια σαφώς και είναι καλά και έχουν και αυτά τον σκοπό τους . Κολλάω όμως στον υπερπλυθησμό από αυτά . Στο παρελθόν αφαιρούσα καθημερινά σαράντα με πενήντα τεμάχια .

Link to comment
Share on other sites

Tα σαλιγκαράκια σαφώς και είναι καλά και έχουν και αυτά τον σκοπό τους . Κολλάω όμως στον υπερπλυθησμό από αυτά . Στο παρελθόν αφαιρούσα καθημερινά σαράντα με πενήντα τεμάχια .

Η λύση είναι απλή .............. τους μειώνεις τη τροφή . Δεν μπορούν να επιβιώσουν χωρίς τροφή .

Ευτυχώς που τα είχες κι αυτά , γιατί θα είχες άλλα προβλήματα .

Link to comment
Share on other sites

Tα σαλιγκαράκια σαφώς και είναι καλά και έχουν και αυτά τον σκοπό τους . Κολλάω όμως στον υπερπλυθησμό από αυτά . Στο παρελθόν αφαιρούσα καθημερινά σαράντα με πενήντα τεμάχια .

Ειπαμε και πριν anatome helena. Εχω βρει την υγεια μου!
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα μου ήταν ότι έιχα ζωοτόκα με τέτρες , δύο είδη με διαφορετικές απαιτήσεις τόσο σε ph όσο και σε θερμοκρασίες τα οποία έζησαν αρκετό καιρό μαζί χωρίς προβλήματα .

Τα τότε σαλιγκάρια από κάποια φυτά τα κονόμησα . Όπως και πρίν λίγες μέρες με το κερατόφυλλο . Άσχετα το ότι με το που μπήκαν τα χρυσόψαρα δεν έμεινε ούτε ένα από αυτά .

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα μου ήταν ότι έιχα ζωοτόκα με τέτρες , δύο είδη με διαφορετικές απαιτήσεις τόσο σε ph όσο και σε θερμοκρασίες τα οποία έζησαν αρκετό καιρό μαζί χωρίς προβλήματα .

.............................

Ήταν ενα κοινόβιο ενυδρείο που πήγαινε μια χαρά για αρκετό καιρό !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδια,το ενυδρειο δεν ειναι ιατρειο,μη τρελενεστε!Και οπως ειπαν πιο πανω,τα σαλιγκαρακι μονο χρησιμα μπορουν να χαρακτηριστουν,με ισοροπια στη τροφη δεν θα εχετε κανενα προβλημα!

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα μου ήταν ότι έιχα ζωοτόκα με τέτρες , δύο είδη με διαφορετικές απαιτήσεις τόσο σε ph όσο και σε θερμοκρασίες τα οποία έζησαν αρκετό καιρό μαζί χωρίς προβλήματα .

Τα τότε σαλιγκάρια από κάποια φυτά τα κονόμησα . Όπως και πρίν λίγες μέρες με το κερατόφυλλο . Άσχετα το ότι με το που μπήκαν τα χρυσόψαρα δεν έμεινε ούτε ένα από αυτά .

Δεν νομιζω να εχουν καμια σχεση τα χρυσοψαρα! Δεν τρωνε σαλιγκαρια! Ο λογος που πεθαναν αυτα που ειχες ειναι πιθανον οτι ησουν στο σταδιο του στρωσιματος και εφοσον δεν ειχες ψαρια μεσα και δεν ταιζες δεν υπηρχε τροφη οπως λεει κι ο Σταματης!

Εγω εχω υπερπληθυσμο επειδη ταιζω πολλες φορες και πολυ φαι για τα βρωμοδισκα! ;)

Link to comment
Share on other sites

Τα σαλιγκάρια θεωρώ ότι είναι το μικρότερο πρόβλημα (αν μπορεί να θεωρηθεί προβλημα...) Το μείζον ζήτημα είναι να μην βάλουμε άλλα παράσιτα - μικροοργανισμούς που θα μπορούσαν πιθανώς να προκαλέσουν δυσλειτουργίες το οικοσύστημά μας.... Γι' αυτό το λόγο τείνω προς την "μερική αποστείρωση" με σόδα η οποία δεν είναι επικίνδυνο χημικό και το πολύ καλό ξέπλυμα με αντιχλωριωμένο νερό και νερό αλλαγής από το ενυδρείο....

Μία ακόμα ερώτηση το ektozon που έχω αναφέρει ότι κάνει και για αποστείρωση των φυτών πριν μπουν στο ενυδρείο. Λέτε να το χρησιμοποιούσα μιάς και το έχω?

Link to comment
Share on other sites

Οι οδηγίες γραφουν:

"As a quarantine bath: Not only newly acquired fish of fish weakened after transportation prone to infestation, but they are also a risk of infection of the entire aquarium. It is important to disinfect every fish for half-an-hour and every new plant for 2 hours in a freshly prepared concetrated bath of ektozon."

Σε ελεύθερη μετάφραση "ως λουτρό καραντίνας: όχι μονο τα νεοεισαχθέντα ψάρια ή τα ψάρια με εξασθενημένο οργανισμό μετά από μεταφορά είναι επιρρεπή σε μολύνσεις αλλά είναι επίσης ο κίνδυνος της μολυνσης ολόκληρου του ενυδρείου. Είναι πολύ σημαντικό να απολυμανθεί κάθε ψάρι για μισή ώρα και κάθε φυτό για δύο ώρες σε φρέσκο προετοιμασμένο λουτρό με ektozon"

Αν έχω κάνει κάπου λάθος στην μετάφραση παρακαλώ διορθώστε με.

Επίσης να σας γράψω ότι στα συστατικά του αναφέρει ότι περιέχει:

580mg Sodium perborate-trihydrate

58mg Magnesium peroxide

Sodium chloride, sodium dihydrogen phosphate-dihydrate, potassium chloride

Link to comment
Share on other sites

I didn't knew , σε ελεύθερη μετάφραση δεν γνώριζα . Χαχαχαχαχαχαχα .

:bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά 3 σελίδες για την απολύμανση φυτών το θεωρώ υπερβολή και θεωρώ υπερβολή την μανία να αποστειρώνουμε τα πάντα, δεκαετίες τώρα ποτέ δεν αποστείρωσα τίποτα, ούτε φυτά, ούτε πέτρες, κτλ.

Λέτε να ήμουν τόσο τυχερός που να μην κόλλησα ποτέ τίποτα.

Και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τόσο μίσος στα σαλιγκάρια, είναι παράλογο, από την μια θέλουμε να κάνουμε ένα φυσικό περιβάλλων για τα ψάρια μας και από την άλλη αφαιρούμε την αστυνομία του ενυδρείου μας.

Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικά δεν τραβάω ζόρια με τα σαλιγκάρια, αν είναι να έρθουν καλώς να έρθουν, μάλιστα σκεπτόμουν να βαλω εγώ κάποιο... (περιμένω να στρώσει ο βυθός αφού το ενυδρείο τρέχει μόνο 1,5μήνα με τον μονομάχο μέσα)....

Πάντως απ' ότι βλέπω λίγοι κάνουν αποστείρωση και εδώ μέσα στις 3 σελίδες κανείς δεν έχει αναφέρει πρόβλημα από νεοεισαχθέντα φυτά ... άρα μάλλον καλό ξέπλυμα και μπλούμ???

Link to comment
Share on other sites

Σας το ξαναειπα και πιο πισω,το ενυδρειο δεν ειναι ιατρειο.Πιστευετε οτι στο φυσικο περιβαλλον των ψαριων μας δεν υπαρχουν μικροβια η οργανισμοι,σαλιγκαρια η και εγω δεν ξερω τι αλλο?Μη τρελενεστε,καντε ενα ξεπλυμα και φυτεψτε.Χειροτερο ειναι οταν προσεχετε συνεχια το ενυδρειο σας και βαζετε χερια μεσα παρα αν δεν κανετε τιποτα και το αφησετε στην ησυχια του..

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...