Jump to content

Μύκητας Ή Παράσιτο ;


Recommended Posts

Επίσης να πώ ότι όταν μπήκαν στο ενυδρείο μετά το μπάνιο ήταν σαν μαστουρωμένα , στην αρχή έδειχναν να έχουν χάσει τον προσανατολισμό τους και έπαιρναν περίεργες κλίσεις .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 99
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Προχθές τους έκανα μπάνιο σε κουβά με διπλή δόση με νερό από το ενυδρείο και με χρήση αεραντλίας .

Ναι αλλά με τη πρώτη χρήση του στο νερό του ενυδρείου μου βάζεις άλλον ενα παράγοντα με πολλαπλές συνέπειες να με μπερδεύει για το επόμενο βήμα .

Τέλος πάντων , βάλε μια πολύ καλή φωτογραφία του ψαριού πρωτίστως και του ενυδρείου να δούμε τι θα κάνουμε .

Ωστόσο άλλαξε και νερό .

Link to comment
Share on other sites

Μια και έριξα φάρμακο σήμερα μέσα , θα το αφήσω και αύριο θα αλλάξω νερό και θα ξαναβάλω άνθρακα .

Link to comment
Share on other sites

Στις οδηγίες αναφέρει ότι καταπολεμά βακτηριακές μολύνσεις , σήψη πτερυγίων , μυκητιάσεις , βλέννα δέρματος , δερματοσκώληκες και βραγχιοσκώληκες καθώς και πληγές από τραυματισμούς του δέρματος .

Πώς μπορεί να είναι λάθος το φάρμακο ;

Και για τους ανθρώπους υπάρχουν πολλές αντιβιώσεις , σημαίνει οτι όλες κάνουν για όλα ;

Link to comment
Share on other sites

Μια και έριξα φάρμακο σήμερα μέσα , θα το αφήσω και αύριο θα αλλάξω νερό και θα ξαναβάλω άνθρακα .

Ότι νομίζεις !

Link to comment
Share on other sites

Μια και έριξα φάρμακο σήμερα μέσα , θα το αφήσω και αύριο θα αλλάξω νερό και θα ξαναβάλω άνθρακα .

Στη θέση σου δε θα λυπόμουν το φάρμακο, θα έκανα αλλαγή νερού, θα έβγαζα φωτογραφία και θα περίμενα την συμβουλή για το επόμενο βήμα. (Γιατί δεν ακούς τους πιο έμπειρους παιδί μου; :chair: ) Δεν θα άφηνα να περάσει έτσι μία μέρα. :mellow:

Link to comment
Share on other sites

Στη θέση σου δε θα λυπόμουν το φάρμακο, θα έκανα αλλαγή νερού, θα έβγαζα φωτογραφία και θα περίμενα την συμβουλή για το επόμενο βήμα. (Γιατί δεν ακούς τους πιο έμπειρους παιδί μου; :chair: ) Δεν θα άφηνα να περάσει έτσι μία μέρα. :mellow:

Έχεις δίκιο , έχω πήξει . Θα ετοιμάσω νερό για αλλαγή .

Link to comment
Share on other sites

Θα προτηνω ενα ακομα σκευασμα και συγνωμη εαν σε βαζω σε εξοδα...

Παρε το garlic guard τις seachem, ειναι σκορδοζουμο, ανοιγη την ορεξη και τονονει το ανοσοποιητικο....

Ειναι αντιστοιχο με το να βαζεις βιταμηνες, αλλα βοηθαει πολυ στην αναρωση, στα αλμυρα ενυδρεια το χρηςημοποιουν πολυ φιλοι του φορουμ και εχουν δει φοβερα αποτελεσματα...

Μολις με το καλο ξεπερασεις τις ασθενειες και τα ψαρακια σου βγουν νικητες, μπορεις να βαζει μια βδομαδα βιταμηνες και μια την επομενη σκορδοζουμο..,.

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

Γειά σου Άγγελε και ευχαριστώ για τα tips . Οι προτάσεις σου είναι πάντα ευπρόσδεκτες :) . Κάπου το ' χει πάρει το μάτι μου αλλά δεν ήξερα τί είναι . Θα κάνω αύριο μια επίσκεψη σε ένα φίλο καθώς και μια έρευνα αγοράς :)

Link to comment
Share on other sites

Πραγματοποιήθηκε αλλαγή νερού με τις προβλεπόμενες διαδικασίες καθώς και μπήκε άνθρακας για την απομάκρυνση του φαρμάκου . Όταν ξεθολώσει πλήρως το νερό , θα ανεβάσω και άλλες φωτό .

Link to comment
Share on other sites

Τις φωτογραφίες μη μου ξεχάσεις .............. αυτη που έβαλες είναι γιαταμπάζα ! :)

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας την σελίδα της Api , βρήκα και αυτό :

http://www.apifishcare.com/pdf/Tropical_Fish_First_Aid_Chart.pdf

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Από ότι φαίνεται στην λίστα με τις ασθένειες είναι 1000% tail - fin rot . Προς το παρόν ψάχνω και στην σελίδα της Api .

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα ο Θεός αύριο να έχει απομακρυνθεί το φάρμακο ώστε να είναι καθαρό το νερό μπάς και βγεί καθαρή η φωτό . Πάντως δεν έχουν χάσει ούτε την κινητικότητα τους , ούτε την όρεξη τους . Γυρνάν ασταμάτητα στο νερό και τρέφονται κανονικά .

Ίσως τραβήξω δεκάλεπτο βιντεάκι και το ποστάρω εδώ μέσω you tube . Με το βιντεάκι πιστεύω θα τα δείτε καλύτερα .

Έγινε επεξεργασία - Juwell - Guppy 60
Link to comment
Share on other sites

Μπάνιο με Bactopur Direct , μια ταμπλέτα σε ενα κουβά καλά διαλυμένη για 45 λεπτά .

Νερό πάντα απο το ενυδρείο .

Link to comment
Share on other sites

Oι κουβάδες που έχω Σταμάτη είναι οι απλοί , οι στρογγυλοί εννοώ οι οποίοι είναι γύρω στα 10 λίτρα γεμάτοι .

Μία ταμπλέτα λοιπόν σε ένα τέτοιο κουβά ; Με χρήση αεραντλίας ; Θα ρίξω την ταμπλέτα θα την αφήσω να διαλυθεί πλήρως και μετά θα βάλω τα ψάρια για 45 λεπτά ;

Fin rot τελικά είναι ή κάτι άλλο ;

Έγινε επεξεργασία - Juwell - Guppy 60
Link to comment
Share on other sites

Επίσης ο άνθρακας είναι από χθές το απόγευμα σε χρήση . Το νερό έχει καθαρίσει αλλά όχι όπως πρέπει , έχει μείνει φάρμακο ακόμα μέσα . Πόσες μέρες να τον αφήσω στο φίλτρο ;

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα γεμίσεις τους κουβάδες 5 λίτρα και πολλά είναι .

Αν έχεις αεραντλία να τη βάλεις .

Φυσικά και θα διαλυθεί πρώτα το φάρμακο .

Link to comment
Share on other sites

Εγώ για τα μπάνια του δικού μου πήρα ένα δοχείο παραλληλεπίπεδο από τα Jumbo! Είναι φτηνά και έχει μεγάλη ποικιλία σε λίτρα! ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...