Jump to content

Μύκητας Ή Παράσιτο ;


Recommended Posts

Έκανα το πρώτο μπάνιο και η βελτίωση στα πτερύγια είναι εμφανής . Μια παστίλια χρησιμοποίησα . Το κουτί έχει οχτώ . Πότε πρέπει να τα ξανακάνω μπάνιο ;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 99
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δηλαδή πόσες φορές Σταμάτη ; Μέχρι να εξαλειφθεί πλήρως ή μετά από κάποιο μπάνιο πρέπει να δώσω στα ψάρια και ένα χρονικό περιθώριο ώστε να σιγουρευτώ πως θεραπεύτηκαν ;

Link to comment
Share on other sites

Θα βάζεις φωτογραφίες και θα σου πω.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει , επειδή θα γυρίσω βράδυ αύριο σπίτι , θα τα κάνω μπάνιο μόλις γυρίσω . Φωτό από Πέμπτη .

Link to comment
Share on other sites

Tόσο καλά-δυνατά είναι αυτά τα φάρμακα που με το πρώτο κιολας μπάνιο και μέσα σε λίγες ώρες έφεραν βελτίωση??

Πραγματικά δεν έχω ιδέα και ρωτάω για να μάθω . . . :)

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Rastafari ( μια και δεν ξέρω το όνομα σου ) , εμένα με λένε Βαγγέλη . Θα σου απαντήσω λέγοντας ότι πρώτον η παραμονή των ψαριών στα φάρμακα δεν είναι ώρες αλλά λεπτά .

Συγκεκριμένα το πρώτο μπάνιο έγινε με omnipur σε διπλή δόση για μία ώρα ( η οποία δεν απέδωσε ) και το δεύτερο έγινε σήμερα με το bactopur direct για σαράντα πέντε λεπτά .

Το bactopur direct είναι τόσο ισχυρό που καταστρέφει την βιολογία και η χρήση του μόνο με μπάνια είναι μονόδρομος . Επίσης ενδείκνυται και σε ασθένειες ( δεν θυμάμαι αλλά μπορώ να διαβάσω το manual και να σου πώ ) που δεν διαγνώστηκαν εγκαίρως και είναι σε προχωρημένο στάδιο :)

Link to comment
Share on other sites

Δεκτά αυτά που μου λες και το έχω παρακουλήθησει το θεματάκι σου από την αρχή όπως και έχω διαβάσει για τα μπάνια . . .

Κάτι άλλο όμως ρώτησα. . .

Έγινε το μπάνιο και αφού πέρασαν λίγες ώρες είχες κιολας βελτίωση?

Ρωτάω με βάση τους χρόνους των απαντήσεων σου :)

Link to comment
Share on other sites

Σε σχέση με την εικόνα των πτερυγίων πρίν , τώρα υπάρχει βελτίωση . Συγκεκριμένα τα δύο πάνω της ουράς του lionhead σταμάτησαν να ξεφτίζουν . Δεν σου λέω ότι βγήκαν καινούργια , σταμάτησαν όμως να κρέμονται σαν κλωστές .

Link to comment
Share on other sites

Aν έβγαζε πτερύγια μεσα σε 5 ώρες θα έκανα και γω μπάνιο με αυτό!!Όλο και κάπου θα βοηθούσε . . .

Απλά μου έκανε εντύπωση τόσο γρήγορα εμφανή αποτελέσματα και γι αυτό ρώτησα :)

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το καλύτερο παράδειγμα και το πιο πρόσφατο μπορώ να πώ ως απάντηση σου , είναι το πρόβλημα της Καλλιρόης που χρησιμοποίησε το general cure της Api ( σε μορφή μπάνιου ) κατόπιν οδηγιών του γιατρού μας ( με την καλή έννοια το λέω ) Σταμάτη .

Οπότε λέω ναί , τα φάρμακα είναι δραστικά και μάλιστα άμεσα :)

Έγινε επεξεργασία - Juwell - Guppy 60
Link to comment
Share on other sites

..............

Έγινε το μπάνιο και αφού πέρασαν λίγες ώρες είχες κιολας βελτίωση?

Ρωτάω με βάση τους χρόνους των απαντήσεων σου :)

Και όμως , σε αρκετές περιπτώσεις όταν δοθεί το κατάλληλο φάρμακο έχουμε τόσο γρήγορα αποτελέσματα .

Γι αυτό ζητώ καλή ενημέρωση και συνεργασία .

Και με ενοχλεί πάρα πολύ όταν περνά το 24ωρο και δεν με ενημερώνουν και μένω εγω με το άγχος που δεν ξέρω τι πρέπει να γίνει . Αν δηλαδή έχουμε μια πρόσκαιρη βελτίωση και μετά επιδείνωση , στις περισσότερες περιπτώσεις σημαίνει οτι θα πρέπει να δώσουμε πιο ισχυρό σχήμα ή πρέπει να δώσουμε άλλο φάρμακο διότι χτυπήσαμε τις δευτερογενείς και όχι τη κύρια ασθένεια ή και το αντίστροφο .

Αν έχεις προσέξει , όπου έχω καλή ενημέρωση , τα ποσοστά επιτυχίας απο τις θεραπείες που προτείνω έχουν ικανοποιητικά αποτελέσματα .

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Και όμως , σε αρκετές περιπτώσεις όταν δοθεί το κατάλληλο φάρμακο έχουμε τόσο γρήγορα αποτελέσματα .

Γι αυτό ζητώ καλή ενημέρωση και συνεργασία .

Και με ενοχλεί πάρα πολύ όταν περνά το 24ωρο και δεν με ενημερώνουν και μένω εγω με το άγχος που δεν ξέρω τι πρέπει να γίνει . Αν δηλαδή έχουμε μια πρόσκαιρη βελτίωση και μετά επιδείνωση , στις περισσότερες περιπτώσεις σημαίνει οτι θα πρέπει να δώσουμε πιο ισχυρό σχήμα ή πρέπει να δώσουμε άλλο φάρμακο διότι χτυπήσαμε τις δευτερογενείς και όχι τη κύρια ασθένεια ή και το αντίστροφο .

Αν έχεις προσέξει , όπου έχω καλή ενημέρωση , τα ποσοστά επιτυχίας απο τις θεραπείες που προτείνω έχουν ικανοποιητικά αποτελέσματα .

Nαι ναι ναι το έχω παρατηρήσει !!

Η απάντηση σου και φυσικά με κάλυψε πλήρως !!:D :D

Link to comment
Share on other sites

Ωραία , πάνω που πέρασε η μία ασθένεια τώρα έχω και Ich ! ! ! Κατά μήκος των πτερυγίων και του σώματος τους έχουν λευκούς κόκκους ! ! ! Άντε να δούμε τι άλλο , τι άλλο θα εμφανισθεί ακόμα ! ! !

Όπως πάει το πράγμα , ολόκληρο φαρμακείο θα φτιάξω στο τέλος ! ! !

Έγινε επεξεργασία - Juwell - Guppy 60
Link to comment
Share on other sites

Απο τις 10 του μήνα που είχα τη τελευταία ενημέρωση απο εσένα και πήγαιναν όλα καλά , εσύ με ενημερώνεις στις 13 ότι έχεις άλλη ασθένεια .

Δεν είναι συνεργασία αυτή .

Link to comment
Share on other sites

Ναί Σταμάτη , δεν το ανέφερα εδώ αλλά άνοιξα νέο θέμα όταν διαπίστωσα το ick . Το οποίο ήταν αναμενόμενο και θα έπρεπε να το πριμένω αυτό ότι θα συνέβαινε .

Έγινε επεξεργασία - Juwell - Guppy 60
Link to comment
Share on other sites

Για ποιό λόγο ήταν αναμενόμενο ;

Και πότε άνοιξες το νέο θέμα ;

Έγινε επεξεργασία - ΣΤΑΜΑΤΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Αναμενόμενο διότι όταν μεταφέρεις τα ψάρια καθημερινά για μπάνιο , τα στρεσάρεις . Ένας από τους λόγους που εμφανίστηκε το ick είναι το στρές . Και να φανταστείς ότι όταν τα έβαζα πάλι μέσα στο ενυδρείο έριχνα και 10 ml stress coat μόνο και μόνο για να αντιμετωπίσω το στρές από τον χειρισμό ..

Το θέμα Ick το άνοιξα άμεσα , όταν απάντησα εδώ ότι έχω και Ick , άνοιξα και εκείνο το θέμα .

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι αναμενόμενο γιατί στη Καλλιρρόη δεν έβγαλε Ικ ;

Τα μπάνια τα έχω προτείνει σε πολλούς , κανένας δεν είπε οτι αμέσως μετα του πέτυχε το ικ .

Και δεν θέλω να πω οτι είναι κάτι απίθανο να συμβεί αφού τα ψάρια στρεσάρονται και το ικ είναι κατ εξοχήν ασθένεια του στρες .

Προσέχουμε όμως όσο γίνετε να τα στρεσάρουμε λιγότερο .

Και που ξέρω εγω τι άλλο έκανες εκτός απ το stress coat που ενημερώνεις εκ των υστέρων οτι έκανες ;

Στο είπα , μετα απο τρεις ημέρες απο τη τελευταία ενημέρωση που είχα .

Και είσαι σίγουρος οτι είναι ικ ;

Πάντως αν είναι πράγματι ικ ανέβασε τη θερμοκρασία στους 30 βαθμούς και θα φύγει απο μόνο του .

Και μην ακούς που λένε οτι όσο ανεβαίνει η θερμοκρασία επιταχύνετε ο κύκλος του . Αυτό ισχύει μέχρι τους 28 .

Απο τους 28 και πάνω δεν υπάρχει ικ και ο λόγος που σου λέω να πας 30 είναι γιατί τα θερμόμετρα έχουν αποκλείσεις σημαντικές , κάποιες φορές .

Πρόσεξε μη κολλήσει και το άλλο το ψάρι .

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν δεν σε θεωρώ υπεύθυνο για ότι συνέβη . Ήταν να γίνει και έγινε . Κατά δεύτερον πέρα του stress coat δεν έκανα , έριξα κάτι άλλο . Είμαι 1000% σίγουρος ότι είναι Ick . Έχουν σε όλο τους το σώμα και στα πτερύγια λευκούς κόκκους σαν αλάτι .

Επίσης σήμερα το πρωί είδα το δεξί μάτι του oranda να έχει βγάλει μια διάφανη φουσκάλα .

Τέλος όσον αφορά την Καλλιρόη , ίσως να ήταν τυχερή όπως ήμουν και γώ στο παρελθόν με τα άλλα ντ ΄άλλων ψάρια που είχα και δεν μου εμφάνισαν ποτέ και τίποτα .. Ίδια δεξαμενή στον ίδιο χώρο , το ίδιο νερό από την βρύση με την διαφορά της χρήσης του θερμαντήρα .

Link to comment
Share on other sites

.................. Έχουν σε όλο τους το σώμα και στα πτερύγια λευκούς κόκκους σαν αλάτι .

Και μόνο από αυτό που λές ΔΕΝ είναι Ick !!!

Link to comment
Share on other sites

Αναμενόμενο διότι όταν μεταφέρεις τα ψάρια καθημερινά για μπάνιο , τα στρεσάρεις . Ένας από τους λόγους που εμφανίστηκε το ick είναι το στρές . Και να φανταστείς ότι όταν τα έβαζα πάλι μέσα στο ενυδρείο έριχνα και 10 ml stress coat μόνο και μόνο για να αντιμετωπίσω το στρές από τον χειρισμό ..

Το θέμα Ick το άνοιξα άμεσα , όταν απάντησα εδώ ότι έχω και Ick , άνοιξα και εκείνο το θέμα .

Θα συμφωνήσω με την απάντηση του Σταμάτη, ναι είναι πιθανό η μεταφορά να τα στρεσάρει αλλά όχι απαραίτητο να αποκτήσουν ικ από αυτή. Δεν σημαίνει ότι αν στρεσαριστούν τα ψάρια ντε και καλά θα πάθουν ικ, ούτε σημαίνει ότι αν πάθουν ικ είναι ντε και καλά από στρες, το ικ είναι παράσιτο.

Καταρχήν δεν σε θεωρώ υπεύθυνο για ότι συνέβη . Ήταν να γίνει και έγινε . Κατά δεύτερον πέρα του stress coat δεν έκανα , έριξα κάτι άλλο . Είμαι 1000% σίγουρος ότι είναι Ick . Έχουν σε όλο τους το σώμα και στα πτερύγια λευκούς κόκκους σαν αλάτι .

Επίσης σήμερα το πρωί είδα το δεξί μάτι του oranda να έχει βγάλει μια διάφανη φουσκάλα .

Τέλος όσον αφορά την Καλλιρόη , ίσως να ήταν τυχερή όπως ήμουν και γώ στο παρελθόν με τα άλλα ντ ΄άλλων ψάρια που είχα και δεν μου εμφάνισαν ποτέ και τίποτα .. Ίδια δεξαμενή στον ίδιο χώρο , το ίδιο νερό από την βρύση με την διαφορά της χρήσης του θερμαντήρα .

Λες ότι είσαι 1000% σίγουρος ότι είναι ικ, πως μπορείς να είσαι τόσο σίγουρος; Κι εγώ νόμιζα πως το ψάρι μου είχε ή μύκητα ή ικ, ήταν οι μόνες ασθένειες που γνώριζα ότι έχουν ως σύμπτωμα λευκό σημάδι, ούτε που ήξερα ότι μπορεί να είναι άλλο παράσιτο. Για φαντάσου να του έκανα λάθος θεραπεία επειδή θα ήμουν σίγουρη ότι γνωρίζω τι έχει και στο τέλος να του έκανα περισσότερο κακό παρά καλό. Επίσης εδώ δεν αναφέρονται όλες οι ασθένειες των χρυσόψαρων (εκτός αν δεν τις έχω βρει εγώ!) όπως για παράδειγμα το odinium ή περιπτώσεις σαν του Μάνου που ίσως να έχουν σχέση με το λίπος στο συκώτι.

Καλό είναι να βάζεις φωτογραφίες, κι ας είσαι σίγουρος, μπορεί ο πιο έμπειρος να δει κάτι που εσύ δεν βλέπεις. Επίσης θα συμφωνήσω με τη Μαίρη στο άλλο σου θέμα, κι εγώ δεν βρίσκω πρακτικό να ανοίγεις πολλά θέματα γιατί κάποιος που δεν έχει διαβάσει τα άλλα ποστ θα έχει ελλιπείς πληροφορίες για την περίπτωσή σου. Δεν ξέρω αν γίνεται να ζητήσεις από κάποιον moderator να σου ενώσει τα ποστ, αλλιώς θα μπορούσες κι εσύ να βάλεις εδώ τα link των άλλων σου θεμάτων.

Σου εύχομαι και πάλι περαστικά στα ψαράκια και υπομονή! :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με την απάντηση του Σταμάτη, ναι είναι πιθανό η μεταφορά να τα στρεσάρει αλλά όχι απαραίτητο να αποκτήσουν ικ από αυτή. Δεν σημαίνει ότι αν στρεσαριστούν τα ψάρια ντε και καλά θα πάθουν ικ, ούτε σημαίνει ότι αν πάθουν ικ είναι ντε και καλά από στρες, το ικ είναι παράσιτο.

Ναι αλλα αν τα ψαρια ειναι ηδη εξασθενημενα απο την αρρωστεια, ακολουθησει θεραπεια με βαρυ φαρμακο μετα τα μεταφερεις τοτε εχεις μεγαλες πιθανοτητες να την παθεις.

Μην ξεχναμε οτι η πρωτη ασθενεια, που σημαινει εξασθενημενο ανοσοποιητικο, φερνει και δευτερευουσες!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...