Jump to content

Αλλαγη Φωτισμου Σε Νανο 30Lt


βαρδας

Recommended Posts

καλο μεσημερι.αλλαξα το φωτισμο στο νανακι μου, απο dennerle 24watt 3white 1 blue

σε μια custom par led.η λαμπα εχει 18 3βαττα λεντ με 80ριδες φακους.8 μπλε 6ασπρα 2 κοκκινα 2 πρασινα .αυτη τη στιγμη υπαρχουν

montipora digitata orange

montipora corpicronis

frag apo acropora red dragon

μερικα ζοανθους μια τραχυφιλια και μια μινι μαξι.

συντομα θα βαλω και αλλα sps(μετα απο τη κατασκευη σαμπ.)

το θεμα που ανοιξα ειναι για να ρωτησω σε ποιο υψος θα εχω τη λαμπα.μιας και στην αρχη την ειχα για 3 μερες περιπου σχεδον απο πανω ,με αποτελεσμα η carpicronis να αρχιζει να ασπριζει.

αυτη τη στιγμη την εχω στους 25 ποντους απο το νανο μου.να την αφησω εκει τη λαμπα η να αρχισω σιγα σιγα να κατεβαινω?το μονο προβλημα ειναι η μοντι που ασπρισε λιγο σε μερικα σημεια.πολυποδες βγαινουν κανονικα.πως θα βοηθησω το κοραλι να συνελθει?καπου εδω διαβασα για ιωδιο.να τολμησω?ευχαριστω για το χρονο σας

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου χωρίς να γνωρίζω αυτό πυ ρωτάς, ως ηλεκτρολόγος όμως και ενυδρειόφιλος μου φαίνονται υπερβολικά τα 18*3= 54 βαττ για τα λίτρα σου.....

Link to comment
Share on other sites

ναι σχεδον ειμαι τα λιτρα μου χ2.περα απο τη μοντιπορα τα υπολοιπα κοραλια μια χαρα.μπορω να πω και καλυτερα απο πριν.τουλαχιστον ετσι δειχνουν.θα βαλω ξανα χυστριξ και μοντι σουπερμαν που θελουν δυνατο φωτισμο.αυτο που θελω να παρω απαντηση ειναι αν αφησω τη λαμπα ψηλα η σιγα σιγα να τη κατεβασω.ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...