Jump to content

Καλησπερα Σε Ολους Και Ολες


iliasakvarist

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους! Με λενε Ηλια, καταγομαι απο Θεσ/νικη ομως τους τελευταιους μηνες ζω στην Σοφια της γειτονικης Βουλγαριας.

Η επαφη μου με το χομπυ ειναι εμμεση. Δηλαδη, ενας καλος φιλος του πατερα μου, και πρωην γειτονας μου, διατηρουσε ενυδρειο αρκετων λιτρων, (αν θυμαμαι καλα γυρω στα 500), αλμυρου νερου με ομορφα ειδη ψαριων και ζωντανο βραχο. Απο μικρος περνουσα αρκετες ωρες την εβδομαδα χαζευοντας και παρατηρωντας την ιδιαιτερη αυτη ομορφια!

Γνωριζω την δυσκολια και την ευθυνη που εχει η διατηρηση ενος ενυδρειου και τελευταια εχοντας κανει αρκετες συζητησεις πανω στο θεμα αρχισα να διαβαζω και να ενημερωνομαι για το πως να στησω και εγω ενα ενυδρειο! Φυσικα δεν στοχευω σε κατι εξωφρενικο και τοσο μεγαλο, οσο το προαναφερθεν.

Η αποφαση βεβαια δεν ειναι ευκολη, οσων αφορα το ειδος του ενυδρειου, και η προσωπικη μου εμπειρια θα ελεγα μηδενικη.. (οχι θα ελεγα, αλλα ειναι, καθως αλλο το να περνας ωρες παρατηρωντας το ενυδρειο αλλου και αλλο το να το διατηρεις ο ιδιος)

Καλη μου συνεχεια στο διαβασμα, λοιπον, και ελπιζω συντομα να εχω αποκτησει καποιες γνωσεις ωστε να κανω μια σωστη αρχη! Οσο και να μου αρεσει το χομπυ, δεν θελω να βιαστω κανοντας τραγικα λαθη, ουτε να ταλαιπωρησω παραλληλα τα ψαρια.. Βημα - βημα..

Φυσικα ελπιζω και βασιζομαι και στην βοηθεια σας!

Υ.Γ.: Διαβασα για το σεμιναριο που θα πραγματοποιηθει, αλλα δυστυχως δεν θα εχω την δυνατοτητα να το παρακολουθησω..

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες αδερφε με υπομονη και διαβασμα ολα γινονται :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες, με υπομονή, διάβασμα και με τη βοήθεια του forum μπορείς στήσεις ένα υπέροχο και σωστό ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

καλός ήρθες συντοπίτη .... και ότι χρειαστείς ειδικά οι πιο παλιοί θα σε βοηθήσουν :)

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες φίλε μου και καλή διαμονή.

Link to comment
Share on other sites

καλώς ήρθες πατρίδα και γείτονα πλέον όσον αφορά τα σύνορα !!!

Για ότι θελήσεις μπορείς να ανοίξεις ένα νέο θέμα με τις όποιες απορίες σου δημιουργηθούν, αφού πρώτα διαβάσεις..... ;)

Link to comment
Share on other sites

καλώς μας ήρθες ...

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες! :)

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω για την θερμη υποδοχη!

Θα ηθελα επισης να πω ενα μεγαλο μπραβο σε ολα τα παιδια που εχουν ασχοληθει με την συγγραφη αρθρων!
Πολυ ενδιαφεροντα, κατατοπιστικα και λεπτομερη!

Το διαβασμα εννοειται συνεχιζεται.. Συνεχως βρισκω καινουργιες και ενδιαφερουσες πληροφοριες!

@Aiolos: Ναι εννοειται οτι θα ανοιξω σχετικο θεμα για να συζητησουμε! Εχω κατι υποψιν μου, αλλα προς το παρον θελω να αφιερωσω κι αλλο χρονο στο ψαξιμο και την ενημερωση. Να ωριμασει η ιδεα !

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες!

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...