Jump to content

Ατs Και Αλγες


gregkn73

Recommended Posts

Καλησπερα,

διαβασα πριν λιγες μερες αυτο http://algaescrubber.net/forums/showthread.php?2970-Phosphate-flow-out-of-rocks και ενω μου δινει μια πολυ βολικη απαντηση για το προβλημα με τις αλγες που εχω, δεν ξερω κατα ποσο ευσταθει....

Πιστευετε οτι μπορει να ευσταθει κατι τετοιο? (γρηγορη απομακρυνση φωσφωρικων απο τον βραχο με αποτελεσμα εμφανιση αλγης?)

Το παρατηρησε κανεις που εφαρμοσε ΑΤS το πρωτο καιρο που εγινε παραγωγικο?

ΥΓ Το ενυδρειο μου κοντευει να κλεισει 3 μηνες, το πρωτο καιρο που αναψα τα φωτα, εμφανισε τριχοειδης, βρυοψης και διατομικη, γρηγορα χαθηκαν ( η βρυοψις χειροκινητα, οι αλλες "πεθαναν"), αλλα με το που μου ηρθε η κοκκινη led kai arxise na gemizei το πλεγμα του ATS κai βρηκα επιτελους chaeto η οποια μεγαλωνει και αυτη γρηγορα, εμφανισθηκαν ξανα τριχοειδης και βρυοψης που επιμενουν...(και λιγο κυανο που χαθηκε πολυ γρηγορα...) Νιτρικα εχω 5 και φοσφωρικα μη μετρησιμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δοκίμασε να αλλάξεις την chaeto με caulerpa.Την κλαδέυω μια φορά την εβδομάδα...!Πολύ ανάπτυξη και με τάισμα 5-6 φορές κανονικές δόσεις και όχι μικρές,έχω μηδέν νιτρικά...

Μπορείς να δώσεις σαν δοκιμή και στην chaeto 24/7 φωτοπερίοδο να δεις πως θα πάει...

Επίσης,κάνε πιο συχνές αλλαγές σιφωνάρωντας με σωληνάκι σιλικόνης!Έτσι βγάζεις πολύ άλγη και λίγο νερό!

Αυτό τουλάχιστον κάνω εγώ και βγάζω πολύ μούργα-detritus-άλγη που έχει μείνει στο main!

Link to comment
Share on other sites

Κώστα ταιζω ελάχιστα , έχω μόνο ένα Κλοουν και μια γαρίδα, απλά επειδή οι άλγες εμφανίστηκαν μόνο στο τμήμα του ζωντανού βράχου που φωτίζεται καλύτερα, όταν το ατς άρχισε να γίνετε παραγωγικό, διάβασα και το παραπάνω λινκ, αναρωτιεμαι μήπως τελικά οφείλονται στα αποροφημενα στο βράχο φοσφωφικα, που απελευθερωνονται τώρα, λόγω ατς και chaeto. Αλλαγές κάνω εβδομαδιαία 30% από θάλασσα.

Έγινε επεξεργασία - gregkn73
Link to comment
Share on other sites

Το ATS θέλει πολύ τάισμα φιλαράκι!Μιλάμε για πολύ όμως!Τάιζε ανά τακτά διαστήματα τα κοράλλια σου (ανά δύο-τρείς μέρες) και τάιζε δύο φορές ημερισίως τουλάχιστον το κλοουνάκι και την γαρίδα!

Ο φωτισμός σου τι είναι;Αν είναι Τ5 ποιας εταιρίας είναι και πόσο καιρό δουλεύουν στο ενυδρείο;Και με τι φωτοπερίοδο...;

Σε ρωτάω για να βρούμε την αιτία μιας και κου φαίνεται πολύ κουλό με ελάχιστο τάισμα και ats να έχεις άλγη στο main!:)

Link to comment
Share on other sites

Σε αντιθεση με αυτο που ειπε ο ΚωσταςΚαππα, (θα ηθελα και την γνωμη του σε αυτο, αλλα και των υπολοιπων θσλασσινων) δεν θα σου προτεινα caulerpa.Η chaetomorpha ειναι καλυτερη για πολλους λογους, οπως στο οτι φιλοξενει με μεγαλυτερη ευκολια μικροοργανισμους, κλαδευεται πολυ ποιο ευκολα αλλα το κυριοτερο ειναι οτι η caulerpa ειναι πολυκυτταρος οργανισμος πραγμα που επιτρεπει το ευκολο κλαδεμα χωρις να καταπονει/σκοτωνει την αλγη, σε αντιθεση με την chaeto που ειναι μονοκυτταρος οργανισμος και με το κλαδεμα πεθαινει τις περισσοτερς φορες με αποτελεσμα να ρυπαινει το ενυδρειο...

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη ποτέ δεν μου στέριωσε η chaeto στο ενυδρείο μου!

Η caulerpa από την άλλη πάει σφαίρα και μεγαλώνει κυριολεκτικά με την ώρα!

Δεν ξέρω τις ιδιότητες της chaeto και τις δυνατότητες της μιας και ποτέ δεν μου ''έκατσε'' στον κύβο κι έτσι δεν μπορώ να πω με σιγουριά για το πόσο καλή ή καλύτερη είναι της caulerpa!

Αυτό που μπορώ να πω με σιγουριά,είναι πως η caulerpa έχει απίστευτες δυνατότητες απονιτροποίησης και η ανάπτυξη της με μια απλή λάμπα οικονομίας,είναι αστρονομική!Γι'αυτό άλλωστε και την προτείνω!!

ΥΓ.Greg εγώ θα σου πρότεινα και την χρήση κάποιου δυνατού αντιφωσφόρου μέχρι να σε εγκαταλείψει η άλγη από το main!

Αυτός που δοκίμασα εγώ με Α-ΠΙ-ΣΤΕ-ΥΤΑ αποτελέσματα είναι ο lab series της fluval....μιλάμε για πιστόλι παιδιά όχι αστεία!Τον δοκίμασα σε κάλτσα και είχα τρελά αποτελέσματα!

Link to comment
Share on other sites

αν ομως σου σκασουν λογω κακου χειρισμου οι φουσκιτσες η κατι παει στραβα με τον φωτισμο σου κλπ θα σου επιστρεψει τα νιτρικα εις τριπλουν.ναι.κανει τρελλη δουλεια ειναι ομως επικινδυνη.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια χωρις να θελω να φανω αποτομος το θεμα δεν το ανοιξα για να συζητησουμε πιος ειναι ο καλυτερος αντιφοσφωρος ή πια ειναι η καλυτερη αλγη (εγω χρησιμοποιω χυμα χοντροκοκο μεσα σε φιλτρο, και αλγη εβαλα chaeto διαβαζοντας πολυ πριν καταληξω, και μερικους λογους ειπε ο klaz kai o husky jim), ουτε ουσιαστικα για να βρω λυση για τις αλγες γιατι ξερω οτι ειναι πολυ και διαφοροι οι λογοι σε καθε ενυδρειο για την υπαρξη τους....

Ανοιξα το θεμα για να ρωτησω αν αυτο που γραφει ο santa monica εδω http://algaescrubber.net/forums/showthread.php?2970-Phosphate-flow-out-of-rocks

"Many people, when they get their scrubber running for the first time, get worried when more (not less) algae starts to grow on their rocks. It seems really strange, especially when nitrate and phosphate have gone lower than before. What is happening is that phosphate is coming out of the rocks. Remember, phosphate is invisible, so you can only see the effects of it, and it always "flows" from higher concentrations to lower concentrations (just like heat does)."

ισχυει? Ειναι κατι που παρατηρησα στο δικο μου ενυδρειο αφου το ατς αρχισε να γινετε φουλ παραγωγικο και ταυτοχρονα μου μεγαλωνει με γρηγορυς ρυθμους και η chaeto...και αυτο που γραφει ο santa monica μου ταιριαζει γαντι ( ο ζωντανος βραχος μου προερχετε απο fish only που λογικα οι παραμετροι δεν θα ηταν τοσο προσεγμενοι οσο σε reef)...αλλα λογω της μικρης μου εμπειριας (3μηνες εχω το ενυδρειο αλλα 6 μηνες διαβαζω) δε μποορω να κρινω αν οντως ισχυει ή απλα προμοταρει το ATS που εξαλου ανακαλυψε και πουλαει στη συγχρονη του εκδοχη.... Αν οντως ισχυει..απλα θα περιμενω (κατι που εξαλου κανω) αν οχι θα πρεπει να καθυστερησω να βαλω 2 ακομα ψαρακια που θελω και θα πρεπει να βαλω και αντιφοσφωρο αλουμινιου μηπως δω διαφορα...

ΥΓ Κωστα το ATS δε θελει ταισμα παραπανω...απλα οταν το κανεις προσεχεις οι διαστασεις του να ειναι αναλογα της ιχθυοφορτωσης σου και του ταισματος που κανεις...εδω http://algaescrubber.net/forums/showthread.php?1958-Updated-sizing-guideline-for-scrubbers γραφει ποσο πρεπει να το φτιαξεις αναλογα ποσο ταιζεις αλλα και την αντιστοιχη ροη και φωτισμο που απαιτειτε για να δεις αποτελεσματα....

Έγινε επεξεργασία - gregkn73
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αυτό που λεει ο σαντα μονικα οντως ισχυει. Ο βραχος μπορεί να είναι εστι φωσφορικών ακομα και αν το εχουμε μεσα σε ενυδρείο ρεεφ και δεν το φυσαμε για να φυγει το detritus. Το θέμα είναι πως αν ο βράχος βρισκόταν σε ενυδρείο με αυξημένα νιτρικα/φωσφορικά προφανως έχει αποροφησει μεγαλες ποσοτητες. Ετσι όταν βρεθεί σε κατάσταση με μειωμένα οργανικά λογικό είναι τα τα αποβαλει. Το ίδιο πραγμα συμβαινει και με το DSB όταν γεμίσει με οργανικά, δεν μπορεί να συγκρατησει άλλα και τα επιστρεφει στην στηλη νερου, το γνωστο old tank syndrome.

Περιμενε λίγο καιρο και θα δεις οτι θα εξαφανιστει τελειωςη αλγη απο τον βραχο, εφοσων οι συνθηκες στο ατσ ειναι οι πιο ιδανικες για να μεγαλωσει εκει η αλγη.

Link to comment
Share on other sites

Οχι νικο μου,δεν εχω βαλει ποτε ats και δεν θα βαλω συντομα.

Ισως καποια στιγμη αν αλλαξω τροπο λειτουργιας του ενυδρειου να το δοκιμασω και αυτο,αλλα το θεωρω απιθανο.

Εσυ νικο εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λεει ο σαντα μονικα οντως ισχυει. Ο βραχος μπορεί να είναι εστι φωσφορικών ακομα και αν το εχουμε μεσα σε ενυδρείο ρεεφ και δεν το φυσαμε για να φυγει το detritus. Το θέμα είναι πως αν ο βράχος βρισκόταν σε ενυδρείο με αυξημένα νιτρικα/φωσφορικά προφανως έχει αποροφησει μεγαλες ποσοτητες. Ετσι όταν βρεθεί σε κατάσταση με μειωμένα οργανικά λογικό είναι τα τα αποβαλει. Το ίδιο πραγμα συμβαινει και με το DSB όταν γεμίσει με οργανικά, δεν μπορεί να συγκρατησει άλλα και τα επιστρεφει στην στηλη νερου, το γνωστο old tank syndrome.

Περιμενε λίγο καιρο και θα δεις οτι θα εξαφανιστει τελειωςη αλγη απο τον βραχο, εφοσων οι συνθηκες στο ατσ ειναι οι πιο ιδανικες για να μεγαλωσει εκει η αλγη.

Πλεον εχω ελαχιστες αλγες, ως δια μαγειας εξαφανιστηκε η βρυοπσης που με ανησυχουσε πιο πολυ, αυτο συνεβη 2-3 εβδομαδες μετα που ανοιξα το θεμα, αλλα, αν ισχυει αυτο που γραφει ο santa monica, ή απλα εκαναν το κυκλο τους αφου παλιοσε λιγο το ενυδρειο, δεν το ξερω.... παντως τωρα πια και το ατς δεν φουντωνει τοσο γρηγορα, αλλα και η chaeto μεγαλωνει παρα πολυ σιγα, ισως οντος να "ξερασε" οτι ειχε ο βραχος, και μην εχοντας ψαρια, αν και ταιζω με τους ιδοιυς ρυθμους, τα θρεπτικα του ενυδρειου να ειναι ελαχιστα....λεω να αραιωσω λιγο τις αλλαγες (10 μερες αντι για 7) για να μην στεγνωσει τελειως το ενυδρειο...αν και θαλασσινο νερο βαζω, που ολο και καποια θρεπτικα-ζωντανα, λογικα θα εχει.

Link to comment
Share on other sites

Αν τις αλλαγες τις κανεις για να μειωσεις νιτρικα/φωσφορικα τοτε δεν χρειαζεται να κανεις καθολου. Εχεις το ατσ να τα αφαιρει. Εσυ απλα καθαριζεις την αλγη που εχει επανω του. Αυτα ειναι τα οργανικα που πετας.

Αν παλι τις αλλαγες τις κανεις για να συμπληρωσεις ασβεστιο, μαγνησιο, ανθρακικοτητα δες τη λυση του καλκβασερ.

Link to comment
Share on other sites

Στο 120 αρι που ετοιμαζω θα τρεχει μονο με ατσ και bb.

Θα γινει εκτενης παρουσιαση σε λιγο καιρο.

Σωστοοοος! :jig:

Με το καλο νικο!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αν τις αλλαγες τις κανεις για να μειωσεις νιτρικα/φωσφορικα τοτε δεν χρειαζεται να κανεις καθολου. Εχεις το ατσ να τα αφαιρει. Εσυ απλα καθαριζεις την αλγη που εχει επανω του. Αυτα ειναι τα οργανικα που πετας.

Αν παλι τις αλλαγες τις κανεις για να συμπληρωσεις ασβεστιο, μαγνησιο, ανθρακικοτητα δες τη λυση του καλκβασερ.

Telika δεν εκανα αλλαγη για 16 μερες αλλα χωρις να ανεβασω ουτε νιτρικα και φοσφωρικα σαν κατι να μην μου αρεσε, θα ανοιξω νεο θεμα οσο αφορα το στεγνωμα του ενυδρειου για να μη χαθει εδω μεσα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...