Jump to content

Φάρμακα Και Βιολογία .


Recommended Posts

Σε αυτό το θέμα θα ήθελα όσοι από εσάς αντιμετωπίσατε πρόβλημα με ασθένειες και χρησιμοποιήσατε φάρμακα είτε από κάποια φάρμακα χάσατε την βιολογία σας να εκφραστείτε εδώ καθώς επίσης και να πείτε τι , ποιά αλλά και πόσα φάρμακα χρησιμοποιήσατε στις ασθένειες που είχατε .

Επίσης ποιά είναι τα καλύτερα καθώς και τα πιο αποτελεσματικά από αυτά .

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα φάρμακα είναι εξαιρετικά και κάνουν σωστά τη δουλειά τους .

Το πρόβλημα είναι στη διάγνωση που δεν ξέρουμε εμείς και χρησιμοποιούμε άλλα αντί άλλων .

Κανένα ενυδρείο δεν θα τουμπάρει αν έχει το σωστό βιολογικό υλικό με τα ανάλογα ψάρια στο ενυδρείο του , αν ακολουθήσει τις οδηγίες του σκευάσματος που θα κάνει χρήση .

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω την αρχή και να πώ ότι για πρώτη φορά ήρθα αντιμέτωπος με ασθένεια . Ίσως στο παρελθόν ήμουν τυχερός , μάλλον ήμουν σίγουρα τυχερός αφού δεν έκανα κάτι διαφορετικό ή κάτι λάθος αυτή την φορά .

Κατόπιν οδηγιών του Σταμάτη αγόρασα χθές το omnipur της sera το οποίο δεν το ήξερα κάν ότι υπάρχει . Ήξερα για το melafix και το pimafix της Api καθώς και για άλλα φάρμακα της εταιρείας αυτής . Πρωτάρης λοιπόν στις ασθένειες , σήμερα χορήγησα την πρώτη δόση του φάρμακου , σήμερα ξεκίνησα την θεραπεία δηλαδή .

Ίσως θα έπρεπε να έχω ενυδρείο καραντίνας αλλά δεν έχω και έτσι λοιπόν έριξα το φάρμακο μέσα στο ενυδρείο μου απευθείας . Εν αναμονή λοιπόν αποτελεσμάτων καθώς λοιπόν και μετρήσεων με το πέρας της θεραπείας καθώς σε άλλο θέμα έγινε αναφορά για ζημιά ή επερχόμενη ζημιά στην βιολογία του ενυδρείου .

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα φάρμακα είναι εξαιρετικά και κάνουν σωστά τη δουλειά τους .

Το πρόβλημα είναι στη διάγνωση που δεν ξέρουμε εμείς και χρησιμοποιούμε άλλα αντί άλλων .

Κανένα ενυδρείο δεν θα τουμπάρει αν έχει το σωστό βιολογικό υλικό με τα ανάλογα ψάρια στο ενυδρείο του , αν ακολουθήσει τις οδηγίες του σκευάσματος που θα κάνει χρήση .

Αυτό νομίζω και εγώ . Αν η βιολογία είναι η πρέπουσα - σωστή και η χρήση του φάρμακου γίνει με τις οδηγίες , δεν θα υπάρξει πρόβλημα . Βέβαια σε λίγες μέρες θα έχω να δώσω απάντηση τόσο σε σας όσο και σε μένα :)

Link to comment
Share on other sites

Ας αρχίσουμε απο κάποια πράγματα που πιστεύω πως οι περισσότεροι εδώ θα συμφωνήσουν :)

Ολα τα φάρμακα περιέχουν χημικές ουσίες που έχουν μια δραση. Όπως όλα τα χημικά, έχουν μια ασφαλή δόση, και μια υπερβολική δόση που μπορεί να αποβεί μοιραία για τα ψάρια μας ή άλλους κατοίκους του ενυδρείου. Καταρχάς λοιπόν όταν μιλάμε για τις επιτπώσεις που μπορεί να έχει ένα φάρμακο στο ενυδρείο πρέπει πάντα να μιλάμε για τις ασφαλείς δόσεις που προτείνονται κάθε φορά από την εκάτοστε εταιρεία. Αν κάποιος πάει και ρίξει ένα ολόκληρο μπουκάλι φάρμακο μέσα σε 20 λίτρα, οι παρενέργειες που μπορεί να έχει αυτή η κίνηση δεν περιγράφονται ούτε στο χαρτάκι του φαρμάκου ούτε πουθενά.

Γι αυτό πάντα προσοχή στις δόσεις.

Απο κεί και πέρα, το κάθε φάρμακο περιέχει συνήθως μία ή και περισσότερες δραστικές ουσίες, που είναι αυτές που καταπολεμούν την ασθένεια, κάποια έκδοχα, και μερικές φορές κάποιον διαλύτη ή κάποια άλλη ανώδυνη ουσια. Αυτό που ενδιαφέρει εμάς είναι η δραστική ουσία.

Η δραστική ουσία είναι πάντα σε συγκεκριμένη συγκέντρωση μέσα στο φάρμακο. Μερικές ουσίες είναι πιο χρήσιμες σε υγρή μορφή, άλλες σε στερεη μορφη (σκονη). Αυτό εξαρτάται καταρχάς απο την ίδια την ουσία και τις χημικές της ιδιότητες, το αν η ασθένεια που θέλουμε να αντιμετωπίσουμε είναι στο εσωτερικό του ψαριού (οπότε απαιτείται κατάποση στερεής ουσίας) ή εξωτερικά του ψαριού αλλά και πολλά άλλα. Εδώ μπορούμε να γράψουμε ολοκληρο τόμο Χημείας, ας μην γίνουμε όμως τοσο μαζοχιστές :P

Yπάρχουν περιπτώσεις λοιπόν δραστικών ουσιών, όπως το Υπερμαγγανικό Κάλιο, που εξοντώνουν βακτήρια. Τι συμβαίνει ομως με αυτές τις ουσίες; Ό,τι σκοτώνει βακτήρια δεν θα σκοτώσει και τα βακτήρια του φίλτρου μας; Η άπάντηση σε αυτό (με τις γνώσεις που έχω μέχρι τώρα, μακάρι να βγει ένας χημικός να απαντήσει) αποτελείται απο δύο σκέλη: Πρώτον το αν η ουσία αυτή μπορεί να βλάψει τα είδος των βακτηρίων που ζουν στο φίλτρο μας, και αν μπορεί, δεύτερον, σε τί συγκέντρωση μπορεί να το κάνει. Αυτό το δεύτερο εξαρτάται απο εκατό χιλιάδες πράγματα, το ph μας, το πόσο καλή αποικία έχουμε στο φίλτρο και πόσο γρήγορα, ακόμα και αν σκοτωθούν κάποια βακτήρια, μπορεί να ανακάμψει η βιολογία μας.

Η "σωστή βιολογία" είναι ένα μεγάλο θέμα, και μοναδικό για το κάθε ενυδρείο. Όταν λοιπόν κάποιος ποστάρει στο θεματικό των ασθενειών και του προταθεί ένα φάρμακο που μπορεί σε μεγάλη συγκέντρωση ή αν το φίλτρο του δεν ειναι οκ να του προκαλέσει ένα τουμπάρισμα στο ευνδρείο, οφείλουμε να είμαστε προσεκτικοί και να πάρουμε όσο το δυνατόν το μικρότερο ρίσκο. Πιθανόν το φάρμακο να μην βλάψει το ενυδρείο, αλλά η πιθανότητα του να μην είναι στρωμένο σωστά το φίλτρο ή να μην υπολογιστεί σωστά η δόση του φαρμάκου υπάρχει. Κάλλιο πέντε και στο χέρι λοιπόν, μιας και είναι παντα τεράστια ευθύνη να προτείνεις σε χομπίστα να χώνει χημικά στο ενυδρείο του.

Προσωπική άποψη πάντα :)

Έγινε επεξεργασία - Astra
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Προσωπική σου άποψη και πολύ σωστή Astra μπορώ να πώ . Άλλωστε αυτό θέλω και εγώ , αυτός είναι και ο λόγος του θέματος . Να δώ απόψεις και εμπειρίες ώστε να έχω και εγώ μια εικόνα , μια άποψη καθώς δεν αποκλείεται να αντιμετωπίσω κάτι άλλο στο μέλλον :)

Link to comment
Share on other sites

Μην παρεξηγηθώ , όλα τα φάρμακα κάνουν ζημιά , σημασία έχει το κατα πόσο είναι αναστρέψιμη και σε πόσο χρονικό διάστημα .

Υπάρχουν φάρμακα που ακόμα και σε υπερδοσολογία δεν θα μας δημιουργήσουν ιδιαίτερο πρόβλημα , υπάρχουν και φάρμακα που η παραμικρή υπερδοσολογία θα μας τινάξουν τα ψάρια μας σε μια βραδιά .

Πολλοί παράγοντες παίζουν ρόλο , ενα παράδειγμα είναι , όταν κάποιος κάνει αλόγιστη χρήση βιταμινών και έχει επιβαρυνθεί το συκώτι ενός ψαριού με τη χρήση ενός φαρμάκου να το στείλει αδιάβαστο .

Το υπερμαγγανικό που ανέφερε η Άννα έχει και μια άλλη ιδιότητα , παραμένει σε κρυσταλλική μορφή και η πολύωρη παραμονή των ψαριών θα εχει ως αποτέλεσμα να τραυματιστούν τα βράγχια τους κι ας είναι μικρή η δόση .

Πολλοί παράγοντες παίζουν ρόλο στη χρήση των φαρμάκων , σε γενικές γραμμές όμως επειδή δεν χρειάζεται ( και δεν μπορούμε ) να γίνουμε ιχθυοπαθολόγοι , να μην τα αντιμετωπίζουμε με φόβο άλλα σαν εργαλεία , τηρώντας τις οδηγίες χρήσης τους .

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

η γνωμη μου ειναι οτι τα καλυτερα φαρμακα ειναι αυτα που θα μεινουν μονο στο ραφι στο μαγαζι , μονο ζημιες η και τιποτα απολυτος δεν ειδα εγω με τη χρηση τους :nuke:

Link to comment
Share on other sites

Πιθανώς τοτε να μην ακολούθησες σωστά τις οδηγίες ή την δόση όπως αναφέρθηκε πιο πάνω. Για ποιο φάρμακο μιλάς;

Link to comment
Share on other sites

για πολλα και διαφορα ,το2002 , σωστες παντα αναλογιες ,αλλα βελτιωση καμμια ,τα σταματησα και βρηκα την υγεια μου ,πρωσοπικα εμενα παντα ,στο ενυδρειο μου .εφταναν τα λαμπιντοχρωμις τα 8 ετη ζωης ......

Link to comment
Share on other sites

Αυτό σημαίνει οτι προσέχεις τα ψάρια σου. :) Τώρα αυτό που λες οτι δεν είδες αποτέλεσμα, εννοείς οτι δεν εμπιστεύεσαι οτι η ουσία που εμπεριέχεται όντως είναι φαρμακευτική και έχει αποτέλεσμα στην ασθένεια ή οτι η εταιρεία λέει ψέμματα και δεν περιέχει το φάρμακο τις ουσίες που λέει οτι έχει;

Link to comment
Share on other sites

η γνωμη μου ειναι οτι τα καλυτερα φαρμακα ειναι αυτα που θα μεινουν μονο στο ραφι στο μαγαζι , μονο ζημιες η και τιποτα απολυτος δεν ειδα εγω με τη χρηση τους :nuke:

Λανθασμένη διάγνωση .

Link to comment
Share on other sites

Ίσως λανθασμένη όπως λές Σταμάτη . Δεν νομίζω το εκάστοτε φάρμακο να μην έχει αποτέλεσμα , ποιός ο λόγος ύπαρξης του τότε ;

Link to comment
Share on other sites

Ίσως λανθασμένη όπως λές Σταμάτη . Δεν νομίζω το εκάστοτε φάρμακο να μην έχει αποτέλεσμα , ποιός ο λόγος ύπαρξης του τότε ;

τα χρηματα

(εδω καταπινουμε αντιβιωση εμεις με τα λιτρα , τα ψαρια θα γλιτωσουν!!!)

Έγινε επεξεργασία - katerina
Link to comment
Share on other sites

Αυτό σημαίνει οτι προσέχεις τα ψάρια σου. :) Τώρα αυτό που λες οτι δεν είδες αποτέλεσμα, εννοείς οτι δεν εμπιστεύεσαι οτι η ουσία που εμπεριέχεται όντως είναι φαρμακευτική και έχει αποτέλεσμα στην ασθένεια ή οτι η εταιρεία λέει ψέμματα και δεν περιέχει το φάρμακο τις ουσίες που λέει οτι έχει;

τι περασα εγω με τα μπουκαλακια , μεταφερω απλα , τιποτα αλλο

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να καταλάβω, δεν πιστέυεις οτι η εταιρείες έχουν καλά φάρμακα ή οτι οι ουσίες που περιέχουν αυτά που πουλάνε δεν ειναι φαρμακα; Γιατί αυτά ειναι δύο διαφορετικά πράγματα.

Έγινε επεξεργασία - Astra
Link to comment
Share on other sites

Δώσε μας ένα παράδειγμα Κατερίνα . Παράδειγμα ασθένειας που αντιμετώπισης και χρήσης φαρμάκου .

Link to comment
Share on other sites

παμε πισω 11 χρονια ,δεν θυμαμαι ,ξεφτισμενα πτερυγια , θολο ματι ,λεπια χαλια ,....ολα αυτα-τα φαρμακα καν δεν θυμαμαι

Έγινε επεξεργασία - katerina
Link to comment
Share on other sites

παμε πισω 11 χρονια ,δεν θυμαμαι ,ξεφτισμενα πτερυγια , θολο ματι ,λεπια χαλια ,....ολα αυτα-τα φαρμακα καν δεν θυμαμαι

Γενικά και αόριστα δηλαδή . Δεν μας βοηθάς , όλα αυτά που αναφέρεις είναι οι γνωστές ασθένειες που συναντούνται πάντα σε όλα τα είδη ψαριών , ακόμη και στα θαλασσινά .

Anyway , δεν επιμένω . Αλλά το θέμα όπως είδες είναι συγκεκριμένο και το άνοιξα εγώ για να μάθω :)

Έγινε επεξεργασία - Juwell - Guppy 60
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν ισχύει τίποτα από τα δύο τοτε ποιος άλλο λογος υπάρχει για τον οποίο δεν θα μπορούσε να λειτουργήσει ένα φάρμακο;

Link to comment
Share on other sites

το κριμα ειναι οτι τα εγραφα ολα σε τετραδιο , και το εχασα στη μετακομιση .....εμαθα οτι οσο πιο απλα τοσο πιο καλα

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο αλλά έχω μια απορία και θα την εκφράσω . Πώς είναι δυνατόν να μην θυμάσαι μια και μας λές έντεκα χρόνια πίσω μα συνάμα διατηρείς 400 λίτρα με κιχλίδες ; Μήπως και αυτό το είχες 11 χρόνια πρίν ;

Link to comment
Share on other sites

Ίσως λανθασμένη όπως λές Σταμάτη . Δεν νομίζω το εκάστοτε φάρμακο να μην έχει αποτέλεσμα , ποιός ο λόγος ύπαρξης του τότε ;

Δεν υπάρχει ίσως , είναι σίγουρο οτι έχει γίνει λανθασμένη διάγνωση .

Πουθενα δεν είπα οτι δεν έχουν αποτελέσματα τα φάρμακα , το αντίθετο μάλιστα .

Για την ύπαρξή τους είπα οτι είναι εργαλεία και το κάθε εργαλείο έχει τη δική του χρήση .

katerina έτσι συλλήβδην να μιλάς για τα φάρμακα δεν είναι επιχείρημα . Πίσω απο τις εταιρίες και τα φάρμακα υπάρχουν και επιστήμονες με μεγάλη εμπειρία . Δεν μπορώ να σε κατανοήσω , θα ήθελα κάποιο παράδειγμα .

Και αν πιαστώ απ τη φράση σου "τι περασα εγω με τα μπουκαλακια , μεταφερω απλα , τιποτα αλλο" βγάζω το ( αυθαίρετο ) συμπέρασμα ότι απο τα πολλά φάρμακα που έβαλες τους τίναξες το συκώτι .

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

οχι ,πιο παλια ειχα ενα 220 λιτρα Α&μ .θυμαμαι τα προβληματα ,τα βιβλια και τα μαγαζια εδειναν τα φαρμακα και στη σωστη δοση δεν εκαναν τιποτα ,βιβλια στ αγγλικα και καποια και στα ελληνικα σχετικα με αρρωστιες , ειδα οτι βαζωντας τα .....απλα .....δεν. πιο πολυ στρες ετρωγαν με ανθρακα μετα βαλε βγαλε μετα τα φαρμακα ,......

και γενικα απο τοτε που τα σταματησα ,απλα σταματησαν και οι αρρωστιες.καπου καπου ολο και καποιο ψαρι θα ψοφισει.δεν λεμε οτι ολα ζουν 8 χρονια .εχω μαλιστα ενα λαμπιντοχρομις κιτρινο που ηταν στα τελευταια του και τωρα ειναι ο αρχηγος στο ενυδρειο ,ειναι 4,5 ετων σημερα αυτος

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...