Jump to content

Kαλησπέρα Και Από Μένα!


Christos07

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλο το forum.

Συγχαρητήρια για την καλή δουλεία και το μεράκι στην διατήρηση αυτού του forum το όποιο δείχνει φανταστικό σε μας τους καινούργιους αυτού του hobby.

Σχετικά με μένα τώρα

Επιτέλους ξεκίνησα το δικό μου (μινι) ενυδρείο και είπα να ασχοληθώ με αυτό το hobby.

Πήρα πριν 15 μέρες της Ηailea το Ε-25

25 λίτρων όπως λέει και το μοντέλο του και μετά απο 12 μέρες στρωσίματος έκανα τα πρώτα τεστ τα οποία έδειξαν καλά και έβαλα μέσα 2 angelfish (τα μικρότερα που μπόρεσα να βρώ περίπου 1-2cm το καθένα) τα οποία εδώ και 4ις μέρες πάνε μια χαρά!

Τώρα κάνω υπομονή να πάνε όλα κάλα με αυτά ώστε απο βδομάδα να προσθέσω και κάτι ακόμα.

Σκέφτομαι για 4-5 neon με τα οποία μου έιπαν ότι δε θα έχω θέμα μιας και τα angelfish είναι τοσο μικρά που δεν πρόκειτε να τα δουν σαν μεζεδάκια!( Διαφορετικές γνώμες είναι ευπρόσδεκτες)

και τέλος να βάλω και ένα γλύφτη και να κλέισω εκέι μιας και είναι μονο 25 lt και πιστεύω από όσα έχω διαβάσει σε διάφορα site ότι θα είμαι οριακός!

Φυτά δεν έβαλα αληθινά προτίμισα να το στήσω με 2 ψεύτικα και ένα διακοσμιτικό στη μέση μιας και δε μου άρεσει η ιδέα του αληθινού φυτού μεσα στο ενυδρείο!

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου Χρήστο και καλώς όρισες . Χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω - στεναχωρήσω το όλο set up σου είναι λάθος . Επίσης τα λίτρα σου είναι πολύ λίγα , μάλλον να το πώ καλύτερα είναι απαγορευτικά για τα ψάρια που έχεις μέσα .

Καλώς ήρθες και πάλι , καλή διαμονή εύχομαι , καλό διάβασμα και μην πτοείσαι . Όλα διορθώνονται :)

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου Χρήστο και καλώς όρισες . Χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω - στεναχωρήσω το όλο set up σου είναι λάθος . Επίσης τα λίτρα σου είναι πολύ λίγα , μάλλον να το πώ καλύτερα είναι απαγορευτικά για τα ψάρια που έχεις μέσα .

Καλώς ήρθες και πάλι , καλή διαμονή εύχομαι , καλό διάβασμα και μην πτοείσαι . Όλα διορθώνονται :)

Mας πέθανες με το καλημέρα φίλε μου!!!

:bigemo_harabe_net-134:

Είδομεν στη συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ υπήρξα ειλικρινής και ντόμπρος φίλε μου , θα δείς τι θα σου πούν άλλοι τόσοι εδώ με αυτή την σύνθεση που έχεις σε αυτά τα λίτρα . Σκοπός είναι να προλάβουμε καταστάσεις και όχι να χάσουμε ψαράκια .

Από μετρήσεις τι έχεις ; Φίλτρο ; :)

Link to comment
Share on other sites

Φιλτρο έχω το μαμα Hailea RP200

Θερμοστάτη της JBL pro temp s25

με θερμοκρασια να παίζει απο 25-27 C

και σημερινες μετρησεις

ΝΟ3 : 0 NO2 : 0

GH : 7 d kH 6 d

pH : 7,6 Cl2 : 0

Y.Γ. Μου αρέσει η ειλικρίνια σου φίλε μου και η απάντηση μου ήταν στα πλαίσια του χαβαλέ!

Ελπίζω να μην παρεξηγήθηκε!

Έγινε επεξεργασία - Christos07
Link to comment
Share on other sites

Αμμωνία οέο ; Πόσο έχεις αμμωνία ; Έχε υπόψιν σου ότι σε ένα τόσο μικρό ενυδρείο οι παράμετροι του νερού σου μεταβάλλονται πολύ εύκολα και γρήγορα . Δεν βρίσκω και το προφίλ για τα σκαλάρια να σου δώσω καθώς και για τις τέτρες .

Αλλά αυτά θα στα πούν οι Αμερικάνοι καλύτερα από εμένα . Εγώ επεσήμανα τα βασικά - στοιχειώδη λάθη σου . Το ενυδρείο σου πώς το έστρωσες ;

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι οτι αμμωνία δεν μέτρησα.

Τις πρώτες 7 μέρες πέταγα μέσα 20ml bio nitrivec της sera και λίγο τροφή για 2-3 μέρες.

Μετά το άφησα να δουλέψει 5 μέρες και μπήκαν τα 2 αγγελόψαρα εδώ και 4 μέρες.

Η πρόταση του μαγαζιού ήταν να περιμενω ακόμα μια βδομάδα άλλα δεν μπορούσα να κρατηθώ και το ρίσκαρα!

Link to comment
Share on other sites

Φιλτρο έχω το μαμα Hailea RP200

Θερμοστάτη της JBL pro temp s25

με θερμοκρασια να παίζει απο 25-27 C

και σημερινες μετρησεις

ΝΟ3 : 0 NO2 : 0

GH : 7 d kH 6 d

pH : 7,6 Cl2 : 0

Y.Γ. Μου αρέσει η ειλικρίνια σου φίλε μου και η απάντηση μου ήταν στα πλαίσια του χαβαλέ!

Ελπίζω να μην παρεξηγήθηκε!

Δεν τίθεται θέμα παρεξήγησης ειλικρινά , δεν παρεξηγούμαι τόσο εύκολα . Στην τελική άλλα με ενοχλούν στην καθημερινότητα μου , όχι εδώ . Κλείνω την μικρή παρένθεση που έκανα και θέλω να σου πώ ότι εδώ θα μάθεις πολλά και θα φτιάξεις ενυδρείο σούπερ αρκεί να ρωτήσεις - διαβάσεις - ασχοληθείς - κατανοήσεις κάποια πράγματα :)

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι οτι αμμωνία δεν μέτρησα.

Τις πρώτες 7 μέρες πέταγα μέσα 20ml bio nitrivec της sera και λίγο τροφή για 2-3 μέρες.

Μετά το άφησα να δουλέψει 5 μέρες και μπήκαν τα 2 αγγελόψαρα εδώ και 4 μέρες.

Η πρόταση του μαγαζιού ήταν να περιμενω ακόμα μια βδομάδα άλλα δεν μπορούσα να κρατηθώ και το ρίσκαρα!

Ρίσκο πράγματι αυτό που έκανες , η αμμωνία είναι από τις βασικές μετρήσεις μας . Η αμμωνία είναι ύπουλη και τοξική ανάλογα με το ph μας . Κρυστάλλινο νερό δεν σημαίνει ότι δεν έχει και αμμωνία .

Πάντως η μέθοδος στρωσίματος που ακολούθησες είναι με τροφή , σωστή και ασφαλή μέθοδο κατ ' εμέ . Ρίξε μια ματιά και εδώ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=79915

:)

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου Χρήστο κάλως ήρθες και από εμένα!

Επειδή το θέμα του καλώς όρισες θα κλήση σε λίγες μέρες, εάν έχεις την καλοσύνη άνοιξε ένα θέμα στα ενυδρεία μελών

συμπλήρωσε αυτή τη φόρμα, http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=50683 και ότι απορία υπάρχει θα σε

βοηθήσουμε να το λύσεις.

Link to comment
Share on other sites

:welcome:

Καλώς ήρθες φίλαράκο και... καλό και πολύ διάβασμα!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το καλοσόρισμα σας!

Έκανα και μια, ο Θεός να την πεί παρουσίαση , στο παρακάτω link :

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=90776

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες! :)

Link to comment
Share on other sites

καλώς όρισες .

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...