Jump to content

Το Πρωτο Μου Ενυδρείο


Christos07

Recommended Posts

Γενική κατηγορία ενυδρείου
Τροπικό (νομίζω)

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 43x25x23 cm
Συνολικά Λίτρα: 25
Sump (λίτρα):

Οργανισμοί
Φυτά: -
Ψάρια: προς το παρόν 2 αγγελόψαρα 1-2 cm

Αλλλα είδη:

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο: -
Πέτρες: -
Ξύλα: -
Άλλα διακοσμητικά : Διακοσμιτικός τοίχος στη μέση και 2 θαμνάκια δεξιά και αριστερά
Υπόστρωμα:
Βυθός: 1-2 cm Φυσικό χαλίκι μαύρο

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): Λάμπες led 5w Ασπρό και μπλέ κατ επιλογή
Διάρκεια φωτισμού: 3 ώρες για αρχή και μετά το μήνα θα πάμε κοντά στο 8ωρο (Έτσι διάβασα ότι είναι σωστό)

Υποστήριξη οργανισμών
Φίλτρανση:Ηailea RP-200
Θέρμανση/ Ψύξη: Θερμοστάτης JBL pro temp s25 στους 26 βαθμους κελσιου
Λίπανση: -
Παροχή CO2:
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις: -
Διατροφή: Της JBL την NOVO Bel


Παράμετροι
pH: 7,6
Γενική σκληρότητα (GH): 7-14 d
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 6d
Αμμωνία (ΝΗ3): -
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 0
Φωσφορικά (PΟ4): -
Μέση Θερμοκρασία (°C): 26 C

Συντήρηση
Αλλαγές νερού: Ακόμα είμαι στις πρώτες 2 βδομάδες και δεν έχω κάνει ακόμα καμία αλλάγη.
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: Για μια βδομάδα έριχνα κάθε μερα 20ml bionitrivec της sera και για 2-3 μέρες έριχνα λίγη τροφή ψαριών.
Άλλες ρουτίνες συντήρησης:

Φωτογραφίες:


Βίντεο:

post-57760-0-35259100-1386182758_thumb.jpg

post-57760-0-22231300-1386182759_thumb.jpg

post-57760-0-18986000-1386182823_thumb.jpg

post-57760-0-15319000-1386182824_thumb.jpg

post-57760-0-01322600-1386182825_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο σου είναι πάρα πολύ μικρό για τα συγκεκριμένα ψάρια τα οποία θέλουν ενυδρείο από 140 λίτρα και πάνω και ύψος από 55 εκατοστά και άνω, τα πλαστικά φυτά και τις σπυλιές και όλα αυτά βγάλτα γιατί μόνο κακό κάνουν στο ενυδρείο σου, καλύτερα βάλε αληθινά φυτά και ρίζες για να φαίνεται πιο φυσικό και πίστεψε με θα σου αρέσει, έχεις κάνει δυστυχώς αρκετά λάθη, τα υπόλοιπα θα στα πούνε οι άλλοι, από εμένα καλή συνέχεια ;)

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου θα σε στενοχωρησω αλλα το ενυδρειο σου δεν κανει για τα ψαρακια που εχεις μεσα θελουν τουλαχιστον 120-180 λιτρα και υψος ενυδρειου 60 εκατοστα.δεν μενω στο οτι μαλλον το ενυδρειο σου ειναι αστρωτο αφου δεν βλεπω μετρησεις αν ισχυει το αντιθετο μας ενημερωνεις αν θες!τα ψαρακια πρεπει να τα πας πισω σιγουρα να στρωσεις το ενυδρειο με σωστο τροπο και οχι με τα ψαρια μεσα γιατι ειναι κριμα!οσον αφορα τα ζουμια για τη βιολογια που εριξες μην δινεις πολυ βαση γιατι στην ουσια δεν προσφερουν κατι ουσιαστικο.αφαιρεσε ολη τη πλαστικουρα απο μεσα μπορεις να βαλεις πραγματικα φυτα χαμηλων απαιτησεων και να φτιαξεις ενα ομορφο γαριδαδικο η να βαλεις ενα μονομαχο.καλη συνεχεια ευχομαι :bigemo_harabe_net-108:

Έγινε επεξεργασία - polyagkistro
Link to comment
Share on other sites

Από μετρήσεις είναι μόνο αυτές που έχω γράψει...δεν έχω κάνει test αμμωνίας ακόμα. Εκανα την πρώτη μέτρηση στο 10ημερο και μετά ανα 2 μέρες ξανακάνω.

Υπάρχει στο εμπόριο τεστ αμμωνίας? Αυτό που έχω μετράει μόνο ΝΟ2 ΝΟ3 Cl ph Kh kai GH.

Είναι πιο δύκολο να διατηρήσω βιολογία σε τόσα λίγα λίτρα με τα ψάρια που θέλω να βάλω μέσα ή είναι αδύνατο.

Σε διάφορα site βλέπουμε σε 15-20 λίτρα να διατηρούν θαλασσινό με όποιες δυσκολίες μπορεί αυτο να έχει, σε γλυκό δεν είναι λίγο πιο εύκολο?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν στο εμπόριο τεστ αμμωνίας ψάξε σε κάποια μαγαζιά και εύκολα θα βρεις, τα σκαλάρια πρέπει να τα βγάλεις άμεσα και να τα χαρίσεις όπως είπε και ο φίλος από πάνω.

Link to comment
Share on other sites

ειναι πολυ δυσκολο στα λιτρα αυτα να διατηρησεις σωστες συνθηκες σιγουρα ,πρεπει να εισαι απο πανω συνεχως τουλαχιστον στην αρχη,τα αλλα στα ειπα παραπανω.μαλλον μετρας με ταινιες δεν ειναι και οτι καλυτερο απο θεμα αξιοπιστιας δυστυχως!στειλε πμ με τη περιοχη που μενεις να σου πω για το τεστ που ρωτας

Link to comment
Share on other sites

..............

Σε διάφορα site βλέπουμε σε 15-20 λίτρα να διατηρούν θαλασσινό με όποιες δυσκολίες μπορεί αυτο να έχει, σε γλυκό δεν είναι λίγο πιο εύκολο?

Το γλυκό σαφώς και είναι πιο εύκολο , στη περίπτωσή σου όμως εσύ έχεις βάλει λάθος ψάρια .

Μπορείς όμως να φτιάξεις το ενυδρείο σου όπως στη φωτογραφία που έχεις βάλει στο αβατάρ σου .

Link to comment
Share on other sites

Από μετρήσεις είναι μόνο αυτές που έχω γράψει...δεν έχω κάνει test αμμωνίας ακόμα. Εκανα την πρώτη μέτρηση στο 10ημερο και μετά ανα 2 μέρες ξανακάνω.

Υπάρχει στο εμπόριο τεστ αμμωνίας? Αυτό που έχω μετράει μόνο ΝΟ2 ΝΟ3 Cl ph Kh kai GH.

Είναι πιο δύκολο να διατηρήσω βιολογία σε τόσα λίγα λίτρα με τα ψάρια που θέλω να βάλω μέσα ή είναι αδύνατο.

Σε διάφορα site βλέπουμε σε 15-20 λίτρα να διατηρούν θαλασσινό με όποιες δυσκολίες μπορεί αυτο να έχει, σε γλυκό δεν είναι λίγο πιο εύκολο?

Φίλε μου καλή αρχή και από εμένα. Και επείδη η αρχή είναι το ήμισυ του παντός κοίτα να κάνεις μια σωστή αρχή και για να μην έχεις προβλήματα και για να ευχαριστηθείς το χόμπι. Και πίστεψέ με θα το ευχαριστηθείς όταν θα έχεις ένα υγειές ενυδρείο με υγιή ψαράκια. Λοιπόν για να μην σε πρήζω και εγώ, συμφωνώ με τους προηγούμενους φίλους σε όλα όσα σου είπαν (μην επαναλαμβανόμαστε), όσον αφορά τα λίτρα, τα ψάρια την διακόσμηση και το στρώσιμο.

Α...και μην συγκρίνεις τα ενυδρεία γλυκού νερού με αυτά των θαλασσινών. Είναι δυο ΤΕΛΕΙΩΣ διαφορετικοί κόσμοι! Και μην παρασύρεσαι από τις φωτό ή τα άρθρα του διαδικτύου... άλλο το ίντερνετ άλλο η πραγματικότητα.

Πάντα φιλικά! Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Και η ταπεινή συμβουλή μου....ΥΠΟΜΟΝΗ και πάλι ΥΠΟΜΟΝΗ....Το λέει άλλωστε και πιο πάνω!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου κι απο μενα φιλαρακι και καλη αρχη! Συμφωνω απολυτα με τους προλαλησαντες αλλα πρεπει να σου εξηγησω και το γιατι για να πιασεις το νοημα!

Τα σκαλαρια ειναι ψαρια που ζουν σε κοπαδια των 5 και ανω! Οποτε καταλαβαινεις αμεσως αμεσως οτι κατι τετοιο δεν ειναι εφικτο στο ενυδρειο σου ακομη κι αν τα ψαρια μενανε στο μεγεθος που ειναι τωρα! Περα απ αυτο το σκαλαρι ειναι ψαρι που γινεται αρκετα μεγαλο και μονο ενα ενηλικο γεμιζει το ενυδρειο σου! Επισης τα σκαλαρια θελουν μεγαλο υψος για να κολυμπησουν και να αναπτυχθουν! Και τελος ειναι ψαρια που τρωνε πολυ και το φιλτρακι που εχει το ενυδρειο σου δεν εχει την δυνατοτητα να ανταπεξελθει στην διασπαση τοσης αμμωνιας αλλα και το ενυδρειο σου ειναι αρκετα μικρο οποτε και οι συνθηκες του νερου ευμεταβλητες! Μια στραβη να γινει δεν θα στο συγχωρησει!

Εδω ειναι και το προφιλ τους http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=61576&p=554297

Στο ενυδρειο σου μπορεις να βαλεις οπως ειπαν και τα παιδια πιο πανω εναν μονομαχο ή γαριδες. Εγω προσωπικα θα το κραταγα για καραντινα και μονο αλλα αυτη ειναι προσωπικη μου αποψη που αν θες την συζηταμε!

Για τα πλαστικα διακοσμητικα που εχεις θα σε συμβουλευα να τα βγαλεις και να βαλεις ζωντανα οπως και ξυλα και πετρες! Μονο καλο μπορουν να κανουν ενω τα πλαστικα δεν προσφερουν τιποτα!

Σε πηραμε απ τα μουτρα και ελπιζω να μην σε απογοητευσαμε! Μπορεις να κανεις κατι πολυ ομορφο!

Καλη συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχώνεσαι και μην μασάς! Όλοι έχουμε ξεκινήσει με λάθη και στην πορεία μάθαμε (?) :bigemo_harabe_net-101:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μην αγχώνεσαι και μην μασάς! Όλοι έχουμε ξεκινήσει με λάθη και στην πορεία μάθαμε (?) :bigemo_harabe_net-101:

:thumbup:

Και δε σημαίνει οτι απο αύριο τρέχεις πελαγωμένος να δώσεις τα ψάρια ... χαλαρά ... το προγραμματίζεις .

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ετσι κι αλλιως ειναι μικρακια τα ψαρια! Αλλα μην το αμελησεις γιατι αν αρχισουν να μεγαλωνουν και παραμεινουν εκει θα εχουν προβλημα και αυτα αλλα κι εσυ!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Δεν θεωρώ ότι με πήρατε από τα μούτρα ίσα ίσα που συμφωνώ και εγώ ότι αν ξεκινίσω στραβά ίσως στην πορεία να πελαγώσω και να το παρατήσω το άθλημα.

Πάμε τώρα να κάνω άλλη μια ερώτηση αρχάριου( μη γελάσετε)

Κάπου σε ξένο site διάβασα ότι ψάρια που είναι σε μικρά ενυδρεία δεν αναπτύσοντε με τον ίδιο ρυθμό που θα αναπτυσόταν σε μεγαλύτερα ενυδρεία.

Οπότε σκέφτηκα ότι στο μικρό μου ενυδρείο θα καθυστερήσει η αναπτυξη τους και μόλις τα έβλεπα να διπλασιάζοντουσαν σε μέγεθος( δε ξέρω σε τι χρονικό διάστημα) θα τα χάριζα να ξαναβάλω πάλι 2 μικρα αγγελόψαρα, επίσης διάβασα ότι μπορύν να μείνουν και σε 2αδες(σίγουρα καλύτερο είναι σε 5 αδες αλλά και 2 μαζί δεν έχει θέμα) για αυτό και το ρίσκαρα.

Στο θέμα μας τώρα...σήμερα θα μετρήσω αμμωνία και βλέπουμε.

Προτείνετε δλδ μιας και το ενυδρείο ειναι σε λειτουργία 16 μέρες τώρα με ψάρια τις τελευταίες 4ις να τα βγάλω και να περιμένω κι άλλο?

Πότε θα είναι έτοιμο για ψάρια και τί είδους? Η ιδέα γαριδοενυδρείου δε με τρελαίνει πάντως. Θέλω και κάτι να γυροφέρνει μέσα εκεί.

Ψάρια σε μέγεθος νέον καμιά 4-5 δε με πέρνει λέτε?

Μόνο μονομάχοι?

Και να σκεφτείτε ότι αρχικά ήθελα να το στίσω nano reef (μη βαράτε) :bigemo_harabe_net-72:

αλλά με έπεισε ο τύπος στο petshop να το ξεκινίσω γλυκού και μετά από κανα χρόνο ασχολίας και διαβάσματος και εφόσον μου αρέσει ακόμα η ασχολία να το σκεφτώ ξανά! :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

γεια σου και απο εμένα .

ναι έτσι είναι σε ότι αφορά την ανάπτυξη .αν είναι μικρό το ενυδρείο η ανάπτυξη είναι πιο αργή .

αυτό όμως δεν είναι καλό για τα ψάρια σου αφού δεν θα αναπτύσσονται σωστά .σε δυάδες τα βάζουμε αν είναι ζευγάρι συνήθως για την αναπαραγωγή τους σε καραντίνα .

καλύτερα να τα δώσεις τα ψαράκια σου και να βρείς κάτι άλλο το οποίο θα είναι κατάλληλο για τα λίτρα σου .

νέον όχι δεν σε παίρνει .θέλουν κάποιο μήκος και αυτά .

αφού δεν σου αρέσουν οι γαρίδες βάλε ένα μονομάχο να βλέπεις και λίγο κίνηση .

μετρήσεις είναι απαραίτητες προτού να βάλεις ψάρια ακόμα .τώρα κάνε τις μετρήσεις σου να δεις που είσαι και βλέπουμε πως θα συνεχίσεις .

καλύτερα να δυσκολευτείς λίγο στην αρχή γιατί μετά τα πράγματα είναι πιο δύσκολα και η απογοήτευση έρχεται σε χρόνο ρεκόρ.'

πάντως σε βλέπω ότι δε μασάς οπότε όλα θα γίνουν .'καλή συνέχεια !!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

:bigemo_harabe_net-122:Σε πάω ρε φίλε γιατί δεν μασάς και δεν απογοητεύεσαι!

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω σε οτι ο george13 για την αναπτυξη! Αν το ψαρι ειναι στα λιτρα και τις διαστασεις που πρεπει και τρεφεται σωστα, σε πολυ λιγο χρονο γινεται μεγαλο! Τα σκαλαρια σε 4 μηνες εχουν γινει θηρια και σε 6 μηνες αρχιζουν και οι γεννες!

Αν ομως το ψαρι μεινει στασιμο τοτε αρχιζουν τα προβληματα του νανισμου!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον επανέρχομαι.

Μέτρησα και αμμωνια σήμερα (6η μέρα με τα ψάρια μέσα) με το τεστ της JBL με τα μπουκαλάκια και τις σταγόνες

και η μετρήσεις που πήρα ήταν <0.05 mg/l στο φάσμα του ΟΚ βάση του τέστ.

Αυτά για σήμερα.

Σχετικά με το φωτισμό την προτείνετε σε αυτή τη φάση? 2 ώρες τη μέρα μου είπαν για αρχή και μετά το μήνα να παίζω στο 8ωρο.

Link to comment
Share on other sites

γεια σου και απο εμένα .

ναι έτσι είναι σε ότι αφορά την ανάπτυξη .αν είναι μικρό το ενυδρείο η ανάπτυξη είναι πιο αργή .

αυτό όμως δεν είναι καλό για τα ψάρια σου αφού δεν θα αναπτύσσονται σωστά .σε δυάδες τα βάζουμε αν είναι ζευγάρι συνήθως για την αναπαραγωγή τους σε καραντίνα .

καλύτερα να τα δώσεις τα ψαράκια σου και να βρείς κάτι άλλο το οποίο θα είναι κατάλληλο για τα λίτρα σου .

νέον όχι δεν σε παίρνει .θέλουν κάποιο μήκος και αυτά .

αφού δεν σου αρέσουν οι γαρίδες βάλε ένα μονομάχο να βλέπεις και λίγο κίνηση .

μετρήσεις είναι απαραίτητες προτού να βάλεις ψάρια ακόμα .τώρα κάνε τις μετρήσεις σου να δεις που είσαι και βλέπουμε πως θα συνεχίσεις .

καλύτερα να δυσκολευτείς λίγο στην αρχή γιατί μετά τα πράγματα είναι πιο δύσκολα και η απογοήτευση έρχεται σε χρόνο ρεκόρ.'

πάντως σε βλέπω ότι δε μασάς οπότε όλα θα γίνουν .'καλή συνέχεια !!!!!!!

Τι ψάρια θα με έπερνε να βάλω σε αριθμό 2-3???

Η ιδέα του μονομάχου ή του χρυσόψαρου μόνου του μου θυμίζει γυάλα από τα παιδικά μου χρόνια και δεν με τρελάινει....

Θα μου πείς σε αυτά τα λίτρα δεν έχω επιλόγες απλά για αρχή προτίμησα ένα μικρό ενυδρείο και αισθητικά για το χώρο που το ήθελα αλλά και γιατί αυτά τα mini aquarium μου τραβάνε την προσοχή περισσότερο!

Link to comment
Share on other sites

Στα 25 λίτρα μικτά δεν μπορείς να βάλεις χρυσόψαρο. ;)

Ρίξε μια ματιά στα μονομαχοενυδρεία των παιδιών εδώ στο φόρουμ και είμαι σίγουρος πως θα αλλάξεις γνώμη. :)

Αφού δεν έχεις φυτά , κράτα μια φωτοπερίοδο στις 7 με 8 ώρες.

Link to comment
Share on other sites

Oχι χρυσοψαρο, μονομαχο! Χρυσοψαρο δεν παει σε αυτα τα λιτρα! Δυστυχως ετσι εχουν τα πραγματα. Οσο πιο μικρο το ενυδρειο τοσο πιο πολυ περιοριζονται οι επιλογες!

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το φωτισμό την προτείνετε σε αυτή τη φάση? 2 ώρες τη μέρα μου είπαν για αρχή και μετά το μήνα να παίζω στο 8ωρο.

Αφού δεν έχεις φυτά , κράτα μια φωτοπερίοδο στις 7 με 8 ώρες.

Tην οποία δεν χρειάζεται να περάσει μήνας για να την φτάσεις . . .

Ξεκίνα να αυξάνεις καθημερινά σταδιακά τους χρόνους σου . . .

Link to comment
Share on other sites

Μια μικρή θολούρα που έχουν τα νερά είδηκα προς τον πάτο....και η οποία δεν υπήρχε προτού μπουν τα δύο αγγελόψαρα τι λέτε να φταίει?

Με φώς ανοιχτό δεν φένεται...αλλά με σβηστό στο φώς της μέρας διακρίνω μια μουντάδα ειδικά στα πρώτα 3-4 εκατοστά από τον πάτο!

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έριξες βακτήρια και γι'αυτό θόλωσε το νερό; Αν ναι, σε 24 ώρες λογικά πρέπει να φύγει.

Μήπως τα ψάρια ανατάραξαν τον βυθό; Η ανατάραξη του βυθού επίσης προκαλεί θολούρα η οποία όμως σε λίγη ώρα υποχωρεί.

Είναι όμως πιθανό να έχεις αμμωνία, μερικές φορές όταν έχουμε αμμωνία στο νερό έχει θολούρα. Σε αυτή την περίπτωση κάνεις μερική αλλαγή νερού. Έκανες μέτρηση αμμωνίας;

Link to comment
Share on other sites

Εκανα πριν μερικες ώρες και ειναι μια χαρα η αμμωνια <0.05

Οπότε δε νομιζω να ειναι απο αυτο

Βακτηρια δεν εβαλα οθτε τα ψαρια αναταραζουν το βυθο!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...