Jump to content

Το Πρωτο Μου Ενυδρείο


Christos07

Recommended Posts

Κι εγώ όταν ξεκίνησα είχα 2 χρυσόψαρα σε μία γυάλα, τα οποία μια χαρά έδειχναν και ήταν κινητικά και λαίμαργα και αξιολάτρευτα. Και όταν ήμουν μικρή είχα ένα χρυσόψαρο σε μία γυαλά για 3 χρόνια χωρίς ποτέ να έχω δει κάτι περίεργο στην συμπεριφορά και την εμφάνισή του. Λες "σκέφτομαι να τα κρατήσω μέχρι να μεγαλώσουν λίγο". Έτσι όμως ρισκάρεις τα ψαράκια να πάθουν νανισμό και να το καταλάβεις όταν θα είναι αργά. Γιατί πως θα μπορείς να ξεχωρίσεις ένα ψάρι μικρό λόγω ηλικίας και ένα μικρό λόγω νανισμού;

P.S. Sturm είναι δύσκολοι καιροί, οικονομία και στο βαμβάκι! :D

Έγινε επεξεργασία - kalliroi
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου δεν ειπε κανεις οτι κανεις τον ξερολα και εννοειται οτι δεν θελω να σε προσβαλω αλλα και ουτε προσβαλλομαι! Κι εγω με λαθη ξεκινησα και ακομη λαθη κανω! Απλα σου λεω τι παιζει με τα ψαρια αυτα!

Το νανο, ειτε γλυκο ειτε αλμυρο ειναι δυσκολο!

Δυστυχως ομως σε τοσα λιγα λιτρα ειναι λιγες και οι επιλογες σου!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα!

Για τα φυτα,δυο ανουμπιες δεμενες πανω σε δυο ξυλαρακια ή πετρουλες και εισαι μια χαρα!

Εννοειται βγαζεις τα ψευτικα... :)

Δεν ασχολεισαι καθολου ουτε με λιπασματα ουτε με χαλικι....αυτο που εχεις.

Να προτεινω κατι ρωτωντας ομως τους πιο εμπειρους γιατι δεν ειμαι σιγουρος......να βαλει για λιγο καιρο λιγο ανθρακα μεσα στο φιλτρο μηπως καθαρισει την θολουρα?

Παντως πιστευω οτι ειναι ειναι θεμα χρονου να φυγει,μαλλον το φιλτρο δεν ειναι πολυ δυνατο...

Link to comment
Share on other sites

Κι ο υαλοβαμβακας μια χαρα κανει! Ισως να μην ειχε πλυνει καλα το χαλικι του!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί τα βακτήρια να κατοικούν στο βιολογικό υλικό, εγώ όμως ακόμα και το βαμβάκι το ξεπλένω με νερό από το ενυδρείο! Δεν υπάρχει κίνδυνος να χαλάσει η βιολογία μας; Ή είμαι εγώ υπερβολική; :D

Σίγουρα το τελευταίο :P

Link to comment
Share on other sites

Κι ο υαλοβαμβακας μια χαρα κανει! Ισως να μην ειχε πλυνει καλα το χαλικι του!

:bigemo_harabe_net-117:

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι και πάλι.

Μπήκε το βαμβάκι και άλλαξα και 20% του νερού.

Οπότε ανμένουμε να ξεθολώσει.

Και για τον φίλο Sturm αύριο ή μεθάυριο θα βγούν και τα σκαλάρια και θα μπούν ψάρια που μένουν μικρά από την φύση τους.

Δε θυμάμαι το όνομα τους μιας και τα είδα πεταχτά στο μαγαζί που μπήκα να πάρω το βαμβάκι.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Υπάρχουν κάποια ψαράκια μικρά σε μέγεθος, που είτε θέλουν μεγάλο μήκος ενυδρείου γιατί είναι γρήγοροι κολυμβητές, είτε θέλουν περισσότερα λίτρα γιατί ζούνε σε κοπάδια ή κάποια άλλα κάνουν γέννες και αυξάνεται γρήγορα ο πληθυσμός τους. Μπορείς να ανεβάσεις φωτογραφίες από τα ψαράκια για να τα δούνε οι πιο έμπειροι και να τα αναγνωρίσουν. :)

Link to comment
Share on other sites

Για πάμε και σήμερα να δούμε τι γίνεται.

Η θολούρα παραμένει ακριβώς η ίδια....παρά την αλλάγη νερού και το βαμβάκι στο φίλτρο.

Υπομονή μπάς και φύγει!

Έχετε να προτείνετε κάτι άλλο?

Έγινε επεξεργασία - Christos07
Link to comment
Share on other sites

Σε ένα άλλο θέμα πάλι με θολούρα είχε ρωτήσει ο Σταμάτης την κοπέλα για τα βακτήρια που έβαλε, αν τα είχε στο ψυγείο. Μπορεί δηλαδή η ποιότητα των βακτηρίων να είχε υποβαθμιστεί επειδή δεν φυλάγονταν σε σωστές συνθήκες, καταλαβαίνω εγώ.

Μήπως κάποιο από τα υλικά του φίλτρου σου έχει κάποιο θέμα, και βγάζει κάτι;

Ξανακοίταξα τις φωτογραφίες αλλά δεν είδα κάποια θολούρα όπως την περιγράφεις...

Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο εχθες που το άνοιξα για να βάλω το βαμβάκι έδειχνε μια χαρά και σαν υλικά αλλά και στη λειτουργία του.

Αυτή τη στιγμή η θολούρα είναι ακόμα πιο έντονη σαν άσπρο σύνεφο.

Πήρα ένα υγρό ειδικό για αυτή τη θολούρα και θα το δοκιμάσω ΄σημερα!

Πήρα να βάλω και ένα αληθινό θαμνάκι(άλγης να φύγει το ένα το πλαστικό!

Θέλει προσαρμογή όπως τα ψάρια ή το πετάω μέσα κατευθείαν?

Link to comment
Share on other sites

Το χαλικι το επλυνες πριν το βαλεις; το βιολογικο το επλυνες πριν το βαλεις; το ενυδρειο το επλυνες πριν το ξεκινησεις;

Link to comment
Share on other sites

Χαλίκι και ενυδρέιο έπληνα.

Βιολογικό όχι, τώρα ακούω ότι θέλει πλύσημο!

Διορθώνεται τώρα ή απλά κάνουμε υπομονή?

Το θαμνάκι να το προσαρμώσω όπως τα ψάρια η να το βάλω κατευθείαν μέσα?

Link to comment
Share on other sites

Το θαμνακι δεν θελει τιποτα! Το βιολογικο ηθελε ενα ξεπλυμα! Τι υγρο ειναι αυτο που πηρες;

Link to comment
Share on other sites

Της JBL το clearol και συγκεκριμένα γράφει remove cloudness and fine particles, όποτε στην περίπτωση μου τεριάζει γάντι!

Θα το δοκιμάσω και βλέπουμε!

Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο εχθες που το άνοιξα για να βάλω το βαμβάκι έδειχνε μια χαρά και σαν υλικά αλλά και στη λειτουργία του.

Αυτή τη στιγμή η θολούρα είναι ακόμα πιο έντονη σαν άσπρο σύνεφο.

Πήρα ένα υγρό ειδικό για αυτή τη θολούρα και θα το δοκιμάσω ΄σημερα!

Πήρα να βάλω και ένα αληθινό θαμνάκι(άλγης να φύγει το ένα το πλαστικό!

Θέλει προσαρμογή όπως τα ψάρια ή το πετάω μέσα κατευθείαν?

Εννοείς αυτό Cladophora Aegagrophila ??

Link to comment
Share on other sites

Δυστοιχος θα σε απογοητευσω...δεν υπαρχουν μικρα ψαρακια που μπορουν να ζησουν σ αυτο το ενυδρειο.Τα μικρα ψαρια που λες,μαλλον ειναι κοπαδοψαρα και θελουν παραπανω λιτρα και μεγαλητερο μηκος γιατι ειναι γρηγοροι κολυμβητες.Στα λιτρα σου ειναι πολυ περιορισμενες οι επιλογες,μονομαχος η γαριδαδικο μπορεις να κανεις.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς αυτό Cladophora Aegagrophila ??

Ναι αυτό εννοώ.Το έβαλα κιόλας.

Όσον αφορά τα ψάρια μάλλον κλείνω σε 4-6 νεον τα οποία συμφωνώ ότι είναι για παραπάνω λίτρα αλλά σε μέγεθος

δεν αναπτύσοντε πολύ όπως τα σκαλάρια και οπτικά θα έχω αυτό που θέλω.

Γαριδές και μονομάχοι δεν μου αρέσουν οπότε....θα "φυλακίσω" 4 νέον!

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό εννοώ.Το έβαλα κιόλας.

Όσον αφορά τα ψάρια μάλλον κλείνω σε 4-6 νεον τα οποία συμφωνώ ότι είναι για παραπάνω λίτρα αλλά σε μέγεθος

δεν αναπτύσοντε πολύ όπως τα σκαλάρια και οπτικά θα έχω αυτό που θέλω.

Γαριδές και μονομάχοι δεν μου αρέσουν οπότε....θα "φυλακίσω" 4 νέον!

Οκ φιλε,δικο σου ειναι το ενυδρειο,εμεις σου ειπαμε πιο ειναι το σωστο,απο κει και περα κανεις οτι θες.

Καλη συνεχεια απο μενα.:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οκ φιλε,δικο σου ειναι το ενυδρειο,εμεις σου ειπαμε πιο ειναι το σωστο,απο κει και περα κανεις οτι θες.

Καλη συνεχεια απο μενα. :)

Δεν αμφιβάλω παιδιά ότι το σωστό είναι αυτό που λέτε.

Απλά πάντα στην αρχή ο καθένας σε ότι κάνει λίγο ο ενθουσιασμός λίγο η ανυπομονησία λίγο η ξεροκεφαλιά μας κάνει να κάνουμε του κεφαλιού μας κάποιες φορες.

Κατανόησα ότι είναι κρίμα ένα ψάρι που μεγαλώνει τόσο να το εγκλοβίσω σε τόσο μικρό ενυδρείο και πήρα την απόφαση να τα βγάλω.

Από την άλλη όμως είναι και τα γούστα του καθενός που μπένουν μπροστά από το "σωστό" κάθε φόρα οπότε προτιμώ να "φυλακίσω" ψάρια που σωματικά τουλάχιστον παραμένουν μικρά για ένα μικρό ενυδρείο.

Μη βαράτε καταλαβαίνω και εσάς που από την εμπειρία σας αυτά που γράφω σας φαίνονται ίσως αστεία...αλλά έλατε και στη θέση ενός νέου στο hobby που θέλει με μίας να τα δοκιμάσει όλα.

Σας ευχαριστώ και πάλι για τις συμβουλες σας.

Ξέχορα από τα νέον και τα σκαλάρια τώρα....με τη θολούρα ρε παιδιά τι να κάνω...έβάλα και το φάρμακο και διαφόρα μέχρι τώρα τουλάχιστον δεν βλέπω....να περιμένω?Να φταίει ο φωτισμός?

Link to comment
Share on other sites

Δεν αμφιβάλω παιδιά ότι το σωστό είναι αυτό που λέτε.

Απλά πάντα στην αρχή ο καθένας σε ότι κάνει λίγο ο ενθουσιασμός λίγο η ανυπομονησία λίγο η ξεροκεφαλιά μας κάνει να κάνουμε του κεφαλιού μας κάποιες φορες.

Κατανόησα ότι είναι κρίμα ένα ψάρι που μεγαλώνει τόσο να το εγκλοβίσω σε τόσο μικρό ενυδρείο και πήρα την απόφαση να τα βγάλω.

Από την άλλη όμως είναι και τα γούστα του καθενός που μπένουν μπροστά από το "σωστό" κάθε φόρα οπότε προτιμώ να "φυλακίσω" ψάρια που σωματικά τουλάχιστον παραμένουν μικρά για ένα μικρό ενυδρείο.

Μη βαράτε καταλαβαίνω και εσάς που από την εμπειρία σας αυτά που γράφω σας φαίνονται ίσως αστεία...αλλά έλατε και στη θέση ενός νέου στο hobby που θέλει με μίας να τα δοκιμάσει όλα.

Σας ευχαριστώ και πάλι για τις συμβουλες σας.

Ξέχορα από τα νέον και τα σκαλάρια τώρα....με τη θολούρα ρε παιδιά τι να κάνω...έβάλα και το φάρμακο και διαφόρα μέχρι τώρα τουλάχιστον δεν βλέπω....να περιμένω?Να φταίει ο φωτισμός?

Δεν βαραμε Χρηστο! Προσωπικα καπως ετσι ξεκινησα κι εγω και μπορει ακομη χειροτερα! Δεν ειχα ομως την βοηθεια κανενος!

Τωρα για την θολουρα, ποσο καιρο εχεις να κανεις αλλαγη νερου; Καλυτερα να αποφευγεις να ριχνεις χημικα μεσα στο ενυδρειο και ειδικα χημικα που εχουν αοριστη λειτουργια οπως το "κατα της θολουρας"!

Επιμενω οτι ισως κατι παιζει με το φιλτρο σου!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου δεν βαραμε κανεναν ουτε μας φαινεται τιποτα αστειο,εμεις ειμαστε εδω για αν δινουμε σωστες συμβουλες για ενα σωστο ενυδρειο που ο κατοχος του θα το βλεπει και θα χαιρετε οπως θα το χαιρεντε και τα ψαρια του.Στην συγκεκριμενη περιπτωση δεν θα δεις συμπεριφορες που θα εβλεπες σε ενα σωστο ενυδρειο και δεν θα χαρεις τα ψαρια σου.Εγω στα λεω φιλικα,οπως σου ειπα και πιο πανω δικο σου ειναι το ενυδρειο.

Να σου πω και κατι αλλο για το χομπι μας,αυτο το χομπι που διαλεξες θελει υπομονη και πολυ διαβασμα,χωρις αυτα δε γινετε δυστοιχος και καλως η κακος παιζουμε με ζωες ζωντανων γι αυτο σου λεμε οτι σου λεμε.:)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εχθές έκανα αλλάγη το 20-25%

Αν και διάβασα ότι δεν ήταν σωσ΄τη μιας και το ενυδρείο τρέχει 20 μέρες σχεδόν τώρα και ακόμα στρώνει!

Με το φίλτρο τι να κοιτάξω?

Να βγάλω να πλύνω τα μακαρόνια(τα οποία δεν έπλυνα στην αρχή)?

Το χαλίκι το ξέπλυνα στην αρχή όσο δεν πάει άλλο και τα διακοσμητίκα!

Ξέρω εγώ?

Άσχετο...ενδιαφέρετε κανείς να του χαρίσω τα 2 σκαλάρια?

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό εννοώ.Το έβαλα κιόλας.

Όσον αφορά τα ψάρια μάλλον κλείνω σε 4-6 νεον τα οποία συμφωνώ ότι είναι για παραπάνω λίτρα αλλά σε μέγεθος

δεν αναπτύσοντε πολύ όπως τα σκαλάρια και οπτικά θα έχω αυτό που θέλω.

Γαριδές και μονομάχοι δεν μου αρέσουν οπότε....θα "φυλακίσω" 4 νέον!

Διαβασε λοιπόν και εδώ Cladophora Algae μιας και πρόκειται για ένα είδος άλγης αυτό που έβαλες και θεωρώ πως είναι καλό να είσαι ενημερωμένος και για

τις συνέπειες της τώρα που είναι αρχή.

Δεν αμφιβάλω παιδιά ότι το σωστό είναι αυτό που λέτε.

Απλά πάντα στην αρχή ο καθένας σε ότι κάνει λίγο ο ενθουσιασμός λίγο η ανυπομονησία λίγο η ξεροκεφαλιά μας κάνει να κάνουμε του κεφαλιού μας κάποιες φορες.

Κατανόησα ότι είναι κρίμα ένα ψάρι που μεγαλώνει τόσο να το εγκλοβίσω σε τόσο μικρό ενυδρείο και πήρα την απόφαση να τα βγάλω.

Από την άλλη όμως είναι και τα γούστα του καθενός που μπένουν μπροστά από το "σωστό" κάθε φόρα οπότε προτιμώ να "φυλακίσω" ψάρια που σωματικά τουλάχιστον παραμένουν μικρά για ένα μικρό ενυδρείο.

Μη βαράτε καταλαβαίνω και εσάς που από την εμπειρία σας αυτά που γράφω σας φαίνονται ίσως αστεία...αλλά έλατε και στη θέση ενός νέου στο hobby που θέλει με μίας να τα δοκιμάσει όλα.

Σας ευχαριστώ και πάλι για τις συμβουλες σας.

Ξέχορα από τα νέον και τα σκαλάρια τώρα....με τη θολούρα ρε παιδιά τι να κάνω...έβάλα και το φάρμακο και διαφόρα μέχρι τώρα τουλάχιστον δεν βλέπω....να περιμένω?Να φταίει ο φωτισμός?

Δεν τα ξέρουμε όλα και δεν λέμε πάντα το σωστό!!Αυτό που προτείνεται κυριως από το forum είναι το υγιές στήσιμο ενός ενυδρείου !!

Από εκεί και πέρα ο καθένας πράτει όπως νομίζει και όπως του αρέσει!!Μπορεί να του κάτσει βέβαια μπορεί όμως και όχι!!Είναι όμως πολύ σημαντικό να ξέρουμε όσο

το δυνατόν καλύτερα τις "συνηθειες" τόσο των ζωντανών όσο και το φυτών που φιλουξενούμε στο ενυδρείο μας . . .

Link to comment
Share on other sites

Όταν έχουμε ψάρια ακατάλληλα για τα λίτρα και τις διαστάσεις του ενυδρείου μας, πέρα από το ότι δεν δίνουμε στα ζωντανά χώρο για να αναπτυχθούν και να συμπεριφέρονται φυσιολογικά, ενδέχεται να έχουμε περισσότερα προβλήματα και να ταλαιπωρούμαστε ψάρια και άνθρωποι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...