Jump to content

Το Πρωτο Μου Ενυδρείο


Christos07

Recommended Posts

Εχθές έκανα αλλάγη το 20-25%

Αν και διάβασα ότι δεν ήταν σωσ΄τη μιας και το ενυδρείο τρέχει 20 μέρες σχεδόν τώρα και ακόμα στρώνει!

Με το φίλτρο τι να κοιτάξω?

Να βγάλω να πλύνω τα μακαρόνια(τα οποία δεν έπλυνα στην αρχή)?

Το χαλίκι το ξέπλυνα στην αρχή όσο δεν πάει άλλο και τα διακοσμητίκα!

Ξέρω εγώ?

Άσχετο...ενδιαφέρετε κανείς να του χαρίσω τα 2 σκαλάρια?

Τωρα μην πειραξεις τιποτα! Τα σκαλαρακια βαλτα μια αγγελια!

Link to comment
Share on other sites

Τα σκαλάρια χαρίστικαν.

Μπήκαν 5 neon και μια red shrimp (η οποία σήμερα είναι άφαντη)

Που παίζει να κρύφτηκε ρε παιδιά? Δεν έχω σπηλίες και λαγούμια στο ενυδρείο.

Παίζει να είναι κάτω από το θάμνο άλγης ή κα΄τω από το φίλτρο?

Επίσης από μετρήσεις είμαι στα ίδια με την τελευταία φορά και η θολούρα παραμένει ακόμα...(ίσως να έχει λίγο βελτιωθεί)

Το ενυδρείο τρέχει από τις 21-11-2013 για να στρώσει και τa πρώτα ψαρια (2 σκαλαρια ) μπήκαν 10-11 μέρες μετά.

Αλλαγή 25% έκανα στις 13/12 για πρώτη φορά.

Να αρχίσω κανονικά αλλάγες ανα 10 ήμερο τώρα ή είναι ακόμα νωρίς?

Link to comment
Share on other sites

για την θολούρα προτείνω να βρεις ένα φίλτρο και να το βάλεις να δουλέψει μία μέρα με λεπτό σφουγγάρι. αν είναι βρωμιά θα την καθαρίσει.

όσο για τις αλλαγές αν έχεις στρωμένο ενυδρείο τις ξεκινάς.

Link to comment
Share on other sites

Τα σκαλάρια χαρίστικαν.

Μπήκαν 5 neon και μια red shrimp (η οποία σήμερα είναι άφαντη)

Που παίζει να κρύφτηκε ρε παιδιά? Δεν έχω σπηλίες και λαγούμια στο ενυδρείο.

Παίζει να είναι κάτω από το θάμνο άλγης ή κα΄τω από το φίλτρο?

Επίσης από μετρήσεις είμαι στα ίδια με την τελευταία φορά και η θολούρα παραμένει ακόμα...(ίσως να έχει λίγο βελτιωθεί)

Το ενυδρείο τρέχει από τις 21-11-2013 για να στρώσει και τa πρώτα ψαρια (2 σκαλαρια ) μπήκαν 10-11 μέρες μετά.

Αλλαγή 25% έκανα στις 13/12 για πρώτη φορά.

Να αρχίσω κανονικά αλλάγες ανα 10 ήμερο τώρα ή είναι ακόμα νωρίς?

Οι γαριδες θελουν στρωμενο βυθο!

Ισως να ειναι εκει που λες ισως οχι!

Αν το ενυδρειο σου ειναι στρωμενο ξεκινας αλλαγες οχι ανα 10ημερο αλλα ανα εβδομαδα. Αν οχι ή δεν ξερεις, πως βαζεις ψαρια και γαριδες μεσα;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για να θεωρηθεί ένα ενυδρείο στρωμένο πρέπει να αρχίσω να μετράω νιτρικά?

Η γαρίδα δεν είναι κάτω από το φίλτρο τελικά μετά από σημερινό έλεγχο....αγνοείτε....παίζει να μπαίνει κα΄τω από τα χαλίκια του βυθού?

Link to comment
Share on other sites

Για να θεωρηθεί ένα ενυδρείο στρωμένο πρέπει να αρχίσω να μετράω νιτρικά?

Η γαρίδα δεν είναι κάτω από το φίλτρο τελικά μετά από σημερινό έλεγχο....αγνοείτε....παίζει να μπαίνει κα΄τω από τα χαλίκια του βυθού?

Για να θεωρηται στρωμενο πρεπει να εχεις αμμωνια 0 και νιτρωδη 0! Αλλο ομως στρωμενο ενυδρειο και αλλο στρωμενος βυθος!

Η γαριδα ισως να χαιρετησε τον ματαιο τουτο κοσμο! Κατω απ το χαλικι δεν παιζει να μπηκε εκτος κι αν ειναι μεγαλα βοτσαλα!

Εχεις τιποτα σπηλιες κτλ;

Link to comment
Share on other sites

Νιτρικά 0 και αμωνία 0 μέτρησα από την μέρα που έβαλα τα σκαλάρια μέσα.

Τώρα για το βυθό αν είναι στρωμένος δεν ξέρω,

Σπηλίες δεν έχω απλά σήμερα πρόσεξα ότι ο διακοσμητικός τοίχος που έχω έχει 2 μικρές τρυπες στις οποίες χωραέι η γαρίδα μέσα....δεν μπορώ να δώ όμως άν είναι μέσα.

Στην μπάλα άλγης παίζει να μπήκε?

Αν μας χαιρέτησε δεν θα την έβλεπα κάπου?

Link to comment
Share on other sites

Α στην μπαλα μπορει και να μπηκε αλλα θα φαινοταν νομιζω! Ποσες μερες αγνοειται;

Αν χαιρετησε και εχεις σαλιγκαρια ουτε μουστακι δεν θα μενε!

Link to comment
Share on other sites

Sturm, εκτός από μηδενική αμμωνία και νιτρώδη δεν πρέπει να υπάρχουν και μετρήσιμα νιτρικά σε ένα στρωμένο ενυδρείο;

Link to comment
Share on other sites

Ναι οκ παιζουν κι αυτα αλλα καμια φορα εχουμε καποια φυτακια που ρουφανε νιτρικα και γιαυτο ανεφερα την αμμωνια και τα νιτρωδη!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αγνοείται απο εχθές το πρωί. Το μέγεθος της είναι χιλιοστά παιδιά. Το 1/3 ενός neon. Οπότε θεωρώ μές την μπάλα δεν θα φαίνετε.

Σαλιγκάρια δεν υπάρχουν.

Αν χάνω μια γαρίδα σε 25 λίτρα φαντάσου σε καμιά 200αρα τι θα γινόταν!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αγνοείται απο εχθές το πρωί. Το μέγεθος της είναι χιλιοστά παιδιά. Το 1/3 ενός neon. Οπότε θεωρώ μές την μπάλα δεν θα φαίνετε.

Σαλιγκάρια δεν υπάρχουν.

Αν χάνω μια γαρίδα σε 25 λίτρα φαντάσου σε καμιά 200αρα τι θα γινόταν!!!

Ναι αλλα δεν παιζει να κατσει εκει μερες! Μηπως την ρουφηξε το φιλτρο;

Τελοσπαντων αστο μη το σκεφτεσαι και αν ζει θα σκασει μυτη!

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να ειναι στην κοιλια κανενος νεον...

Δεν ηθελα να το πω!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το ενυδρείο καλά κρατεί μέχρι στιγμής.

Έκανα και την πρωτη καλη αλλαγή νερού πρίν 5 μέρες (30%) και η θολούρα σχεδόν εξαφανίστικε.

Μάλον προήλθε από το βιολογικό το οποίο δεν ξέπλυνα στο αρχικό setup του ενυδρείου.

Η μετρήσεις κάθε 4-5 μέρες είναι όλες μια χαρά.

Και τα ψάρια δείχνουν κεφάτα συνεχώς.

Οσο για την γαρίδα....δε βρέθηκε ποτέ οπότε σίγουρα έγινε μεζές των neon.

Τώρα που ξεκίνησα τις αλλαγές νερού, μια φορά την βδομάδα 20-25% είναι καλά ή πιο αραιά με περισσότερα λίτρα?

Link to comment
Share on other sites

Κάτι άλλο ,τώρα που το σύστημα είναι ακόμα νεαρό προσοχή στη ποσότητα τροφής να περάσουν ακόμα λίγες μέρες ανκαι οι μετρήσεις σου είναι καλές

Link to comment
Share on other sites

Όταν λές προσοχή???Στην ποσότητα?Ταίζω πολύ λίγο 2 φορες την μέρα. (2-3 φιλαράκια την φορά) και δεν μένει τίποτα....τα καταβροχθίζουν αμέσως!

Για την ποικιλία τροφών δεν το γνώριζα,θα το μεριμνήσω άμεσα!!!

Έγινε επεξεργασία - Christos07
Link to comment
Share on other sites

Εγω θα έλεγα ανα 15 - 20 μέρες στα 30% ,γνώμη μου το ανα εβδομάδα είναι υπερβολή και κούραση χωρίς λόγο .Αυτό που πρέπει να δεις είνια η διατροφή ,βλέπω τοι ταίζεις μόνο μια τροφή ,οποτε θα χρειαστείς τροφές για ποικιλία καI πάμε , http://www.tropical.com.pl/spirulinaflakes,d68,0,en.html , http://www.tropical.com.pl/tanganyika,d109,0,en.html

Κάτι άλλο ,τώρα που το σύστημα είναι ακόμα νεαρό προσοχή στη ποσότητα τροφής να περάσουν ακόμα λίγες μέρες ανκαι οι μετρήσεις σου είναι καλές

Κυριε Σωκρατη χρονια πολλα.

Αν κρινω απο τις τροφες που προτεινετε μαλλον μπερδευτικατε με αλλο θεμα και μαλλον μ αυτο λογο ιδιου nickname..¨)

Link to comment
Share on other sites

Rastafarian εχεις απόλυτο δίκιο το ίδιο nickname και μπλέκτηκα ,αν θέλεις σβήσε τα ποστ μου εδώ ,και πάλι συγνώμη ,δεν το πρόσεξα καθόλου

Link to comment
Share on other sites

Ειπα κι εγω, τι εχασα! :xmas_smile:

Λοιπον φιλε Christos07 καθε εβδομαδα αλλαγη 30% και εισαι ενταξει! Τροφη τοση ποσοτητα που ταιζεις εισαι μια χαρα. Απλα θρυμματιζε την ωστε να φανε ολοι και αν μπορεις μουλιαζε την λιγο σε νερο για να μην καθεται επιφανεια!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...