Jump to content

Το Πρωτο Μου Ενυδρείο


Christos07

Recommended Posts

Κυριε Σωκρατη δεν υπαρχει λογος να ζητατε συγνωμη,το καταλαβα οτι μπερδευτικατε γι αυτο σας το ειπα.:)

Θα σβησω εγω τα ποστ σας για να μη μπερδευτει καποιος που θα διαβασει το θεμα του φιλου εδω.

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά να έχουμε όλοι μας με υγεία πάνω από όλα!

Στο θέμα μας τώρα,

και εγώ κόλησα με τις απαντήσεις ως προς τις τροφές!Χαχα.

Ιδιο nickname δεν μου ξανατυχε σε forum.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Πήγα να βάλω 3ις red shrimp προχθές αλλά την ώρα της προσαρμογής είχαμε ένα ατύχημα με το σακούλι το οποίο γλύστρισε και άδειασε στο πάτωμα με αποτέλεσμα οι δύο απο τις 3ις να βρεθούν στο πάτωμα...

Τις έβαλα άρον άρον μες το ενυδρείο αλλά δεν έβγαλαν το βράδυ.

Η 3η ζει και βασιλεύει και τα νεον δεν την ενοχλούν καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Καλη χρονια!

Βλεπω εξακολουθεις να βαζεις μεζεδες για τα νεον σου...οσες και να βαλεις απο τη στιγμη που εκαναν την αρχη να τις φανε,θα στις τρωνε συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

Λες???

Πως το καταφέρνουν τα άτιμα???

Αφού είναι σχεδόν στο ΄'ιδιο μέγεθος!!!Το κέλυφος δεν κάνει δουλειά???

Η τρίτη πάντως ζεί και βασιλεύει....βολτάρει παντού και δεν δείχνουν να ασχολούντε μαζί της.

Μήπως οι 2 δεν τα κατάφεραν λόγο της πτώσης???

Link to comment
Share on other sites

Λες???

Πως το καταφέρνουν τα άτιμα???

Αφού είναι σχεδόν στο ΄'ιδιο μέγεθος!!!Το κέλυφος δεν κάνει δουλειά???

Η τρίτη πάντως ζεί και βασιλεύει....βολτάρει παντού και δεν δείχνουν να ασχολούντε μαζί της.

Μήπως οι 2 δεν τα κατάφεραν λόγο της πτώσης???

Θελουν και πολυ καλη προσαρμογη!

Link to comment
Share on other sites

Ας επανέλθω πάλι μιας και μετα τις σημερινές μετρήσεις

εχω Νο3 : 10

Νο2 : 0,5

GH : 7

KH : 6

ph: 7,2-7,6

Cl : 0

NH 4: <0,05

Από την τελευταία μέτρηση ανέβηκαν λίγο το Νο3 και Νο2.

Από ότι βλέπω στα sticks το Νο2 είναι ανεβασμένο σε μη επιθυμητά νούμερα και θέλει κατέβασμα.

Πώς κατεβάζω το Νο2???

Μετράω με τα stick της JBL όλα τα παραπάνω εκτός από το NH4 που έχω υγρό τέστ!

Link to comment
Share on other sites

Eφόσον μετράς ΝΟ2 εισαι στο στρώσιμο ακόμα και είναι φυσικό να ανεβαίνουν και τα ΝΟ3.

Κάνε μια αλλαγή νερού με prime για όλα τα λίτρα του ενυδρείου σου,πρόσθεσε βακτήρια,τάισμα με ελαφρύ χέρι,

βάλε κανα φυτάκι που να τραβάει αρκετά νιτρικά και γενικά έχε το νου σου σε αυτά!!

Καλό θα είναι να προμηθευτείς και υγρό τεστ για ΝΟ3 για να είσαι πιο ακριβής στην

μέτρηση τους και θα σου χρειαστεί και στην πορεία!!

Τα ΝΟ2 θα εξαφανιστούν μόλις στρώσει το ενυδρείο σου!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις νο2 εισαι αστρωτος ακομα,να γιατι χανεις και τις γαριδες.Καλα,οχι οτι για τα ψαρια ειναι καλυτερα τα πραγματα.

Τι ρουτινες ακολουθεις?

Το prime δεν ξερω αν κανει τιποτα για τα νιτρωδη,απ οτι ξερω δεσμευει την αμμωνια.

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις νο2 εισαι αστρωτος ακομα,να γιατι χανεις και τις γαριδες.Καλα,οχι οτι για τα ψαρια ειναι καλυτερα τα πραγματα.

Τι ρουτινες ακολουθεις?

Το prime δεν ξερω αν κανει τιποτα για τα νιτρωδη,απ οτι ξερω δεσμευει την αμμωνια.

Δεν είπα κάτι τέτοιο. . . ;)

Eφόσον μετράς ΝΟ2 εισαι στο στρώσιμο ακόμα και είναι φυσικό να ανεβαίνουν και τα ΝΟ3.

Κάνε μια αλλαγή νερού με prime για όλα τα λίτρα του ενυδρείου σου,πρόσθεσε βακτήρια,τάισμα με ελαφρύ χέρι,

βάλε κανα φυτάκι που να τραβάει αρκετά νιτρικά και γενικά έχε το νου σου σε αυτά!!

Καλό θα είναι να προμηθευτείς και υγρό τεστ για ΝΟ3 για να είσαι πιο ακριβής στην

μέτρηση τους και θα σου χρειαστεί και στην πορεία!!

Τα ΝΟ2 θα εξαφανιστούν μόλις στρώσει το ενυδρείο σου!!

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι πριν μια βδομάδα είχα Νο2 0

Στο τελευτάιο τέστ μέτρησα Νο2 για πρώτη φορά απο την αρχή του ενυδρείου. Αυτό δείχνει ότι δεν είμαι ακόμα στρωμένος?

Τις τελευταίες 10 μέρες ταίζα λίγο παραπάνω,αυτό παίζει να ανέβασε το Νο2????

Εκάνα αλλαγή σήμερα το 1/4 και πρόσθεσα και βακτήρια για όλα τα λίτρα του ενυδρείου.

Το prime τι είναι?Βακτήρια?

Ευχαριστώ και πάλι για τις άμεσες απαντήσεις και την βοήθεια!

Έγινε επεξεργασία - Christos07
Link to comment
Share on other sites

Πόσα no2 μετράς ;

Το prime είναι αντιχλώριο , που δεσμεύει όμως και την αμμωνία.

Link to comment
Share on other sites

Αμμωνία είμαι στο ελάχιστο βάση υγρού τέστ της JBL στο <0.05 και δεν 'εχω πρόβλημα.

Ενω το Νο2 είναι στο 0,5 που βάση του γραφήματος των stick της JBL έπρεπε να είναι στο 0.

Γιατί να βάλω λοιπόν prime όταν δεν έχω θέμα με την αμωνία?

Έβαλα 10ml βακτήρια bionitrivec της sera αφόυ έκανα αλλαγή το 1/4 του νερού.

Αντιχλώριο έβαλα στο νερό που ετοιμασα για την αναπλήρωση!

Θα το αφήσω να δουλέψει σήμερα και αυριο θα τεστάρω να δώ τι θα βγεί!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα κάτι τέτοιο. . . ;)

Με μπερδεψες ρε ετσι οπως το εγραψες,νομιζα οτι εννοουσες να ριξει prime για τα νο2.:P

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι πριν μια βδομάδα είχα Νο2 0

Στο τελευτάιο τέστ μέτρησα Νο2 για πρώτη φορά απο την αρχή του ενυδρείου. Αυτό δείχνει ότι δεν είμαι ακόμα στρωμένος?

Τις τελευταίες 10 μέρες ταίζα λίγο παραπάνω,αυτό παίζει να ανέβασε το Νο2????

Εκάνα αλλαγή σήμερα το 1/4 και πρόσθεσα και βακτήρια για όλα τα λίτρα του ενυδρείου.

Το prime τι είναι?Βακτήρια?

Ευχαριστώ και πάλι για τις άμεσες απαντήσεις και την βοήθεια!

To οτι μετρας ΝΟ2 σημαινει ειτε οτι το φιλτρο σου ειναι αστρωτο ειτε ειναι ανεπαρκες στην περιπτωση που αυξησες την τροφη!

Τα νιτρωδη ειναι το φυσικο επακολουθο της αμμωνιας! Προερχεται απ την διασπαση αυτης! Οποτε για να μετρησεις νιτρωδη πρεπει να εχεις πρωτα αμμωνια. Το prime ειναι απ τα καλυτερα αντιχλωρια!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Διάβασε αυτό

Ο κύκλος του αζώτου

για να καταλάβεις αυτό που σου εξηγεί ο Θοδωρής :)

Πολύ κατατοπιστικό θέμα!

Άρα εφόσον για πρώτη φορά τα νιτρικά μου Νο3 έφυγαν από το 0 και πήγαν στο 10 σημαίνει ότι το στρώσιμο προχωράει καλά!

Εχω υγρά τεστ για ΝΗ4 (amonium ή αμμόνιο) τα οποία πάντα μου δείχνουν <0,05 δλδ σχεδόν 0.

Αμμωνία(ΝΗ3) δεχ έχω μετρήσει μέχρι σήμερα μιας και νόμιζα ότι ήταν το ΝΗ4.

Στην τελευταία μέτρηση είδα ανεβασμένα σε μη επιθυμητά επίπεδα τα Νο2 (νιτρικά άλατα) στο 0,5.

Με την χθεσινή αλλαγή νερού και προσθήκη βακτηρίων στις σημερινές μετρήσεις έχω Νο3 10 και Νο2 : 0 και ΝΗ4 <0,05

Οπότε δείχνει να διορθώθηκε με την αλλαγή νερού και τα βακτήρια το θέμα με τα νιτρικά άλατα.

Αν καταλαβαίνω κάτι λάθος διορθώστε με.

Η αποριά μου τώρα με βάση τον κύκλο του αζώτου είναι η εξής.

Εχω ph μόνιμα 7,2-7,6 δλδ βάση του παραπάνω θέματος αλκαλίκο, οπότε πρέπει να μετράω με τεστ ΝΗ3 ή ΝΗ4 που μετράω τόσο καιρό?

Και κάτι ακόμα, μετά την χθεσινή αλλαγή νερού και αφού πρόσθεσα τα βακτήρια (bionitrivec) μετα από 2 ώρες το ένα neon μας άφησε χρόνους και μετά από κανά 4ωρο ένα άλλο βρέθηκε εκτός ενυδρείου. :bigemo_harabe_net-99: Να φταιγέ η άυξηση των νιτρικών αλάτων???

Και προς μεγάλη μου έκπληξη σήμερα το πρωι οι 2 αγνουμενες γαρίδες που είχαν μπέι μαζι με την 3η στις 30/12 εμφανίστικαν πάνω στην μπάλα άλγης μετά από 10 μέρες τις οποίες θεωρούσα γεύμα των neon. Άρα οι 3ις γαρίδες ζούν και βασιλέυουν! :bow:

Έγινε επεξεργασία - Christos07
Link to comment
Share on other sites

Αμμωνια πρεπει να μετρας,το αμμωνιο δεν μας ενδιαφερει τοσο.

Το ph σου ειναι πολυ υψιλο για ψαρια οπως νεον που θελουν μαλακο νερο.

Link to comment
Share on other sites

Με χρηση τυρφης ή αντιστροφης οσμωσης.

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Στην περιγραφή του σε κάποιο site διάβασα αυτό

"Ο πίνακας περιλαμβάνει τα αποτελέσματα της προκύπτουσας περιεκτικότητας σε αμμωνία."

Δεν ξέρω τι ισχύει.Μήπως γράφει κάτι στις οδηγίες ??

Link to comment
Share on other sites

Το κουτι εξω γράφει ammonium/amonia αλλά σα σύμβολο έχει NH4

Εψαξα και στο νετ και αναφέρουν "is designed for the measurement and routine control of the ammonium/ammonia content"

Οπότε θα μετραώ αυτό και βλέπουμε!!!

Πάντως είμαι σε μηδενικά ποσοστά αμμωνίας.

Και το No2 μετα την αλλαγή νερού και τα βακτήρια έπεσε στο 0 και αυτό.

Εκτος από τις απώλειες των 2 neon τα υπόλοιπα και οι 3 red shrimps δείχνουν μιά χαρά!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...