Jump to content

Καλημέρα σε όλους !!


gseita

Recommended Posts

Καλημέρα και από εμένα.

Το όνομά μου είναι Γιώργος και είμαι και εγώ νέος στο χόμπι αυτό. Έχω ένα Rio 180 εδώ και ένα χρόνο περίπου. Το forum αυτό το επισκέπτομαι καιρό, αλλά μόλις σήμερα αποφάσισα και εγώ να γίνω μέλος του. Είναι πράγματι μια πολύ καλή βοήθεια για όλους όσους ασχολούνται με το συγκεκριμένο χόμπι γιατί οι πληροφορίες που έχω βρεί έως τώρα από βιβλία είναι λίγο - πολύ αόριστες και οι περισσότερες πληροφορίες είναι μέσω γνωστών που έχουν και οι ίδιοι ενυδρεία. Το γεγονός ότι βρίσκομαι μακριά από το "κέντρο" -Σάμο- καθιστά μερικές φορές το χόμπι δύσκολο (πρέπει να έχω ψωνίσει από πριν φάρμακα, τροφές, υλικά φίλτρων κλπ).

Ως αρχάριος ρώτησα ποια ψάρια είναι τα ποιο ανθεκτικά και παράλληλα "φιλικά" για να ξεκινήσω. Έτσι αυτή τη στιγμή έχω 3 Oscar. Εκτός από το εσωτερικό φίλτρο της Juwel (το οποίο το εναλλάσσω με ένα εσωτερικό Fluval) , έχω και ένα εξωτερικό της Jbl. Έχω άλλο ένα ενυδρείο , αναλόγου μεγέθους , για να μετακομίσουν κάποια από τα oscarakia όταν μεγαλώσουν πολύ.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής : λόγω εσωτερικής μετακόμισης στο σπίτι, θέλω να αλλάξω τη θέση στο ενυδρείο μου. Το πρόβλημα της καινούργιας θέσης είναι ότι είναι κοντά στη σόμπα (περίπου 1 μέτρο). Δεν ξέρω λοιπόν αν οι σιλικόνες και γενικά το ενυδρείο θα επηρεαστούν από τη θερμότητα (η οποία θα είναι για 5 ώρες περίπου/μέρα). Η θερμοκρασία εκεί κοντά είναι max:37 - 40 oC. Εσείς τι μου προτείνετε ? Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις παρατηρήσεις - απαντήσεις σας και ζητώ συγνώμη αν ήμουν φλύαρος !!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα.

Το όνομά μου είναι Γιώργος και είμαι και εγώ νέος στο χόμπι αυτό. Έχω ένα Rio 180 εδώ και ένα χρόνο περίπου. Το forum αυτό το επισκέπτομαι καιρό, αλλά μόλις σήμερα αποφάσισα και εγώ να γίνω μέλος του. Είναι πράγματι μια πολύ καλή βοήθεια για όλους όσους ασχολούνται με το συγκεκριμένο χόμπι γιατί οι πληροφορίες που έχω βρεί έως τώρα από βιβλία είναι λίγο - πολύ αόριστες και οι περισσότερες πληροφορίες είναι μέσω γνωστών που έχουν και οι ίδιοι ενυδρεία. Το γεγονός ότι βρίσκομαι μακριά από το "κέντρο" -Σάμο- καθιστά μερικές φορές το χόμπι δύσκολο (πρέπει να έχω ψωνίσει από πριν φάρμακα, τροφές, υλικά φίλτρων κλπ).

Ως αρχάριος ρώτησα ποια ψάρια είναι τα ποιο ανθεκτικά και παράλληλα "φιλικά" για να ξεκινήσω. Έτσι αυτή τη στιγμή έχω 3 Oscar. Εκτός από το εσωτερικό φίλτρο της Juwel (το οποίο το εναλλάσσω με ένα εσωτερικό Fluval) , έχω και ένα εξωτερικό της Jbl. Έχω άλλο ένα ενυδρείο , αναλόγου μεγέθους , για να μετακομίσουν κάποια από τα oscarakia όταν μεγαλώσουν πολύ.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής : λόγω εσωτερικής μετακόμισης στο σπίτι, θέλω να αλλάξω τη θέση στο ενυδρείο μου. Το πρόβλημα της καινούργιας θέσης είναι ότι είναι κοντά στη σόμπα (περίπου 1 μέτρο). Δεν ξέρω λοιπόν αν οι σιλικόνες και γενικά το ενυδρείο θα επηρεαστούν από τη θερμότητα (η οποία θα είναι για 5 ώρες περίπου/μέρα). Η θερμοκρασία εκεί κοντά είναι max:37 - 40 oC. Εσείς τι μου προτείνετε ? Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις παρατηρήσεις - απαντήσεις σας και ζητώ συγνώμη αν ήμουν φλύαρος !!!!!!!

Καλησπερα και καλως ορισες στο ΑΖ.

προσωπικα για αυτο που ρωτας θα μετακινουσα τη σομπα!!! και αυτο γιατι ακομα και οι σιλικονες να μην επιρεαστουν απο τη θερμοτητα θα επιρεαζεται σιγουρα η θερμοκρασια του ενυδρειου σου (προς τα πανω).

οποτε νομιζω πως ηρθε η ωρα για μετακομιση... της σομπας!!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

:thumbup:

Για τις ώρες που θα ανάβει η σόμπα μπορείς να παρεμβαλεις κάποιο υλικό καταληλο ανάμεσα.

Link to comment
Share on other sites

Καλός ήρθες στο ΑΖ

Link to comment
Share on other sites

Καλωσόρισες στο Aquazone! :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες! :rasp:

Μπορείς ίσως να χρησιμοποιήσεις κάποιο DIY σύστημα ψύξης με ανεμιστηράκια στο καπάκι αλλά με 37 - 40 βαθμούς που λες δεν ξέρω πόσο αποτελεσματικό μπορεί να είναι :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και πάλι και σας ευχαριστώ για την ανταπόκριση. Τελικά , επειδή η μετακίνηση της σόμπας δεν ήταν εφικτή (παρ' όλο που ο καιρός είναι αρκετά ζεστός!) , ακολούθησα τη συμβουλή του φίλου Σταμάτη. Έτσι, έβαλα ανάμεσα από τη σόμπα και το ενυδρείο ένα μεγάλο κομμάτι ξύλο (OBS) πάχους 9mm .

Μετράω τη θερμοκρασία ακριβώς πίσω από το ξύλο με ηλεκτρονικό θερμόμετρο και τη βρίσκω γύρω στους 25οC. Οι μετρήσεις συνεχίζονται καθ' όλη τη διάρκεια που η σόμπα είναι αναμμένη , αλλά τελικά φαίνεται ότι το κόλπο έπιασε. Χάνουμε λιγάκι στον αισθητικό τομέα , αλλά και αυτό διορθώνεται !!! Ευτυχώς που η σόμπα δεν λειτουργεί παρά πάνω από 5 ώρες / ημέρα. Ελέγχω -εννοείται- και τη θερμοκρασία νερού με τα θερμόμετρα (αναλογικό & ψηφιακό) που έχω και για την ώρα κυμαίνεται γύρω στους 27οC.

Thanks!! :rasp:

Link to comment
Share on other sites

:rasp::lmao:

καλη συνεχεια με το ενυδρειο σου..

Link to comment
Share on other sites

Καλώς μας όρισες

Link to comment
Share on other sites

Καλωστον ... :rasp:

Καλη διαμονη ... :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...