Jump to content

Άμεσο Στρώσιμο Ενυδρείου!!


allyouneedisaquarium

Recommended Posts

Καλησπέρα λοιπόν! Είμαι όσο πιο καινούρια γίνεται στο χόμπι όποτε καλώς σας βρήκα! Ως καινούρια, παρορμητική και ανυπόμονη βιάστηκα αρκετά να αγοράσω έναν μονομάχο. Τον αγόρασα μετά από συζήτηση με τον πετσοπα για το ότι δεν έχω ενυδρείο μόνο μια μικρή γυάλα... Εκείνος φυσικά με διαβεβαίωσε ότι οι μονομάχοι είναι ανθεκτικοί και ότι δεν θα έχω κανένα απολύτως πρόβλημα το μόνο που πρέπει να πάρω είπε είναι ένα αντιχλωριο το οποίο και όντως αγόρασα. Έκανα λοιπόν το έγκλημα προχθές  και έβαλα το πλασματακι σε εκείνη την γυάλα μόλις 2 λίτρων (!!!!) φυσικά βλέποντας το, μπήκα, σας βρήκα και διάβασα κάποια πράγματα και εννοείται ότι φρίκαρα με το κακό που πήγα να κάνω στο ζώο. Αφού λοιπόν διάβαζα όλη την χθεσινή νύχτα, σήμερα πρωί πρωί έτρεξα και αγόρασα ένα ενυδρείο της προκοπής για τον καινούριο μου φίλο. 25 λίτρα βάσταγε το πορτοφόλι μου, άλλα θα είναι όλα δικά του! με εσωτερικό φίλτρο με άνθρακα, το οποίο μάλλον θα πρέπει να αλλάξω αν κατάλαβα καλά και ενσωματωμμενο λεντ φωτισμό με ρύθμιση έντασης και μπλε νυχτερινό φως. Επίσης βακτηρία τα οποία πρόσθεσα στο νερό μια ώρα μετά την προσθήκη του αντιχλωριου και μαύρο χαλίκι. Ο πετσοπας μου είπε να το αφήσω 24 ώρες να λειτουργεί και μετά να τον βάλω μέσα αλλά απ'οτι διαβάζω έπρεπε να είχε γίνει μεγάλη διαδικασία 2-3 εβδομάδων. Η ερώτηση η βασική είναι, να βάλω το ζώο αύριο στο καινούριο ενυδρείο η να περιμένω κάποιες μέρες να κάνω μετρήσεις κλπ? Πώς μπορώ να το στρώσω όσο γρηγορότερα γίνεται? Ξέρω πως και τα 2 θα το βλάψουν αλλά ποια είναι η πιο ανώδυνη λύση? Φυσικά οποιαδήποτε άλλη παρατήρηση, δεκτή. Ευχαριστώ.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 71
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ακολουθησε τις οδηγιες απο τα βακτηρια που αγορασες για το ποτε θα βαλεις το ψαρι στο ενυδρειο, αυτο που πρεπει να προσεξεις μετα ειναι το ταιζμα, καθε 3 μερες και απο πολυ λιγο μην φοβασαι για το αν θα μεινει νυστικο το ψαρι δεν εχει κανενα προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκανα το στρώσιμο του ενυδρείου μου (25 λίτρα με μονομάχο) με τον μονομάχο μέσα και ο καημένος ταλαιπωρήθηκε και έπαθε φιν ροτ. Και αυτό γιατί αρχικά είχα αμμωνία, στη συνέχεια νιτρώδη μέχρι να ολοκληρωθεί ο κύκλος του αζώτου και να είναι εντάξει το νερό. Ο πιο γρήγορος τρόπος για να στρώσεις το ενυδρείο σου είναι να πάρεις "μπόλι" από κάποιον με στρωμένο ενυδρείο. Γνωρίζεις τι είναι το μπόλι και ο κύκλος του αζώτου;

Μην ανησυχείς, αν κάνεις ό,τι πρέπει όλα θα πάνε καλά. Κι εμένα εδώ τα παιδιά με βοήθησαν και έμαθα πολλά χρήσιμα πράγματα. Καλώς ήρθες και καλή αρχή! :)

Link to comment
Share on other sites

Κάτι προσπαθώ να καταλάβω. Το σίγουρο είναι ότι, ότι ξέρω το ξέρω από εδω διαβάζοντας. Μπορώ να βρω μπόλι άμεσα απλά αν κατάλαβα καλα πρέπει να είναι από ενυδρείο που είναι και ήταν πάντα απόλυτα υγείες! Αυτό δεν το ξέρω... Το θέμα είναι, βάζω το ψαράκι στο ενυδρείο και στρώνω μαζί του η το αφήνω στην γυάλα για 3-4 μέρες ακόμη και κάνω μετρήσεις κλπ κλπ και μετά; Φοβάμαι πως στην γυάλα θά πάθει τίποτα είναι πολύ μικρή!

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες και απο μενα.

Καλα εκανες και του πηρες ενυδρειο και το 25λιτρο θα ειναι μια χαρα γι αυτον.

Το σκευασμα με τα βακτηρια πιο ειναι?

Για μενα βαλε μπολι να τελειωνεις,εδω υπαρχει ενα θεμα με ατομα που δινουν μπολι και εννοειτε οτι εχουν υγειη ενυδρεια.

Ξεκινα διαβασμα εδω και ειδικα στον κυκλο του αζωτου.

Εδω ειναι το προφιλ του μονομαχου,ριξτου μια ματια.

Θα πρεπει να αγορασεις και τεστ για να βλεπεις σε τι κατασταση ειναι το ενυδρειο σου.Για αρχη θα χρειαστει τεστ για αμμωνια,νο2 και νο3

Το φιλτρο σου θα πρεπει να περιεχει και βιολογικο υλικο για να κρατα τη βιολογια του ενυδρειου,τωρα λογικα δεν εχει.Τον ανθρακα θα τον πεταξεις και στη θεση του θα βαλεις το βιολογικο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάρα πολύ! ολα αυτά τα εχω ήδη διαβάσει και εχω καταλάβει τι πρέπει να κάνω αλλά το ψαράκι μου είναι στην γυάλα και σκεφτόμουν να τον βάλω οσο πιο άμεσα γίνεται στο ενυδρείο... Θά αντέξει μέχρι να τελειώσουν αυτές οι διαδικασίες; Από όσα εχω διαβάσει δεν νομίζω να αντέξει... Να τον βάλω σήμερα και ολα αυτά να τα κάνω ενώ είναι ήδη μέσα; Επίσης το ενυδρείο έχει αυτήν την θολούρα από τα βακτήρια (bio nitrivec της sera) έχουν περάσει 24 ώρες και έχει υποχωρήσει αλλά οχι σημαντικά. Να ανησυχώ; Πρέπει να υποχωρήσει για να βάλω το ψαράκι;

Link to comment
Share on other sites

Βαλε το ψαρακι στο ενυδρειο σου και ταιζε λιγο γα τις πρωτες 3 μερες.Χρειαζεσαι οπωσδηποτε βιολογικο υλικο για το φιλτρο.Ξεκινα διαδηκασιες για μπολι.

Το ενυδρειο εχει θερμοστατη?Τι θερμοκρασια εχει το νερο τωρα?

Η θολουρα ειναι φυσιολογικη,ειναι απο τα βακτηρια.

Προσεξε το φιλτρο σου να εχει μικρη ροη γιατι οι μονομαχοι ειναι αργα ψαρια και η δυνατη ροη τα παρασερνει.

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο (hailea rp-200) το εχω στην χαμηλότερη ροή με τα κενά στην αντλία σχεδόν κατά μήκος της επιφάνειας αφού του αλλάξα 2-3 θέσεις κατέληξα ότι αυτό θά τον ενοχλεί λιγότερο. Θερμοστατη πάω να αγοράσω τώρα... Συνεπώς δεν ξέρω την θερμοκρασία, οσο για το μπόλι θά βρω το συντομότερο δυνατό! Και πάλι ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Αν δεις οτι τον παρασερνει η ροη,γυρνα το spray bar του φιλτρου να χτυπαει το τζαμι του ενυδρειου.

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχάσεις να πάρεις και θερμόμετρο για να βλέπεις την θερμοκρασία του νερού! ;)

Και είναι καλύτερα στο ενυδρείο που έχει φίλτρο και θερμοστάτη παρά στην γυάλα που δεν έχει τίποτα! :)

Έγινε επεξεργασία - kalliroi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν δεις οτι τον παρασερνει η ροη,γυρνα το spray bar του φιλτρου να χτυπαει το τζαμι του ενυδρειου.

λοιπόν θα στειλω φωτογραφιες για να καταλαβετε γιατι αλλιώς δεν νομιζω... του άλλαξα 2 θεσεις! Το spray bar το εβγαλα γιατι επειδη ειναι μικρο το ενυδρειο διαπίστωσα οτι τον ενοχλουσε παντου. οι δυο εναλλακτικες μου ειναι αυτες εδω.post-57882-0-52204500-1386239370_thumb.jpgpost-57882-0-79096400-1386239387_thumb.jpg, κλεινω προς την 2η λυση γιατι δεν του τρωει χωρο απο το ενυδρειο. Γενικα τον εβαλα μεσα, φαίνεται χαρουμενος και πολυ γρηγορα, παρολο που τον τρομαξα αρκετα στην μεταφορα , εξερευνησε τον καινουριο του χωρο και ειναι κινητικοτατος!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες κι απο μενα! Μην τρελενεσαι και ολα θα τα βρουμε! Αυτο το ασπρο που βγαζει το νερο μπορεις να το βγαλεις τελειως; Τι θελω να πω, αν βγαινει βγαλτο και κατεβασε το φιλτρο τερμα κατω ετσι ωστε να χτυπαει πανω το νερο σαν πηδακας! Μπολι ειναι το μονο ευκολο να βρεις! Τοσοι ειμαστε εδω! Αλλα και να μην βρεις μην ταιζεις καθολου οπως σου ειπαν τα παιδια για κανα τριημερο και μετα ελαχιστα ανα 2-3 μερες ετσι ωστε να μην παραγεται αμμωνια! Η θερμοκρασια να ειναι γυρω στους 26-27 βαθμους!

Θα αντεξει το ψαρακι! Ισως ταλαιπωρηθει λιγο αλλα θα αντεξει!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα μου φαινεται αυτο στη 2η φωτο.

Το φιλτρο σου τι αλλα υλικα εχει μεσα εκτος απο ανθρακα?

Link to comment
Share on other sites

ακολουθησε τις οδηγιες απο τα βακτηρια που αγορασες για το ποτε θα βαλεις το ψαρι στο ενυδρειο, αυτο που πρεπει να προσεξεις μετα ειναι το ταιζμα, καθε 3 μερες και απο πολυ λιγο μην φοβασαι για το αν θα μεινει νυστικο το ψαρι δεν εχει κανενα προβλημα.

:thumbup:

Η στάθμη του νερού στο φίλτρο μήπως είναι ψηλά ;

Για δες το φίλτρο , κάπου θα πρέπει να σου δείχνει τα όρια της στάθμης .

Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο έχει κομματάκια μαύρα άνθρακα και ένα μπλε σφουγγάρι. Δεν ξέρω αν μπορώ να βάλω το φίλτρο σαν πιδακα γιατί λόγω του μεγέθους του ενυδρείου πιστεύω πως θά ενοχλεί το ψάρι. Τώρα οσο για την θολούρα πιστεύω ότι θά φύγει μόνη της γιατί είναι τα βακτήρια που έλεγα χθες το βράδυ και υποθέτω ότι σιγά σιγά θά φύγει όπως λένε οι οδηγίες. Αυτό για τα όρια της στάθμης δεν το κατάλαβα αν θες εξήγησε το μου..

Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο έχει κομματάκια μαύρα άνθρακα και ένα μπλε σφουγγάρι. Δεν ξέρω αν μπορώ να βάλω το φίλτρο σαν πιδακα γιατί λόγω του μεγέθους του ενυδρείου πιστεύω πως θά ενοχλεί το ψάρι. Τώρα οσο για την θολούρα πιστεύω ότι θά φύγει μόνη της γιατί είναι τα βακτήρια που έλεγα χθες το βράδυ και υποθέτω ότι σιγά σιγά θά φύγει όπως λένε οι οδηγίες. Αυτό για τα όρια της στάθμης δεν το κατάλαβα αν θες εξήγησε το μου..

Βγάλε τον άνθρακα , κόψε το σφουγγάρι και πρόσθεσε siporax mini.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλως ήρθες και από εμένα... :welcome: Όλα θα πάνε καλά για τον μονομάχο σου....

Δες στις οδηγίες χρήσεις του φίλτρου. Σίγουρα θα έχει εικόνες που θα δείχνουν την σωστή τοποθέτηση του, δηλαδή πόσο βυθισμένο πρέπει να είναι στο νερό.... Θα δείχνουν και τους τρόπους χρήσεις του spray bar (αν το έχεις γυρισμένο στο τζάμι δεν θα έχει πρόβλημα....

Μία συμβουλή: ΔΕΝ πλένουμε το φίλτρο και τα υλικά του με νερό βρύσης!!! Θα σκοτωθούν όλα τα χρήσιμα βακτήρια και θα είναι σαν να ξεκινάς στρώσιμο από την αρχή.....(στο λέω γιατί την πάτησα εγώ στην αρχή....) Αν χρειαστεί να το καθαρίσεις θα το κάνεις με το νερό που θα βγάλεις από το ενυδρείο στην διαδικασία αλλαγής νερού....

Link to comment
Share on other sites

http://www.interpetshop.gr/product.asp?catid=2800 βρήκα αυτον τον θερμοστατη αλλα επειδη ειναι φθηνοτερος απο αλλους θα ηθελα την γνωμη σας. ειναι 25 watt και υποθετω οτι κανει για το ενυδρειο μου. Επόμενη επιλογη ειναι αυτος. http://www.petsupermarket.gr/6706/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/marina-%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%BF%CF%83%CF%84%CE%AC%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%B5%CE%BD%CF%85%CE%B4%CF%81%CE%B5%CE%AF%CE%BF%CF%85-mini-50w.html

Έγινε επεξεργασία - allyouneedisaquarium
Link to comment
Share on other sites

Παρε τον δευτερο! Και πιο φθηνος και περισσοτερα βατ και δεν ειναι κινεζικος!

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα δεν τον βλέπω καλα πάντως. Κάθετε συνεχώς δίπλα από το φίλτρο δεν κινείται πολύ και έχει βγάλει κάτι μικρές λοβ ραβδώσεις στο ένα του πτερύγιο. Και σαν να ξεφλουδιζει πάνω στο κεφάλι... Αρρώστησε;

Link to comment
Share on other sites

Πάρε τον δευτερο !!Είναι δοκιμασμένος σε 30λιτρο!!

Μικρός βολικός και για τα 25 λιτρα υπεραρκετός!!

Απλά κάνε την παραγγελία online και απλά πήγαινε να παραλάβεις από το

καταστημα για να τον πάρεις σε αυτήν την τιμή. . .

Link to comment
Share on other sites

Μπααα! Θα βαλεις τον θερμοστατη στην θερμοκρασια που θελεις και θα δεις απ το θερμομετρο τι θερμοκρασια εχεις. Αν πχ τον βαλεις στους 25 και το θερμομετρο γραφει 27 τοτε ισως να θελει ρυθμιση αν εχει αυτη την επιλογη! Αλλιως θα ξερεις οτι εχεις αποκλιση 2 βαθμους και κατεβασε τον στους 23!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...