Jump to content

Άμεσο Στρώσιμο Ενυδρείου!!


allyouneedisaquarium

Recommended Posts

λοιπόν θα στειλω φωτογραφιες για να καταλαβετε γιατι αλλιώς δεν νομιζω... του άλλαξα 2 θεσεις! Το spray bar το εβγαλα γιατι επειδη ειναι μικρο το ενυδρειο διαπίστωσα οτι τον ενοχλουσε παντου. οι δυο εναλλακτικες μου ειναι αυτες εδω.attachicon.gifDSC_1608.jpgattachicon.gifDSC_1609.jpg, κλεινω προς την 2η λυση γιατι δεν του τρωει χωρο απο το ενυδρειο. Γενικα τον εβαλα μεσα, φαίνεται χαρουμενος και πολυ γρηγορα, παρολο που τον τρομαξα αρκετα στην μεταφορα , εξερευνησε τον καινουριο του χωρο και ειναι κινητικοτατος!!!

Εχουμε το ίδιο ενυδρέιο και το ίδιο φίλτρο

ΑΝ ξαναβάλεις το spray bar και τις τρύπες τις έχεις παράλληλα με την επιφάνεια και το νερό να σκεπάζει το spraybar η ρόη είναι ελάχιστη!

Αν θές δοκίμασε το και έτσι!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 71
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ο θειος σου αυτο που σου εδωσε το ειχε μεσα στο φιλτρο που ηταν εν λειτουργια; Αν ναι τοτε αυτο ειναι το μπολι!

Στο φιλτρο σου μονο μια στρωση σφουγγαριου. Απο κατω προς τα πανω: σφουγγαρι, βιολογικο τιγκα και πανω βαμαβακι και τελος!

δεν ηταν μπολι, ηταν αχρησιμοποίητο βιολογικο σε διχτάκι...

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε το ίδιο ενυδρέιο και το ίδιο φίλτρο

ΑΝ ξαναβάλεις το spray bar και τις τρύπες τις έχεις παράλληλα με την επιφάνεια και το νερό να σκεπάζει το spraybar η ρόη είναι ελάχιστη!

Αν θές δοκίμασε το και έτσι!

το εχω δοκιμασει και ενιωσα οτι τον ενοχλεί... εντάξει τώρα νομιζω πως το βρήκα....

Link to comment
Share on other sites

Sos! Πήρα τον θερμοστάτη (σήμερα ήρθε τον ειχα παραγγείλει) δεν βλέπω να γράφει κάπου κάποια θερμοκρασία! Εχω μπερδευτεί με την θερμάστρα! Είναι το ίδιο; Και αν όχι πρέπει να αγοράσω και τέτοια; Επίσης πρέπει να κάνω καμία συγκεκριμένη διαδικασία με την θερμοκρασία του νερού πριν τον τοποθετήσω;

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να βαλεις φωτο ποιον πηρες ή ενα λινκ! Αποκλειεται να μην εχει θερμοκρασια!

Το ιδιο πραγμα ειναι. Στην ουσια θερμαστρα ειναι και εχει μεσα θερμοστατη που οταν φτασει στην επιθυμητη θερμοκρασια σταματαει!

Καμια διαδικασια. Μονο το βαζεις στην θερμοκρασια που θες και μπλουμ!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον την θερμοκρασια την γραφει ή πλαγια πανω στο τζαμι με κοκκινη μπαρα/ ενδειξη ή απο πανω στην μπιλια που εχει για να ρυθμιζεις την θερμοκρασια! Για τσεκαρε το.

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν γράφει το κοίταξα και πριν!!! Να τσεκάρω πόσο ανεβαίνει η θερμοκρασία με την ώρα και να ρυθμιζω αναλόγως;

Link to comment
Share on other sites

Δεν γράφει τπτ πουθενά!!Έχω τον ίδιο ακριβώς.

Στα 3/4 περίπου πάντως σε 30λιτρο που τον δοκιμάσα έπιανε τους 26 βαθμούς

Θερμομετράκι απλό πήρες??

Link to comment
Share on other sites

Ωραία! Και τώρα εχω κάνει ήδη μια αλλαγή νερού πριν 3 μέρες. Η επόμενη; Για προετοιμασία νερού θά μπω να διαβάσω απλά εχω μια απορία. Οι οδηγίες χρήσης των βακτηρίων μου λένε για μη στρωμένο Ρίχνω και μετά από 24 ώρες ψάρια. Για στρωμένο λεει 1 φορά την εβδομάδα. Με το ψάρι μέσα στο ενυδρείο; Και στην αλλαγή λεει 1 καπάκι για 25 λίτρα νερού ενυδρείου. Βάζω ένα καπάκι ακόμα και αν εχω αλλάξει πχ τα 10 λίτρα; (ολα καλα με τον θερμόστατη τον ρυθμισα στους 26,5)

Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμη που το ενυδρείο σου δεν είναι στρωμένο και έχει ψαράκι μέσα, ρίχνεις μια δόση στο ενυδρείο για όλα τα λίτρα. Ταιζεις με φειδώ και ρίχνεις παλι μια δόση μετα απο 2 ημέρες. Οι μετρήσεις θα μας δείξουν σε πιο στάδιο βρίσκεσαι. :)

Link to comment
Share on other sites

Θα σου προτεινα επειδη ειναι χειμωνας να το ρυθμισεις στους 25 βαθμους. Θα εχεις και μικροτερη εξατμιση. Τις αλλαγες ανα εβδομαδα 30%.

Link to comment
Share on other sites

Κανένα νέο από το μονομαχοενυδρείο;

Link to comment
Share on other sites

Τον μικρό τον βλέπω πάρα πολύ καλα! Τις τελευταίες 4 μέρες τρώει κανονικά και με όρεξη! Τον ταιζω λιγο μια φορά την μέρα και γενικά είναι σούπερ κινητικός με έχει συνηθίσει και όταν ανοίγω το καπάκι δεν φοβάται πια! Του εχω βάλει και ένα διακοσμητικό για να έχει μια κρυψώνα μιας και φυτά δεν έχει το ενυδρείο... Αυτά γενικότερα ολα πάνε καλά, αλλά χωρίς εσάς δεν θά ειχα κάνει τιποτα! Σας ευχαριστώ πάρα πολύ!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τον μικρό τον βλέπω πάρα πολύ καλα! Τις τελευταίες 4 μέρες τρώει κανονικά και με όρεξη! Τον ταιζω λιγο μια φορά την μέρα και γενικά είναι σούπερ κινητικός με έχει συνηθίσει και όταν ανοίγω το καπάκι δεν φοβάται πια! Του εχω βάλει και ένα διακοσμητικό για να έχει μια κρυψώνα μιας και φυτά δεν έχει το ενυδρείο... Αυτά γενικότερα ολα πάνε καλά, αλλά χωρίς εσάς δεν θά ειχα κάνει τιποτα! Σας ευχαριστώ πάρα πολύ!

Aν μπορεις καποια στιγμη στο αμεσο μελλον, βαλε του φυτακια και θα δεις εντελως διαφορετικη συμπεριφορα!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Τυχερούλης ο μικρός που έπεσε στα χέρια σου!

Όπως σου είπε ο Θοδωρής (sturm).. βάλε σιγά σιγά και κανένα ζωντανό φυτάκι και θα είναι άρχοντας ο μικρούλης!

Και φυσικά περημένουμε φωτογραφίες...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα μετά από καιρό... Το ενυδρείο φαίνεται να έχει στρώσει και το ψάρι είναι μια χαρά!!! Τώρα που έστρωσε το ενυδρείο οι οδηγίες των βακτηρίων λένε 1 φορά την εβδομάδα η σε κάθε αλλαγή νερού 1καπάκι. Δεν είναι επικίνδυνο για το ψάρι να τα ρίξω ενώ είναι μέσα;γιατί αν θυμάμαι καλα αρχικά έπρεπε να περάσουν 24 ώρες για να το τοποθετήσω στο ενυδρείο...

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν ειναι επικινδυνο για το ψαρι,αυτα τα βακτηρια ειναι που κρατανε τη βιολογια του ενυδρειου.

Μετρησεις εχεις κανει?

Ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...