Jump to content

Επιλογή Οικονομικου Co2 (Οχι Εξωτερικη Μπουκαλα) Προτασεις Παρακαλώ


Konstantinos83

Recommended Posts

Καλησπέρα φίλοι!

Θέλω την γνώμη σας για αγορά ενός οικονομικού CO2 για το 43Λ καθαρα ενυδρείου μου που έχει ουκ ολιγα φυτάκια...;Ότι νομίζετς από την γνώση σας ευπρόσδεκτο.

Link to comment
Share on other sites

Οτι και να εχω δοκιμασει δεν κανει,μονο μπουκαλα συστηνω να τελειωνεις μια και καλη!

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχα!!! το φαντάστικα....ενια πολύ ακριβά παιδια....εχετε κα΄τι να πρτείνετε σε μπουκάλα?

Link to comment
Share on other sites

43 λιτρα μονο με υγρο εξελ θα κανεις οικονομια.μπουκαλα δεν αξιζει καν η αγορα της για τοσο λιγο νερο.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια το excel το έχω....αλλά το φοβάμαι λόγω της valisneria gigantea που έχω. Δεν καίει υποτίθεται φυτά? Και με 1μλ την ημέρα θα κάνω δουλειά?

Link to comment
Share on other sites

Κωστα δεν θεωρω την μπουκαλα τζαμπα λεφτα,μπορει να την κρατησει για ενα μεγαλητερο ενυδρειο που μπορει να παρει ο φιλος αργοτερα.:)

Link to comment
Share on other sites

στο βωμο της οικονομιας βγαλτο το φυτο που δεν μπορει.

και βεβαια κρατας και πολυ ανετα με τοσα λιγα μλ το ενυδρειακι.εξαλλου υπαρχουν δεκαδες αλλα φυτα που δεν εχουν προβλημα μαζι του.

Link to comment
Share on other sites

Κωστα δεν θεωρω την μπουκαλα τζαμπα λεφτα,μπορει να την κρατησει για ενα μεγαλητερο ενυδρειο που μπορει να παρει ο φιλος αργοτερα. :)

επενδυση ειναι κωστη μου,δεν το συζηταμε,αλλα αν ζοριζεται ο φιλος στα φραγκα τωρα,δεν υπαρχει αμμεσος λογος για μπουκαλα τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Βρε συμφωνω,αλλα ρωτησε για συστημα γι αυτο ειπα μπουκαλα.Αν παει σε αλλες λυσεις τυπου μικρες μπουκαλιτσες για μικρα ενυδρεια δεν συμφερει και δεν κανουν και δουλεια.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ κατ αρχάς γαι το ενδιαφέρον. Ας το πάμε σιγα σιγά....Να βγάλω την valisneria χλωμό μιας και μου αρέσει....! από την άλλη δεν έχω κάπου να το δόσω. τώρα, σχετικά με το σύστημα πόσο κάνει ένα με μικρή μπουκάλα? είχα για ένα διάστημα tetra co2 optimant και η μπουκάλα του κράτησε περίπου 2- 3μηνες. κάθε μέρα έβαζα σχεδόν....έκανα δουλίτσα....είχα κόψει βεβαια το excel....θα μου πείς τωρα γιατί δεν αγοράζω αφού το έχω μια μπουκαλα tetra? να γιατί έπαθε μια ζημιά ο διαχητυς....αλλα μάλλον διορθώνεται....

Δηλαδίς πόσο excel χρειάζεται? πρ'επει να μετράω περιεκτικότητα co2 την ημέρα?

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ειχα δουλέψει αρκετους μηνες το DIY με την μαγιά και την ζάχαρη, μεχρι που πήρα μπουκάλα. Ο λογος ηταν οι μεταβολες στο CO2 με το DIY μιγμα κυριως λογω της θερμοκρασίας αλλα και της παροδου του χρόνου. Αν δεν εχεις φυτα με πολλές απαιτησεις σε CO2 πχ cuba, δοκιμασε και την μαγια, αν ομως θέλεις το κατι παραπανω, θα πας σίγουρα στην μπουκαλα

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω την γνωμη μου για τα μικρα συστηματα.Αυτα τα μικρα συστηματα που δεν ανοιγουν αυτοματα με τα φωτα θα πρεπει να εισαι απο πανω για να τα ανοιγεις μονος σου.Αν το αφησεις να δουλευεις 24ωρο τοτε η μπουκαλιτσα δεν θα σου φτασει για πολυ.Μετα,οσο τελειωνει η μπουκαλα πεφτει και η διαχυση οπωτε δεν εχεις σταθερη ροη,αρα σκαμπανευασματα.Μετα οι μπουκαλιτσες που θα πρεπει να παιρνεις δεν συμφερουν οικονομικα.Πιστευω οτι αν τα βαλεις ολα κατω η καλυτερη λυση η μπουκαλα και θα εισαι μια χαρα!

Link to comment
Share on other sites

Μακροπρόθεσμα μόνο η κανονική μπουκάλα θα σου προσφέρει οικονομία. Βέβαια μεγάλο μειονέκτημα το σχετικά υψηλό αρχικό κόστος αγοράς. Βάλε στο μυαλό σου τα συν και τα πλήν του εγχειρήματος και αποφάσισε.

Το DIY δεν το σκέφτεσαι;

Link to comment
Share on other sites

Ας με διορθώσουν οι πιο έμπειροι αν κάνω λάθος, αλλά νομίζω ότι η χρήση exel σε κανονικές δόσεις δεν θα επηρεάσει την valisneria σου. Η υπερδοσολογία παιζει να την στείλει αδιάβαστη... Και πάλι με επιφύλαξη στο λέω.

Link to comment
Share on other sites

Ας με διορθώσουν οι πιο έμπειροι αν κάνω λάθος, αλλά νομίζω ότι η χρήση exel σε κανονικές δόσεις δεν θα επηρεάσει την valisneria σου. Η υπερδοσολογία παιζει να την στείλει αδιάβαστη... Και πάλι με επιφύλαξη στο λέω.

Από δική μου εμπειρία η vallsisneria χαλάει και με μικρότερη από την προτεινόμενη δόση αλλά μερικές ρίζες προσαρμόζονται και ξαναβγάζουν φύλλα. Ίσως με πολύ μικρές δόσεις να προσαρμόζεται χωρίς να χαλάει.

Η πιο οικονομική προσωρινή λύση είναι το DIY CO2, μακροπρόθεσμα είναι η μπουκάλα. Δεν έχω βρει κάποιο μικρό σύστημα που να είναι οικονομικότερο.

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα με το diy ειναι οτι ναι μεν ειναι οικονομικο αλλα δεν εχεις σταθερη παροχη με αποτελεσμα να σε τρωνε οι αλγες.Επισης υπαρχει θεμα τωρα τον χειμωνα με το πως θα κρατας το μειγμα ζεστο για να μη σταματαει.Η λυση ειναι κουβας με νερο και θερμοστατη και το μπουκαλι μεσα.Αλλο ενα θεμα με το diy ειναι η διαχυση,οι γυαλινοι διαχυτηρες δεν κανουν δουλεια γιατι θελουν πιεση,οπωτε πας η σε σκαλα διαχυσης η σε diy διαχυτηρα και τα 2 ομως πιανουν χωρο στο ενυδρειο και ειδικα σε ενα μικρο.

Link to comment
Share on other sites

για τη διαχυση κοιτας εδω http://www.ebay.com/itm/Co2-Diffuser-Glass-Nano-for-Aquarium-live-plants-DIY-Co2-YouTube-available-/280881711292?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item4165dac8bcδουλευουν μια χαρα με DIY η πας στα παραπανω!

Έγινε επεξεργασία - polyagkistro
Link to comment
Share on other sites

Το θεμα με το diy ειναι οτι ναι μεν ειναι οικονομικο αλλα δεν εχεις σταθερη παροχη με αποτελεσμα να σε τρωνε οι αλγες.Επισης υπαρχει θεμα τωρα τον χειμωνα με το πως θα κρατας το μειγμα ζεστο για να μη σταματαει.Η λυση ειναι κουβας με νερο και θερμοστατη και το μπουκαλι μεσα.Αλλο ενα θεμα με το diy ειναι η διαχυση,οι γυαλινοι διαχυτηρες δεν κανουν δουλεια γιατι θελουν πιεση,οπωτε πας η σε σκαλα διαχυσης η σε diy διαχυτηρα και τα 2 ομως πιανουν χωρο στο ενυδρειο και ειδικα σε ενα μικρο.

Έχεις δίκιο, δεν είναι καθόλου σταθερό. Εγώ είχα 2 μπουκάλια 1,5L ενωμένα και ανανέωνα εναλλάξ κάθε 10-15 μέρες αν θυμάμαι καλά για να το διατηρήσω όσο γίνεται σταθερό.

Το έχω ξαναδιαβάσει αυτό με τον κουβά και τον θερμοστάτη, καλό.

Πάντως εγώ γυάλινο διαχυτήρα χρησιμοποιούσα με το diy.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια οι γυαλινοι δεν δουλευουν σωστα με diy!Οταν πεσει η αποδοση του diy co2 δεν εχει πιεση να βγαλει φυσαλιδες,γιατι να παρει ο ανθρωπος τζαμπα διαχυτηρα?

Μονο η σκαλα και ο diy διαχητηρας δουλευει σωστα με το diy co2,δοκιμασμενο!

Link to comment
Share on other sites

αυτοι που ανεβασα επειδη τους δουλευω 4 μηνες για αυτο τους προτεινω!!!! :bigemo_harabe_net-111:

Link to comment
Share on other sites

Οταν το μειγμα πεφτει δουλευουν?Βγαζουν κανονικα?Το μειγμα καθε ποτε το αλλαζεις?

Link to comment
Share on other sites

το μιγμα που φτιαχνω κραταει 9-10 μερες,εχω ετοιμασει 1 μερα καινουργιο μιγμα και ετσι δεν μενει χωρις διοξειδιο καθολου.σκαλα που χρησιμοποιησα οχι κινεζικη γιαπωνεζικη μπουκωνε απο γλιτσα στην εβδομαδα.καθαρισμο κανω εναν απλο στο διαχυτηρα καθε 15-20 μερες με οδοντοβουρτσα λιγο τριψιμο ξερεις!σιγουρα ομως η απολυτη λυση ειναι η κανονικη μπουκαλα δεν το συζηταμε αλλα οπως ελεγε και ο αειμνηστος *ειναι πολλα τα λεφτα αρη*!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καληπέρα παίδες! Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον! Θα το κοιτάξω πιο θετικά! :)

Και κάτι ακόμα σας παρακαλώ. Βάζω σίδηρο για τα φυτα (και ποτασα και λίπασμα από την σικεμ) και μετα από 30 λεπτα το πολύ εάν κάνω μέτρηση με υγρο τεστ βγάζει 0.1 αντε 0,25μ/λ

Τρελαίνομαι! από πού αποροφα τόσο πολύ? κανονικά 0.5 -1 δεν θέλει να μενει?

Α! και υποστρωμα παρακαλώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...