Jump to content

Σαλιγκαρια Και Σκουλικια


Recommended Posts

Εχω 2 ερωτησεις.......

1) Αν αγορασω σαλιγκαρια υπαρχει περιπτωση να μου τρωνε τα φυτα ;;;

2) Στο ενυδρειο που εστησα περιπου ενα μηνα πριν σημερα παρατηρησα μικρα σκουλικακια !!! Απο που δημιουργηθηκαν και ποσο βλαβερα ειναι ;;;

Με εκτιμηση Αγγελος !!!

Ευχαριστω !!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

1) Για ποια σαλιγκάρια μιλάς ;

2) Έριξες καμιά ματιά για πλανάρια , να μας πεις αν μοιάζουν ;

Link to comment
Share on other sites

Για σαλιγκαρια δε εχω ασχοληθει καθολου.... Ειναι καποια που τρωνε φυτα και καποια οχι ;;

Τι ειναι τα πλαναρια δεν ξερω καθολου .... 5 χρονια εχω το ενυδρειο πρωτη φορα τα βλεπω ......!!!!!!

Υπαρχει καποιο θεμα που μπορω να διαβασω ;;;;

Με εκτιμηση Αγγελος !!!

Ευχαριστω !!!

Link to comment
Share on other sites

για τα σκουληκακια θα προσπαθησω γιατι ειναι λιγο δυσκολο με τον τροπο που κινουντε !!!!

Link to comment
Share on other sites

Τα σαλιγκάρια που ΣΙΓΟΥΡΑ δεν θα σου φάνε φυτά είναι τα zebra snails. Τα apple snails παιζει αν θα σου τρώνε φυτά. Κάποια πιο παλιά δεν μου δημιουργούσαν πρόβλημα. Ένα που αγόρασα πρόσφατα, το έβαλα στο μικρό μου ενυδρέιο στην αρχή και παραλίγο να μην αφήσει τίποτε από φυτό. αποψίλωση κανονική. Το έβαλα στη συνέχεια στο μεγάλο (μην με ρωτήσεις με ποι σκεπτικό - είπα μήπως συμμορφωθεί στην πορεία), του έριχνα και αμρουλόφυλλα και έτρωγε και παρόλα αυτά έφαγε εντελώς(!) μία ανούμπια!!! (έχουν μείνει μόνο κοτσάνια και ένα φυλαράκι), μία κρυπτοκορίνα (σε αυτή δεν έμεινε ούτε φυλαράκι) και κούρεψε αρκετά τις βαλισνέριες μου...

φυδικά το έβγαλα και απο κει γιατί στο τέλος θα το άφηνε οικόπεδο...

οπότε με τα apple snails (ή τουλάχιστον με αυτά που πολάνε στα πετ σοπ ως τέτοια) παίρνεις ρίσκο.

Έγινε επεξεργασία - Kriton
Link to comment
Share on other sites

Σκουλήκια; Κουφάθηκα τώρα.... Μήπως ήταν σε τίποτα φυτά αυγά και τώρα βγήκαν;

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον ο φιλος εχει πλαναρια και προερχονται απο το πολυ ταισμα.

Ψαξε λιγο στο φορουμ για πλαναρια,θα βρεις πολλα θεματα και φωτογραφιες.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια δεν εχει ταισει καθολου...

Link to comment
Share on other sites

Τα εχουμε βγαλει φωτογραφια.....θα σας τα δειξουμε... :)

Το ενυδρειο ειναι στο στρωσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Τα σαλιγκάρια που ΣΙΓΟΥΡΑ δεν θα σου φάνε φυτά είναι τα zebra snails. Τα apple snails παιζει αν θα σου τρώνε φυτά. Κάποια πιο παλιά δεν μου δημιουργούσαν πρόβλημα. Ένα που αγόρασα πρόσφατα, το έβαλα στο μικρό μου ενυδρέιο στην αρχή και παραλίγο να μην αφήσει τίποτε από φυτό. αποψίλωση κανονική. Το έβαλα στη συνέχεια στο μεγάλο (μην με ρωτήσεις με ποι σκεπτικό - είπα μήπως συμμορφωθεί στην πορεία), του έριχνα και αμρουλόφυλλα και έτρωγε και παρόλα αυτά έφαγε εντελώς(!) μία ανούμπια!!! (έχουν μείνει μόνο κοτσάνια και ένα φυλαράκι), μία κρυπτοκορίνα (σε αυτή δεν έμεινε ούτε φυλαράκι) και κούρεψε αρκετά τις βαλισνέριες μου...

φυδικά το έβγαλα και απο κει γιατί στο τέλος θα το άφηνε οικόπεδο...

οπότε με τα apple snails (ή τουλάχιστον με αυτά που πολάνε στα πετ σοπ ως τέτοια) παίρνεις ρίσκο.

οκ φιλε μου σ'ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες σου να εισαι καλα !!!!

Link to comment
Share on other sites

Σκουλήκια; Κουφάθηκα τώρα.... Μήπως ήταν σε τίποτα φυτά αυγά και τώρα βγήκαν;

υπαρχει περιπτωση να ηταν σε κανενα φυτο και βγηκε στην επιφανεια !!!

Link to comment
Share on other sites

το ειδα φιλε το θεμα αλλα δεν εχουν καμια σχεση απο αυτα που διχνει με αυτο που εχω !!!!! εβγαλα οσο πιο καθαρα μπορουσα φωτο και θα τις ανεβασω τωρα να τις δεις !! ΠΕΡΙΜΕΝΕ !!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πλαναρια ειναι.

Πατα στην αναζητηση πλαναρια και θα σου βγαλει πολλα θεματα στο φορουμ.

Μαλλον ταιζεις πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Πλαναρια ειναι.

Πατα στην αναζητηση πλαναρια και θα σου βγαλει πολλα θεματα στο φορουμ.

Μαλλον ταιζεις πολυ.

σ'ευχαριστω πολυ για την πληροφορια σου αλλα δεν ταιζω καθολου γιατι αυριο θα βαλω ψαρια !! μαλλον εφανιστηκαν απο καποιο φυτο που πηρα απο τον ξαδερφο μου .... οκ . θα κοιταξω το θεμα με τα πλαναρια !!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι ειναι πιθανο να ειχε ο ξαδερφος σου και να σου ηρθαν με τα φυτα που σου εδωσε.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ειναι πιθανο να ειχε ο ξαδερφος σου και να σου ηρθαν με τα φυτα που σου εδωσε.

οκ !!! σ'ευχαριστω !!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...