Jump to content

Συμβουλές Και Προτάσεις Για Καινούργιο Στη Θάλασσα


SYRO

Recommended Posts

Γεια σας και ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις συμβουλές σας.

Έχω ένα CAYMAN 80 SCENIC τις FERPLAST Διαστάσεις ενυδρείου: 81,5 x 46 x h 52,5 cm - 150 L Φωτισμός Ενυδρείου: 2 neon T5 lamps: 1 Toplife 24W and 1 Freshlife 24W Εξωτερικό φίλτρο Fluval 405 (μπορεί να ρυθμιστεί η έξοδος του νερού) Το ενυδρείο έτρεχε επί 6 χρόνια με γλυκό νερό και φυτεμένο έχοντας την τύχη να έχω και αρκετές γέννες. Και τώρα στο θέμα μας, μετά από σκέψη θα ήθελα να ασχοληθώ με την θάλασσα και σκεφτόμουν να φτιάξω ένα ενυδρείο με κάποια <<εύκολα>> ψαράκια και ίσως κάποια ανθεκτικά κοράλλια. Έπειτα από κάποια ψάξιμο στο aquazone και συμβουλές από κάποια παιδιά έχω κατάληξη στον εξοπλισμό του ενυδρείου που μέχρι στιγμής περιλαμβάνει: 1)Από Κυκλοφορητές: Tunze Nanostream 6025 Reef Pump 2)Από Φίλτρο θα παραμείνει το Fluval 405 το οποίο θα γεμίσει με υλικά όπως (άνθρακα, αντιφώσφορο, τα σφουγγάρια του και υαλοβάμβακα) 3)Αντίστροφη Όσμωση από ένα φίλο 4) Skimmer ???? (εδώ θα ήθελα κάποια πρόταση για το συγκεκριμένο ενυδρείο, γιατί δεν θα έχω sub. Οπότε θα χρειαστώ ή κάποιο κρεμαστό η κάποιο εσωτερικό με την προϋπόθεση να δω τη θα κάνω με το καπάκι για να μπορεί να κλείνει). 5) Προτάσεις για φωτισμό. Θα χρειαστώ κάτι άλλο από εξοπλισμό??

Ακόμα το ενυδρείο είναι άδειο δεν έχει τίποτα μέσα οπότε οποιαδήποτε συμβουλή για το στρώσιμο ευπρόσδεκτη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε SYRO

Kαλως να ερθεις στο θαλασσινο και στη μαγεια του.

1)Μια χαρα ειναι οι 6025.Λογικα θα χρειαστεις 2.

2)Στο φιλτρο τα σφουγγαρια μην τα χρησιμοποιησεις.Μετα απο λιγο καιρο γινονται παγιδα detritus.Ακομα και ο υαλοβαμβακας ισως να χρειαζεται πολυ συχνη αλλαγη.

3)Παντα στα θετικα ενος ενυδρειου η οσμωση.Σωστη αγορα

4)skimmer αν θες εσωτερικο και μικρο θα πας σε καποια μοντελα της tunze 9002 η' 9004(που στηριζονται με μαγνητη) αλλιως σε καποιο κρεμαστο εξωτερικο,ωστε να μη σου πιανει πολυτιμο χωρο(αφου δεν εχεις sump).Καλες επιλογες ειναι τα deltec.ωσεις

Οι επιλογες σου θα γινουν πιο συγκεκριμενες αναλογα και τα χρηματα που θες να δωσεις.

5)Απο φωτισμο μπορεις να πας σε τ5 39w(που θα περισσεουν ελαχιστα απο το ενυδρειο γιατι ειναι 85 cm+ καποια εκατοστα των ακροφυσιων) η' 24w που ειναι 55cm και θα σου μενει ενα κενο 10-15 cm απο δεξια και αριστερα.

Μπορεις επισης να πας σε led.Αν πιανουν τα χερια σου κανεις κατι μονος σου η' πας σε ετοιμο.

Τα χρηματα που θες να δωσεις καθοριζουν τα παραπανω.

Θα χρειαστεις απαραιτητα ενα ρεφρακτομετρο για να μετρας αλατοτητα,μια αναπληρωση για να συμπληρωνεις το νερο που εξατμιζεται,εναν κυκλοφορητη και ενα δοχειο για να προετοιμαζεις αλλαγες νερου,εναν controller για να ελεγχεις την ψυξη(ανεμιστηρακια) και θερμοστατες για θεμανση του νερου και πολυ πολυ πολυ διαβασμα φιλε μου.

Αν εχω ξεχασει κατι ας το συμπληρωσει καποιος παιδες

Οσον αφορα στο στρωσιμο οταν ερθει η ωρα,ολα τα παιδια θα χαρουν να σου σωσουν συμβουλες ;)

Καλη αρχη

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εκτός απ όλα τα παραπάνω ... και υπομονή !!!, και αφού έχεις όλους τους θαλασσινούς του ΑΖ μη φοβάσαι τίποτα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου καλωσήρθες στην θαλασσινή παρέα μας!

Το ενυδρείο σου κάνει οριακά (λόγω μικρού βάθους) για ενυδρείο υφάλου!Όπως και να έχει όμως κάνει!

Οι tunze nanostream 6025 είναι καλά εργαλεία,αλλά δεν μπορώ να σου πω πόσους θα χρειαστείς και πως θα μπουν!

Η κυκλοφορία ενός θαλασσινού είναι ίσως η μεγαλύτερη ''σπαζοκεφαλιά''!Το κάθε ενυδρείο έχει τις δικές του ανάγκες!

Ίσως και οι jebao σου κάνουν καλή δουλειά!Πολύ καλοί κυκλοφορητές και σε πάρα μα πάρα πολύ καλή τιμή!

Skimmer tunze.-

Απίστευτα εργαλεία,αθόρυβα και με πολύ μικρές διαστάσεις για τις δυνατότητές τους!

Στον φωτισμό τώρα,επειδή έχεις αρκετό βάθος,εγώ θα σου πρότεινα 6x24 για να μην εξέχει τίποτε.Ίσως έχεις κάποιες σκιές στα άκρα αλλά δεν τρέχει και τίποτε!

Το fluval είναι αρκετά καλό εξ. φίλτρο!Το έχω κι εγώ και το τρέχω στα δύο από τα τρία κοινωνικά που έχω στο γραφείο της δουλειάς μου.

Απλά θα πρέπει να βγάλεις ότι έχει μέσα και να αφήσεις μόνο τον αντιφώσφορο και τον ενεργό άνθρακα,μιας και όπως είπε παραπάνω ο Μιχάλης,σφουγγάρια και υαλοβάμβακας γίνονται πάρα πολύ γρήγορα παγίδα detritus και εν συνεχεία νιτρικών!

Ότι χρειαστείς ''σφύρα''....κάπου εδώ γύρω είμαστε όλοι! :bigemo_harabe_net-145:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, για την άμεση απάντηση.

Προς ενημέρωση, στον εξοπλισμό προστέθηκε ένα ρεφρακτόμετρο και ένας κυκλοφορητής. Δοχείο, controller, και θερμοστάτης υπάρχουν.

Μου μένει ακόμα το μυστήριο του skimmer και του φωτισμού.

Και αν έχετε καμία ιδέα για αναπλήρωση.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε SYRO είμαστε εδώ για να βοηθάμε και να προτείνουμε ότι και όπως μπορούμε!

Αυτός είναι ο σκοπός του ΑΖ άλλωστε!Σωστή και καλή πληροφόρηση για ένα καλό ξεκίνημα και όχι μόνο!;)

Για τον φωτισμό σου πήγαινε σε 4x24 ή 6x24 με λάμπες ΑΤΙ και θα είσαι άρχοντας!Θα έχεις αρκετό φωτισμό για sps και σημεία με λιγότερο που θα μπορείς να φιλοξενείς κοράλλια με λιγότερες απαιτήσεις σε φως.

Αναπλήρωση tunze 5017.Κάπου την πήρε το μάτι μου σε αγγελία.Ρίξε μια ματιά!

Skimmer πάρε το 9016 αν θυμάμαι καλά της tunze.Ίσως είναι μεγάλο για τα λίτρα σου οπότε θα πας στο μικρότερο αδερφάκι του.Δεν θυμάμαι ποιο έχω κι εγώ για να σου το προτείνω!

Υπάρχουν ωστόσο και λύσεις σε κινέζικα προιόντα για κάθε τσέπη!Ρίξε μια ματιά στο fish-street.com και θα βρεις ότι μπορείς να φανταστείς για το ριφάκι σου σε πολύ καλές τιμές!

Ότι θες ρώτα ελεεύθερα!Αν μπορούμε θα βοηθήσουμε με χαρά!:)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, αυτό το φωτιστικό το ξέρει κανείς?

Fluval T5HO Quadruple, 24” (61 cm), 4 x 24W

Κωδικός : A3964

A3964.jpg

Το τετραπλό φωτιστικό T5 Fluval T5HO Quadruple είναι σχεδιασμένο να προσφέρει υψηλές επιδόσεις φωτισμού, κατάλληλο για κάθε ενυδρείο. Μεγάλη ανθεκτικότητα και μοντέρνα σχεδίαση με πάνελ αλουμινίου αλλά και μπλε LED φωτισμός για το βράδυ.

Έρχεται με μεγάλη διάρκεια ζωής και αυξημένη αντοχή για πολλές ώρες λειτουργίας.

Οι λάμπες (4 x 24W) δεν περιλαμβάνονται με το φωτιστικό.

Link to comment
Share on other sites

Με αυτά τα λεφτά φιλαράκι μπορείς να πας σε custom λύση και πίστεψε με,θα είναι πολύ πολύ πιο καλός ο φωτισμός σου!Εγώ σύντομα (μέσα στην εβδομάδα) θα ξεκινήσω τις αγορές για κατασκευή led φωτιστικού....!Αν θες το σενιάρουμε παρέα!

ΥΓ.Δες στο aquamasters.gr τι τιμές έχουν τα led και θα καταλάβεις τι εννοώ!;)

Link to comment
Share on other sites

Κωστας καππα το εχεις με τα ηλεκτρολογικα;;;

Εχω και εγω ενα θεμα που θελω βοηθεια ηλεκτρολογου για λεντ φωτισμο(diy φυσικα!)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...