Jump to content

180 Λιτρα Δισκους!!


ScarFace

Recommended Posts

Αφου το 240αρη μου με τανγκανικα εφυγε και βρεθηκε στα χερια μου ενα 180 λιτρων ειπα να κανω μια προσπαθεια σε αυτα τα πολυ ομορφα ψαρια..το ενυδρειο τρεχει ενα μηνα τωρα και εχει στρωθει με μπολι!

Γενική κατηγορία ενυδρείου
(Κοινωνικό, Αφρική Λίμνες, Αφρική ποτάμια, Αμαζόνιος, Νότια Αμερική γενικά, Ασία - Ωκεανία, Δίσκοι, Κρύου νερού, Ασπόνδυλα, Φυτεμένο τοπίου, άλλη κατηγορία)

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):80x43x54
Συνολικά Λίτρα:185
Sump (λίτρα):

Οργανισμοί
Φυτά:
Ψάρια:5 δισκοι,4 neon
Άλλα είδη:

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο:προς το παρον δεν υπαρχει αλλα θα μπει συντομα
Πέτρες:
Ξύλα:διαφορες ριζες
Άλλα διακοσμητικά :
Υπόστρωμα:πολυ λεπτο χαλικακι
Βυθός:

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος):δεν θυμαμαι!
Διάρκεια φωτισμού:8 ωρες

Υποστήριξη οργανισμών
Φίλτρανση:fluval 205
Θέρμανση/ Ψύξη:300 watt θερμοστατης
Λίπανση:
Παροχή CO2:
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:
Διατροφή:μοσχαροκαρδια,σπιρουλινα,flakes και σκεφτομαι να ξεκινησω να ταιζω και ζωντανο γεωσκωληκα!


Παράμετροι
pH:7
Γενική σκληρότητα (GH):8
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):4
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):10
Φωσφορικά (PΟ4):
Μέση Θερμοκρασία (°C):28

Συντήρηση
Αλλαγές νερού:30%
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:αντιχλωριο
Άλλες ρουτίνες συντήρησης:

Φωτογραφίες:

post-54760-0-63394400-1386348387_thumb.jpg

post-54760-0-33406800-1386348409_thumb.jpg

post-54760-0-91183600-1386348431_thumb.jpg

post-54760-0-99572100-1386348457_thumb.jpg


Βίντεο:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου σου εύχομαι καλή αρχή!

Τη φωσφορικά έχεις? Οι αλλαγές σου είναι την εβδομάδα?

Η μονή παρατήρηση είναι ότι θα χρειαστείς ένα ακόμα φίλτρο η ένα ποιο μεγάλο.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου σου εύχομαι καλή αρχή!

Τη φωσφορικά έχεις? Οι αλλαγές σου είναι την εβδομάδα?

Η μονή παρατήρηση είναι ότι θα χρειαστείς ένα ακόμα φίλτρο η ένα ποιο μεγάλο.

Ευχαριστώ πολύ φιλε μου!

Οι αλλαγές είναι κάθε 5-6 ημερες!!

Σύντομα θα πάω σε μεγαλυτερο φίλτρο!

Link to comment
Share on other sites

Να σημειωσω οτι οι δίσκοι είναι απο 5-8 εκατοστά..

Όταν είμαι κοντά στο ενυδρείο το παιζουν ντροπαλά και κρύβονται!

Όταν όμως φεύγω φέρνουν βόλτες και συμπεριφέρονται σαν κοπάδι μπορω να πω!(τα κατασκοπευω απο την πόρτα)χεχε :-D

Link to comment
Share on other sites

Να υποθεσω οτι σύντομα θα πας σε μεγαλύτερο ενυδρειο , πιο πολλα λίτρα και τουλάχιστον 120 μηκος 60 ύψος , γιατι σε λιγο δεν θα χωράνε να στριψουν . Εγω θα έκανα καθε 2 μέρες αλλαγη νερού αν οχι καθε μέρα .

Καλή συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου σου εύχομαι καλή αρχή!

Τη φωσφορικά έχεις? Οι αλλαγές σου είναι την εβδομάδα?

Η μονή παρατήρηση είναι ότι θα χρειαστείς ένα ακόμα φίλτρο η ένα ποιο μεγάλο.

θα προτεινα ενα δευτερο φιλτρο ( για ασφαλεια ) σε περιπτωση που χαλασει το πρωτο .

Σαφως και χρειαζεται παραπανω βιολογια .

Διαφωνω για τα 180 λιτρα με δισκους αλλα επειδη ειναι μικρα τα ψαρια προς το παρων μπορουν να μεινουν εκει ( γνωμη μου )

Θα ελεγα μιας και ειναι μικρα και θελουν φαγητο και συχνες αλλαγες ( πχ 30% 2 φορες τη βδομαδα )

Διαφωνω με τον Νασο στο θεματος της αλλαγης του νερου καθημερινα.... στην περιπτωση αυτη η βιολογια σου θα ειναι ανυπαρκτη ....

και στα 180 λιτρα οι δισκοι χωρανε να στριψουν τα προβληματα ειναι αλλα ...

Link to comment
Share on other sites

θα προτεινα ενα δευτερο φιλτρο ( για ασφαλεια ) σε περιπτωση που χαλασει το πρωτο .

Σαφως και χρειαζεται παραπανω βιολογια .

Διαφωνω για τα 180 λιτρα με δισκους αλλα επειδη ειναι μικρα τα ψαρια προς το παρων μπορουν να μεινουν εκει ( γνωμη μου )

Θα ελεγα μιας και ειναι μικρα και θελουν φαγητο και συχνες αλλαγες ( πχ 30% 2 φορες τη βδομαδα )

Διαφωνω με τον Νασο στο θεματος της αλλαγης του νερου καθημερινα.... στην περιπτωση αυτη η βιολογια σου θα ειναι ανυπαρκτη ....

και στα 180 λιτρα οι δισκοι χωρανε να στριψουν τα προβληματα ειναι αλλα ...

Γιατι θα ηταν ανυπαρκτη?:)

Link to comment
Share on other sites

Γιατι θα ηταν ανυπαρκτη? :)

θεωρω πως ο σκοπος του φιλτρου ειναι να κραταει ''καποια'' βιολογια

κανοντας καθημερινες αλλαγες μικρες 10% ας πουμε τοτε δεν ειναι τιποτα το τραγικο ( μεχρι ποτε ομως ? καποτε θα κουραστει απο τις καθημερινες αλλαγες ) .....

κανοντας ομως μεγαλυτερες αλλαγες καθημερινα και ''στεγνωνοντας'' το ενυδρειο απο νιτρικα ( γιατι καποια στιγμη σιγουρα θα στεγνωσει ) τοτε τι εχει μεινει απο βιολογια ?

τελος καθημερινες αλλαγες ( εγω ) θα εκανα σε ενα ενυδρειο ( γεννηστρα Η σε καποιο bare bottom ενυδρειο με σκοπο το μεγαλωμα των μικρων ) .. ταισμα φουλ και αλλαγες 90% καθημερινα , χωρις φιλτρα ... χωρις ντεκορ , χωρις υποστρωματα και ιστοριες ...μονο μια αεραντλια .... ενα ενυδρειο καθαρα για μεγαλωμα των ψαριων .

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα να σου πω,εν μερη εχεις δικιο αλλα πιστευω οτι με τις τροφες και τις καρδιες που ταιζονται οι δισκοι αλλα και με τα πολλα ταισματα που πρεπει να γινονται παντα θα εχει νιτρικα,δεν νομιζω να μεινει χωρις.Επισης οι καθημερινες αλλαγες ισως στρεσσαρουν και τα ψαρια,πραγμα που δεν ειναι καλο.

Παντως θα συμφωνησω μαζι σου οτι θα κουραστει απο τις πολλες αλλαγες νερου,οπως και οτι το ενυδρειο ειναι μικρο και οτι θα πρεπει να πανε σε μεγαλητερο αργοτερα.:)

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη να σου ευχηθω κι εγω!!!! :) :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις και για τις ευχες σας!!

Αργότερα οι δίσκοι θα μπουνε σε μεγαλυτερο ενυδρείο!!

Επίσης αν κανω αλλαγη καθε 3 μερες 30% θα είναι καλά??

Μόλις δω οτι μεγαλωνουν θα ξεκινησω την κατασκευη μεγαλυτέρου!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις και για τις ευχες σας!!

Αργότερα οι δίσκοι θα μπουνε σε μεγαλυτερο ενυδρείο!!

Επίσης αν κανω αλλαγη καθε 3 μερες 30% θα είναι καλά??

Μόλις δω οτι μεγαλωνουν θα ξεκινησω την κατασκευη μεγαλυτέρου!

το ποσο και ποτε θα κανεις αλλαγες εχει να κανει με τα ταισματα και τις μετρησεις σου ...

ταιζεις -----> μετρας ----> κανεις την αλλαγη που χρειαζεται τοσο ωστε οι μετρησεις σου να ειναι σωστες ( μηδεν φωσφορικα , μηδεν αμμωνια , 5-10 νιτρικα )

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τι εγινε με σενα; Πηρες φορα! Λοιπον καλη αρχη κι απο μενα!

Μου αρεσει παρα πολυ το ντεκορ το βιοτοπικο. Αν εβαζες και κανα εχινοδορο και καμια βαλισνερια δεν ελεγα οχι αλλα και οπως ειναι, ειναι τουμπανο!

Σε οσα ειπαν τα παιδια πιο πανω για λιτρα, αλλαγες και φιλτρο ειμαι απολυτα συμφωνος αλλα να προσθεσω και κατι αλλο. Αυξησε την θερμοκρασια στους 30 για να τους ανοιξει η ορεξη και να τρωνε σαν τρελα αλλα και να αυξηθει ο μεταβολισμος τους και απομακρυνε τα νεον γιατι δεν τα βλεπω για πολυ σε αυτες τις θερμοκρασιες! Ενα αυτο και δευτερον αν μπορουσεςς να εριχνες αμμο!

Αυτα απο μενα!

Δισκους ηθελες, δεν ηξερες δεν ρωταγες! :P

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τι εγινε με σενα; Πηρες φορα! Λοιπον καλη αρχη κι απο μενα!

Μου αρεσει παρα πολυ το ντεκορ το βιοτοπικο. Αν εβαζες και κανα εχινοδορο και καμια βαλισνερια δεν ελεγα οχι αλλα και οπως ειναι, ειναι τουμπανο!

Σε οσα ειπαν τα παιδια πιο πανω για λιτρα, αλλαγες και φιλτρο ειμαι απολυτα συμφωνος αλλα να προσθεσω και κατι αλλο. Αυξησε την θερμοκρασια στους 30 για να τους ανοιξει η ορεξη και να τρωνε σαν τρελα αλλα και να αυξηθει ο μεταβολισμος τους και απομακρυνε τα νεον γιατι δεν τα βλεπω για πολυ σε αυτες τις θερμοκρασιες! Ενα αυτο και δευτερον αν μπορουσεςς να εριχνες αμμο!

Αυτα απο μενα!

Δισκους ηθελες, δεν ηξερες δεν ρωταγες! :P

θεωρω πως δεν υπαρχει λογος να ''πρεσαρει'' τα ψαρια σε θερμοκρασιες ... Εαν χτυπα ξυλο του κατσει ασθενεια τοτε η αυξηση της θερμοκρασιας για 2-3 βαθμους δεν θα κανει και πολλα πραματα....

Υπαρχουν τροφες του εμποριου ( κατεψυγμενες ) που ειναι δυσκολο να μην φανε τα μικρα .....

Link to comment
Share on other sites

θεωρω πως δεν υπαρχει λογος να ''πρεσαρει'' τα ψαρια σε θερμοκρασιες ... Εαν χτυπα ξυλο του κατσει ασθενεια τοτε η αυξηση της θερμοκρασιας για 2-3 βαθμους δεν θα κανει και πολλα πραματα....

Υπαρχουν τροφες του εμποριου ( κατεψυγμενες ) που ειναι δυσκολο να μην φανε τα μικρα .....

Μα ολο το θεμα ειναι το μπουσταρισμα των δισκων, ετσι δεν ειναι; Αλιιως τι νοημα εχει ολο αυτο με το τρελο ταισμα και τις αλλαγες νερου; Και ενταξει 30 βαθμοι δεν ειναι και πρεσαρισμα για τα δισκακια!

Εξαλλου ασθενειες τυπου ick δεν εμφανιζονται σε τετοιες θερμοκρασιες!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Μα ολο το θεμα ειναι το μπουσταρισμα των δισκων, ετσι δεν ειναι; Αλιιως τι νοημα εχει ολο αυτο με το τρελο ταισμα και τις αλλαγες νερου; Και ενταξει 30 βαθμοι δεν ειναι και πρεσαρισμα για τα δισκακια!

Εξαλλου ασθενειες τυπου ick δεν εμφανιζονται σε τετοιες θερμοκρασιες!

το θεμα δεν ειναι το μπουσταρισμα ....

το θεμα ειναι η σωστη αναπτυξη ......

Για να αναπτυχθει σωστα θελουν ταισματα και καθαρο νερο.... Δεν χρειαζονται υψηλες θερμοκρασιες ..

Εφοσον τρωνε οι δισκοι ποσο ποιο πολυ να τους ανοιξει η ορεξη ???

Link to comment
Share on other sites

Με τον leza συμφωνω

Παντως τα ψαρακια δεν τα βλεπω και πολυ καλα...

Μηπως φταινε οι φωτο;;

Για τα λιτρα δεν θα πω, βαρεθηκα

Φιλικα Βασιλης

Link to comment
Share on other sites

Τι εγινε με σενα; Πηρες φορα! Λοιπον καλη αρχη κι απο μενα!

Μου αρεσει παρα πολυ το ντεκορ το βιοτοπικο. Αν εβαζες και κανα εχινοδορο και καμια βαλισνερια δεν ελεγα οχι αλλα και οπως ειναι, ειναι τουμπανο!

Σε οσα ειπαν τα παιδια πιο πανω για λιτρα, αλλαγες και φιλτρο ειμαι απολυτα συμφωνος αλλα να προσθεσω και κατι αλλο. Αυξησε την θερμοκρασια στους 30 για να τους ανοιξει η ορεξη και να τρωνε σαν τρελα αλλα και να αυξηθει ο μεταβολισμος τους και απομακρυνε τα νεον γιατι δεν τα βλεπω για πολυ σε αυτες τις θερμοκρασιες! Ενα αυτο και δευτερον αν μπορουσεςς να εριχνες αμμο!

Αυτα απο μενα!

Δισκους ηθελες, δεν ηξερες δεν ρωταγες! :P

Χαχαχα ναι όντως πήρα φόρα!! Θα αυξησω την θερμοκρασία και θα απομάκρυνε τα νεον!

Γιαυτό κράτησαν τις μεγάλες τις ρίζες και δεν τις έβαλα στα apisto!

Όσο για την άμμο είναι μέσα στις σκέψεις μου!

Link to comment
Share on other sites

Με τον leza συμφωνω

Παντως τα ψαρακια δεν τα βλεπω και πολυ καλα...

Μηπως φταινε οι φωτο;;

Για τα λιτρα δεν θα πω, βαρεθηκα

Φιλικα Βασιλης

Να σημείωση οτι τα ψαράκια τα πήρα τα 3 με πολύ peppering και stress bars..

Τώρα αρχίζουν και συνέρχονται και νομιζω απο όταν έβγαλα το σκούρο φόντο μειώθηκε αισθητά το peppering!

Όσο για τα λίτρα νομιζω προς το παρόν οτι τους αρκούν!

Όπως είπα και πιο πανω σύντομα θα πάω σε κατασκευή μεγαλυτέρου!

Ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις!ευπρόσδεκτες είναι για να διορθώνουμε τα λάθη μας!

Link to comment
Share on other sites

καλη αρχη και απο εμενα φιλαρακι ελπιζω να τα δεις πιατελες..δωσε φαει και καθαρο νερακι..

Link to comment
Share on other sites

καλη αρχη και απο εμενα φιλαρακι ελπιζω να τα δεις πιατελες..δωσε φαει και καθαρο νερακι..

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου!

Link to comment
Share on other sites

το θεμα δεν ειναι το μπουσταρισμα ....

το θεμα ειναι η σωστη αναπτυξη ......

Για να αναπτυχθει σωστα θελουν ταισματα και καθαρο νερο.... Δεν χρειαζονται υψηλες θερμοκρασιες ..

Εφοσον τρωνε οι δισκοι ποσο ποιο πολυ να τους ανοιξει η ορεξη ???

Οκ μαζι σου! Σιγουρα το θεμα ειναι να αναπτυχθουν σωστα αλλα γιατι να μην ανεβασει θερμοκρασια δεν καταλαβα!

Link to comment
Share on other sites

Οκ μαζι σου! Σιγουρα το θεμα ειναι να αναπτυχθουν σωστα αλλα γιατι να μην ανεβασει θερμοκρασια δεν καταλαβα!

Γιατι δεν υπαρχει λογος :)

μπορει να εχει τη θερμοκρασια 27-28 βαθμους και μονο εαν χρειαστει ( ασθενεια ) να ανεβει 30-32

Link to comment
Share on other sites

Φόρη, πάμε γερά! Καλη αρχη με τα δισκάκια σου εύχομαι. Θα ειναι πρόκληση για σένα αυτά τα ψάρια αλλα επειδή το 'χεις μέσα σου, πιστεύω θα κάνεις το καλύτερο γι' αυτα. Να ακούς τους έμπειρους πανω σε αυτα τα ψάρια και θα πανε όλα καλά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φόρη, πάμε γερά! Καλη αρχη με τα δισκάκια σου εύχομαι. Θα ειναι πρόκληση για σένα αυτά τα ψάρια αλλα επειδή το 'χεις μέσα σου, πιστεύω θα κάνεις το καλύτερο γι' αυτα. Να ακούς τους έμπειρους πανω σε αυτα τα ψάρια και θα πανε όλα καλά.

Ευχαριστώ πολυ Πάνο!όντως είναι πρόκληση!!

Περιμένω την δική σου παρουσιαση πως και πως!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...