Jump to content

mad23

Recommended Posts

Η θερμοκρασια ειναι μια καταλυτικη παραμετρος την οποια πρεπει να ελεγχουμε παντα στα ενυδρεια μας .

Τους χειμερινους μηνες,οπως ξερουμε ολοι,το εργο αυτο το αναλαμβανουν οι θερμοστατες.

Σχεδον ολα τα ενυδρεια για περισσοτερη ακριβεια χρησιμοποιουν και καποιον controller ο οποιος ελεγχει τα παραπανω.

Το ερωτημα ειναι σε ποιο σημειο του κεντρικου ενυδρειου η' διαμερισμα του sump εχετε τοποθετησει τους θερμοστατες?

Και σε ποιο τον αισθητηρα του controller(σε περιπτωση που χρησιμοποιειτε)?

Link to comment
Share on other sites

ωραιο θεμα Μιχαλη εγω το θερμοστατη των εχω σε ενα διαμερισμα του σαμπ οπου περναει ολο το νερο απο εκει το ζεσταινει και μετα παει στο κυριος ενυδρειο απο το κυκλοφοριτη επίσης των κοντρολερ των μακρια και σε αλλο διαμερισμα ωστε να μη επηρεάζεται απο των θερμοστατη!, καποιες φορες ελενχο των αισθητηρα και στο κυριως ενυδρειο για να δω αν εχω διαφορα! εως τωρα ολα ειναι ιδια!

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος!

Προσωπικα εχω τον αισθητηρα ακριβως εκει που πεφτει τον νερο απο τους σωληνες της υπερχειλισης και τους θερμοστατες ακριβως μπροστα απο την αντλια επιστροφης.

Αν ομως το καλωδιο του αισθητηρα ηταν πιο μακρυ θα το εβαζα στο κεντρικο ενυδρειο,κοντα εκει που πεφτει το νερο μεσα στον πυργο της υπερχειλισης.

Έγινε επεξεργασία - mad23
Link to comment
Share on other sites

Εγώ όταν είχα ενυδρείο με sump είχα τον αισθητήρα στο main ενυδρείο κ το θερμοστάτη ένα διαμέρισμα πριν την επιστροφή.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω βρει την ησυχία μου με το chiller που έχω τοποθετήσει, το οποίο αναλαμβάνει εκτός από την ψύξη και την θέρμανση του ενυδρείου με το ενσωματωμένο θερμαντικό σώμα (400w) που περιλαμβάνει.

Ο κοντρόλερ βρίσκεται μέσα στο chiller, αλλά εκτός από αυτό υπάρχει ένα ηλεκτρονικό θερμόμετρο στο κυρίως ενυδρείο ώστε να "ελέγχω" και με αυτό την θερμοκρασία, που σταθερά είναι στους 26.5

Link to comment
Share on other sites

Στο πρωτο διαμερισμα της υπερχειλισης τον θερμαντηρα και στο μεσαιο(refugium) τον αισθητηρα

Ξαπλα ο θερμαντηρας οχι ορθιος.....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Πριν καμια εβδομαδα με την αλλαγη νερου εβαλα παλι τους θερμοστατες παλι στην υπερχειληση(οπως παλια που δεν ειχα βαλει το sump) και ειδα πολυ μεγαλη διαφορα.

Χωρις να αλλαξει οτιδηποτε στο ενυδρειο η' στο περιβαλλον του,οι θερμοστατες δουλευουν πολυ λιγοτερο και ζεσταινουν το νερο γρηγοροτερα.

Τελικα στο δικο μου ενυδρειο και ετσι οπως δουλευει,η υπερχειλιση ειναι το ιδανικο σημειο για τους θερμοστατες.

Και μια αλλη ερωτηση....

Ποσο αφηνετε τη θερμοκρασια να πεσει,πριν δωσει εντολη ο controller στους θερμοστατες?

Link to comment
Share on other sites

Eγω εχω τον αισθητηρα στο πρωτο διαμερισμα του σαμπ και τους θερμαντηρες στο τελευταιο μαζι με την αντλια επιστροφης.

Οσο για την θερμοκρασια την αφηνω να πεσει το ελαχιστο που μου επιτρεπει το κοντρολερ, δηλαδη 0,1.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω οταν ειχα τον θερμαντηρα στην υπερχειλιση δουλευε λιγοτερο

Τον λογο δεν μπορεσα να τον εξηγησω.......

Στο 0,2 το εχω ρυθμισει να δινει εντολη

Link to comment
Share on other sites

Εγω που εχω σαμπ κανω το πιο απλο απ ολα...στην μια ο θερμαντηρας και στην απεναντι διαγωνια το θερμομετρο/θερμοστατη....

Δεν εχω βαλει ακομα ομως τον κοντρολερ οποτε δεν εχω βαλη εντολη.... Αλλα οταν θα τον βαλω θα τον βαλω στο 0.5-/+ για να εχει μια διακυμανση το ολο θεμα και να μην ανοιγο/κλεινη συνεχεια....

Ωραιο θεμα, ηθελα να δω την γνωμη σας μιας που οδευω σιγα σιγα και εγω στα αλατια(παλι!)....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...