Jump to content

ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΖΩΝΤΑΝΟ?


arig

Recommended Posts

Αν ξέρει κανείς τι ΑΚΡΙΒΩΣ είναι αυτό το ζωντανό και εάν είναι επικίνδυνο για τα κοράλλια θα βοηθήσει πολύ!

Είναι το δεύτερο που βγάζω από το ενυδρείο μου.

Και τα 2 τα είδα βράδυ με κλειστά τα φώτα.

Είναι όπως το σαλιγκάρι με σκληρό κέλυφος στο πάνω μέρος και κινείται με την κάτω επιφάνειά του.

Ευχαριστώ

ariG

post-670-1172669692_thumb.jpg

post-670-1172669710_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Απο την φωτο δεν μπορω να καταλαβω καλα...

Δες εδω και πες αν το βρηκες: http://melevsreef.com/id/snails.html

Link to comment
Share on other sites

Αν ξέρει κανείς τι ΑΚΡΙΒΩΣ είναι αυτό το ζωντανό και εάν είναι επικίνδυνο για τα κοράλλια θα βοηθήσει πολύ!

Είναι το δεύτερο που βγάζω από το ενυδρείο μου.

Και τα 2 τα είδα βράδυ με κλειστά τα φώτα.

Είναι όπως το σαλιγκάρι με σκληρό κέλυφος στο πάνω μέρος και κινείται με την κάτω επιφάνειά του.

Ευχαριστώ

ariG

Μήπως ο ψευδόποδας (σάρκα) καλύπτει ένα μεγάλο μέρος του κελύφους γύρω γύρω? Αν ναι, τότς μιλάμε για μαλακόστρακο της οικογένειας Cypraea. Αν και ασχολούμαι για πολλά χρόνια με τα γαστρόποδα δεν μπορώ να βοηθήσω περισσότερο. Υπάρχουν και φυτοφάγα και σαρκοφάγα είδη. Η αλήθεια είναι ότι η φωτο δεν είναι και πολύ βοηθητική.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ο ψευδόποδας (σάρκα) καλύπτει ένα μεγάλο μέρος του κελύφους γύρω γύρω? Αν ναι, τότς μιλάμε για μαλακόστρακο της οικογένειας Cypraea. Αν και ασχολούμαι για πολλά χρόνια με τα γαστρόποδα δεν μπορώ να βοηθήσω περισσότερο. Υπάρχουν και φυτοφάγα και σαρκοφάγα είδη. Η αλήθεια είναι ότι η φωτο δεν είναι και πολύ βοηθητική.

Μήπως ο τομέας που καλύπτει το κέλυφος είναι αυτός που έχω σε έγχρωμο ορθογώνιο?

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ο ψευδόποδας (σάρκα) καλύπτει ένα μεγάλο μέρος του κελύφους γύρω γύρω? Αν ναι, τότς μιλάμε για μαλακόστρακο της οικογένειας Cypraea. Αν και ασχολούμαι για πολλά χρόνια με τα γαστρόποδα δεν μπορώ να βοηθήσω περισσότερο. Υπάρχουν και φυτοφάγα και σαρκοφάγα είδη. Η αλήθεια είναι ότι η φωτο δεν είναι και πολύ βοηθητική.

Ευχατιστώ για τις απαντήσεις!!! :thumbup:

Μοιάζει με Cypraea και στέλνω και μια άλλη φωτό που βρήκα στο internet.

Ερώτηση...: Εσείς κρατάτε τέτοια -αγνώστων διατροφικών ορέξεων- πλάσματα όταν τα δείτε ή καλύτερα να απομακρύνονται?

post-670-1172672187_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ο τομέας που καλύπτει το κέλυφος είναι αυτός που έχω σε έγχρωμο ορθογώνιο?

Πιθανότατα το κάλυπτε το κέλυφος όπως λές

Link to comment
Share on other sites

Ευχατιστώ για τις απαντήσεις!!! :thumbup:

Μοιάζει με Cypraea και στέλνω και μια άλλη φωτό που βρήκα στο internet.

Ερώτηση...: Εσείς κρατάτε τέτοια -αγνώστων διατροφικών ορέξεων- πλάσματα όταν τα δείτε ή καλύτερα να απομακρύνονται?

Α! Αυτό είναι?

Μην σε ανησυχεί. Είναι πολύ ακύνδυνο και δεν μεγαλώνει πολύ. Θα είναι μάλλον στολίδι στο ενυδρείο σου μιας και είναι σχετικά σπάνιο. Μαλλον θα μεταφέρθηκαν με τον βράχο σου και μερικά αυγά του είδους. Είναι όλα τα είδη της κατηγορίας φυτοφάγα. Δεν θα προκαλέσουν κανένα πρόβλημα.

Ανοίκει στην κατηγορία Polyplacophora. Στην Αγγλική "Chitons". Βασικά το κέλυφος του δεν είναι ενιαίο αλλά αποτελείται από 8 μικρά κομματάκια που καλύπτει το ένα το άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα ανήκει σε κάποιο είδος σαλιγκαριού. Δεν ανήκει στα είδη της Cyprea και δεν έχει καμία σχέση με το Chitona της δεύτερης φωτογραφίας.

Εγώ προσωπικά δεν θα το απομάκρυνα από το ενυδρείο μου. Εξάλλου είναι μεγάλος οργανισμός και μπορώ εύκολα να τον παρατηρήσω και αν χρειαστεί να τον απομακρύνω μελλοντικά.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα ανήκει σε κάποιο είδος σαλιγκαριού. Δεν ανήκει στα είδη της Cyprea και δεν έχει καμία σχέση με το Chitona της δεύτερης φωτογραφίας.

Εγώ προσωπικά δεν θα το απομάκρυνα από το ενυδρείο μου. Εξάλλου είναι μεγάλος οργανισμός και μπορώ εύκολα να τον παρατηρήσω και αν χρειαστεί να τον απομακρύνω μελλοντικά.

Ψάξε στο internet στις λέξεις κλειδιά:

Fissurelloidea

Patelloidea

crepiduloidea

chamoidea

πρώτον για να δεις τον πλούτο των θαλασσών και δεύτερο να γνωρίζεις με το όνομα του το τι έχεις στο ενυδρείο σου. Το γαστρόποδο που βρήκες Πρέπει να ανοίκει σε αυτές τις κατηγορίες. Η φώτο σου δεν με καλύπτει, εκτός και αν ξαναπροσπαθήσεις για μερικές ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Patelloidea

Κάπου εκεί το βλέπω, σαν είδος σαλιγκαριού.

Link to comment
Share on other sites

Patelloidea

Κάπου εκεί το βλέπω, σαν είδος σαλιγκαριού.

Όλα σαλιγγαράκια είναι. Απλά όταν μεγαλώσει λίγο καλά θα ήταν να μας στείλει φώτο για να προσδιορίσουμε το είδος.

Νομίζω φίλε καλύφτηκες με το θέμα!

Link to comment
Share on other sites

Καλύφθηκα πλήρως και σας ευχαριστώ!

έμαθα και μερικά νέα χρήσιμα sites

Δυστυχώς ως αδαής και τρομαγμένος το δολοφόνησα το άμοιρο μόλις το είδα... :)

Και δε μου αρέσει αυτό που έκανα...

Είμαι όμως σίγουρος ότι θα βρω και άλλο! Οπότε και θα συμπεριφερθώ υπεύθυνα!

Ευχαριστώ και πάλι!!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καλύφθηκα πλήρως και σας ευχαριστώ!

έμαθα και μερικά νέα χρήσιμα sites

Δυστυχώς ως αδαής και τρομαγμένος το δολοφόνησα το άμοιρο μόλις το είδα... :)

Και δε μου αρέσει αυτό που έκανα...

Είμαι όμως σίγουρος ότι θα βρω και άλλο! Οπότε και θα συμπεριφερθώ υπεύθυνα!

Ευχαριστώ και πάλι!!! :thumbup:

Θα μπορούσες να το κρατάς σε καραντίνα μέχρι να μάθεις νεότερα. Δεν πειράζει και καλή συνέχεια. Και ότι άλλο μην δυστάσεις να ξαναρωτήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες να το κρατάς σε καραντίνα μέχρι να μάθεις νεότερα. Δεν πειράζει και καλή συνέχεια. Και ότι άλλο μην δυστάσεις να ξαναρωτήσεις.

Φίλε ariq σε γενικές γραμμές τα γαστρόποδα είναι ακύνδυνα. Υπάρχουν μερικά αλγοφάγα, φυτοφάγα, σαρκοφάγα και μερικά (μην πανικοβάλλεσαι) στην κατηγορία Conidae (όλα σαρκοφάγα) που είναι δηλητηριώδη ακόμα και για τον άνθρωπο. Καλά είναι να ρωτάμε!

Link to comment
Share on other sites

Καλύφθηκα πλήρως και σας ευχαριστώ!

έμαθα και μερικά νέα χρήσιμα sites

Δυστυχώς ως αδαής και τρομαγμένος το δολοφόνησα το άμοιρο μόλις το είδα... :lmao:

Και δε μου αρέσει αυτό που έκανα...

Είμαι όμως σίγουρος ότι θα βρω και άλλο! Οπότε και θα συμπεριφερθώ υπεύθυνα!

Ευχαριστώ και πάλι!!! :rasp:

Που εισαι Αρη. Μην τυχόν και πας κανένα βράδυ με φακό στο ενυδρείο να το κοιτάξεις. Θα πετάξεις το μισό στα σίγουρα :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Που εισαι Αρη. Μην τυχόν και πας κανένα βράδυ με φακό στο ενυδρείο να το κοιτάξεις. Θα πετάξεις το μισό στα σίγουρα :rasp:

Αυτό εννοείται και στο γλυκό νερό!

Link to comment
Share on other sites

Που εισαι Αρη. Μην τυχόν και πας κανένα βράδυ με φακό στο ενυδρείο να το κοιτάξεις. Θα πετάξεις το μισό στα σίγουρα :rasp:

Για αυτο να εισαι σιγουρος! :lmao::lmao:

Link to comment
Share on other sites

Για αυτο να εισαι σιγουρος! :rasp:

Εξ' άλλου αυτά τα καημένα τα σαλιγγαράκια είναι τόοοοοοσο αργά, που τα προλαμβαίνεις και μετά από τον καφέ σου!

Link to comment
Share on other sites

Εξ' άλλου αυτά τα καημένα τα σαλιγγαράκια είναι τόοοοοοσο αργά, που τα προλαμβαίνεις και μετά από τον καφέ σου!

Καλώς τους!!!

Για να μη ξαναμπώ σε πειρασμό, πέταξα ότι φακό είχα και όταν περνάω από μπροστά δεν κοιτάω καν...

:rasp:

Link to comment
Share on other sites

Καλώς τους!!!

Για να μη ξαναμπώ σε πειρασμό, πέταξα ότι φακό είχα και όταν περνάω από μπροστά δεν κοιτάω καν...

:rasp:

Ε, Καλά... νομίζω το παρακάνεις. Ρίξε τους και μια ματιά, δεν θα πάθουν και τίποτα! :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...