Jump to content

Eρωτηση Φωτισμου


xrys24

Recommended Posts

Καλημερα παιδια λεγομαι Μιχαλης κ ασχολοθμε κανενα χρονο με τα ενυδρεια.Εχω ενα του καρφουρ κ τωρα 8α στησω ενα 2 στα ιδια λιτρα με φυτα κ θελω να το κανω σωστα.το φωτηστικο περνει 59cm λαμπες πιες να παρω για να ειναι ενταχει στα λιτρα μου?ειναι 100 κα8αρα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 55
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλημερα καλως ηρθες!τι λαμπες περνει ποσα watt και ποσες;καλο θα ηταν να ανοιξεις νεο θεμα με τις ερωτησεις σου στην αντιστοιχη κατηγορια

Έγινε επεξεργασία - polyagkistro
Link to comment
Share on other sites

2 τον 59cm το ποσα watt,κ ποιες ψαχνω οστε να μην εχω προβλημα με τα φυτα θα βαλω ευκολα!σορρυ για το off topic απλα δεν τα ξερω καλα ακομα!

Link to comment
Share on other sites

Θα βαλεις μια με 6500 κελβιν και 1 με 4500 κελβιν.Τωρα τα βατ ειναι στανταρ και πανε αναλογα με το μηκος της λαμπας,Μονο αν ειναι τ5 η τ8 η λαμπα εχει διαφορα βατ στα μηκη.Εσενα οι λαμπες σου τι ειναι?Τ5 η Τ8?

Link to comment
Share on other sites

πως θα το δω αν ειναι τ5 ητ8?

Link to comment
Share on other sites

Οι τ5 ειναι ψιλες λαμπες,οι τ8 ποιο χοντρες.Googlare το και δεν τις φωτο που βγαζει για να καταλαβεις τις διαφορες.

Link to comment
Share on other sites

τ8 τοτε εχω!παιζει ρολο το aqua/sun gloce κ τα λοιπα που γραφουν πανω?ευχαριστω φιλε μου που με ξεστραβωνεισ!

Link to comment
Share on other sites

Γραψε μας αν δεν σου είναι κόπος όλα τα χαρακτηριστικά ή όσα φαίνονται τουλάχιστον που είναι τυπωμένα πάνω στις λάμπες σου . . .

Link to comment
Share on other sites

Ο φωτισμός σου με αυτές τις δυο λάμπες είναι σχεδόν ανύπαρκτος για φυτά. Καλό θα ήταν να βγάλεις το υπάρχον μπαλαστ και τα σταρτερ και να πάρεις ένα ηλεκτρονικό 4Χ18 watt http://www.ergo-tel.gr/product_info.php?cPath=342_390_1779&products_id=5759 Επίσης να βάλεις και 4 λάμπες τ8 των 18Watt. Δυο http://www.igna.gr/index.php/component/virtuemart/fotismos/lamptires-enydreion/hailea-t8-18w-tropical-detail?Itemid=0 που είναι πολύ φτηνές η δυο http://www.igna.gr/index.php/component/virtuemart/fotismos/lamptires-enydreion/sylvania-enydreion/sylvania-t8/sylvania-gro-lux-t8-f18w-gro-detail?Itemid=0 Επίσης θα βάλεις και δυο daylight 865 που θα βρεις οπουδήποτε. Έτσι θα χαρείς τα φυτά σου. Όλα τα υπόλοιπα τα θεωρώ ημίμετρα και ποιο πολλά προβλήματα δημιουργούν παρά καλό αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Ο φωτισμός σου με αυτές τις δυο λάμπες είναι σχεδόν ανύπαρκτος για φυτά. Καλό θα ήταν να βγάλεις το υπάρχον μπαλαστ και τα σταρτερ και να πάρεις ένα ηλεκτρονικό 4Χ18 watt http://www.ergo-tel.gr/product_info.php?cPath=342_390_1779&products_id=5759 Επίσης να βάλεις και 4 λάμπες τ8 των 18Watt. Δυο http://www.igna.gr/index.php/component/virtuemart/fotismos/lamptires-enydreion/hailea-t8-18w-tropical-detail?Itemid=0 που είναι πολύ φτηνές η δυο http://www.igna.gr/index.php/component/virtuemart/fotismos/lamptires-enydreion/sylvania-enydreion/sylvania-t8/sylvania-gro-lux-t8-f18w-gro-detail?Itemid=0 Επίσης θα βάλεις και δυο daylight 865 που θα βρεις οπουδήποτε. Έτσι θα χαρείς τα φυτά σου. Όλα τα υπόλοιπα τα θεωρώ ημίμετρα και ποιο πολλά προβλήματα δημιουργούν παρά καλό αποτέλεσμα.

Αν βαλει 2 λαμπες δεν μπορει να φυτεψει ευκολα φυτα?Θα πρεπει οπωσδηποτε να βαλει 4 λαμπες?

Link to comment
Share on other sites

Γραψε μας αν δεν σου είναι κόπος όλα τα χαρακτηριστικά ή όσα φαίνονται τουλάχιστον που είναι τυπωμένα πάνω στις λάμπες σου . . .

Αυτο που φενεται ακομα πανω στην λαμπα ειναι made in germani 60cm το φωτιστικο ειναι αυτο΄-http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1124 απλα το δικο μου ειναι 2χ18 βατ..πως θα βαλω εδω πανω 4 λαμπες?

Link to comment
Share on other sites

Αν βαλει 2 λαμπες δεν μπορει να φυτεψει ευκολα φυτα?Θα πρεπει οπωσδηποτε να βαλει 4 λαμπες?

Αν μιλάμε για ανουμπιες και βαλιστεριες, θα μπορούσε. Αλλά από ότι λέει ο φίλος Μιχάλης παραπάνω θέλει να βάλει φυτά Δεν διευκρινίζει αν θα είναι εύκολα η δύσκολα Με 4Χ18 θα έχει σύνολο 72 watt, δηλαδή κάτι περισσότερο από 0,5 watt ανά λίτρο. Που θεωρώ ότι είναι ότι καλύτερο για φυτά εύκολα και μεσαία. Αλώστε όταν κάποιος ξεκινά με το σκεπτικό να φτιάξει ένα φυτεμένο ενυδρείο δεν μένει μόνο σε αμουμπιες κτλ. Αν το ξεκινήσει σωστά και μεθοδικά θα έχει ένα πραγματικό στολίδι

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που φενεται ακομα πανω στην λαμπα ειναι made in germani 60cm το φωτιστικο ειναι αυτο΄-http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1124 απλα το δικο μου ειναι 2χ18 βατ..πως θα βαλω εδω πανω 4 λαμπες?

Χρίστο μπορείς να τις βάλεις με κάποια πατέντα. Αν ψάξεις μέσα στο φόρουμ θα βρεις αρκετούς τρόπους. Στο δικό μου καπάκι έχω φτιάξει βάση με αλουμινένια λαμακια και τις έχω κρεμάσει εκεί με DIY ακροφυσια. Αυτό που δεν έκανα δεν άλλαξα το μπαλαστ, αλλά πρόσθεσα άλλο ένα μαγνητικό με αποτέλεσμα από την μεγάλη θερμοκρασία να πετσικάρει το καπάκι. Για αυτό σου είπα για ένα ηλεκτρονικό μπαλαστ.

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάμε για ανουμπιες και βαλιστεριες, θα μπορούσε. Αλλά από ότι λέει ο φίλος Μιχάλης παραπάνω θέλει να βάλει φυτά Δεν διευκρινίζει αν θα είναι εύκολα η δύσκολα Με 4Χ18 θα έχει σύνολο 72 watt, δηλαδή κάτι περισσότερο από 0,5 watt ανά λίτρο. Που θεωρώ ότι είναι ότι καλύτερο για φυτά εύκολα και μεσαία. Αλώστε όταν κάποιος ξεκινά με το σκεπτικό να φτιάξει ένα φυτεμένο ενυδρείο δεν μένει μόνο σε αμουμπιες κτλ. Αν το ξεκινήσει σωστά και μεθοδικά θα έχει ένα πραγματικό στολίδι

Θεωρω υπερβολη για καποιον να βαλει πανω απο 0,5w/lt για να βαλει ευκολα φυτα.Αν καποιος θελει να ασχοληθει μονο με ευκολα φυτα γιατι να βαλει τοσες λαμπες λαμπες?Με τον φωτισμο που προτεινεις θα πρεπει να παιξει αλλιως,να ριχνει λιπασματα και να εχει co2 γιατι αλλιως τα φυτα του δεν θα αναπτυσσοντε σωστα με αποτελεσμα να εχει αλγες.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ με τον προλαλίσαντα γιατί είμαι παθών

είχα υψηλό φωτισμό και πρασίνισε μέχρι και το χαλίκι.....

Link to comment
Share on other sites

Έγραψε πουθενά παραπάνω ο Χρίστος, για αν θα βάλει CO2 και λίπασμα; Όταν μιλάμε για ένα φυτεμένο ενυδρείο, ακόμα και με εύκολα φυτά, αυτά συνεπάγονται.

Link to comment
Share on other sites

Έγραψε πουθενά παραπάνω ο Χρίστος, για αν θα βάλει CO2 και λίπασμα; Όταν μιλάμε για ένα φυτεμένο ενυδρείο, ακόμα και με εύκολα φυτά, αυτά συνεπάγονται.

Οχι φιλε,δεν συνεπαγονται!Γιατι να βαλω δηλαδη λιπασματα και co2 σε ενα ενυδρειο με ευκολα φυτα?Δεν το καταλαβαινω αυτο!

Δηλαδη θες να πεις οτι δεν θα μπορει να τα κρατησει αν δεν ριχνει λιπασματα και δεν εχει co2?Παντως εγω ξερω πολλους που δεν τα εχουν και τα φυτα τους πανε καλα!Μην υπερβαλετε,χαλαρωστε!

Link to comment
Share on other sites

2 τον 59cm το ποσα watt,κ ποιες ψαχνω οστε να μην εχω προβλημα με τα φυτα θα βαλω ευκολα!σορρυ για το off topic απλα δεν τα ξερω καλα ακομα!

ναι έχει γράψει πως θα βάλει εύκολα.

Θεωρώ και εγώ πως αν κάποιος λέει πως θέλει να βάλει εύκολα φυτά, το κάνεο λόγω απειρίας και για να μην μπερδευτεί με λιπάσματα co2 και υποστρώματα.

Άσχετα αν το hobby και η τρέλα του μπορεί να τον οδηγήσουν εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Οχι φιλε,δεν συνεπαγονται!Γιατι να βαλω δηλαδη λιπασματα και co2 σε ενα ενυδρειο με ευκολα φυτα?Δεν το καταλαβαινω αυτο!

Δηλαδη θες να πεις οτι δεν θα μπορει να τα κρατησει αν δεν ριχνει λιπασματα και δεν εχει co2?Παντως εγω ξερω πολλους που δεν τα εχουν και τα φυτα τους πανε καλα!Μην υπερβαλετε,χαλαρωστε!

Βρε εγώ χαλαρός είμαι. Έχεις να μου παρουσιάσεις κάποιο φυτεμένο ενυδρείο με εύκολα φυτά χωρίς φωτισμό, λιπάσματα και CO2 ;;;;;;;;;; Δεν εννοώ μόνο ανουμπιες και βαλιστεριες…..

Link to comment
Share on other sites

ναι έχει γράψει πως θα βάλει εύκολα.

Θεωρώ και εγώ πως αν κάποιος λέει πως θέλει να βάλει εύκολα φυτά, το κάνεο λόγω απειρίας και για να μην μπερδευτεί με λιπάσματα co2 και υποστρώματα.

Άσχετα αν το hobby και η τρέλα του μπορεί να τον οδηγήσουν εκεί.

Έτσι και αλλιώς, εκεί θα καταλήξει. Οπότε γιατί να μην λέμε τα αυτονόητα. Αφού θέλει να το ξεκινήσει σωστά, ας το κάνει όπως πρέπει. Και εγώ κάπως έτσι ξεκίνησα. Άκουσα κάποιους << γνώστες>> που μου έλεγαν για εύκολα φυτά δεν χρειάζεται υπόστρωμα, δεν χρειάζεται λίπασμα κτλ. Τα φυτά μου χάλασαν και άντε πάλι από την αρχή. Εντάξει το λίπασμα και το co2 μπαίνουν και αργότερα. Αλλά με το υπόστρωμα, φτου και από την αρχή. Το ίδιο και με τα φώτα. Άντε ξήλωνε πάλι το καπάκι να βάλεις λάμπες και πόσα βατ και σε δουλειά να βρισκόμαστε. Τουλάχιστον αυτή είναι η άποψη μου Ο Χρίστος ότι νομίζει καλύτερο ας κάνει!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη αν καποιος δεν εχει λεφτα να αγορασει υποστρωμα,λιπασματα,co2,και πολυ φωτισμο,να το ξεχασει το φυτεμενο?Να του λεμε να παει προς Αφρικη μερια?

Τα ευκολα φυτα δεν ειναι μονο οι ανουμπιες αλλα υπαρχουν πολλα σαν και αυτες και φυτεμενο ενυδρειο λεγετε μονο αυτο που εχει μετρια και δυσκολα φυτα,ειναι και αυτο με τα ευκολα που δεν θελει τιποτα,αντε ενα γενικο λιπασματακι που και που!

Νομιζεις πως αυτοι που εχουν πχ γαριδαδικα εχουν δυσκολα φυτα μεσα η εχουν ολοι co2 και ριχνουν λιπασματα?

Εγω λεω οτι αν βαλει ανουμπιες,κρυπτοκορινες,μικροσορουμ,μοςς,και διαφορες hydrophyla θα παει μια χαρα χωρις τιποτα και θα ειναι και μια χαρα φυτεμενο ενυδρειο.Αλλες απαιτησεις μπορει να εχεις εσυ και αλλες ο φιλος μας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε καμιά περίπτωση δεν είπα πως αν κάποιος θέλει να στήσει ένα φυτεμένο με ότι πράγματα διαθέτει, δεν μπορεί να το κάνει. Πιάστηκα από τα λεγόμενα του φίλου μας, που είπε πως θέλει να το στήσει σωστά και αφού το ενυδρείο του είναι άδειο μπορεί αργά, αργά να το φτιάξει. Όσα παιδιά έχω γνωρίσει από τα φόρουμ, που ασχοληθήκαν με φυτεμένα ενυδρεία, στο τέλος καταλήγουν με υποστρώματα διοξείδια κτλ. Άρα διπλά χρήματα και κόπος. Το ίδιο έπαθα και εγώ. Άλλο είναι να έχω ένα ενυδρείο να τρέχει και να θέλω με τα υπάρχων φυτά να κάνω μια αναβάθμιση, και άλλο είναι να ξεκινώ ένα νέο ενυδρείο με εύκολα φυτά από το μηδέν. Εγώ προσπαθώ να στήσω ένα ενυδρείο 400 λίτρα φυτεμένο, εδώ και 6 μήνες και ακόμα δεν τα έχω καταφέρει λόγο του οικονομικού. Σιγά σιγά πείρα τα υποστρώματα, τις λάμπες, τον εξοπλισμό του διοξειδίου και έχω πορεία ακόμα. Από την στιγμή που είναι στην αρχή, δεν με βιάζει κανένας να το τελειώσω. Άλλωστε τα ωραιότερα ενυδρεία που έχω δει, στήνονται αργά και μεθοδικά. Τώρα το θέμα είναι τι θεώρει ο καθένας μας φυτεμένο ενυδρείο. Αν στην ταράτσα μου βάλω 5-10 γλάστρες δεν το λες ταρατσοκηπο, έτσι δεν είναι; Και τέλος για να μην μακρηγορώ, ο καθένας μας έχει την άποψη του, που μπορεί να την λέει ελεύθερα. Δεν μπαίνω στο φόρουμ για να έρχομαι σε αντιπαράθεση με τον καθένα και να υποστηρίζω πως σωνει και καλά η δική μου άποψη είναι η σωστή και του άλλου η λάθος. Ερώτηση έκανε το παλικάρι και είπα την γνώμη μου. Μπορεί να διαβάσει και να κρίνει. Αυτό που διαβάζουμε πάντα είναι κατανοητό αλλά όχι πάντα αποδεκτό.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια!δεν ειμαι καλος με τα φυτα αλλα οταν λεω ευκολα δεν εννοω μονο ανουμπιες..θελω ενα πυκνοφυτεμενο ενυδρειο αλλα με ευκολα φυτα..εννοητε οτι εχω παρει για υποστρωμα φλουριτ κ οτι θα εχω co2..απλα κ με ολλα αυτα στο πρωτο μου ενυδρειο τα φυτα δεν πανε καλα..ειναι του καρφουρ κ εχω προσ8εσει κ 2 λαμπα αλλα μαλλον δεν ειναι παλι αρκευο το φως..συμπληροματα ριχνω φλουριτ τραισ -ιρον κ φλουρις λυπασμα..αλλα κ παλι τα ευκολα φυτα που εχω μεσα δεν πανε καλα κιτρινιζουν μαυριζουν..

Link to comment
Share on other sites

Σε καμιά περίπτωση δεν είπα πως αν κάποιος θέλει να στήσει ένα φυτεμένο με ότι πράγματα διαθέτει, δεν μπορεί να το κάνει. Πιάστηκα από τα λεγόμενα του φίλου μας, που είπε πως θέλει να το στήσει σωστά και αφού το ενυδρείο του είναι άδειο μπορεί αργά, αργά να το φτιάξει. Όσα παιδιά έχω γνωρίσει από τα φόρουμ, που ασχοληθήκαν με φυτεμένα ενυδρεία, στο τέλος καταλήγουν με υποστρώματα διοξείδια κτλ. Άρα διπλά χρήματα και κόπος. Το ίδιο έπαθα και εγώ. Άλλο είναι να έχω ένα ενυδρείο να τρέχει και να θέλω με τα υπάρχων φυτά να κάνω μια αναβάθμιση, και άλλο είναι να ξεκινώ ένα νέο ενυδρείο με εύκολα φυτά από το μηδέν. Εγώ προσπαθώ να στήσω ένα ενυδρείο 400 λίτρα φυτεμένο, εδώ και 6 μήνες και ακόμα δεν τα έχω καταφέρει λόγο του οικονομικού. Σιγά σιγά πείρα τα υποστρώματα, τις λάμπες, τον εξοπλισμό του διοξειδίου και έχω πορεία ακόμα. Από την στιγμή που είναι στην αρχή, δεν με βιάζει κανένας να το τελειώσω. Άλλωστε τα ωραιότερα ενυδρεία που έχω δει, στήνονται αργά και μεθοδικά. Τώρα το θέμα είναι τι θεώρει ο καθένας μας φυτεμένο ενυδρείο. Αν στην ταράτσα μου βάλω 5-10 γλάστρες δεν το λες ταρατσοκηπο, έτσι δεν είναι; Και τέλος για να μην μακρηγορώ, ο καθένας μας έχει την άποψη του, που μπορεί να την λέει ελεύθερα. Δεν μπαίνω στο φόρουμ για να έρχομαι σε αντιπαράθεση με τον καθένα και να υποστηρίζω πως σωνει και καλά η δική μου άποψη είναι η σωστή και του άλλου η λάθος. Ερώτηση έκανε το παλικάρι και είπα την γνώμη μου. Μπορεί να διαβάσει και να κρίνει. Αυτό που διαβάζουμε πάντα είναι κατανοητό αλλά όχι πάντα αποδεκτό.

Δεν ερχετε σε αντιπαταθεση κανεις,αλλα οταν καποιος διαβασει τα παραπανω θα σκεφτει οτι εγω δεν εχω ολα αυτα,αρα δεν μπορω να εχω ενα φυτεμενο ενυδρειο,αυτο θελω να αποφυγω.Βεβαιως και μπορει να εχει,μπορει να βαλει πολλα ευκολα φυτα και να κανει ενα φουλ φυτεμενο ενυδρειο χαμηλων απαιτησεων.Αν κατσεις και διαβασεις ξενα φορα,τα φυτεμενα τα χωριζουν σε high tech και low tech,τα low tech ειναι αυτα που δεν εχουν τιποτα,ουτε co2,ουτε λιπασματα,ουτε πολυ φωτισμο αλλα εχουν ευκολα φυτα.Επισης ο φωτισμος,τα λιπασματα και το co2 ειναι αλληλενδετα,δεν μπορεις να εχεις κατι απο αυτα πολυ και τα αλλα καθολου,μετα θα εχεις προβλημα.Το θεμα ειναι τι σηκωνει η τσεπη του καθενος και τι θελει να κανει.Εγω ειχα γαριδαδικο με λιγο φωτισμο,χωρις co2 και λιπασματα και τα φυτα μου οργιαζαν και δεν ειχα ανουμπιες,αλλα ειχα ευκολα φυτα γενικα.

Καλησπερα παιδια!δεν ειμαι καλος με τα φυτα αλλα οταν λεω ευκολα δεν εννοω μονο ανουμπιες..θελω ενα πυκνοφυτεμενο ενυδρειο αλλα με ευκολα φυτα..εννοητε οτι εχω παρει για υποστρωμα φλουριτ κ οτι θα εχω co2..απλα κ με ολλα αυτα στο πρωτο μου ενυδρειο τα φυτα δεν πανε καλα..ειναι του καρφουρ κ εχω προσ8εσει κ 2 λαμπα αλλα μαλλον δεν ειναι παλι αρκευο το φως..συμπληροματα ριχνω φλουριτ τραισ -ιρον κ φλουρις λυπασμα..αλλα κ παλι τα ευκολα φυτα που εχω μεσα δεν πανε καλα κιτρινιζουν μαυριζουν..

Μπορεις να κανεις ενα πυκνοφυτεμενο ενυδρειο με ευκολα φυτα ανετα.Το οτι σου χαλανε μπορει να μην ειναι μονο ο χαμηλος φωτισμος αλλα συνδιασμος και αλλων θεματων,οπως τα νιτρικα πχ.

Θα πρεπει να δουμε φωτογραφιες των φυτων και να εχουμε και πληροφοριες του ενυδρειου για να καταλυξουμε στο τι φταιει.Μπορει να βαλεις περισσοτερες λαμπες και παλι να εχεις προβλημα με τα φυτα σου.Και μη ξεχναμε οτι το καθε ενυδρειο ειναι διαφορετικο συστημα και δεν πανε ολα τα φυτα σε ολους..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...