Jump to content

Diy Ενυδρειακι


eja

Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά

λοιπόν έχοντας ενα παλιό ενυδρείο το οποίο καθόταν στην αποθήκη είπα να του κόψω τα τζάμια και να το φτιάξω ενα ωραίο μικρο ενυδρειακι ( το παλιό ήταν αρκετά άσχημο και λάθος ) .

οπότε του έκοψα τις σιλικόνες και το έκανα

από έτσι


66u3.jpg

ετσι

3fi1.jpg
Πως μπορώ να βγάλω την σιλικόνη εντελώς από τα τζάμια ?
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε με ξύστρα τζαμιών.

Καλή επιτυχία με την κατασκευή! Τι διαστάσεις έχει;

Link to comment
Share on other sites

Με ξύστρα για τζάμια και ότι απομείνει, με διαλυτικό νίτρου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

+1 για την ξύστρα !!Την φτηνή από το χρωματοπολείο. . .

Aν και τρέχω πολύ για να κολλήσεις καλά θα πρέπει να έχεις καθαρίσει και καλά . . .

Τις γωνιές μην τις ξαναβάλεις!!Είναι στραβοκομμένες,κοντές και πολύ φαρδιές!!Ψάξε για πιο μικρές . . .

Τα τζάμια θα τα κόψεις??

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε με ξύστρα τζαμιών.

Καλή επιτυχία με την κατασκευή! Τι διαστάσεις έχει;

σε ευχαριστώ :P , είναι 80χ35χ40

Link to comment
Share on other sites

+1 για την ξύστρα !!Την φτηνή από το χρωματοπολείο. . .

Aν και τρέχω πολύ για να κολλήσεις καλά θα πρέπει να έχεις καθαρίσει και καλά . . .

Τις γωνιές μην τις ξαναβάλεις!!Είναι στραβοκομμένες,κοντές και πολύ φαρδιές!!Ψάξε για πιο μικρές . . .

Τα τζάμια θα τα κόψεις??

δεν θα βάλω καθόλου γωνίες το ξέρω χάλια ήταν :lol:

Τα τζάμια ναι θα κοπούν θέλω να το κάνω γύρω στα 40 -50 λύτρα , σκέφτομαι ίσως 40χ35χ40

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Update Το ενυδριεακι κολλήθηκε , λίγο άτσαλα μπορώ να πω σαν πρωτάρης που είμαι ( προσπάθησα πάντως )

και οι φώτο τις διαδικασίας

5h8z.jpg
σε αυτη τη φώτο όπως θα δείτε η βάση είναι πιο μικρή γιατί στην επαρχεία έχουμε κάλους τζαμαδες και κόβουν όπου μπορούν , κόπηκε καινούργια βάση και κολλήθηκε

97t0.jpg
τελος αφού έκατσε 2-3 μέρες το γέμισα και ήταν ολα μια χαρα ( θέλει ενα καθάρισμα ακόμα απο τις σιλικόνες)
7qzt.jpg
Και εδω ειναι που θέλω την γνώμη σας , τι μπορώ να βάλω πάνω και κάτω για να το κάνω να φαίνεται λίγο πιο όμορφο ? σαν πλαίσιο δηλαδή
Έγινε επεξεργασία - eja
Link to comment
Share on other sites

Aπό πάνω εξαρτάται τι έχεις σκεφτεί να κάνεις με το φωτιστικό και πως θα το στηρίξεις.

Κάτω μπορείς να φτιάξεις και ενα τελάρο με ξύλο ή ακόμα καλύτερα να βάλεις και πάτο στο τελάρο.

Αν δεν είσαι σίγουρος για τις κολλήσεις γιατί στην φώτο με τις ταινίες φαίνεται κάπως καλό θα είναι να

βάλεις και γωνιές όπως είχες στο άλλο αλλά μικροτερες .

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου πολλά μπράβο για την απόφαση σου αρχικά και επίσης πολλά μπράβο για το εγχείρημα σου...

αφού στην τελική μετράει το αποτέλεσμα, και εφόσον το ενυδρείο δεν χάνει ,είσαι οκ....

τώρα για το αν δεν κολλήθηκε τέλεια .. αυτά είναι μαθήματα,, γιατί αυτό ήταν το πρώτο.... και κάποια στιγμή θα έρθει και το επόμενο..

Συγχαρητήρια...

:thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Με το καινούργιο πάτο είναι όλα οκ

ακόμα δεν εχω καταλήξει λογικά θα μπει φωτιστικό έτοιμο που πιάνει στο τζάμι

Ευχαριστώ πολύ futu να σαι καλά

Link to comment
Share on other sites

αντε με το καλο να μπουνε και τα ψαρια
ωραια εμπειρια να κολλας το πρωτο σου ενυδρειο!!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ φίλε

ωραία εμπειρία όντως με πολύ άγχος όμως :lol2:

Έγινε επεξεργασία - eja
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ποια η γνώμη σας για αυτό ? είναι αρκετός για το ενυδρείο ? τα φυτα που θα μπουν θα είναι εύκολα ( ανουμπιες , κρυπτοκορινες κλπ )

http://www.ebay.com/itm/Hot-10-36-LED-Aquarium-Light-Freshwater-Tropical-Fish-Single-Bright-Lunar-WST-/390650114019?pt=UK_Pet_Supplies_Fish&hash=item5af48fafe3

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου το φωτιστικό που κοιτάς είναι λάθος . είναι για θαλασσινό

θα πρέπει να κατατάξεις να είναι 4500κ και 6500κ ο χρωματισμός

όσο για τα watt είσαι στο μισό ανά λίτρο και επειδή είναι led είσαι OK για τα φυτά που θέλεις

το ύψος είναι το 45 ??

Link to comment
Share on other sites

μαλιστα

οχι οι διαστάσεις όπως ειναι τώρα ειναι 35.5χ35.5χ38 ( μ,π,υ)

εχεις να προτείνεις κάποιο μήπως ?

Link to comment
Share on other sites

4 βάτ είναι ; Για ανούμπιες είναι μια χαρά , αλλά φοβάμαι μόνο για αυτές. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

λοιπόν το μικρο προχωράει και μου έχει μείνει ο φωτισμός , έλεγα σε ενα φωτιστικό με λάμπα οικονομίας να πάω όπως είδα απο ενα ποστ του φίλου rastafarian και θέλω την άποψη σας

http://imageshack.com/a/img543/2015/3c16.jpg

http://imageshack.com/a/img690/8536/y1jh.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δουλευα με λαμπα οικονομιας αρκετο καιρο και δεν ειχα προβλημα,τα φυτα πηγαιναν πολυ καλα.

Ομως,επειδη το φωτιστικο χτυπαει στη μεση,τα πισω φυτα δεν αναπτυσσονται ευθεια πανω αλλα προς το κεντρο ακολουθοντας το φως.Εμενα δεν με πειραζε μιας και το υψος του ενυδρειου μου ηταν μικρο και οταν τα φυτα αρχιζαν να γυρνανε ειχαν φτασει και στην επιφανεια του νερου οπωτε και τα κλαδευα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ rastafari :buttrock:

rastafarian εντάξει μικρο το πρόβλημα τοτε , ψάχνω κάτι με ε14 η ε27 ντουι και στα 6500 κελβιν ε ?

Να σε ρωτήσω και κάτι άλλο που με προβληματίζει σε τι απόσταση πρέπει να εινια το φωτιστικό ? αυτά που πιάνουν με τσιμπίδα κάνουν η πέφτουν πολύ κοντά ?

Link to comment
Share on other sites

Οσο πιο κοντα,τοσο πιο καλα.Αυτα με τη τσιμπιδα δεν βολευουν γιατι το φως θα ειναι σε μια πλευρα,εσυ θες να χτυπαει στη μεση.

Λαμπα 6500Κ,βατ οσα θες εσυ.

Link to comment
Share on other sites

18w είναι λίγα για 45 λίτρα ? ευκολα φυτακια

Έγινε επεξεργασία - eja
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...