Jump to content

Από Reef Σε African Cichlids


symbil

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Μετά απο 10 χρονια σε reef ενυδρείο σκεφτομαι σοβαρα να γυρίσω εκεί από όπου ξεκίνησα.

 

Ο λόγος ελλειψη χρόνου και δυστηχώς τα reef ενυδρεία δεν συνχωρούν καθόλου ελειψη χρόνου.

 

Έχοντας γύρω στα 15 χρόνια εμπειρία στα ενυδρεία το βλέπω κάπως έτσι:

 

SW-Πολυ φροντίδα--> Φοβερο ενυδρείο

SW-Σχετική φροντίδα--> Εξαρταται

SW-Λίγη φροντίδα--> Ενυδρείο χάλι

FW-Πολυ φροντίδα--> Φοβερο ενυδρείο

FW-Σχετική φροντίδα--> Φοβερο ενυδρείο

FW-Λίγη φροντίδα--> Όχι φοβερό αλλά όμορφο

 

Τώρα με δεδομένο ότι τελευταία φορά που είχα cichlids σε ενυδρείο ήταν πριν 11 χρόνια περίπου και θα ήθελα τα φώτα σας σε μία σειρά από ερωτήσεις.

 

1. Υπόστρωμα

Έχω Αραγωνίτη λευκό πολύ ψιλό(άμμος). Μπορω να το κρατήσω από το θαλλασινό σε ενυδρείο Κιχλίδω? Εννοείται ότι θα του δώσω χρόνο στην μετάβαση με πολλές αλλαγές νερού.

2. Κυκλοφορητές

Χρειάζονται να τους κρατήσω ή δεν έχουν καμία σημασία?

3.Skimmer

Το κρατάω ή αχρηστο?

4. Μπορώ να πάω χωρίς φίλτρο? Στο reef δεν έχω φιλτρο. Την βιολογία την πετυχένεις με την βοήθεια του αραγωνίτη(DSB), του ζωντανού βράχου και του skimmer.

4.Ζωντανός Βράχος

Μπορώ να τον χρησιμοποιήσω σε african chichlids? Εννοείται ότι θα τον νεκρώσω πρώτα με ότι συνεπάγεται αυτό. Μπορεί να χρησιμοποιηθεί για βιολογία?

5 Φώτα

Έχω 6Χ54W T5. Το χρώμα που επικρατεί είναι το μπλε. Κρατάω τίποτα? Ποιές οι απαιτήσεις ενός African cichilds aquarium όσον αφορά τον φωτισμό?

 

Το ενυδρείο για το οποίο αναφέρομαι είναι 240 lt.

 

Ευχαριστώ για κάθε απάντηση.

 

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα αδερφε και καλη αρχη στο γλυκο νερο..λοιπον εχουμε και λεμε τον αραγωνιτη τον κρατας με καλο ξεπλυμα βεβαια να φυγει ολη η αλμυρα...

κυκλοφορητες μπορεις να τους χρησιμοποιησεις να στελνουν τις βρομιες απτο βυθο στο φιλτρο εξαλλου οι αφρικενες αρεσκονται στην καλη κυκλοφορια με προσοχη μην γινει βεβαια πλυντηριο το σκιμμερ το βαζεις αποθηκη μιας και δεν χρειαζεται στο γλυκο και αγοραζεις ενα καλο φιλτρο εξωτερικο πχ fluval 405 η eheim 2217 που ειναι και οκ για τα λιτρα σου, τωρα για το φωτιστικο οι μπλε λαμπες δεν κανουν τις αφαιρεις και πανε αποθηκη και αν θες κρατας και λιγοτερες απο τις 6 γιατη 6επι 54 watt ειναι υπερβολη μιας και πας σε αφρικανικο και οχι φυτεμενο...αυτα απτα λιγα που ξερω. καλη αρχη και παλι στο νεο σου εγχειρημα... :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Μετά απο 10 χρονια σε reef ενυδρείο σκεφτομαι σοβαρα να γυρίσω εκεί από όπου ξεκίνησα.

Ο λόγος ελλειψη χρόνου και δυστηχώς τα reef ενυδρεία δεν συνχωρούν καθόλου ελειψη χρόνου.

Έχοντας γύρω στα 15 χρόνια εμπειρία στα ενυδρεία το βλέπω κάπως έτσι:

SW-Πολυ φροντίδα--> Φοβερο ενυδρείο

SW-Σχετική φροντίδα--> Εξαρταται

SW-Λίγη φροντίδα--> Ενυδρείο χάλι

FW-Πολυ φροντίδα--> Φοβερο ενυδρείο

FW-Σχετική φροντίδα--> Φοβερο ενυδρείο

FW-Λίγη φροντίδα--> Όχι φοβερό αλλά όμορφο

Τώρα με δεδομένο ότι τελευταία φορά που είχα cichlids σε ενυδρείο ήταν πριν 11 χρόνια περίπου και θα ήθελα τα φώτα σας σε μία σειρά από ερωτήσεις.

1. Υπόστρωμα

Έχω Αραγωνίτη λευκό πολύ ψιλό(άμμος). Μπορω να το κρατήσω από το θαλλασινό σε ενυδρείο Κιχλίδω? Εννοείται ότι θα του δώσω χρόνο στην μετάβαση με πολλές αλλαγές νερού.

2. Κυκλοφορητές

Χρειάζονται να τους κρατήσω ή δεν έχουν καμία σημασία?

3.Skimmer

Το κρατάω ή αχρηστο?

4. Μπορώ να πάω χωρίς φίλτρο? Στο reef δεν έχω φιλτρο. Την βιολογία την πετυχένεις με την βοήθεια του αραγωνίτη(DSB), του ζωντανού βράχου και του skimmer.

4.Ζωντανός Βράχος

Μπορώ να τον χρησιμοποιήσω σε african chichlids? Εννοείται ότι θα τον νεκρώσω πρώτα με ότι συνεπάγεται αυτό. Μπορεί να χρησιμοποιηθεί για βιολογία?

5 Φώτα

Έχω 6Χ54W T5. Το χρώμα που επικρατεί είναι το μπλε. Κρατάω τίποτα? Ποιές οι απαιτήσεις ενός African cichilds aquarium όσον αφορά τον φωτισμό?

Το ενυδρείο για το οποίο αναφέρομαι είναι 240 lt.

Ευχαριστώ για κάθε απάντηση.

Γειά , ο αραγωνίτης είναι χρήσιμος, κυκλοφορητές θα το δούμε στο μέλλον , σκιμμερ οχι εδώ , χωρίς φίλτρο οχι, θα μπεί φίλτρο για βιολογία , οσον αφορά τον βράχο μόνο ΝΕΚΡΟΣ ,γραφω με κεφαλαία το νεκρός γαιτί εχει σημασία , γιa τη βιολογία βράχος ΟΧΙ .Από φώτα απλά πράγματα μια daylight και μια ροζ τύπου plant τίποτα άλλο ,θα σου πρότεινα να μπείς εδώ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=65556 να διαβάσεις όλη την βιβλιογραφία και τα λέμε ξανά ,καλό διάβασμα

Και κάτι άλλο, διαστάσεις ενυδρείου ;

Link to comment
Share on other sites

ΚΑλώς ήρθες φίλε μου. Η εμπειρία σου στη θάλασσα θα σε βοηθήσει αρκετά, αν και εδώ είναι πολύ πιο απλά τα πράγματα.

Για αρχή κράτα αυτά που είπε ο κ.Σωκράτης και θα την βρούμε την άκρη. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα,

 

τελικά μετά από 2+ χρόνια το έκανα. Από χθες το πρώην θαλασσινό ενυδρείο μου έχει πλέον γλυκό νερό.

Το ενυδρείο είναι το JUWEL RIO 240.

Από φωτισμό ότι είχε όταν το αγόρασα. 2ΧΤ8.

Κράτησα τον αραγωνίτη αφού πρώτα τον έπλυνα αρκετά.

Για βράχο μέρος του πρώην ζωντανού που είχα στο θαλασσινό.

Έχω βάλει 2 από τους κυκλοφορητές που είχα στο θαλασσινό.

Ένα Chiller AquaMedic Titan 500 με τροφοδοσία 1000l/h.

 

Φίλτρο δεν έχω. Σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω το εσωτερικό του ενυδρείου τοποθετώντας υλικά (βιολογικό - μηχανικό - δεν είμαι σίγουρος αν χρειάζεται και χημικό). Έχω αφαιρέσει τα υλικά που είχε το φίλτρο του ενυδρείο αρχικά καθώς και τον κυκλοφορητή του. Πλέον υπάρχει αρκετός χώρος στον οποίο έχω βάλει τον κυκλοφορητή που τροφοδοτεί το chiller. Πιστεύετε ότι θα δουλέψει? Αν ναι τι υλικά να του βάλω? Στο θαλασσινό έβαζα σε κάλτσες άνθρακα και αντί φώσφορο. Γενικά θέλω να αποφύγω ένα εξωτερικό φίλτρο όπως επίσης θέλω η συντήρηση του ενυδρείου να είναι όσο πιο απλή γίνεται(Τα canister έχουν μπελαλίδικη συντήρηση από την μέχρι τώρα εμπειρία μου).

 

Για τους κάτοικους δεν έχω αποφασίσει ακόμα.

Μία σκέψη είναι labidochromis+demasoni. Θα μπορούσα να βάλω και κάποιο 3ο είδος?

 

Υπάρχει και η πιθανότητα να πάω το πάω σε Tanganyika με  Tropheus + neolamprologus brichardi.

 

Ρίξτε και εσείς καμία ιδέα.

 

Από ενυδρεία έχω αρκετή εμπειρία(1998-2002 γλυκό για ένα διάστημα και αφρικάνες, 2002-2015 reef και 2015-... το καινούργιο)

 

Παιδιά πως το βλέπεται το εγχείρημα?

 

Thanks.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φίλε μου!

Καλή αρχή σου εύχομαι!

 

Το εσωτερικό φίλτρο θα σε περιορίσει πιστεύω. Ειδικά στον αριθμό ψαριών.

Γιατί είσαι τόσο κατά των εξωτερικών? Θα σου λύσει τα χέρια! Μία φορά τον μήνα(μπορεί και παραπάνω) που θα καθαρίζεις τα σφουγγάρια?

Μην με παρεξηγείς που επιμένω φίλε μου, απλά το εσωτερικό εκτός από τον περιορισμένο χώρο που έχει(με ότι συνεπάγεται αυτό), σου τρώει λίτρα και από το ενυδρείο. :)

Γενικά στην Αφρική δεν έχουμε απαιτήσεις, καθαρό νεράκι(καλή φίλτρανση δηλαδή), σωστή ψαροσύνθεση και σωστή διατροφή.

 

Όσο για τα ψάρια που σκέφτεσαι, είναι πολύ όμορφη επιλογή και δεν θα πρότεινα 3ο χαρέμι. Ειδικά τα demasoni είναι διαβόλια, συν οτι μπαίνουν σαν ομάδα και όχι χαρέμι, οπότε θα έχεις σχετικά μεγάλο πληθυσμό.

Για Tanganyika και Tropheus, εκεί και αν θες καλή φίλτρανση και καλό θα είναι να μπουν μόνα τους.

 

Μην αγχώνεσαι και μην κάνεις βιαστικές κινήσεις και αγορές.

Η εμπειρία σου θα σε βοηθήσει στην πορεία πολύ. 

:thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τον φιλο adib οι αφρικανες ειδικα θελουν καλη φιντρανση και φουλ βιολογια

Υλικα στο φιλτρο θα βαλεις siporax η substrat pro

 

Καλη συνεχεια στο "γλυκο" διαλειμμα, η θαλασσα δεν θεραπευεται!

Έγινε επεξεργασία - vasilis4x4
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν θες εξωτερικο φιλτρο,που συμφωνω μαζι σου,αφου δεν εχεις ακομη  ψαρια αδειασε το νερο κ κανε ενα εσωτερικο σαμπ σε μια πλευρα ή στην πλατη του ενυδρειου σου.Ή κανε ενα κουτι απο πεξι γκλας με τα χωρισματα που θελεις σε στιλ σαμπ κ βαλτο το μεσα.Ή κανε ενα ενιαιο κουτι απο πλεξι γκλας με τρυπες στο πλαι κ βαλε μεσα το βιολογικο υλικο που επιθυμεις.Απλα θα χασεις σε λιτρα κ πιθανον θα αναγκαστεις να πας σε ενα χαρεμι ή νανοκιχλδες ταγκανιικα.

Link to comment
Share on other sites

20141018_000523_zpseaedcc40.jpg

Το φιλτρο που βλεπεις το εδωσα εγω παραγκελια σε κατασκευαστη πλεξι γκλας κ δουλευει μια χαρα.Στον πατο εχω λαβα κ απο πανω ενυδρειακο υαλοβαμβακα.Απλως πρωτα παρε την αντλια κ μετα δωσε την παραγκελια ωστε να ξερεις τι διαμετρο οπης θα ζητησεις να σου ανοιξουν ωστε να εφαπτει ακριβως.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ.

 

Κάτι τέτοιο έχει buildin το ενυδρείο μου:

 

16300(2).jpg

 

 

Έχω αφαιρέσει τα υλικά που είχε καθώς και τον κυκλοφοριτή. Από χθες και από κάτω προς τα πάνω(Το νερό μπαίνει από πάνω) έχει έχει έναν κυκλοφορητή, υαλοβάμβακα, siporax(1lt), cermec(1lt), υαλοβάμβακα.

 

Θα το παλέψω έτσι και αν δεν δουλέψει θα κοιτάξω κάποιο εξωτερικό αν και θέλω να το αποφύγω.

 

Διαβάζοντας διάφορα στο internet πέτυχα διάφορα άρθρα περί dwarf mbunas. Μου αρέσει η ιδέα για περισσότερα και μικρότερα ψάρια παρά μεγαλύτερα και μάλλον προς τα εκεί θα κινηθώ όταν έρθει η ώρα.

 

Υπάρχει κάποια λίστα από dwarf mbuna που είναι διαθέσιμα στην Ελλάδα τα οποία είναι συμβατά μεταξύ τους? Πόσα μπορώ να βάλω με στόχο να αντέχει το ενυδρείο(240lt) όταν αυτά φτάσουν σε max size?

 

Μπορώ να προσθέσω κάποιο φυτό? Κάπου διάβασα για vallisneria gigantea ισχύει ή θα την φάνε? Ταιριάζει με ένα περιβάλλον mbuna? Αν βρω να βάλω πριν στρώσει το ενυδρείο ή αργότερα?

 

Ευχαριστώ και πάλι και sorry για τις πολλές ερωτήσεις.

 

Link to comment
Share on other sites

Θ απαντισω μονο σε οτι ξερω.Ταιριαζει κ ειναι συνηθες σε αφρικανικα.Καλυτερα να την βρουνε μεσα οταν θα μπουν τα ψαρια γιατι αν την βαλεις μετα θα αρχισει η "επεξεργασια".Βεβαια κ παλι καποια στιγμη θα φαγωθει καθ οτι τα μπουνα φυτοφαγα.

http://www.aquazone.gr/forums/topic/99395-%CE%BA%CE%B1%CE%BD%CF%8C%CE%BD%CE%B5%CF%82-%CF%83%CF%85%CE%BC%CE%B2%CE%B1%CF%84%CF%8C%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1%CF%82-%CE%BA%CE%B9%CF%87%CE%BB%CE%AF%CE%B4%CF%89%CE%BD-%CE%B1%CF%86%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%AE%CF%82/

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...