Jump to content

Καινούριο..θολό..ενυδρείο..τι Να Κάνω;


maria_ma

Recommended Posts

Αγόρασα πριν από 5 μέρες το ενυδρείο. Είναι ένα ενυδρείο 100 lit στο οποίο υπάρχει εσωτερικό φίλτρο που με προμήθευσε ο πωλητής, με σφουγγάρι και άνθρακα, το οποίο δημιουργεί ανατάραξη στην επιφάνεια, καθώς και δύο αεραντλίες. Μου έδωσαν γύρω στα 20 lit νερό από στρωμένο ενυδρείο και το υπόλοιπο το συμπλήρωσα από το φίλτρο της βρύση μου, στο οποίο έκανα μέτρηση και το χλώριο ήταν σχεδόν μηδενικό. Το άφησα να δουλέψει 3 μέρες και στη συνέχεια πρόσθεσα βακτήρια της TETRA 45ml και 2 χρυσόψαρα οράντα. Το νερό όμως από τη στιγμή που πρόσθεσα τα βακτήρια έγινε πολύ θολό, και δύο μέρες μετά ελάχιστα ή και καθόλου δεν έχει καθαρίσει. Τα ψαράκια φαίνονται μία χαρά αλλά το ενυδρείο είναι μία αηδία...Γνωρίζει κανείς κάτι να βοηθήσει; :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

Μία γρήγορη, και εύκολη λύση που δεν σου δημιουργεί (συνήθως) προβλήματα είναι η προσθήκη κάποιου κροκκιδωτικού (πουλάνε στα πετ σοπ).

Αντενδείκνυται σε κάποιες περιπτώσεις μόνον όταν έχεις πολύ χαμηλή σκληρότητα (νερό όσμωσης) - αλλά στην περίπτωσή σου πιστέυω ότι ταιριάζει γάντι.

Έγινε επεξεργασία - Kriton
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς ήρθες!

Συνήθως όταν ρίχνουμε βακτήρια το νερό θολώνει και δεν πρέπει να ανησυχούμε. Μετά από 2 μέρες όμως δεν θα έπρεπε να είναι ακόμη θολό. Έχεις τεστ για να μετρήσεις αμμωνία; Μερικές φορές το νερό θολώνει όταν έχει αμμωνία το νερό. Επίσης θα χρειαστείς βιολογικό υλικό για να βάλεις στο φίλτρο σου, εκεί θα αποικήσουν τα βακτήρια που έριξες. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς ήρθες!

Συνήθως όταν ρίχνουμε βακτήρια το νερό θολώνει και δεν πρέπει να ανησυχούμε. Μετά από 2 μέρες όμως δεν θα έπρεπε να είναι ακόμη θολό. Έχεις τεστ για να μετρήσεις αμμωνία; Μερικές φορές το νερό θολώνει όταν έχει αμμωνία το νερό. Επίσης θα χρειαστείς βιολογικό υλικό για να βάλεις στο φίλτρο σου, εκεί θα αποικήσουν τα βακτήρια που έριξες. :)

Πάντως το νερό έχει ένα θολό πρασινωπό χρώμα και το έχει από τη στιγμή που έριξα τα βακτήρια. Δεν έχω μετρήσει την αμμωνία.Εννοείς αμμωνία+βακτήρια= θολό νερό ή αμμωνία σκέτη; διότι θολό στην αρχή (πριν τα βακτήρια) δεν ήταν. Τι είναι το βιολογικό υλικό; Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα πριν από 5 μέρες το ενυδρείο. Είναι ένα ενυδρείο 100 lit στο οποίο υπάρχει εσωτερικό φίλτρο που με προμήθευσε ο πωλητής, με σφουγγάρι και άνθρακα, το οποίο δημιουργεί ανατάραξη στην επιφάνεια, καθώς και δύο αεραντλίες. Μου έδωσαν γύρω στα 20 lit νερό από στρωμένο ενυδρείο και το υπόλοιπο το συμπλήρωσα από το φίλτρο της βρύση μου, στο οποίο έκανα μέτρηση και το χλώριο ήταν σχεδόν μηδενικό. Το άφησα να δουλέψει 3 μέρες και στη συνέχεια πρόσθεσα βακτήρια της TETRA 45ml και 2 χρυσόψαρα οράντα. Το νερό όμως από τη στιγμή που πρόσθεσα τα βακτήρια έγινε πολύ θολό, και δύο μέρες μετά ελάχιστα ή και καθόλου δεν έχει καθαρίσει. Τα ψαράκια φαίνονται μία χαρά αλλά το ενυδρείο είναι μία αηδία...Γνωρίζει κανείς κάτι να βοηθήσει; :bigemo_harabe_net-134:

Τις φιλης εδω τις εδωσε νερο και οχι βιολογια, μηπως γι αυτο ειναι θολουρα απο την αμωνια?

Ψαρια εβαλε αμεσως.

Link to comment
Share on other sites

για να ξεκαθαρίσω κάτι που μάλλον είναι χρήσιμο..Τα 20 lit τα πήρα από το κατάστημα που αγόρασα και το ενυδρείο.Το κατάστημα είναι καινούριο και το νερό είναι από ενυδρείο που στρώνεται κανα 2 μήνες τώρα χωρίς ψάρια όμως ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το νερό έχει ένα θολό πρασινωπό χρώμα και το έχει από τη στιγμή που έριξα τα βακτήρια. Δεν έχω μετρήσει την αμμωνία.Εννοείς αμμωνία+βακτήρια= θολό νερό ή αμμωνία σκέτη; διότι θολό στην αρχή (πριν τα βακτήρια) δεν ήταν. Τι είναι το βιολογικό υλικό; Ευχαριστώ

Στο νερό του ενυδρείου μας δεν πρέπει να υπάρχει καθόλου αμμωνία. Μερικές φορές όταν έχουμε αμμωνία, το νερό είναι θολό. Είτε έχει αμμωνία, είτε όχι, όταν ρίχνουμε βακτήρια θολώνει, αλλά μέσα σε 2 μέρες πρέπει να έχει φύγει η θολούρα. Είναι πολύ σημαντικό να μετρήσεις την αμμωνία γιατί μπορεί να προκαλέσει ανεπανόρθωτες βλάβες στα ψάρια. Δεν θέλω να σε τρομάξω, αλλά είναι κάτι που ούτως ή άλλως πρέπει να προσέξεις.

Το βιολογικό υλικό (μακαρόνι) είναι σαν κοφτό μακαρονάκι και το βρίσκεις στα καταστήματα με ενυδρειακά, μπαίνει μέσα στο φίλτρο μας. Εκεί θα αποικήσουν τα βακτήρια και είναι επίσης απαραίτητο.

Τις φιλης εδω τις εδωσε νερο και οχι βιολογια, μηπως γι αυτο ειναι θολουρα απο την αμωνια?

Ψαρια εβαλε αμεσως.

Κι εμένα εκεί πήγε το μυαλό μου, στην αμμωνία, μιας και μιλάμε για άστρωτο ενυδρείο.

για να ξεκαθαρίσω κάτι που μάλλον είναι χρήσιμο..Τα 20 lit τα πήρα από το κατάστημα που αγόρασα και το ενυδρείο.Το κατάστημα είναι καινούριο και το νερό είναι από ενυδρείο που στρώνεται κανα 2 μήνες τώρα χωρίς ψάρια όμως ακόμα.

Λογικά το ενυδρείο σου είναι άστρωτο, εφόσον πήρες 20 λίτρα νερό που δεν ξέρεις αν είναι από στρωμένο ενυδρείο ή όχι και πρόσθεσες νερό από τη βρύση.

Σε ένα ενυδρείο, για να θεωρηθεί στρωμένο, θα πρέπει να έχει ολοκληρωθεί ο κύκλος του αζώτου.

Μπορείς να ρίξεις και μία ματιά εδώ, θα βρεις πολλές χρήσιμες πληροφορίες.

Έγινε επεξεργασία - kalliroi
Link to comment
Share on other sites

Πες μας λίγο τη υλικά έχει μέσα το φίλτρο σου και αν μπορείς ποιο φίλτρο είναι.

Link to comment
Share on other sites

Στο νερό του ενυδρείου μας δεν πρέπει να υπάρχει καθόλου αμμωνία. Μερικές φορές όταν έχουμε αμμωνία, το νερό είναι θολό. Είτε έχει αμμωνία, είτε όχι, όταν ρίχνουμε βακτήρια θολώνει, αλλά μέσα σε 2 μέρες πρέπει να έχει φύγει η θολούρα. Είναι πολύ σημαντικό να μετρήσεις την αμμωνία γιατί μπορεί να προκαλέσει ανεπανόρθωτες βλάβες στα ψάρια. Δεν θέλω να σε τρομάξω, αλλά είναι κάτι που ούτως ή άλλως πρέπει να προσέξεις.

Το βιολογικό υλικό (μακαρόνι) είναι σαν κοφτό μακαρονάκι και το βρίσκεις στα καταστήματα με ενυδρειακά, μπαίνει μέσα στο φίλτρο μας. Εκεί θα αποικήσουν τα βακτήρια και είναι επίσης απαραίτητο.

Κι εμένα εκεί πήγε το μυαλό μου, στην αμμωνία, μιας και μιλάμε για άστρωτο ενυδρείο.

Λογικά το ενυδρείο σου είναι άστρωτο, εφόσον πήρες 20 λίτρα νερό που δεν ξέρεις αν είναι από στρωμένο ενυδρείο ή όχι και πρόσθεσες νερό από τη βρύση.

Σε ένα ενυδρείο, για να θεωρηθεί στρωμένο, θα πρέπει να έχει ολοκληρωθεί ο κύκλος του αζώτου.

Μπορείς να ρίξεις και μία ματιά εδώ, θα βρεις πολλές χρήσιμες πληροφορίες.

ευχαριστώ πάρα πολύ! :bigemo_harabe_net-143: πολύ κατατοπιστικές πληροφοριες. οπότε αύριο θα κάνω μέτρηση αμμωνίας.. αν τελικά είναι θετικό το τεστ, φαντάζομαι θα κάνω αλλαγές νερού...

Link to comment
Share on other sites

Πες μας λίγο τη υλικά έχει μέσα το φίλτρο σου και αν μπορείς ποιο φίλτρο είναι.

'εχει ένα μεγάλο σφουγγάρι κι άνθρακα . διαβάζω DoPhin F-1200

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι να στρώσει το ενυδρείο σου καλό θα είναι να μην ταΐζεις πολύ τα ψαράκια σου, για να μην παράγεται επιπλέον αμμωνία από τα απόβλητά τους και από τυχόν υπολείμματα τροφής. Ειδικά τώρα που είναι θολό το νερό εγώ δεν θα τα τάιζα καθόλου για μια δυο μέρες και γενικά θα τα τάιζα φειδωλά. Και μην ανησυχείς, τα χρυσόψαρα αντέχουν χωρίς τροφή για λίγες μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις βιολογία καθόλου. Βγάλε τον άνθρακα και στη θέση του βάλε βιολογικό υλικό.

Πήγαινε στο κατάστημα που σου έδωσε το φίλτρο και ζητά του να σου δώσει αμέσως.

Γι αυτό έχεις θολό το νερό σου. Με τη βιολογία να πάρει την αμμωνία?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις βιολογία καθόλου. Βγάλε τον άνθρακα και στη θέση του βάλε βιολογικό υλικό.

Πήγαινε στο κατάστημα που σου έδωσε το φίλτρο και ζητά του να σου δώσει αμέσως.

Γι αυτό έχεις θολό το νερό σου. Με τη βιολογία να πάρει την αμμωνία?

ευχαριστώ πάρα πολύ!!!! αύριο κιόλας θα πάω να πάρω ..μακαρόνι το είπατε; ..και τεστ για αμμωνία. Να κάνω και αλλαγή νερού; και πόσο;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πάρε βιολογικό υλικό ,ξέπλυνε το με νερό βρύσης πριν το βάλεις μέσα,κάνε μετρήσεις αμμωνίας και εδώ είμαστε για την αλλαγή

νερού αν χρειαστεί!!

Τεστάκια καλό θα είναι να αγοράζεις υγρά και όχι σε στικς μιας και τα πρώτα έχουν πιο αξιόπιστα αποτελέσματα !!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πάρα πολύ!!!! αύριο κιόλας θα πάω να πάρω ..μακαρόνι το είπατε; ..και τεστ για αμμωνία. Να κάνω και αλλαγή νερού; και πόσο;

Ναι, μακαρόνι. Αν αυτό που πάρεις δεν είναι μέσα σε "κάλτσα" μπορείς να πάρεις μία "κάλτσα" (διχτάκι που μοιάζει με κάλτσα) ή να χρησιμοποιήσεις ένα κομμάτι από αχρησιμοποίητο καλσόν.

Επίσης θα χρειαστείς τεστ και για νιτρώδη (ΝΟ2) και νιτρικά (ΝΟ3). Τα νιτρώδη, όπως η αμμωνία, πρέπει επίσης να είναι μηδενικά γιατί βλάπτουν τα ψάρια. Με τα τεστ θα βεβαιωθείς αργότερα ότι το ενυδρείο σου είναι στρωμένο.

Επίσης δεν ξέρω αν έχεις αντιχλώριο για να προετοιμάζεις το νερό της βρύσης και να το κάνεις κατάλληλο για τα ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

Μακαρονι δεν νομιζω να χωραει εκει μεσα.

Βαλε κατι τετειο http://www.aquamasters.gr/index.php?option=com_virtuemart&view=productdetails&virtuemart_product_id=403&virtuemart_category_id=7

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω χωρέσει μακαρόνι στο aquatlantis tc 200 που είναι μια σταλιά φιλτράκι! :P

Πάντως σε μικρά φίλτρα, το siporax mini χρειάζεται, κι εγώ θέλω να βγάλω το μακαρόνι και να βάλω siporax mini. :D

Link to comment
Share on other sites

Μονο μην ξεχάσεις να βάλεις βακτήρια για να το ενισχύσεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επιδη το θεμα μιλαει για ενυδρειο χρυσοψαρων μεταφερω το θεμα στην κατηγορια κρυου νερου.

Link to comment
Share on other sites

παιδια, έκανα τεστ στο νερό και όλα (αμμωνία, νιτρικά, νιτρώδη) είναι μηδέν. Το ph 6.8. Αγόρασα μακαρόνι καθώς και υαλοβάμβακα (για καλό και για κακό) να βάλω μέσα στο φίλτρο. Ν αφαιρέσω τον άνθρακα ή να τον αφήσω κι αυτόν; Το νερό συνεχίζει να είναι ολόθολο...θα βάλω τα υλικά στο φίλτρο και θα περιμένω ή να κάνω καμιά αλλαγή νερού για να βοηθήσω την κατάσταση με καθαρό νερο;; τι λέτε;; :nerd:

Link to comment
Share on other sites

Η αμμωνία και τα νιτρώδη πρέπει να είναι 0. Τα νιτρικά όταν είναι μηδενικά σημαίνει ότι δεν έχει ολοκληρωθεί ο κύκλος του αζώτου και το ενυδρείο μας είναι άστρωτο. Για να στρώσεις το ενυδρείο σου βάζεις το βιολογικό υλικό στο φίλτρο, προσθέτεις βακτήρια σύμφωνα με τις οδηγίες της συσκευασίας και κάνεις υπομονή. Για να στρώσει ένα ενυδρείο χρειάζεται ένας μήνας, ακόμα και δύο μερικές φορές. Μέχρι όμως να στρώσει το ενυδρείο σου τα ψαράκια σου δεν είναι ασφαλή, γιατί η αμμωνία και τα νιτρώδη που αναπόφευκτα θα εμφανιστούν (αποτελούν μέρος του κύκλου για να ολοκληρωθεί) είναι βλαβερά. Μπορείς όμως να πάρεις μπόλι, δηλαδή βιολογικό υλικό από ένα στρωμένο ενυδρείο, αυτός είναι ο πιο γρήγορος τρόπος για να στρώσει το ενυδρείο.

Στο πρώτο μου ενυδρείο είχα κι εγώ για κάποιες μέρες θολό νερό, ενώ το τεστ αμμωνίας έδειχνε ότι δεν έχω αμμωνία. Τότε μου είχαν πει ότι σχεδόν πάντα σε τέτοιες περιπτώσεις το θολό νερό σημαίνει ένα και μόνο πράγμα: αμμωνία. Γι'αυτό στη θέση σου θα έκανα αλλαγή νερού. Ποιο είναι το τεστ αμμωνίας που έκανες; Τα ψαράκια πως τα βλέπεις, είναι καλά; :)

Link to comment
Share on other sites

Βάλε μας μια φωτογραφία του ενυδρείου .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...