Jump to content

Θελω Τη Γνωμη Σας....


Recommended Posts

Ρε συ Παναγο λες να σου ελεγα ψεματα?:P

Και να φανταστεις οτι εγω το ειχα σε γαριδαδικο και οταν το εβγαλα τρελαθικα μ αυτα που ειχε μαζεψει απο κατω,,

Γι' αυτο κι εγω πάω σε πέτρα για να ησυχάσω απο αυτα όλα. Το δοκίμασα όχι γιατι δε σε πίστεψα αλλα επειδη ήθελα να δώ τι μπορεί να μαζέψει απο κάτω. Στο είχα πει κι όλας ότι θα το δοκιμάσω.
Link to comment
Share on other sites

Gxsara, είπες ότι θα βάλεις γαρίδες μέσα και μετά κανά ψαράκι.... Για τί ψαράκια σκέφτεσαι? Αμερική ίσως?

Απο στησίματα άλλων μελών είδα ότι σχεδόν όλοι είχαν τα ενυδρεία ντίγκα στο φυτό... Μήπως να διάλεγες διάφορα φυτά εύκολα και κανα γρασιδάκι για να το γεμίσεις? Μαζί με τα ξύλα που έχεις θα γίνει τέλειο (εντάξει όχι από την πρώτη μέρα αλλα μετά από κανα δυό μήνες θα φανεί η διαφορά)!

Link to comment
Share on other sites

Αν βαλεις γαριδες τοτε περιοριζεσαι πολυ σε ψαρια γιατι τα περισσοτερα τις κανουν γευμα..

Τα γρασιδια ειναι απαιτητικα φυτα σε φωτισμο και co2 αλλα και λιπασματα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια το ενυδρειο ειναι σχεδον ετοιμο .πριν λιγο μπηκε αντιχλωριο και βακτηρια.εβαλα στην πλατη οσο μοσσ ειχα μπηκανε τεσσερα φυτακια και λιγο κερατοφυλλο.

Και ψαχνω αλλα 4 χαμηλα ευκολα φυτακια για να τελειωσει το στησιμο .

Απο ψαρακια ακομα δεν ξερω μηπως κανα κοπαδι καρδιναλιους. Η ροδοστομους η λεμον τετρα μαλλον για τετρα λεω.δεν θελω να τοκανω δασος για να φενετε η πλατη.οταν φουντωσει η πλατη θα ειναι κορυφη.γαριδες θα βαλω red cherry που εχω μπολικες και βλεπουμε.φωτο εχω και θα τις ανεβασω το πρωι. Βεβαια ειναι θολο το νερο στις φωτο αλλα θα ισιωσει δεν ειναι στο χερι του.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλό ξεκίνημα στο ενυδρείο ! :) Περιμένουμε τις φωτογραφίες.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω φιλε να εισαι καλα. η αμμος ειναι κορυφη οσο χαλια φενοταν στην αρχη εγινε το ακρος αντιθετο.

η μος που ειχα στο 16λιτρο την πηρα και την εβαλα στην πλατη .

για χαμηλα ευκολα φυτακια τι θα λεγατε να βαλω?

εβαλα και ντοματιες αλλα το κακο ειναι δεν βγαζουν ντοματες .χαχαχαχα

μπηκε μονο μια ριζα(ξυλο) και 2 καρυδες για σπηλιες.... και αναμονη και βλεπουμε

Link to comment
Share on other sites

Για φυτα παιξε εκ του ασφαλους: μικροσοριουμ, εχινοδορους, ανουμπιες, μος, βαλισνεριες!

Link to comment
Share on other sites

http://s1094.photobucket.com/user/gxsara/library/thermostat/no3?sort=3&page=1

οι πρωτες φωτο θελω να βαλω και 3-4 φυτακια χαμηλα δεξια μπροστα απο την ριζα διπλα απο τις πετρες

Link to comment
Share on other sites

Εχεις λίγη moss και θα αργήσει πολύ να γεμίσει η πλάτη.

δυστηχος δεν ειχα αλλη :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Βάλε αγγελία και ζήτα. όλο και κάποιος θα έχει να σου δώσει, σίγουρα. Με αυτή θα αργήσεις πολύ να δεις αυτό που περιμένεις. Βάλε και κανά άλλο φυτάκι που λές και θα είσαι αρχηγός.

Link to comment
Share on other sites

Την μος την εχεις στον αερα. Μολις αρχισει και απλωνει και μεγαλωνει θα σου ξεκολλησει!

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι ήθελε πιο πυκνό πλέγμα (πιο μικρές τρύπες) και δεύτερο απο πισω. Αυτο που του είχα προτείνει δηλαδή απο την αρχή να κάνει. Δεν ειναι κισσός σε κανά τοίχο, μος ειναι και θα αρχίσει το κολύμπι οσο μεγαλώνει.

Link to comment
Share on other sites

Και αυτο που λες Πανο αλλα θελει και καπου να πιασει για να αρχισει να μεγαλωνει. Συνηθως απο πισω βαζουν αυτα τα ενυδρειακα φελιζολ ή καποια αλλη πατεντα!

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πιασμενη στο πλεγμα απο δυοτρυπες το λιγοτερο.και απο πισω η σιτα δεν ειναι εντελος κολημενη στο τζαμι .ο χρονος πιστευω να εχει θετικα αποτεέσματα. ο χρονος μου αυτες τις μερες με πιεζει ( λογο δουλειας). Θα δουμε για να μην λεω πολλα πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

Και δεν νομιζω οτι χρειαζετε φελιζολ για να κρατησει. Σορρυ για τα πολλα ποστ αλλα γραφω απο κινιτο.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πιασμενη στο πλεγμα απο δυοτρυπες το λιγοτερο.και απο πισω η σιτα δεν ειναι εντελος κολημενη στο τζαμι .ο χρονος πιστευω να εχει θετικα αποτεέσματα. ο χρονος μου αυτες τις μερες με πιεζει ( λογο δουλειας). Θα δουμε για να μην λεω πολλα πραγματα.

Ναι αλλα ειναι πιασμενη απο μια ακρη. Φαντασου οτι οταν θα αρχισει να μεγαλωνει, θα τυλιχθει γυρω απ τις ακρες και μετα απο αρκετο καιρο θα αρχισει να εκτεινεται. Στο ενδιαμεσο ομως θα παραμενει στον αερα!

Και δεν νομιζω οτι χρειαζετε φελιζολ για να κρατησει. Σορρυ για τα πολλα ποστ αλλα γραφω απο κινιτο.

Οχι απαραιτητα φελιζολ αλλα κατι βρε αδερφε να πιασει πανω!

Link to comment
Share on other sites

Με εχεις μπερδεψει. Δεν ειναι ποιασμενη απο την μια ακρη αλλα την εχω πλεξει. Οσο γινοταν .οσο φουντωνει θα κοβω και θα πλεκω πανω στην σιτα.στο πισω μερος ας ακουμπαει και στο τζαμι δεν υπαρχει θεμα. Ετσι και αλλιως μεγαλωνει προς ολες τις πλευρες οποτε δεν θα εχω προβλημα.

Για ψαρακια ακομα δεν ξερω τι θα βαλω.αλλα αυτο που σκευτομαι ειναι αναλογα τις μετρισεις που θα εχω.αυτην την στιγμη το ph ειναι 6.8 με μια μετρηση που εκανα. Εβαλα αλλα 3 φυτακια σημερα.και τελος το στησιμο.τωρα μενουν τα ζωντανα

Link to comment
Share on other sites

Με εχεις μπερδεψει. Δεν ειναι ποιασμενη απο την μια ακρη αλλα την εχω πλεξει. Οσο γινοταν .οσο φουντωνει θα κοβω και θα πλεκω πανω στην σιτα.στο πισω μερος ας ακουμπαει και στο τζαμι δεν υπαρχει θεμα. Ετσι και αλλιως μεγαλωνει προς ολες τις πλευρες οποτε δεν θα εχω προβλημα.

Για ψαρακια ακομα δεν ξερω τι θα βαλω.αλλα αυτο που σκευτομαι ειναι αναλογα τις μετρισεις που θα εχω.αυτην την στιγμη το ph ειναι 6.8 με μια μετρηση που εκανα. Εβαλα αλλα 3 φυτακια σημερα.και τελος το στησιμο.τωρα μενουν τα ζωντανα

Αθηνα και ph 6.8 χλωμο το βλεπω...εκτος και αν κανεις επεξεργασια στο νερο και το μαλακωνεις η αν μετρας με στικ.

Στην δευτερη περιπτωση βαλε μια μοναδα ακομα σιγουρα,δηλαδη ph γυρω στο 7,5-7.8

Link to comment
Share on other sites

Μεσα επεσα ο ατιμος για το ph!:P

Απλα χρειαζεσαι και νο2 για να ξερουμε σε τι φαση βρησκεσε,οπως και αμμωνια.

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι τωρα διαβαζα τι ψαρακια μπορω να βαλω συμφωνα με τιςμετρησεις που εχω κανει. Και δεν ξερω τελικα. Χαζεψα

Να τους αρεσει ο ανοιχτοχρωμος βυθος. Να μην ενοχλουν τις γαριδες που θα μπουν στο μελλον.και λεω μην ειναι και πολυ μικρα και περασουνπισω απο την σιτα και φρακαρουν και μετσ αντε ξυλοσετα. Και εννοειτε να υπαρχουν ευκολα .

Θελω γνωμες

Link to comment
Share on other sites

Οπως σου ειπα και πιο πανω με τις γαριδες που θα εχεις μεσα μειωνονται κατα πολυ οι επιλογες σου σε ψαρια.Δυστοιχος ειναι παρα πολυ λιγα ψαρια τα οποια δεν τρωνε τις γαριδες.

Θα σου προτεινα γκαπυ με που εχουν καταφερει πολλοι απ οτι ξερω να τα κρατησουν με γαριδες.Ενα αλλο ειδος που το ειχε γνωστος μου με γαριδες ειναι τα white cloud αλλα να ξερεις οτι το καλοκαιρι θα πρεπει να κρατας τη θερμοκρασια μεχρι 25 γιατι ειναι κρυου νερου.

Αλλο ενα ψαρι που εγω το κρατουσα με γαριδες αλλα και πολλοι αλλοι ειναι τα pseudomugil gertrudae τα οποια ομως ειναι λιγο δυσεβρετα και πρεπει να φτιαξεις και χαρεμια.

pseudomugil furcatus ειναι αλλο ενα ψαρακι που μπορεις να εχεις με γαριδες αλλα και αυτο ειναι λιγο δυσκολο να το βρεις.

Ολα αυτα που σου εγραψα μπαινουν σε νερο βρυσης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...