Jump to content

Θελω Τη Γνωμη Σας....


Recommended Posts

Αν κατεβασω το ph με τυφρη θα εχω επιλογες πχ ροδοστομους τιποτα lemon tetra ή καρδιναλιους ή νεον

Link to comment
Share on other sites

Θα εχεις αλλα τα περισσοτερα απο αυτα τα ψαρια που γραφεις θα κανουν τις γαριδες γευμα...

Link to comment
Share on other sites

Εκτος και αν βαλεις μεγαλυτερες γαριδες και οχι red cherry! Αλλα και παλι τα ψαρια οπως ειπες δεν θα κινδυνευουν να χωθουν πισω απ το πλεγμα;

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχος απο οτι βλεπω η moss δεν βλεπω να την παλευει εχει αρχισει και και χανει το χρωμα της. Μηπως το κερατοφυλλο τραβαει ολα συστατικα του νερου? Να το βγαλω?

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να φταιει και αυτο,για κανε μια μετρηση νιτρικων να δεις.

Μπορει να θελει και λιγο χρονο η μοςς σου να συνηθισει το νεο περιβαλλον.

Link to comment
Share on other sites

θα κανω το πρωι και θα ενημερωσω τωρα ειμαι εκτος.το εβγαλα το κερατοφυλλο και αυριο λεω να φτιαξω και diy co2.

aπο χρωμα την βλεπω και χανει το σκουρο πρασινο που ειχε.το ρνυδρειο τρεχει μια βδομαδα.

Link to comment
Share on other sites

Σε τοσο μεγαλο ενυδρειο δεν θα κανεις τιποτα με το diy co2,ειναι για ενυδρεια μεχρι 100-150 λιτρα.

Αστη λιγες μερες και παρακολουθησε τη και κανε και μετρησεις νιτρικων να δεις που βρησκεσε.

Link to comment
Share on other sites

Ισως θελει την προσαρμογη της ακομη αλλα και ισως ειναι αυτο που λες με το κερατοφυλλο! Ισως επειδη δεν εχει που να πιασει και απο που να τραφει!

Στην επομενη αλλαγη που θα κανω θα κουρεψω και μος! Αν θες ( και μου το θυμισεις ) σου φερνω λιγο!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω κατσε να δω πως θα παει αυτη και σου λεω. Αλλα και οταν κουρεψεις κρατατην και μιλαμε

Έγινε επεξεργασία - GXSARA
Link to comment
Share on other sites

επιτελους τα καταφερα no2-0,05 με υγρα τεστ της jbl. το κερατοφυλλο βγηκε και εχει μεινει πολυ λιγο μεσα οπου θα βγει και αυτο. γυρισα οσο γινοταν τον ανακλαστηρα της πισω λαμπας να βαραει την moss. και αυξησα την ωρα φωτισμου απο της 16:00 μεχρι 01:00 και πριν τον ειχα απο της 18:00. δυο ωρες παραπανω δηλαδη.

αφερεσα και τον ανθρακα που ειχα βαλει στο φιλτρο.

Έγινε επεξεργασία - GXSARA
Link to comment
Share on other sites

Κανε να δουμε νιτρικα. Εγω τον φωτισμο τον εχω 10 ωρες παντως και ουδεν προβλημα εμφανισθει. Ισα ισα εχουμε σφαιροπεταδην αναπτυξη της μος!

Εχε ομως και στο νου σου αυτο που σου ειπα οτι δεν εχει που να πιασει!

Link to comment
Share on other sites

Ε ενταξει εισαι τοτε! Δηλαδη υπαρχουν νιτρικα να ρουφηξουν!

Link to comment
Share on other sites

Αν το βγαζεις 0 τοτε πεινανε τα φυτα σου.Βεβαια απ οτι βλεπω και απο το νο2 σου το ενυδρειο σου ειναι αστρωτο ακομα,οπωτε ειναι φυσιολογικο να εχεις χαμηλα νιτρικα ακομα,

Link to comment
Share on other sites

Αν το βγαζεις 0 τοτε πεινανε τα φυτα σου.Βεβαια απ οτι βλεπω και απο το νο2 σου το ενυδρειο σου ειναι αστρωτο ακομα,οπωτε ειναι φυσιολογικο να εχεις χαμηλα νιτρικα ακομα,

Σωστο. Εγω ειδα μονο το 12,5!

Link to comment
Share on other sites

Κανε να δουμε νιτρικα. Εγω τον φωτισμο τον εχω 10 ωρες παντως και ουδεν προβλημα εμφανισθει. Ισα ισα εχουμε σφαιροπεταδην αναπτυξη της μος!

Εχε ομως και στο νου σου αυτο που σου ειπα οτι δεν εχει που να πιασει!

και στο μικρο που την ειχα την μοσσ σε ενα ξυλαρακι την ειχα ποιασμενη και ειχε γεμισει ολο το ενυδρειο χωρις να ειναι ποιασμενη απο καπου μονο απο το ξυλακι.το χρωμα της εχει αρχιζει και καφετιζει.

Link to comment
Share on other sites

Οσο εισαι στο στρωσιμο απαγορευονται τα λιπασματα.Απλα βγαλε οτι φυτο ρουφαει νιτρικα,ωστε να μενουν για να εχουν φαι τα υπολοιπα.

Link to comment
Share on other sites

αυξησα 10 ωρες τον φωτισμο και ο θεος βοηθος. βγηκε ολο το κερατοφυλλο. αλλα την ντοματια δεν θελω να την βγαλω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...