Jump to content

Νέο 90Lt Είναι Στρωμένο;;;


Recommended Posts

λοιπόν μπαίνω κατευθείαν στο θέμα.

Βρέθηκε ένα 90lt το οποίο δούλευε με ένα χρυσόψαρο 1 ανούμπα 2 ξύλα και ένα αγγίστρους

φίλτρο eheim 22-13

το ενυδρείο ταξίδεψε 1,30 ώρα με αυτοκίνητο και με νερό 1/10

μόλις το παρέλαβα το χρυσόψαρο πήγε στο pet και ο αγγιστρους στο ενυδρείο μου

μετά από μία μέρα το ενυδρείο τοποθετήθηκε γέμισε με 5lt νερό από το δικό μου ενυδρείο το υπόλοιπο με νερό βρύσης και λίγα βακτήρια.

δεδομένου ότι το ενυδρείο δούλευε καιρό άρα το φίλτρο ήταν στρωμένο και μιας και εγώ δεν το πείραξα καθόλου τώρα δεν χρειάζεται κάτι άλλο ,έτσι δεν είναι;

στο ενυδρείο θα μπούνε 3 νέον 2 glowfish και 1 Gyrinocheilus aymonieri γλείφτη τα οποία αυτή την στιγμή φιλοξενούνται από τα γκάπυ.

Έγινε επεξεργασία - symvoulos
Link to comment
Share on other sites

το φιλτρο ειχε νερο μεσα η ηταν αδειο κατα την μεταφορα?

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν μπαίνω κατευθείαν στο θέμα.

Βρέθηκε ένα 90lt το οποίο δούλευε με ένα χρυσόψαρο 1 ανούμπα 2 ξύλα και ένα αγγίστρους

φίλτρο eheim 22-13

το ενυδρείο ταξίδεψε 1,30 ώρα με αυτοκίνητο και με νερό 1/10

μόλις το παρέλαβα το χρυσόψαρο πήγε στο pet και ο αγγιστρους στο ενυδρείο μου

μετά από μία μέρα το ενυδρείο τοποθετήθηκε γέμισε με 5lt νερό από το δικό μου ενυδρείο το υπόλοιπο με νερό βρύσης και λίγα βακτήρια.

δεδομένου ότι το ενυδρείο δούλευε καιρό άρα το φίλτρο ήταν στρωμένο και μιας και εγώ δεν το πείραξα καθόλου τώρα δεν χρειάζεται κάτι άλλο ,έτσι δεν είναι;

στο ενυδρείο θα μπούνε 3 νέον 2 glowfish και 1 Gyrinocheilus aymonieri γλείφτη τα οποία αυτή την στιγμή φιλοξενούνται από τα γκάπυ.

Αυτό το διάστημα δούλευε κάπου αλλού η ήταν στην άκρη?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έπαιρνα μετρήσεις να δω τι θα μου πούνε. :)

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρείο δούλευε κανονικά και το φίλτρο είχε νερό και κατά την μεταφορά αλλά όχι γεμάτο λίγο πάνω από το μισό.

,μετρήσεις αύριο :)

Link to comment
Share on other sites

αφου το φιλτρο ειχε νερο μεσα κ ακομα καλητερα αν ο βυθος ειναι αυτος π ειχε το ενυδρειο κ δεν εχει καθαριστει για μενα εισαι κομπλε... κανε βεβαια καμια μετρηση....

Link to comment
Share on other sites

μην αγχωνεσαι τοτε.... κανε τα τεστακια σ.... δεν νομιζω ν δεις κατι περιοργο....

Link to comment
Share on other sites

Ενισχυσε βεβαια με βακτηρια. Σιγουρα ενα μεγαλο μερος εχει απωλεσθει οποτε για καμια βδομαδα προσοχη στο ταισμα!

Τα neon kai glowlight θελουν κοπαδι απο τουλαχιστον 8 ατομα. Γνωμη μου πως το ενυδρειο ειναι μικρο για 2 κοπαδια!

Υ.Γ. Και ξαναρωταω εγω, πως γινεται ολοι να βρισκουν ενυδρεια δεξια κι αριστερα κι εγω ουτε γυαλα βρε παιδι μου;;;;; :P

Link to comment
Share on other sites

Τα ψαρακια καλος η κακος υπαρχουν ειδη και πρεπει να φυγουν απο τα γκαπυ.

στο επομενο που θα βρεθει στο διαβα μου θα σε ενημερωσω: )

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να κανεις μετρησεις για να εισαι σιγουρος αν ειναι οκ για να μπουν τα ψαρια.

Συμφωνω με τον Θοδωρη για τα 2 κοπαδια,καντο ενα κοπαδι με καλο αριθμο,

Α και γλειφτης,γλειφτρα και ολα τα συναφη δεν υπαρχουν σε ψαρι!

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να κανεις μετρησεις για να εισαι σιγουρος αν ειναι οκ για να μπουν τα ψαρια. συμφωνώ απόλυτα

Συμφωνω με τον Θοδωρη για τα 2 κοπαδια,καντο ενα κοπαδι με καλο αριθμο,συμφωνώ αλλά όπως είπα υπάρχουν ήδη εκτός αν ανταλλάζει κάποιος

Α και γλειφτης,γλειφτρα και ολα τα συναφη δεν υπαρχουν σε ψαρι! Κατάρριψη μύθου!

Επιστημονικό Όνομα: Gyrinocheilus aymonieri (Tirant, 1883)

Κοινές Ονομασίες: CAE, Chinese Algae Eater

Ελληνικό Όνομα: Κινέζος αλγοφάγος, Γλείφτης και όχι " Γλύφτης"

Γενική Κατηγορία: Loach, Cyprinids, Κυπρινίδα

Κλάση: Cypriniformes

Οικογένεια: Gyrinocheilidae

:)

Link to comment
Share on other sites

:)

Αγαπητε μου φιλε,δεν υπαρχει καταρριψη μυθου,αυτο ειναι ενα ονομα που το εχουν εφευρει οι πετσοπαδες,δεν υπαρχει τετοιο ψαρι και ειναι λαθος να το λεμε ετσι!

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε μου φιλε,δεν υπαρχει καταρριψη μυθου,αυτο ειναι ενα ονομα που το εχουν εφευρει οι πετσοπαδες,δεν υπαρχει τετοιο ψαρι και ειναι λαθος να το λεμε ετσι!

οκ τότε οι συντονιστές ας διορθόσουν το προφίλ για να μην γίνονται παρεξηγήσεις! :)

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγω με τη σειρα μου οτι ΓΛΥΦΤΗΣ ψαρι δεν υπαρχη,,αν υπαρχη πείτε και μενα ρε παιδια να το ξερω.

Τα 2 νεον ειναι πολυ λιγα τουλαχιστον απο 5 και πανω .

Περειμενουμε μετρησεις σου.

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε ακουσει διαφορα ονοματα κατα καιρους που τα εχουν βγαλει οι πετσοπαδες.Ο αλλος ονομασε ενα ειδος κιχλιδας σαμουραι,αλλοι λενε τα γκαπυ γυφτισες,τους πλεκο και τα sae,cae τα λενε γλειφτες,καθαριστες και οτι αλλο τους κατεβει!Αυτο ομως δεν σημαινει οτι ειναι σωστο,δεν υπαρχουν τετοια ψαρια και καποια στιγμη πρεπει να σταματησει αυτο!

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε μου φιλε,δεν υπαρχει καταρριψη μυθου,αυτο ειναι ενα ονομα που το εχουν εφευρει οι πετσοπαδες,δεν υπαρχει τετοιο ψαρι και ειναι λαθος να το λεμε ετσι!

Συμφωνώ, είναι υποτιμητικό να αποκαλείς ένα ψάρι είτε "γλείφτη" είτε "γλύφτη". Πέρα από το άσχημο και υποτιμητικό όνομα κρύβονται πολλοί μύθοι:

1. ότι το ψάρι αυτό τρώει μόνο άλγεις, έτσι μερικοί δεν τα ταίζουν και αυτά πεθαίνουν από την πείνα.

2. ότι είναι "καθαριστής" του ενυδρείου κι έτσι κάποιοι εσφαλμένα δεν καθαρίζουν το ενυδρείο τους

3. μερικοί νομίζουν ότι ως "καθαριστής" τρώει και ακαθαρσίες, κανένα ζωντανό από όσο γνωρίζω δεν τρώει ακαθαρσίες

4. κάποιοι πιστεύουν ότι αυτό το ψάρι το βάζεις σε οποιαδήποτε ενυδρείο για να "κάνει δουλειά" με αποτέλεσμα να έχουν ασύμβατα μεταξύ τους ψάρια και να τα βασανίζουν.

Link to comment
Share on other sites

δεν λέω ότι είναι σωστό αλλά μου κάνει εντύπωση ότι στο προφίλ του ψαριού επίσημα το αναφέρει!

επίσης ότι διαφοροποιεί με έντονο τρόπο ότι δεν είναι γλύφτης αλλά γλείφτης!

Εγώ ότι διαβάζω λέω ...... και μάλιστα από εδώ......αν είναι λάθος απλά ας αλλάξει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν σε πιανω..

έτσι θα λεγόταν στα αγγλικά ...

οκ τέλος σπαμ !

μετρήσεις το απόγευμα και αν είναι σωστές ψαράκια μπλουμ

Link to comment
Share on other sites

επανήλθα με μετρήσεις αμμωνίας 0 και ph 7.5 . Τα ψαράκια μπήκαν εκτός από το Gyrinocheilus aymonieri που είναι αδύνατον να τον πιάσω .....

Έγινε επεξεργασία - symvoulos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...