Jump to content

Νέο 90Lt Είναι Στρωμένο;;;


Recommended Posts

Έχω την εντύπωση ότι πάμε σε πολλά ψάρια , αν μιλάμε για 3 είδη. Εγώ θα έκανα τα neon 20 και θα άφηνα τους ancistrus. Και πάλι με επιφύλαξη τα ancistrus.

Γιατί δεν πας σε ένα ζευγάρι Ramirezi ;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι πάμε σε πολλά ψάρια , αν μιλάμε για 3 είδη. Εγώ θα έκανα τα neon 20 και θα άφηνα τους ancistrus. Και πάλι με επιφύλαξη τα ancistrus.

Γιατί δεν πας σε ένα ζευγάρι Ramirezi ;

δεν βρίσκω προφίλ ...βοηθάς λίγο;

επίσης το Αγκίστρους το έχω είδη

Link to comment
Share on other sites

Mikrogeophagus ramizezi και Μikrogeophagus altispinosus

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις πιο σωστη κατασταση; Πανω κατω τον ιδιο χωρο θελουν! Ενα ζευγος στα λιτρα σου ειναι μια χαρα!

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο , απλώς να έχεις στο νου σου , ότι θέλει νεράκι με ελάχιστα νιτρικά . :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο , απλώς να έχεις στο νου σου , ότι θέλει νεράκι με ελάχιστα νιτρικά . :)

Γενικα ειναι πιο ευαισθητο απο το δευτερο!

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως εχω 6 και ειναι πανεμορφα! Και με εχουν ανταμοιψει και με γεννα!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

το ενυδρείο είναι σε εξέλιξη με αποτέλεσμα να το διασκεδάζω.... σχεδόν όλα τα φυτά (για να μην πω όλα) θα μετακομίσουν σταδιακά στο φυτεμένο με τα γκάπυ και όπως είπαμε και στο άλλο ποστ θα μπαίνουν φυτά Ν Αμερικής .Ταυτόχρονα θα μπουν και οι ανάλογες ρίζες.

Αυτό είναι το ενυδρείο με ότι περίσσευε από το άλλο αλλά μου αρέσει γιατί είναι κάτι εντελώς έξω από τα συνηθισμένα .....

Link to comment
Share on other sites

Ναι μωρε κι εγω πλακιτσα κανω! Βεβαια για να τα λεμε ολα, ενδεχεται να ειναι και λισο στρεσογονο για τα ψαρακια!

Link to comment
Share on other sites

τα ψαράκια χε....καν για το φόντο!!! Σημασία δεν δίνουν.... τώρα που το λες σαν να βλέπω ότι αφήνουν χέτη....χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

τα ψαράκια χε....καν για το φόντο!!! Σημασία δεν δίνουν.... τώρα που το λες σαν να βλέπω ότι αφήνουν χέτη....χαχαχα

Σαν διακόσμηση για το σπίτι είναι πολύ όμορφο, τα έχω κι εγώ αυτα, σαν αποτέλεσμα για το ενυδρείο το βρίσκω λίγο ψεύτικο. :unsure:

Στάλθηκε από το GT-S6500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Σαν διακόσμηση για το σπίτι είναι πολύ όμορφο, τα έχω κι εγώ αυτα, σαν αποτέλεσμα για το ενυδρείο το βρίσκω λίγο ψεύτικο. :unsure:

Στάλθηκε από το GT-S6500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

το ενυδρείο όπως είπα και πιο πάνω, θα αλλάξει.

Συμφωνώ ότι είναι λίγο ψεύτικο αλλά στην πράξη στο σαλόνι, δείχνει πολύ ωραία και εντυπωσιάζει!!!

Θα αλλάξει όμως έτσι κι αλλιώς, αφού μου καρφώθηκε τυρόπιτα για βιοτοπικό στυλ.Δεν ήθελα όμως να βλέπω στο σαλόνι σωλήνες μέχρι τότε......

Link to comment
Share on other sites

Α! ξέχασα να αναφέρω ότι πλέον είμαστε στα 16 νέον και έναν αγγίστρους ο οποίος μόλις στρώσει η άμμος σε κανα δύο μήνες, γεροί να ήμαστε, θα φύγει ο αγγίστρους και θα μπουν 5 corry

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

μια ενημέρωση επί του θέματος.

δυστυχώς τα νέα δεν είναι ιδιαίτερα ευχάριστα.....

το ενυδρείο συνεχίζει να παίρνει ένα πιο βιοτοπικό στυλ αλλά σε πολύ αργούς ρυθμούς.....

καταρχήν μπήκε άμμος υποτίθεται χαλαζιακή....(θα καταλάβετε από τις μετρήσεις)

τα φυτά γενικός πάνε τα ζώα μου αργά.

τα νέον είναι και δείχνουν όλα καλά

μπήκαν 5 κόρυ από τα οποία έμεινε ένα.... όλα τα άλλα φύγαν ένα-ένα με συμπτώματα στυλ νηκτικής κύστης, σε διάστημα εβδομάδων...

και ω! τι γκαντεμιά! στο διάστημα που περίμενα τα καινούργια τεστ!!!!

πάμε μετρήσεις

ammonia 0

NO2 0

NO3 20

και.......PH 8.4!!!!!ΜΕ ΝΕΡΟ ΒΡΎΣΗΣ 7,2!!!!!

πέτρες δεν έχω παρά μόνο 2 γυάλινες, η ρίζα δεν ανεβάζει, τα φυτά δεν ανεβάζουν, τί έμεινε;;;;; Η ΑΜΜΟΣ!!!! λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Κατα αρχεην μη τρελλενεσαι. Ολα θα τα βρουμε. Δεν βαζεις και καμια φωτο ετσι για να χουμε να λεμε!

Την αμμο την δοκιμασες; Παντως αν θεωρεις πως το ph ειναι η αιτια θανατου νομιζω πως πεφτεις εξω.

Τι θερμοκρασια εχεις και ποσες φορες ταιζεις;

Link to comment
Share on other sites

foto θα βάλω αύριο :)

την άμμο δεν την δοκίμασα...βασίστηκα στις προδιαγραφές της.Αύριο και αυτή....

θερμοκρασία είμαι 26C και ταίζω μια φορά την ημέρα με flakes serra

Link to comment
Share on other sites

Μονο μια φορα, μονο μια τροφη; Βαλε λιγο ποικιλια και περισσοτερα ταισματα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...