Jump to content

Ταυτοποιηση Πλεκο


ΠΟΠΟ

Recommended Posts

τις προαλες αγορασα ενα νεο πλεκο για το ενυδρειο μου

ρισκαρα γιατι στο μαγαζι ηταν αρκετα στρεσαρισμενο και καθοταν εντελως ακινητο

αλλα παρολα αυτα τον πηρα.

στο καταστημα απο οτι ξεραν ηρθε με την ονομασια peckoltia butterfly απο οτι ξερω συνηθως αυτο το ονομα δινεται στα peckoltia vittata αλλα αμφιβαλω εαν ειναι.

μεχρι τωρα ειναι μια χαρα αν και σπανια κινειται και συνηθως ειναι κρυμενος σε σκιερα μερη κατω απο ξυλα εαν και απο οτι ξερω αυτο ειναι φυσιολογικη συμπεριφορα για πλεκο το μηκος του ειναι γυρω στα 6 με 7 εκ.

η ταυτοποιηση ειναι απαραιτητη για να του προσφερω καταλληλη τροφη( στην περιπτωση που δεν ειναι φυτοφαγο η ξυλοφαγο)

και κατα δευτερων να του βρω ενα συντροφο η συντροφο για την προσπαθεια αναπαραγωγης του ειδους

παραθετω ορισμμενες φωτογραφιες

post-1016-0-93447400-1386590856_thumb.jpg

post-1016-0-43491200-1386590886_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Panaqolus Maccus

Μόλις πάρει τα πάνω του βάλε νέες φωτό!

Αγοράκι είναι!!!!Θα είναι ενδιαφέρον να προσπαθήσεις αναπαραγωγή.Άν θές βοήθεια κάνε πόστ!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση

να πω και την αμαρτια μου μεσα στο ιδιο ενυδρειο υπαρχει και ενα ζευγαρι ancistrus cirrhosus

το ενυδρειο ειναι 120λιτρα με αρκετα ξυλα και φυτα στα αμεσα σχεδια ειναι η κατασκευη δυο σπηλιων για τα δυο διαφορετικα ειδη

και καποια στιγμη οταν βρεθει ζευγατι για το panaqllus maccus να αποσυρθουν τα ανκιστρους

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση

να πω και την αμαρτια μου μεσα στο ιδιο ενυδρειο υπαρχει και ενα ζευγαρι ancistrus cirrhosus

το ενυδρειο ειναι 120λιτρα με αρκετα ξυλα και φυτα στα αμεσα σχεδια ειναι η κατασκευη δυο σπηλιων για τα δυο διαφορετικα ειδη

και καποια στιγμη οταν βρεθει ζευγατι για το panaqllus maccus να αποσυρθουν τα ανκιστρους

Δέν υπάρχει πρόβλημα.Μπορείς να τα έχεις και τα δύο (Ancistrus/Panaqolus).Στο μαγαζί που τον πήρες έχει άλλα?Άν ναί πήγαινε και πάρε άμεσα!!!!

Προσπάθησε αυτό που θα πάρεις να μήν έχει αγκάθια στο πίσω μέρος του σώματος του....

Link to comment
Share on other sites

ηταν το τελευταιο

το σκεφτομουν πολυ για το αν θα παρω

γιατι ειναι πολυ δυσκολο φανταζομαι να ξαναπετυχω παρτιδα με το ιδιο ειδος ακομα και αν ερθει μπορει στο μαγαζι να αναγραφεται με αλλη ονομασια που θα κανει την αναζυτηση του ειδους πολυ δυσκολη

Link to comment
Share on other sites

ηταν το τελευταιο

το σκεφτομουν πολυ για το αν θα παρω

γιατι ειναι πολυ δυσκολο φανταζομαι να ξαναπετυχω παρτιδα με το ιδιο ειδος ακομα και αν ερθει μπορει στο μαγαζι να αναγραφεται με αλλη ονομασια που θα κανει την αναζυτηση του ειδους πολυ δυσκολη

Άν και το αποφεύγω και εγώ να παίρνω ψάρια από διαφορετικές παρτίδες, το συγκεκριμένο είναι αρκετά διαδεδομένο οπότε είμαι σίγουρος ότι θα πετύχεις κάποιο...Ψάξε και σε άλλα μαγαζιά, όλο και κάποιο θα έχει....

Link to comment
Share on other sites

οκ μου εδωσες θαρος οποτε παμε δυνατα για αναπαραφωγες !!!

Έτσι σε θέλω!!!Είναι και η εποχή τους τώρα!!!!!!!

Σπηλιές έχεις???

Link to comment
Share on other sites

σπηλιες δεν εχω σκεφτομαι να φτιαξω απο πηλο που δε θελει καμινι εχω δει στο εξωτερικο εχουν φτιαξει απο τετοι υλικο και ειναι ακινδυο για το ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

σπηλιες δεν εχω σκεφτομαι να φτιαξω απο πηλο που δε θελει καμινι εχω δει στο εξωτερικο εχουν φτιαξει απο τετοι υλικο και ειναι ακινδυο για το ενυδρειο

Δέν κάνει!!!Μήν το προσπαθήσεις!!!!!!

Αργά ή γρήγορα λιώνει μέσα στο νερό......

Θα φτιάξεις από πλακάκι ή σχιστόλιθο ή ακόμα καλύτερα για τα Panaqolus τρύπα μέσα σε ξύλο με τρυπάνι....(έχω εργαλεία άν χρειαστείς) :)

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...