Jump to content

Ένα Βήμα Πριν Το Ξεστησω, Τι Να Κάνω Με Το Θόρυβο ;


donnie

Recommended Posts

Έχω ένα reef στο δωμάτιο που κοιμάμαι και κάνει θόρυβο η αντλία επιστροφής του sump.

Ο θόρυβος δημιουργείται από τις δονήσεις που μεταφέρει η αντλία στον έπιπλο και στο ενυδρείο.

Μεταξύ του σωλήνα pvc και της αντλίας έχω βάλει εύκαμπτο σωλήνα, και έχω τοποθετήσει έτσι την αντλία ώστε να μην ακουμπάει πουθενά στο sump, ούτε στο κάτω μέρος.

Η αντλία που έχω είναι αθόρυβη αν την λειτουργήσω μόνη της χωρίς να συνδέσω κάτι πάνω, όταν όμως συνδεθεί στο σύστημα παράγεται θόρυβος.

Μπορώ να κάνω κάτι ; Είναι πολύ ενοχλητικό το βράδυ.

Link to comment
Share on other sites

Κουνησετη λιγο θα βρεις καποια στιγμη ενα σημειο που ο θορυβος θα ειναι κατα 50% λιγοτερος

Link to comment
Share on other sites

Το έχω κάνει πολλές φορές και το ενυδρείο τρέχει αρκετούς μήνες, απλά έχω κουραστεί με τον ήχο να με ενοχλεί το βράδυ.

Link to comment
Share on other sites

Ποια αντλια ειναι;Αν παιρνει βεντουζες κατω,μακρυνε τον ευκαμπτο σωληνα και βαλε τη να πατησει κατω

Link to comment
Share on other sites

Aπο το να ξεστησεις το ενυδρειο αλλαξε αντλια καλυτερα

Βαλε μια Eheim να κοιμασαι σαν πουλακι!

Link to comment
Share on other sites

κανε αυτο που προτεινε ο διας.

και τον θεο να βαλεις να κανει την αντλια,καποια στιγμη θα συγχρονησει και θα ακουγεται εαν δεν βαλεις καποιο υλικο που θα μονωνει τον θορυβο στην βαση της.ακριβως αυτο θα κανουν οι βεντουζες που σου προτεινε ο διας.

Link to comment
Share on other sites

Παρομοιο πρόβλημα ειχα και γω. Αλαξα αντλια και κοιμάμαι σαν πουλακι.

Στην δικια μου περιπτωση όταν ετρεχε σκετη η αντλια δεν εκανε θορυβο. Όταν μολις εκανα να την συνδεσω με την σωληνα επιστροφης εκανε κατι "γρρρρρρρρρρρρ" . Αλαξα αντλια και τωρα είμαι μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

Εϊναι τόσο ενοχλήτικός θόρυβος???

Δεν έχω ίδια αντίληψη αλλά μιά αντλία να μη σε αφήνει να κοιμήθείς με τρομάζει!

Αν δυναμώσεις την τηλεόραση,ακουγεται ακόμα??? :bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

christos σκεψου στο υπνοδωματιο να εχεις μια αεραντλια σαν αυτές που κυκλοφορουσαν για ενυδρεια την δεκαετια 1990-2000.

Προσωπικα εχω ασχημη εμπειρια. Και αν στην αρχη ηταν αθόρυβες μετα ηταν ανηποφορες. αυτό το "Γρρρρρρρρρ" δεν παλευεται.

Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει πουθενα στον πλανητη,αθορυβο 100% reef.

οταν το καταλαβετε,θα κοιμαστε σαν πουλακια...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αν νυστάζω δεν καταλαβαίνω τίποτα!!

Link to comment
Share on other sites

Ποια αντλια ειναι;Αν παιρνει βεντουζες κατω,μακρυνε τον ευκαμπτο σωληνα και βαλε τη να πατησει κατω

+1000

είχα κι εγώ το ίδιο γρρρρ γιατί κατά λάθος είχε φύγει μια βεντούζα ...όταν μπήκε στην θέση της όλα έγιναν ήσυχα

Έγινε επεξεργασία - Futurized
Link to comment
Share on other sites

christos σκεψου στο υπνοδωματιο να εχεις μια αεραντλια σαν αυτές που κυκλοφορουσαν για ενυδρεια την δεκαετια 1990-2000.

Προσωπικα εχω ασχημη εμπειρια. Και αν στην αρχη ηταν αθόρυβες μετα ηταν ανηποφορες. αυτό το "Γρρρρρρρρρ" δεν παλευεται.

Σε καταλαβαίνω φίλε μου.

Στο χαβαλέ το είπα και ελπίζω να μην ενόχλησα κανένα!Πολλές φορές ο γραπτός λόγος δημιουργεί παρέξηγήσεις!

:bigemo_harabe_net-77:

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει μεγαλυτερη απολαυση από το να βλέπεις το reef σου με πολυάριθμα χρωματα μεσα από κοραλλια και ψαρακια, να είναι όλα ευτυχισμένα στο καθαρο νερακι τους και.....να είναι Αθορυβο!!! Είναι μια μαγεια...! :bigemo_harabe_net-101:

Link to comment
Share on other sites

Βάλε μιά φωτό από το sump και την αντλία...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...