Jump to content

Έπιπλο Ενυδρείου Και Βάψιμο


cayman84

Recommended Posts

Σε λίγες μέρες θα αγοράσω από τα Pet City το Anubias 1500. Το θέμα μου είναι όμως ότι δεν μου αρέσει κανένα από τα τρία χρώματα (σημύδα,καφέ,μαύρο) που πουλάνε στο εμπόριο. Θα το ήθελα λευκό αλλά απ'ότι είχα δει κάποτε μόνο ένα μικρό της juwel βγαίνει σε άσπρο χρώμα.

Το ερώτημα είναι αν μπορώ να το βάψω εγώ, τόσο το έπιπλο, όσο και το πλαστικό της γυάλας.

Το έχει κάνει κανείς σας? Καμία ιδέα?

Έγινε επεξεργασία - cayman84
Link to comment
Share on other sites

Να αγοράσεις ολοκαίνουρια πράγματα και να τα βάψεις ??

Καλύτερα μην τα πάρεις . . .

Η Juwel βγαζει ακόμα σε λευκό τουλάχιστον όλα τα Rio ! ! !

Link to comment
Share on other sites

Η juwel βγάζει σε λευκό μέχρι 240 λίτρα δυστυχώς..

Νομίζω είναι μονόδρομος το βάψιμο εφ' όσον ψάχνω λευκό. Το θέμα είναι αν γίνεται..

Έγινε επεξεργασία - cayman84
Link to comment
Share on other sites

Πολυ δυσκολα θα πετυχεις αξιοπρεπες φινιρισμα στη μελαμινη.Δεν νομιζω να αξιζει καν την προσπαθεια με το ρισκο να το καταστρεψεις αισθητικα.Γιατι δεν περνεις μονο ενυδρειο και να φτιαξεις μια βαση σε επιπλοποιο ή μονος σου?Τουλαχιστον θα πειραξεις μονο τη φασα της γυαλας .Αυτη προτεινω να μην τη βαψεις ,ντυσε τη με αυτοκολητο βυνιλιο.

Link to comment
Share on other sites

Το αυτοκόλλητο βινυλίου είναι πολύ καλή λύση και σκέφτομαι αν μπορώ να το χρησιμοποιήσω και για το έπιπλο και όχι μόνο για την φάσα της γυάλας. Η προσφορά του pet city είναι 496€ γυάλα μαζί με έπιπλο όποτε το να φτιάξω σε επιπλοποιό το έπιπλο είναι έξτρα κόστος και θα αναγκαστώ να πετάξω της anubias.

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς καλύτερα το αυτοκόλλητο από το βάψιμο αλλά καλύτερα μόνο στο ενυδρείο και όχι στο έπιπλο.

Το επιπλο μην το πειράξεις.

Είναι λευκα όλα τα έπιπλα μέσα στο σπίτι σου και το θες και αυτό ??

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα της μεταπωλησης το εχεις σκεφτει αν το βαψεις;

Εγω θα εψτιαχνα ενα επιπλο λευκο και και πανω ενα rimlles στυλ elos

elossystem120xllg.jpg

Link to comment
Share on other sites

@rastafari

Φίλε μου το σπίτι έχει πολύ λευκό..

Θα ανεβάσω με την πρώτη ευκαιρία μια φωτογραφία για να καταλάβεις.

Από την άλλη όμως οι επιλογές σε χρώματα που έχω είναι πολύ λίγες..

@disc-postman

Το θέμα της μεταπώλησης δεν το έχω σκεφτεί για να είμαι ειλικρινής.

Πιστεύεις όμως ότι μπορώ να εμπιστευτώ έτσι απλά έναν επιπλοποιό στην τύχη να κατασκευάσει κάτι (ίσως για πρώτη του φορά) που θα πρέπει να αντέχει σχεδόν έναν τόνο σε τόσο μικρή επιφάνεια; Εκτός και αν έχεις κάποιον δοκιμασμένο επαγγελματία.

Όσον αφορά την γυάλα πάλι έχω μεσάνυχτα για χειροποίητη..

Είμαι στα πρώτα μου βήματα και θα ήθελα πραγματικά την βοήθεια σας..

Link to comment
Share on other sites

Μεταλικη βαση ντυμενη μελαμινη οτι χρωμα θες....

Υπαρχουν ατομα που μπορουν να σε βοηθησουν, στειλε ενα μηνυμα στον Νινταλ

http://animalstation.gr/

Link to comment
Share on other sites

Με πρόλαβες disc !!

Για την ιδέα όχι για το Νιντάλ :P

Σε μεταλλική βάση μπορώ να σου φτιάξω και γω οτιδήποτε θελεις!Από εκεί και πέρα με τα ξύλα είναι το ευκολο!!

Αλλά γιατί να μην εμπιστευτείς εναν μαραγκο?Έτοιμο σχέδιο θα του πας με τις διαστασεις που θες και θα διαλέξεις το χρωμα!!

Αν δεν σε εμπνέει ο συγκεκρινος μαραγκός ή σου φαίνεται ακριβός απλά πας σε άλλο. . .

Link to comment
Share on other sites

για το βαρος που θελεις κανε ενα μεταλικο σκελετο και ντυσε το με οτι μελαμινη θελεις.πανω απο τρια κατοσταρικα δεν θα παει και απο αντοχη θα σηκωνει και σπιτι..Αν το βαψεις με τη μεταπωληση θα εχεις θεμα σιγουρα και το αποτελεσμα θα ειναι πολυ αμφιβολο.Το βινυλιο σε τοσο μεγαλες επιφανειες ειναι αρκετα δυσκολο να το στρωσεις,αλλο μια φασα..

Link to comment
Share on other sites

Και από κόστος τι να υπολογίζω ρε παιδιά γιατί αν το έπιπλο πάει 300 και το ενυδρείο κάνα 500αρι τότε δεν με συμφέρει όταν το anubias έχει σκάρτα 5 κατοστάρικα.. σκέψεις..

Link to comment
Share on other sites

Από κόστος μπορεί και να σου πάει κάτι παραπάνω απ`το να πάρεις έτοιμο.

Υπάρχει όμως μια σημαντική διαφορά!!

Το ένα θα είναι επιπλο και το άλλο. . .

Link to comment
Share on other sites

Γιατι σκετη η γυαλα εχει 500??

Link to comment
Share on other sites

Και από κόστος τι να υπολογίζω ρε παιδιά γιατί αν το έπιπλο πάει 300 και το ενυδρείο κάνα 500αρι τότε δεν με συμφέρει όταν το anubias έχει σκάρτα 5 κατοστάρικα.. σκέψεις..

αν μετραει η ποιοτητα για εσενα (γιατι τα λιτρα ειναι παρα πολλα) καλυτερα να πας σε κατασκευη, ο Νινταλ δινει 10 χρονια εγγυηση, οι ετοιμες γυαλες 2-5 χρονια.

Link to comment
Share on other sites

ενυδρειο απο τον νινταλ και ας ειναι και διαφανο το χρωμα του επιπλου...εγκρινω και επαυξανω.

Link to comment
Share on other sites

Ο χώρος και τα χρώματα είναι αυτά που βλέπετε στις φωτογραφίες. Το ενυδρείο θα μπει στη θέση του χριστουγεννιάτικου δέντρου. Ο τοίχος έχει μήκος 1.70 οπότε λέω να πάω σε 1.5 μέτρο. Θεωρώ ότι το λευκό είναι η καλύτερη επιλογή. Τι λέτε;

post-57726-1386741421,3702_thumb.jpg

post-57726-1386741711,8519_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι στον χώρο σου ταιριάζει άνετα ένα ενυδρείο σε σκούρο χρώμα! :bigemo_harabe_net-108:

Link to comment
Share on other sites

Συφωνω με Καλλιροη......

Τις γυναικες να τις εμπιστευεσαι οσον αφορα τη διακοσμηση του σπιτιου.......

Link to comment
Share on other sites

γιατί δεν βάζεις μια αγγελία εδώ στο site και να ζητάς άτομο να αγοράσετε μαζί το ενυδρείο

εσύ θα πάρεις την γυάλα και αυτός το έπιπλο ,, . έτσι δεν θα κρατήσεις άδικα το έπιπλο που δεν χρειάζεσαι.

μια άλλη λύση είναι στο επιπλοποιό που θα πας και θα σου κάνει το λευκό έπιπλο να του ζητήσεις να σου μετατρέψει ελαφρώς το υπάρχων έπιπλο του ενυδρείου και

θα γίνει μια ωραιότατη βιβλιοθήκη που θα ταιριάζει σε ένα άλλο χώρο

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

γιατί δεν βάζεις μια αγγελία εδώ στο site και να ζητάς άτομο να αγοράσετε μαζί το ενυδρείο

εσύ θα πάρεις την γυάλα και αυτός το έπιπλο ,, . έτσι δεν θα κρατήσεις άδικα το έπιπλο που δεν χρειάζεσαι.

μια άλλη λύση είναι στο επιπλοποιό που θα πας και θα σου κάνει το λευκό έπιπλο να του ζητήσεις να σου μετατρέψει ελαφρώς το υπάρχων έπιπλο του ενυδρείου και

θα γίνει μια ωραιότατη βιβλιοθήκη που θα ταιριάζει σε ένα άλλο χώρο

Δεν χρειάζεται να αγοράσει ο φίλος τη βάση, η γυάλα πωλείται και μόνη της.

Επίσης, αναφορικά με προηγούμενες απαντήσεις, προσωπικά έχω φτιάξει βάση για Rio 450άρι από μελαμίνη 18mm, και στατικά μου βγήκε μια χαρά και σχετικά φθηνά. Συμφωνώ όμως με τους φίλους που προτείνουν μεταλλική βάση, προσφέρει μεγαλύτερη σταθερότητα.

Αν επιλεχθεί λύση DIY με μελαμίνη (ή MDF με λακάρισμα), να προσέξει ο φίλος το κατακόρυφο ορθογώνιο παραλληλόγραμμο που υπάρχει στην ΠΙΣΩ πλευρά της βάσης του Anubias, στο μεσαίο ντουλάπι (ή τα δύο μεσαία). Το ξύλο αυτό είναι σημαντικότατο, φρακάρει την κατασκευή και εξασφαλίζει ότι η βάση δεν θα γύρει προς τα πλάγια, κάτω από το βάρος του ενυδρείου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...