Jump to content

Αρχάρια..μάλλον Άρρωστο Χρυσόψαρο


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!

Αρχικά να σας πω ότι δεν ξέρω αν γράφω στη σωστή κατήγορια,εάν όχι παρακαλώ παραπέμψτε με στη σωστή.

Πριν από μια εβδομάδα μου φέρανε ένα χρυσόψαρο σε γύαλα. Αποφάσισα λοιπόν να στήσω ένα ενυδρείο ώστε να του παρέχω σωστές συνθήκες διαβίωσης. Το θέμα είναι πως το στήσιμο του ενυδρείου δεν ήταν κάτι που υπολόγιζα οπότε δεν υπάρχει αμέσα ευχέρεια οικονομική ή χρονική. Το χρυσόψαρο ωστόσο δείχνει κάποια περίεργα συμπτώματα.Από τη 2η μέρα εμφάνισε μία μαυρίλα στην ουρά του,με γλοιώδη υφή. Την ίδια μαυρίλα εμφάνισε πριν 2 μέρες και στο ραχιαίο αλλά και στο ένα πλαινό πτερύγιο. Επίσης φαινέται να μην έχει απόλυτο έλεγχο της πλευστότητας του, κάποιες φορές κολυμπάει νευρικά και δείχνει σαν να χάνει την ισορροπία του.Αλλάζω νερό σχεδόν καθημερινά και μετράω pH με πεχαμετρικό χαρτί βέβαια. Ακόμη σε κάθε αλλάγη νερού προσθέτω ένα εκχύλισμα από αλόες, το οποίο μου φέρανε ως αντιχλώριο,ισχύει κάτι τέτοιο; δεν ξέρω τι άλλο μπορώ να κάνω σε συνθήκες γυάλας...

Παρακαλώ πολύ διαφωτίστε με, γιατί και σε pet shop που έχω ρωτήσει δε βοηθάνε και πολύ, ξέρετε για τους περισσοτερους τα χρυσόψαρα θεωρούνται αναλώσιμα. Κάποια άμεση λύση για να το γλιτώσω το ψαράκι και κάποια <<κατεύθυνση>> για το στήσιμο του ενυδρείου; Θα βοηθούσε μήπως να το μεταφέρω σε λέκανη;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες. Σίγουρα δεν είναι κανά φτηνό χόμπυ το ενυδρείο, αν αποφασίσεις όμως να ασχοληθείς στις αγγελίες του φόρουμ μας θα βρεις καλές τιμές για πολλά πράγματα που θα χρειαστείς. Τώρα απο κει και πέρα δυστυχώς τα χρυσόψαρα θέλουν σχετικά μεγάλο ενυδρείο, οπότε το αν θα μπεις στο εγχειρημα ή όχι θέλει αρκετή σκέψη απο την μεριά σου. Το ψαράκι πάντως κατά πάσα πιθανότητα δεν θα αντέξει μέσα στην γυάλα, ακόμα και αν την γλιτώσει απο αυτό που έχει τώρα.

Κανονικά πρέπει να συμπληρώσεις την φόρμα των ασθενειών για να σε βοηθήσουμε δεν θα είχε νόημα ομως μιας και δεν μιλάμε για ενυδρείο.

Βάλε μας φωτογραφίες όσο πιο καθαρές γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις μία φωτό από το ψαράκι?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...