Jump to content

Τί Είναι Το Βιοτοπικό Ενυδρείο????


Recommended Posts

Τί σημαίνει άραγε βιοτοπικό ενυδρείο???

Βάζουμε λευκή άμμο, δυο τρία ξύλα καμιά πίστια και έχουμε βιοτοπικό ενυδρείο????

Αυτό:

είναι κάτι που πραγματικά είναι κοντά σε ένα βιοτοπικό ενυδρείο.....

Περιμένω τις απόψεις σας μιάς και τουλάχιστον για εμένα που το πρωτοξεκίνησα αυτό πρίν από πολλά χρόνια, είναι ένα από τα σημαντικότερα πράγματα στο χόμπι και θέλω να δώ πώς αυτό έχει εξελιχθεί σήμερα σε όλους τους νέους αλλά και παλιούς χομπίστες....

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα αυτο που δειχνη στο video δεν μπορεις να το κανεις μεσα στο σπιτι ,,,κατα προσεγγίσει πολλα μπορουν να γινουν, αλλα θελεις πολλα ,,πχ

Φυτα συμαντικο ,,ψαρια ξυλα,,υποστρωμα συνθήκες νερου, κλπ,,,αν θελεις να εχεις ενα βιοτοπικο καθαρο.

Εγω κατα προσεγγισει λεω οτι εχω κανει ενα βημα παραπάνω τοσα χρονια ,,αλλα μεχρι εκει,,δεν κοιταξα φυτα,,,μονο συνθηκες νερου και ψαρια.

Στα βιοτοπικα ενυδ με κιχλιδες ειναι ποιο ευκολο το πραμα ,,εχω 2 αλλα σε καθε ενυδρειο απο ενα είδος ενα χαρεμι.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα αυτο που δειχνη στο video δεν μπορεις να το κανεις μεσα στο σπιτι ,,,κατα προσεγγίσει πολλα μπορουν να γινουν, αλλα θελεις πολλα ,,πχ

Φυτα συμαντικο ,,ψαρια ξυλα,,υποστρωμα συνθήκες νερου, κλπ,,,αν θελεις να εχεις ενα βιοτοπικο καθαρο.

Εγω κατα προσεγγισει λεω οτι εχω κανει ενα βημα παραπάνω τοσα χρονια ,,αλλα μεχρι εκει,,δεν κοιταξα φυτα,,,μονο συνθηκες νερου και ψαρια.

Στα βιοτοπικα ενυδ με κιχλιδες ειναι ποιο ευκολο το πραμα ,,εχω 2 αλλα σε καθε ενυδρειο απο ενα είδος ενα χαρεμι.

Το συγκεκριμένο ενυδρείο το είδα από κοντά και ΜΠΟΡΕΙΣ να το φτιάξεις μέσα στο σπίτι......

Το να βάλεις άμμο ξύλα φυτά δέν το κάνει βιότοπο...το ρεύμα του ποταμού/λίμνης είναι κάτι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ σημαντικό που το αγνοούμε τελείως όπως επίσης και άλλους παράγοντες όπως την διαλυτότητα του οξυγόνου και άλλα....

Συγκεκριμένα ψάρια αναπαράγονται μόνο υπό αυτές τις συνθήκες οπότε σάν χομπίστες, θα πρέπει να επεκτείνουμε την έννοια του βιοτόπου έξω από αυτά που έχουμε συνηθίσει και να προσπαθήσουμε να δώσουμε στα ψάρια μας το καλύτερο δυνατό...

Όσο για το παράδειγμα σου με τις κιχλίδες διαφωνώ μιάς και στην λίμνη σίγουρα το εν λόγο είδος που έχει ζεί συμβιωτικά μαζί με άλλους υδρόβιους οργανισμούς και ψάρια...

Παράδειγμα π.χ. στον Rio Xingu τα Hypancistrus Zebra βρίσκονται κατά 99,9% μαζί με Ancistrus Ranunculus τόσο πολύ που οι ψαράδες τα λένε "Zebra Guard" δηλαδή ο προστάτης των ζέμπτρα....

Ένας βιότοπος μπορεί να μήν μπορεί να αναπαραχθεί ποτέ σωστά σε ένα ενυδρείο αλλά σίγουρα μπορεί να γίνει καλύτερος από αυτά που έχουμε συνηχήσει έως τώρα....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το θυμάμαι Δημήτρη , που ανέκαθεν το φώναζες !

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να το φτιαξεις σε ενα σπιτι αρκει αυτος που θα μενει εκει να ειναι κουφος και να μην εχει συχνοουρια .... :P

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

μπορεις να το φτιαξεις σε ενα σπιτι αρκει αυτος που θα μενει εκει να ειναι κουφος και να μην εχει συχνοουρια .... :P

Πέραν αυτού που τον θόρυβο τον περιορίζεις έτσι και αλλιώς, με καπάκια και άλλα πολλά....κάποια άλλη σκέψη/άποψη στο θέμα του βιοτοπικού ενυδρείου?

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και άλλα παραδείγματα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για μενα βιοτοπικο ενυδρειο ειναι να αντιγραψεις ακριβως τις συνθικες και τον διακοσμο που υπαρχουν στο φυσικο περιβαλλον του ψαριου μας.

Δηλαδη,να εχεις την αμμο που υπαρχει εκει,τα φυτα,τα ξυλα,τις συνθικες νερου,την ροη,τους συγκατοικους,την διαμορφωση του περιβαλλοντος.

Βεβαια πιστευω οτι ειναι δυσκολο να γινει κατι τετοιο εδω στην Ελλαδα απο την αποψη οτι δεν μπορεις να βρεις ευκολα τα υλικα που χρειαζεται για να το φτιαξεις.

Οπωτε,τα βιοτοπικα που φτιαχνονται στην ουσια δεν ειναι βιοτοπικα αλλα κατα προσεγγιση.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που ειδαμε σε αυτο το πανεμορφο βιντεο ειναι μια πιστη καθ'ολα αναπαρασταση τμηματος ποταμου. Ναι ειναι βιοτοπικο ενυδρειο 100% αλλα το κατα ποσο ειναι δυνατο να γινει σε καποιο μεσο σπιτι (μας) επιτρεψτε μου να αμφιβαλλω.... λογω χωρου και κοστους (αν δεχθουμε οτι το θεμα γνωση περι του αντικειμενου ειναι ολοκληρωμενο). Τωρα τα ενυδρεια που φτιαχνουμε εμεις ως βιοτοπικα... εξαρταται απο πολλους παραγοντες αν ειναι βιοτοπικα η τυπου βιοτοπικα.

ΥΓ +1000 στον τιτλο PANTA RHEI

ΥΓ +1000στον τιτλο PANTA RHEI

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που ειδαμε σε αυτο το πανεμορφο βιντεο ειναι μια πιστη καθ'ολα αναπαρασταση τμηματος ποταμου. Ναι ειναι βιοτοπικο ενυδρειο 100% αλλα το κατα ποσο ειναι δυνατο να γινει σε καποιο μεσο σπιτι (μας) επιτρεψτε μου να αμφιβαλλω.... λογω χωρου και κοστους (αν δεχθουμε οτι το θεμα γνωση περι του αντικειμενου ειναι ολοκληρωμενο). Τωρα τα ενυδρεια που φτιαχνουμε εμεις ως βιοτοπικα... εξαρταται απο πολλους παραγοντες αν ειναι βιοτοπικα η τυπου βιοτοπικα.

ΥΓ +1000 στον τιτλο PANTA RHEI

ΥΓ +1000στον τιτλο PANTA RHEI

"PANTA RHEI" είναι το όνομα του καταστήματος....δέν χρειάζεται εξήγηση για το από πού βγαίνει...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολυτα με το τι θα επρεπε να ειναι ενα βιοτοπικο ενυδρειο!

Αλλο ''εχω βιοτοπικο ενυδρειο'' και αλλο ''προσπαθω να προσομοιασω της συνθηκες ενος βιοτοπου''...

Πιστευω ομως οτι πρωτον ειναι δυσκολο να ''μεταφερεις'' ενα κομματι του ποταμου ή της λιμνης σε ενα ενυδρειο

και δευτερον ειναι δυσκολο κατα τη γνωμη μου να το διατηρησεις.

Link to comment
Share on other sites

Ας δουμε για παραδειγμα που ζουνε τα αγαπημενα μας τετρα.....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Aυτή η κουβέντα πάει μακριά. Βιοτοπικό ενυδρείο για υψηλά στάνταρ μπορεί να θεωρηθεί πχ αυτό που θα προσωμοιάζει περιόδους τυφώνων - ξηρασίας εναλλάξ οπως συμβαίνει στον Αμαζόνιο. Και βασικά μια τέτοια εφαρμογή σε ένα ενυδρείο, σε συνδυασμό με το να εισάγεις ένα κιλό Α'' ποιότητα Αμαζονιακή μπίχλα :P, δημιουργεί ένα περιββάλον πολύ κοντά στο φυσικό όντως.

Αυτό που σκέφτομαι είναι το κατά πόσο πρέπει ένας χομπίστας να μπει σε όλη αυτήν την ιστορία οταν δεν σκοπεύει σε αναπαραγωγή. Δηλαδή ναι, η συμβιωτικές συμπεριφορές είναι απίστευτο να τις βλέπεις, αλλά σε ένα species tank που είναι στημένο γύρω απο ένα συγκεκριμένο ψάρι, δεν θα βάλεις και τον ανταγωνιστή του μέσα, οπότε η συμβίωση δεν είναι απαραίτητη. Μιλάω πάντα για ψάρια αναπαραγωγής και όχι wild caught.

Link to comment
Share on other sites

Εγω πιστευω βιοτοπικο ενυδρειο δεν μπορουμε να κανουμε στο σαλονι του σπιτιου μας

Το μονο που μπορουμε να κανουμε ειναι να πλησιασουμε κατα προσεγγιση το βιοτοπο για τα ψαρια που φιλοξενουμε

Για το ματι μας περισσοτερο και λιγοτερο για τα ψαρια...........

Link to comment
Share on other sites

"PANTA RHEI" είναι το όνομα του καταστήματος....δέν χρειάζεται εξήγηση για το από πού βγαίνει...

PANTA RHEI καλέ μου φίλε παραπέμπει άμεσα στην περίφημη φράση " ΠΑΝΤΑ ΡΕΙ" του αρχαίου Έλληνα προσωκρατικού φιλοσόφου Ηρακλείτου. Δεν είναι τυχαία η ονομασία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

PANTA RHEI καλέ μου φίλε παραπέμπει άμεσα στην περίφημη φράση " ΠΑΝΤΑ ΡΕΙ" του αρχαίου Έλληνα προσωκρατικού φιλοσόφου Ηρακλείτου. Δεν είναι τυχαία η ονομασία.

Δέν παραπέμπει απλώς....είναι ακριβώς αυτό.....έχω ρωτήσει τους ιδιοκτήτες... ;)

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάμε για εξερέσεις όλα είναι εφικτά αλλά η πλειοψηφία των Ελλήνων χομπιστων δεν μπορεί λόγο χρημάτων αλλά και λόγο χώρου να έχει ένα τέτοιο ενυδρείο.

Για αυτό το παλεύουμε με διάφορα ενυδρεία που τα βαπτίζουμε λίγο πολύ βιοτοπικά και ας απέχουν κατά πολύ από το βιότοπο του ψαριού.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπερα φιλοι.

 

Δυστυχως το συγκεκριμενο θεμα μου διεφυγε εν τη γεννεση και γιαυτο το επαναφερω τωρα μιας και μου επισημανθηκε!

Λοιπον φιλοι, τι πιστευω εγω περι του θεματος: Βιοτοπικο ενυδρειο ή βιοτοπικης προσεγγισης κατα αλλους ( για μενα το ιδιο ειναι ) , ειναι το καθε ενυδρειο που προσομοιωνει το τοπο και τις συνθηκες διαβιωσης το γηγενων στον εν λογω βιοτοπο, ειδων.  Σιγουρα θερμοκρασια, χλωριδα, πανιδα, παραμετροι νερου και διακοσμηση ειναι τα πρωτα και πιο σημαντικα. Απο κει και περα, οσο πιο πολλα μπορουν να προστεθουν απο αυτες τις συνθηκες, τοσο το καλυτερο.

Τα δυο βιντεο που ανεβασε ο Δημητρης ειναι εκπληκτικα αλλα δυστυχως δεν εχουμε ολοι την ιδια προσβαση σε γνωσεις, υλικα, χρονο και χρημα για να κανουμε τις ιδιες κατασκευες. Ο μεσος χομπιστας ειναι εκτος συναγωνισμου απο τους φιλους του Panta Rhei. Αυτο βεβαια δεν σημαινει οτι καποια ατομα που ειναι μεσοι ενυδρειοφιλοι, δεν το ψαχνουν και δεν το προσπαθουν. Οποτε, ειναι, νομιζω, τουλαχιστον εριστικο, αν οχι προσβλητικο, σε ατομα που εχουν φαει τα ματια τους σε βιβλια και στο ιντερνετ ψαχνοντας για πληροφοριες, που μιλανε με επιστημονες οπως ο κ. Bleher, που εχουν δωσει χρημα και χρονο για να φτιαξουν ενα βιοτοπικο ενυδρειο, να τους λεμε μες στα μουτρα τους οτι δεν εχουν ή οτι δεν μπορουν να φτιαξουν βιοτοπικο, γιατι δεν εχουν κλαδια, πετρες και αμμο απο τον ταδε βιοτοπο, ή επειδη δεν μπορουν να προσομοιωσουν τις βροχες και τις ωρες της Δυσης και της Ανατολης. Αυτα, φιλοι, μονο η μαμα φυση τα κανει.

Κλεινωντας, θα ηθελα να σημειωθει, πως στο φορουμ μας, ευτυχως, υπαρχουν αρκετα παιδια που εχουν ασχοληθει με το βιοτοπικο ενυδρειο και μερικοι εχουν διακριθει και σε διεθνεις διαγωνισμους βιοτοπικου. Δυστυχως δεν μπορω να αναφερω ονοματα, μιας και δεν μπορω να μιλησω εκ μερους τους. Αν ομως συνεχισουμε τετοιου ειδους τραμπουκισμου, ακομη και σε νεοεισερχομενους στο χομπυ που εχουν την ορεξη να ασχοληθουν με το βιοτοπικο, τοτε εκτιμω πως οι περισσοτεροι θα το εγκαταλειψουν. Και αυτο, κανωντας μια αναφορα σε τρεχον θεμα του φιλου Χρηστου, ειναι που δεν παει το χομπυ μας μπροστα.

Link to comment
Share on other sites

...Οποτε, ειναι, νομιζω, τουλαχιστον εριστικο, αν οχι προσβλητικο, σε ατομα που εχουν φαει τα ματια τους σε βιβλια και στο ιντερνετ ψαχνοντας για πληροφοριες, που μιλανε με επιστημονες οπως ο κ. Bleher, που εχουν δωσει χρημα και χρονο για να φτιαξουν ενα βιοτοπικο ενυδρειο, να τους λεμε μες στα μουτρα τους οτι δεν εχουν ή οτι δεν μπορουν να φτιαξουν βιοτοπικο, γιατι δεν εχουν κλαδια, πετρες και αμμο απο τον ταδε βιοτοπο, ή επειδη δεν μπορουν να προσομοιωσουν τις βροχες και τις ωρες της Δυσης και της Ανατολης. Αυτα, φιλοι, μονο η μαμα φυση τα κανει.

 

 

Σε ποιόν αναφέρεσε; :ninja: 

 

 

:hysterical: :hysterical:

 

Εννοείτε πως κάνω πλάκα!!!!

 

Επί τις ουσίας, ο όρος βιοτοπικό είναι κατα την γνώμη μου ένας όρος λάστιχο. Κάποιος θεωρεί πως αν ικανοποιήσεις δυο τρεις παραμέτρους έχεις ένα βιοτοπικό ενυδρείο. Άλλος θεωρεί ότι οι παράμετροι που πρέπει να ακολουθηθούν είναι πέντε κοκ. Κανείς ωστόσο δεν μπορεί να ισχυριστεί ότι σε ένα ενυδρείο 100 200 λίτρων μπορεί να αντιγράψει πχ τον Αμαζόνιο. Για εμένα ο όρος είναι αδόκιμος για τους περισσότερους από έμας, τους κοινούς θνητούς δηλαδή, και θα έπρεπε να αντικατασταθεί με τον όρο βιο-ουτοπικό ενυδρείο. :)

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιόν αναφέρεσε; :ninja:

:hysterical: :hysterical:

Εννοείτε πως κάνω πλάκα!!!!

Επί τις ουσίας, ο όρος βιοτοπικό είναι κατα την γνώμη μου ένας όρος λάστιχο. Κάποιος θεωρεί πως αν ικανοποιήσεις δυο τρεις παραμέτρους έχεις ένα βιοτοπικό ενυδρείο. Άλλος θεωρεί ότι οι παράμετροι που πρέπει να ακολουθηθούν είναι πέντε κοκ. Κανείς ωστόσο δεν μπορεί να ισχυριστεί ότι σε ένα ενυδρείο 100 200 λίτρων μπορεί να αντιγράψει πχ τον Αμαζόνιο. Για εμένα ο όρος είναι αδόκιμος για τους περισσότερους από έμας, τους κοινούς θνητούς δηλαδή, και θα έπρεπε να αντικατασταθεί με τον όρο βιο-ουτοπικό ενυδρείο. :)

Οποιος ισχυριζεται οτι αντιγραφει την φυση ειναι γελασμενος. Αξιζει ομως να προσπαθεις να το εξελιξεις και να το ψαξεις και να το βελτιωσεις οπως κανανε και τα παιδια στο βιντεο. Καποτε το βιοτοπικο ισως να ηταν απλα δυο τρια ψαρια απο το ιδιο μερος. Σημερα πιστευω αυτο εχει εξελιχθει παρα πολυ.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οποιος ισχυριζεται οτι αντιγραφει την φυση ειναι γελασμενος. Αξιζει ομως να προσπαθεις να το εξελιξεις και να το ψαξεις και να το βελτιωσεις οπως κανανε και τα παιδια στο βιντεο. Καποτε το βιοτοπικο ισως να ηταν απλα δυο τρια ψαρια απο το ιδιο μερος. Σημερα πιστευω αυτο εχει εξελιχθει παρα πολυ.

 

 

+1

 

Και όλα τα υλικά της διακόσμησης να προέρχονται από το βιότοπο που θέλουμε να παραστήσουμε, τη χημεία του νερού, τα ρεύματα, τα φυσικά φαινόμενα κτλ είναι ακατόρθωτο να τα πετύχουμε. Για το λόγο αυτό δε θεωρώ "βιοτοπικό ενυδρείο" την 100% αναπαράσταση της φύσης και μόνο, καθώς δε μπορεί να επιτευχθεί κάτι τέτοιο.

 

Έχω στο μυαλό μου τον όρο "βιοτοπικό" σαν την περιγραφή ενός στυλ ενυδρείου, στο ίδιο πλαίσιο που κατατάσσουμε ένα ενυδρείο πχ στα φυτεμένα.

Συμφωνώ με τον theodor72 ότι ο όρος είναι λάστιχο.

Μπορεί κάποιος να στήσει ένα "βιοτοπικό Αμαζονίου" βάζοντας λευκή άμμο, ξύλα και πίστια και να έχει είδη απο Βολιβία, Περού και Βραζιλία μαζί.

Ο διπλανός του να στήσει ένα "βιοτοπικό Rio τάδε" και να φιλοξενήσει ψάρια και φυτά του συγκεκριμένου ποταμού, στήνοντας την ανάλογη διακόσμηση.

Και να έρθει κι ένας τρίτος χομπίστας και να στήσει ένα "βιοτοπικό Rio τάδε, στη περιοχή δείνα" που θα είναι ακόμα πιο αυστηρό και ψαγμένο απ' όλες τις απόψεις.

 

Και τα τρια ενυδρεία για μένα είναι βιοτοπικά.

Προσωπικά (τελείως υποκειμενικά) μου αρέσει να ασχολούμαι με το τρίτο, προσπαθώντας να φτάσω το επίπεδο των ενυδρείων των παραπάνω βίντεο..όλες αυτές οι παράμετροι που χρειάζεται να ψάξω μου δίνουν ισχυρό κίνητρο!

Δε θα πω, όμως το πρώτο παράδειγμα ενυδρείου που ανέφερα "μη βιοτοπικό' επειδή δεν κινείται σε τόσο αυστηρά πλαίσια.

 

Ωστόσο, στα χρόνια που ασχολούμαι με το χόμπι -κι επειδή πάντα με γοήτευαν τα βιοτοπικά και με αυτά έχω ασχοληθεί περισσότερο- βλέπω ότι το επίπεδο έχει ανέβει αρκετά και υπάρχουν παιδιά που στήνουν καταπληκτικά ενυδρεία, με δυνατές συμμετοχές σε διεθνείς διαγωνισμούς!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...