Jump to content

Πρόβλημα Στο Μάτι Red Cap Oranda


Recommended Posts

Καλησπέρα!

Έχω 2 red cap orandas σε ένα 30Λ ενυδρείο, φυτεμένο με φίλτρο/air pump κλπ.

Γίνονται τακτικές αλλαγές νερού και δεν έχουν πρόβλημα οι μετρήσεις (αμμωνία έχω τεστάρει επανειλλημένως και είναι η χαμηλότερη δυνατή στο τεστ με τα χρώματα....όπως και στο τεστ με τις χάρτινες ταινίες).

Τις τελευταίες 2 βδομάδες το ένα ψάρι έχει πρόβλημα με το μάτι του. Βάζω φωτογραφίες.

Έκανα θεραπεία 4 μέρες με API FURAn που μου έδωσαν από πετ σοπ για 'cloud eye' (αφού είδαν φωτογραφία).

Δεν είδα βελτίωση όταν ολοκληρώθηκε η θεραπεία-έβαλα άνθρακα 1-2 μέρες να καθαρίσει το νερό και συνέχισα με ESHA 2000 από την περασμένη Τρίτη.

Βάζω 8 σταγόνες και κάνω 30% αλλαγή νερού καθημερινά.

Επιπλέον τους δίνω νιφάδες ποτισμένες με σκορδόνερο.

Το θέμα είναι ότι το μάτι δεν έχει βελτιωθεί. Από εχθές εμφάνισε κάτι φλεβίτσες από πάνω, όπως φαίνεται στις φωτο. Κατά τα άλλα έχει εξαιρετική διάθεση, πάει πέρα δώθε χαρωπό και χλαπακιάζει το σύμπαν.

Καμιά ιδέα;

Αν είναι να μου πείτε ότι είναι μικρό το ενυδρείο κλπ κλπ μην πείτε στον κόπο, το ξέρω.

Γράφω μήπως λυθεί το πρόβλημα αυτή τη στιγμή, όχι για διαβάζω κριτική. Γιαυτό και δεν έγραψα εξαρχής σε κάποιο φόρουμ.

Επειδή όμως δεν βλέπω βελτίωση και επειδή τελικά η θεραπεία έχει εξελιχθεί σε δημοκρατική διαδικασία-ο καθένας έχει και διαφορετική ιδέα και ακολουθώ την πλειοψηφία σε κάθε συμβουλή, παρακαλώ απαντήστε αν όντως έχετε κάποια ιδέα να βοηθήσετε.

Ευχαριστώ πολύ!

post-56857-0-41962100-1386685434_thumb.jpg

post-56857-0-90642800-1386685437_thumb.jpg

post-56857-0-00187500-1386685442_thumb.jpg

post-56857-0-41090200-1386685447_thumb.jpg

post-56857-0-02965700-1386685451_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - araXne
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 111
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το τελευταίο καιρό έκανες καμία επέμβαση στο ΡΗ ;

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά το βλέπω αυτό ( έχω και εγώ ένα red cap ) . Από τις ασθένειες έχω διαβάσει για την εξοφθαλμία . Anyway θα παρακολουθώ το θέμα σου για να μάθω και εγώ τι είναι αυτό και από τι προκλήθηκε .

Περαστικά του .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κάποιος που το διάβασε μου είπε να βάλω myxazin αφού αφαιρέσω με άνθρακα την τρέχουσα θεραπεία (esha2000)...

από Πέμπτη λοιπόν ξεκινάω με Myxazin και βλέπουμε πως πάει.

& ανεβάζω θερμοκρασία στους 25.

Το θέμα είναι ότι ξεκίνησε σα να κατεβαίνει πρησμένο βλέφαρο-όταν ξεκίνησα με το furan ήταν μέχρι τη μέση η φούσκα αυτή.

Μετά κατέβηκε πλήρως-και τώρα αν δείτε βγάζει φουσκάλες πάνω στη φουσκάλα :(

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις :) θα ενημερώνω πως πάει. Ελπίζω να μη βγει το μάτι :/

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος που το διάβασε μου είπε να βάλω myxazin αφού αφαιρέσω με άνθρακα την τρέχουσα θεραπεία (esha2000)...

από Πέμπτη λοιπόν ξεκινάω με Myxazin και βλέπουμε πως πάει.

& ανεβάζω θερμοκρασία στους 25.

Το θέμα είναι ότι ξεκίνησε σα να κατεβαίνει πρησμένο βλέφαρο-όταν ξεκίνησα με το furan ήταν μέχρι τη μέση η φούσκα αυτή.

Μετά κατέβηκε πλήρως-και τώρα αν δείτε βγάζει φουσκάλες πάνω στη φουσκάλα :(

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις :) θα ενημερώνω πως πάει. Ελπίζω να μη βγει το μάτι :/

Καλή επιτυχία σε σένα και στον Ψαρή σου :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Σταμάτη: δεν έχω πειράξει τίποτα στο PH.

Αμμωνία έχω τσεκάρει με ειδικό τεστ. Βγάζει πάντα τη χαμηλότερη δυνατή.

Όλα τα άλλα τα χω τσεκάρει με τεστ ταινίες (JBL)

και όλες οι μετρήσεις είναι οκ.

Ξέχασα να πω ότι μετά το φουράν έριξα και 1μισι κουταλιά αλάτι-μήπως βοηθήσει λίγο στην καταπολέμηση. Αλλά δεν ξαναριξα

Link to comment
Share on other sites

Οι ταινίες που λές , είναι στίκς ; Αν ναί , μην είσαι και τόσο σίγουρη . Είναι αναξιόπιστα στις μετρήσεις :huh:

Link to comment
Share on other sites

Περαστικά και από μένα στο ψαράκι σου...

Σχετικά με τις μετρήσεις, καλό είναι να μετράμε με υγρά τεστ, είναι πιο αξιόπιστα και ακριβή από τα στικ. Μιλάμε για τεράστιες αποκλίσεις, να μου δείχνει το στικ σκληρότητα μεταξύ 14 και 21 και το υγρό να την βγάζει ακριβώς 8 ή 9.

Υ.Γ. Βαγγέλη την ίδια ώρα γράψαμε.

Link to comment
Share on other sites

Περαστικά και από μένα στο ψαράκι σου...

Σχετικά με τις μετρήσεις, καλό είναι να μετράμε με υγρά τεστ, είναι πιο αξιόπιστα και ακριβή από τα στικ. Μιλάμε για τεράστιες αποκλίσεις, να μου δείχνει το στικ σκληρότητα μεταξύ 14 και 21 και το υγρό να την βγάζει ακριβώς 8 ή 9.

Υ.Γ. Βαγγέλη την ίδια ώρα γράψαμε.

:blush::blush:

Link to comment
Share on other sites

:/

ναι το χω καταλάβει...προς το παρόν είχα πάρει μόνο της αμμωνίας σε υγρό τεστ με τα σωληνάκια (κι αυτό βγαίνει άψογο προς το παρόν)

Δεν ξέρω ποια άλλα είναι σημαντικά για να έχω--αν μπορείτε να μου πείτε με σειρά προτεραιότητας, για να αρχίσω να ξηλώνομαι σιγά-σιγά, όχι με μιάς!!!

Link to comment
Share on other sites

:/

ναι το χω καταλάβει...προς το παρόν είχα πάρει μόνο της αμμωνίας σε υγρό τεστ με τα σωληνάκια (κι αυτό βγαίνει άψογο προς το παρόν)

Δεν ξέρω ποια άλλα είναι σημαντικά για να έχω--αν μπορείτε να μου πείτε με σειρά προτεραιότητας, για να αρχίσω να ξηλώνομαι σιγά-σιγά, όχι με μιάς!!!

Αμμωνία - Νιτρώδη - Νιτρικά είναι τα απολύτως απαραίτητα και τα πιο βασικά για να ελέγχεις το νερό σου . Αυτά έχω και εγώ μια και εγώ συντηρώ χρυσόψαρα . Μια σοβαρή εταιρεία - πρόταση είναι η Api :)

Link to comment
Share on other sites

και κάτι άλλο θέλω να ρωτήσω: επειδή είναι φυτεμένο (και αυτό και το άλλο ενυδρείο που έχω)..κάθε φορά που κάνω θεραπεία για κάτι, σταματάω να ρίχνω λίπασμα ή δεν παίζει ρόλο αν ρίχνω; προς το παρόν δεν ρίχνω για να μη μπλέκονται όλα αυτά που προσθέτω.

Link to comment
Share on other sites

Αμμωνία - Νιτρώδη - Νιτρικά είναι τα απολύτως απαραίτητα και τα πιο βασικά για να ελέγχεις το νερό σου . Αυτά έχω και εγώ μια και εγώ συντηρώ χρυσόψαρα . Μια σοβαρή εταιρεία - πρόταση είναι η Api :)

Οκ! ευχαριστώ! θα κοιτάξω τα πάρω στην επόμενη επίσκεψη..

Το ΡΗ είναι σημαντικό κι αυτό ή όχι;

Επίσης θεωρείτε ότι βοηθάει να τους δίνω τροφή μουλιασμένη σε σκόρδονερο όπως κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Οκ! ευχαριστώ! θα κοιτάξω τα πάρω στην επόμενη επίσκεψη..

Το ΡΗ είναι σημαντικό κι αυτό ή όχι;

Επίσης θεωρείτε ότι βοηθάει να τους δίνω τροφή μουλιασμένη σε σκόρδονερο όπως κάνω;

Το σκορδόζουμο είναι σαν την βιταμίνη όπως μου είπε ο Άγγελος . Επίσης όπως μου είπε και μένα μπορείς να ρίχνεις μία φορά βιταμίνη και μία φορά σκορδόζουμο .

Όχι μία - μία αλλά μία φορά την εβδομάδα το ένα και μία φορά την επόμενη εβδομάδα το άλλο . Μη νομίζεις ότι και η καθημερινή χρήση βιταμίνης κάνει καλό .

Όσον αφορά το ph http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=36771#entry323424

Link to comment
Share on other sites

αυτό που ξέχασα να πω, είναι ότι τη θερμοκρασία την ανέβασα την παρασκευή. μέχρι τότε ήταν στους 15...(είχα heater και κάποιος μου είχε πει ότι δεν χρειάζεται γιατί ε΄ναι cold water.. :-/ )

με το που μου κοψε και έβαλα heater και την ανέβασα, το ψάρι βελτιώθηκε πολύ-όσον αφορά τη συμπεριφορά και την όρεξή του.

Link to comment
Share on other sites

και κάτι άλλο θέλω να ρωτήσω: επειδή είναι φυτεμένο (και αυτό και το άλλο ενυδρείο που έχω)..κάθε φορά που κάνω θεραπεία για κάτι, σταματάω να ρίχνω λίπασμα ή δεν παίζει ρόλο αν ρίχνω; προς το παρόν δεν ρίχνω για να μη μπλέκονται όλα αυτά που προσθέτω.

Να σταματήσεις για δύο μήνες τη χρήση λιπασμάτων .

Κάποιος που το διάβασε μου είπε να βάλω myxazin αφού αφαιρέσω με άνθρακα την τρέχουσα θεραπεία (esha2000)...

από Πέμπτη λοιπόν ξεκινάω με Myxazin και βλέπουμε πως πάει.

& ανεβάζω θερμοκρασία στους 25.

Το θέμα είναι ότι ξεκίνησε σα να κατεβαίνει πρησμένο βλέφαρο-όταν ξεκίνησα με το furan ήταν μέχρι τη μέση η φούσκα αυτή.

Μετά κατέβηκε πλήρως-και τώρα αν δείτε βγάζει φουσκάλες πάνω στη φουσκάλα :(

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις :) θα ενημερώνω πως πάει. Ελπίζω να μη βγει το μάτι :/

Να κάνεις τη θεραπεία με το Myxazin με μορφή μπάνιου με διπλή δόση .

Θα σε ενημερώσει πως γίνετε ο Juwell - Guppy 60 .

Link to comment
Share on other sites

Να σταματήσεις για δύο μήνες τη χρήση λιπασμάτων .

Να κάνεις τη θεραπεία με το Myxazin με μορφή μπάνιου με διπλή δόση .

Θα σε ενημερώσει πως γίνετε ο Juwell - Guppy 60 .

Προς το παρόν ετοιμάζομαι να κάνω αλλαγή νερού, και να βάλω άνθρακα να καθαρίσει από το esha2000, για να ρίξω Myxazin μεθαύριο.

Να το κάνω ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι χειροτερεύει .

Τρεις είναι οι πιθανές αιτίες .

Απότομη και μεγάλη διακύμανση του ΡΗ .

Πειραγμένα νεφρά .

Ή ασθένεια .

Αν ξεκινήσουμε με την υπόθεση οτι είναι ασθένεια και τελικά είναι τα νεφρά ........ θα το στείλουμε αδιάβαστο το ψάρι .

Αν είναι ασθένεια και δεν κάνουμε τίποτα με την υπόνοια οτι είναι νεφρά , πάλι θα το στείλουμε το ψάρι .

Εγω θα σου έλεγα να κάνεις τη θεραπεία με μισάωρα μπάνια με το Myxazin .

Ωστόσο κάνεις και την αλλαγή νερού στο ενυδρείο για να αφαιρέσεις το παλιό φάρμακο .

Link to comment
Share on other sites

αν είχε κάτι το νερό, δε θα αρρώσταινε και το άλλο ψάρι;

τα μπάνια με το φάρμακο πως θα τα κάνω;

Link to comment
Share on other sites

αν είχε κάτι το νερό, δε θα αρρώσταινε και το άλλο ψάρι;

τα μπάνια με το φάρμακο πως θα τα κάνω;

Όχι απαραίτητα, μπορεί το ένα ψάρι να έχει πιο γερό ανοσοποιητικό από το άλλο, ή κάποιο ψάρι να είναι πιο ευαίσθητο.

Για να κάνεις μπάνιο στο ψάρι βάζεις σε ένα δοχείο (εγώ πήρα ένα από τα Jumbo, ο Juwell Guppy χρησιμοποίησε έναν κουβά με τον οποίο κάνει αλλαγές νερού, αν δεν απατώμαι) που το έχεις μόνο για ενυδρειακή χρήση, όχι π.χ. κουβά με το οποίο σφουγγαρίζεις.

Βάζεις νερό από το ενυδρείο και προσθέτεις την δόση του φαρμάκου ανάλογα με τα λίτρα του νερού στο δοχείο, ο Σταμάτης είπε διπλή δόση, άρα υπολογίζεις πόσο πρέπει να βάλεις. Στη δική μου περίπτωση έβαλα και μία αεραντλία όσο το ψάρι έκανε...μπάνιο.

Με μία απόχη μεταφέρεις το ψάρι στο δοχείο που έχεις ετοιμάσει με το φάρμακο και το αφήνεις για όση ώρα σου είπαν. Μετά το βάζεις πίσω στο κυρίως ενυδρείο και το παλιό νερό με το φάρμακο στο πετάς.

Πριν λίγες μέρες είχα πρόβλημα με ένα χρυσόψαρό μου, ακολούθησα τις συμβουλές του Σταμάτη και στα 3 μπάνια έγινε καλά.

Εδώ μπορείς να δεις την δική μου περίπτωση κι εδώ του Juwell Guppy ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χτες δεν κατάφερα να μπω στο φόρουμ.

Προχτές που σας έγραψα, έκανα την τελευταία αλλαγή, και έβαλα άνθρακα (να καθαρίσει από τα φάρμακα) καθώς και βιολογικό υλικό από το άλλο μου ενυδρείο που είναι εν λειτουργία 2 χρόνια τώρα.

Χτες δεν τα πείραξα καθόλου, μόνο φαί (είναι και λαίμαργος ο άρρωστος).

Λοιπόν εχω να πω ότι το μάτι ή ετοιμάζεται να του φύγει εντελώς, ή να φύγει η σακκούλα από μπροστά.

έχει γίνει μαύρο και έχει ψιλοξεφουσκώσει.

Κάθε φορά που πάω να κοιτάξω, φοβάμαι μη δω κανα μάτι να κρέμεται και δε θα ξέρω τι να κάνω!!! :waaa:

Τελοσπάντων, το απόγευμα όταν γυρίσω αργότερα σπίτι θα του κάνω μπάνια να δούμε-αν και το μάτι μάλλον το χάνει...

(έχω πάρει για καραντίνα και παρόμοιες εργασίες ένα πλαστικό ενυδρείο από πετσιτυ με 9 ευρώ...περισσευούμενη αεραντλία δεν έχω όμως. παίζει ρόλο ή να πάω να πάρω;)

Link to comment
Share on other sites

Καλλιρόη όχι δεν κάνεις λάθος . Πράγματι χρησιμοποιώ ένα κουβά από τους δύο που έχω για τις αλλαγές νερού . Μάλιστα έχουν και διαφορετικά χρώματα . Έτσι οι δύο είναι για την άντληση νερού από το ενυδρείο και οι άλλοι δύο είναι για το καθαρό - αποχλωριωμένο νερό :)

Αraxne όσον αφορά την αεραντλία , ο Σταμάτης την σύστησε και σε μένα αλλά και στην Καλλιρόη . Ωστόσο και οι οδηγίες στα φάρμακα αναφέρουν αν απαιτείται χρήση αεραντλίας . Ο Σταμάτης δεν έπεσε έξω μια και στα δύο φάρμακα που έχω sera omnipur , sera bactopur direct αναφέρει χρήση αεραντλίας .

Αν δεν έχεις αεραντλία , μπορώ να σου δανείσω την δική μου αν θές :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πόσο απαραίτητη ή όχι είναι η χρήση της αεραντλίας στα μπάνια, πάντως είναι καλό να έχουμε μία δεύτερη για μία ώρα ανάγκης. Στην τελική βγάζεις την αεραντλία από το ενυδρείο και την βάζεις στο δοχείο του μπάνιου. ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...