Jump to content

Πρόβλημα Στο Μάτι Red Cap Oranda


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 111
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Από ότι φαίνεται μάλλον θα το χάσει το ματάκι του αλλά αυτό είναι το λιγότερο εάν υποθέσουμε ότι δεν έχει κάποια άλλη εσωτερική μόλυνση.

Εγώ θα σου πρότεινα να συνεχίσεις τα μπάνια (τουλάχιστον άλλα δύο).

Εγώ έχω ένα blackmoor εδώ και τρία χρόνια που από τραυματισμό (στριμώχτηκε σε μία τρύπα ξύλου) έχασε το ένα του μάτι και το άλλο είναι

πάρα πολύ πρησμένο με αποτέλεσμα να μην βλέπει.Έτσι είναι τα τελευταία τρία χρόνια και η συμπεριφορά του είναι φυσιολογικότατη.

Γι'αυτό και ο συγκεκριμένος είναι η αδυναμία μου.

Θέλω να πιστεύω ότι θα πάνε όλα καλά και να μας ενημερώνεις.Περαστικά του.

Link to comment
Share on other sites

Το μάτι σήμερα συνεχίζει να χειροτερεύει-κάτι κρέμεται, μάλλον ετοιμάζεται να πέσει. φοβάμαι να κοιτάω :(

Πήρα επιτέλους ξεχωριστά τεστ και ιδού τα αποτελέσματα:

ΝΟ2: 0,1mg/l

ΝΟ3: 1mg/l

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν....

Μέτρησα σήμερα και την αμμωνία, είναι η μικρότερη δυνατή. <0.05.

Μέτρησα διότι το άλλο ψάρι καθόταν στον πάτο, κάτω από ένα φύλλο.

Μετά τα κοίταξα καλύτερα: το βυθισμένο, φαινόταν να χει χασει 1-2 λέπια στην κοιλιά.

Το άλλο (με το μάτι που ετοιμάζεται να βγει) είχε γίνει σα κουκουνάρι!

Άρα από ότι έχω διαβάσει είναι dropsy, και έριξα esha2000 πάλι (γιατί μέχρι να δω τι θα μου πείτε και να γυρίσω από τη δουλειά θα είναι βράδυ και θα χει αργήσει πολύ η οποιαδήποτε ενέργεια)

ΑΑΑΑ :( :( :(

τι σκατά γίνεται; οι μετρήσεις ΟΚ ήταν!!!!

Help!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα...

Πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο? Συνήθως όταν δεν έχουν μηδενίσει τα νιτρώδη (ΝΟ2) σημαίνει ότι δεν έχει ολοκληρωθεί ο κύκλος του αζώτου... Είδα ότι το μπολιασες με βιολογικό υλικό από το παλιό ενυδρείο (και πιστεύω ότι σωστά το έκανες). Έχεις μήπως βακτήρια να συμπληρώσεις για να βοηθήσεις το φίλτρο σου? Μην τα ταϊσεις για κανα δυο μέρες ή τουλάχιστον τάιζε ελάχιστα..

Η επιδείνωση στο ψάρια έγινε μέσα στο βράδυ? Προσπάθησε όταν γυρίσεις να βάλεις φωτογραφίες από τα ψαράκια....

Ελπίζω να πάνε καλά. Περαστικά στα ψαράκια σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα χτες όταν πήρα μετρήσεις, ήδη το ένα καθόταν στον πάτο, αλλά επειδή τα χω φρικάρει με τις τόσες αλλαγές νερού, νόμιζα ότι το τρόμαξα. Και έτσι δεν τους άναψα καν το φως για να τα παρατηρήσω, για να μην τα αναστατώνω συνέχεια.

Σήμερα το πρωί που το είδα πάλι στον πάτο άναψα το φως και είδα αυτά που είπα.

(Χτες όταν πήρα μετρήσεις, έριξα βακτήρια, αλλά δεν ήμουν σίγουρη ότι έκανα καλά, γιατί είναι και το άλλο με το προβληματικό μάτι-μη χειροτερέψει;)

Link to comment
Share on other sites

Τα βακτήρια δεν νομίζω ότι μπορούν να επιδεινώσουν την κατάσταση αντίθετα θα βοηθήσουν να ανταπεξέλθει η βιολογία σου. Όταν γυρίσεις βάλε φωτογραφίες για να δούν οι πιό έμπειροι για να σου πουν μετά τι να κάνεις.

Περαστικά και πάλι...

Link to comment
Share on other sites

Μην στεναχωριέσαι, μερικές φορές εμείς κάνουμε ό,τι μπορούμε αλλά δεν είναι πάντα στο χέρι μας το αν θα σωθεί το ψαράκι μας. Από τη στιγμή που υποψιάζεσαι ότι το ψάρι έχει dropsy, ίσως είναι καλύτερα να το βάλεις σε καραντίνα γιατί είναι μεταδοτική ασθένεια. Και η εξοθφαλμία που έχει συνήθως είναι προάγγελος του dropsy. (εδώ λέει για τις ασθένειες)

Περαστικά και από μένα και έχε το νου σου και στα άλλα μην τυχόν κολλήσουν ή έχουν κολλήσει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

και τα δύο δε μου φαίνονται σοι.

ίσως με το που έβγαλε αυτό στο μάτι έπρεπε να το έχω απομονώσει, αλλά είχαμε καταλήξει ότι είναι cloud eye...

ΟΥΦ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ. Βλέπει κανείς που ξέρει, τις μετρήσεις να πει γνώμη;

Link to comment
Share on other sites

και τα δύο δε μου φαίνονται σοι.

ίσως με το που έβγαλε αυτό στο μάτι έπρεπε να το έχω απομονώσει, αλλά είχαμε καταλήξει ότι είναι cloud eye...

ΟΥΦ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ. Βλέπει κανείς που ξέρει, τις μετρήσεις να πει γνώμη;

Η αμμωνία είναι ΟΚ, τα νιτρώδη πρέπει να είναι τελείως μηδενικά, και τα νιτρικά στο 1 μου φαίνονται λίγα. Συμφωνώ με τη Μαίρη, ίσως να ολοκληρώνεται τώρα ο κύκλος του αζώτου. Εγώ σε αυτή τη φάση έπαιρνα μετρήσεις κάθε μέρα για να παρακολουθώ κυρίως αμμωνία και νιτρώδη που δεν πρέπει να έχουμε. Κάνε υπομονή! Είναι "φρέσκο" αυτό το ενυδρείο;

Αλλαγές νερού γιατί κάνεις κάθε μέρα;

Link to comment
Share on other sites

είχα να κάνω από προχτές.

διότι έτσι μου είπε ένας φίλος που ξέρει ότι για να φύγουν όλα αυτά τα φάρμακα κλπ κλπ. Και να συνεχίσω 50% αλλαγή καθημερινά, ρίχνοντας seachem prime μέσα...

Πέραν αυτού, αφού έβγαζα νερό για να κάνω 'μπάνιο' το άρρωστο, αναγκαστικά ανανέωνα το νερό του ενυδρείου

Αλλά από προχτές που τέλειωσα με τα μπάνια, το άφησα ήσυχο το ενυδρείο, μπας και συνέλθουν ψυχολογικά τα ψάρια που έχουν στρεσαριστεί.

Link to comment
Share on other sites

Αυτος που σου ειπε για τις καθημερινες αλλαγες ειναι στο φορουμ μας?Μου φαινεται λαθος αυτος γιατι στρεσσαρεις τα ψαρια ασκοπα...οταν θελουν να τραβιξουμε καποιο φαρμακο απο το νερο βαζουμε ανθρακα για μερικες μερες..Το νερο το προετοιμαζεις πριν κανεις την αλλαγη?Εχεις ιδιες συνθικες μ αυτες του ενυδρειου και ιδια θερμοκρασια?

Link to comment
Share on other sites

Αυτος που σου ειπε για τις καθημερινες αλλαγες ειναι στο φορουμ μας?Μου φαινεται λαθος αυτος γιατι στρεσσαρεις τα ψαρια ασκοπα...οταν θελουν να τραβιξουμε καποιο φαρμακο απο το νερο βαζουμε ανθρακα για μερικες μερες..Το νερο το προετοιμαζεις πριν κανεις την αλλαγη?Εχεις ιδιες συνθικες μ αυτες του ενυδρειου και ιδια θερμοκρασια?

Συμφωνώ με τον rastafarian. Οι καθημερινές αλλαγές 50% φοβάμαι μήπως έχουν αρνητική επίπτωση στη βιολογία σου και γι'αυτό μετράς νιτρώδη κι έχεις ελάχιστα νιτρικά. Βγάζοντας νερό από το ενυδρείο για το μπάνιο και αναπληρώνοντάς το είναι από μόνο του μία μικρή αλλαγή. Η θερμοκρασία και οι παράμετροι του νερού είναι πολύ σημαντικές στην πρόληψη ασθενειών, πόσο μάλλον όταν έχουμε ήδη ένα ψαράκι άρρωστο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας.Ειμαι απο αλλο φορουμ αλλα δεν νομιζω οτι αυτο ειναι σημαντικο αλλα αφου ρωτατε σας απανταω ο ιδιος.Εγω ειπα για καθημερινες αλλαγες διοτι απλα δεν υπαρχει φιλτρο στο ενυδρειο,πραγμα το οποιο δεν αναφερθηκε αλλα και εσεις δεν ρωτησατε.Το ενυδρειο ειναι φρεσκοστημενο,αστρωτο και τα ψαρακια λογικα εχουν εκτεθει μακροχρονια σε αμμωνια και νιτρωδη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας.Ειμαι απο αλλο φορουμ αλλα δεν νομιζω οτι αυτο ειναι σημαντικο αλλα αφου ρωτατε σας απανταω ο ιδιος.Εγω ειπα για καθημερινες αλλαγες διοτι απλα δεν υπαρχει φιλτρο στο ενυδρειο,πραγμα το οποιο δεν αναφερθηκε αλλα και εσεις δεν ρωτησατε.Το ενυδρειο ειναι φρεσκοστημενο,αστρωτο και τα ψαρακια λογικα εχουν εκτεθει μακροχρονια σε αμμωνια και νιτρωδη.

Σορρυ ρε φιλος,αλλα εδω η κοπελα μας λεει οτι μπολιασε απο αλλο ενυδρειο που ετρεχε 2 χρονια...το μπολι που το εβαλε αν δεν εχει φιλτρο?

Και σε τι αμμωνια εχουν εκτεθει τα ψαρια αφου μετραει και ειναι στην μικροτερη κλιμακα του τεστ της?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας.Ειμαι απο αλλο φορουμ αλλα δεν νομιζω οτι αυτο ειναι σημαντικο αλλα αφου ρωτατε σας απανταω ο ιδιος.Εγω ειπα για καθημερινες αλλαγες διοτι απλα δεν υπαρχει φιλτρο στο ενυδρειο,πραγμα το οποιο δεν αναφερθηκε αλλα και εσεις δεν ρωτησατε.Το ενυδρειο ειναι φρεσκοστημενο,αστρωτο και τα ψαρακια λογικα εχουν εκτεθει μακροχρονια σε αμμωνια και νιτρωδη.

Και εδώ λέει ότι έχει φίλτρο. Μήπως δεν σου δόθηκαν σωστές πληροφορίες;

Link to comment
Share on other sites

Το φιλτρο που εχει ειναι ενα εσωτερικο τυπου Resun magi 200 lt/h.Αυτο εχει μεσα ενα κουτακι λευκο με ανθρακα και ενα μαυρο σφουγγαρακι.Αυτη ηταν η φιλτρανση 30 λιτρων με ΔΥΟ χρυσοψαρα....

Βιολιγικο υλικο πουθενα!!!!Ετσι τα ψαρια σιγουρα εφαγαν μια γερη σφαλιαρα απο αμμωνια και επειτα απο νιτρωδη.ΧΘΕΣ....η ΠΡΟΧΘΕΣ....εβαλε μπολι.Αληθεια,ποσα μπιλακια βιολογικο υλικο να χωραει ενα φιλτρακι υψους 12 εκατοστων??Ποσα????Αρα για τι μπολιασμα μιλαμε???

Και κατι τελευταιο,ας πουμε οτι επιασε το μπολι και υπαρχουν ακονα μετρησημες τιμες τοξικων ουσιων στο ενυδρειο.....ποσο ηταν η τιμες αυτες πριν το μπολι???Σιγουρα πολυ πιο πανω.....

Link to comment
Share on other sites

Καποιος μας δουλευει εδω αλλα δεν ξερω ποιος...

Κατρχην φιλος μη τσαντιζεσε,εγω απλα ρωτησα ποιος της ειπε για τις αλλαγες νερου γιατι μας ειπε οτι καποιος της το ειπε για να τραβιξει το φαρμακο.Δεν επρεπε να ρωτησω λοιπον?

Τωρα αν το μελος που ανοιξε το θεμα δεν μας τα λεει ολα η μας κρυβει διαφορα,εμεις δεν φταιμε,δεν ειμαστε ουτε μαγοι ουτε μπορουμε να μυρισουμε τα νυχια μας για να καταλαβουμε τι και πως,κακο δικο της ειναι και κακο στα ψαρια της κανει με ολα αυτα.Αυτη τη φορμα δεν την εχουμε για μοστρα εδω αλλα για να την συμπληρωνουμε οταν εχουμε ασθενεια!Τωρα αν καποιος βαριεται να την συμπληρωσει τοτε κακο του κεφαλιου του!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το φιλτρο που εχει ειναι ενα εσωτερικο τυπου Resun magi 200 lt/h.Αυτο εχει μεσα ενα κουτακι λευκο με ανθρακα και ενα μαυρο σφουγγαρακι.Αυτη ηταν η φιλτρανση 30 λιτρων με ΔΥΟ χρυσοψαρα....

Βιολιγικο υλικο πουθενα!!!!Ετσι τα ψαρια σιγουρα εφαγαν μια γερη σφαλιαρα απο αμμωνια και επειτα απο νιτρωδη.ΧΘΕΣ....η ΠΡΟΧΘΕΣ....εβαλε μπολι.Αληθεια,ποσα μπιλακια βιολογικο υλικο να χωραει ενα φιλτρακι υψους 12 εκατοστων??Ποσα????Αρα για τι μπολιασμα μιλαμε???

Και κατι τελευταιο,ας πουμε οτι επιασε το μπολι και υπαρχουν ακονα μετρησημες τιμες τοξικων ουσιων στο ενυδρειο.....ποσο ηταν η τιμες αυτες πριν το μπολι???Σιγουρα πολυ πιο πανω.....

Καλώς ήρθες κιόλας! :) Αν διαβάσεις από την αρχή το θέμα της φίλης μας θα δεις τι πληροφορίες μας έχει δώσει: ότι έχει φίλτρο, ότι ως τώρα δεν είχε αμμωνία και ότι οι υπόλοιπες μετρήσεις της ήταν οκ, πότε μπόλιασε. Την ρωτήσαμε πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο αλλά ακόμα δεν έχει απαντήσει. Εαν μάλιστα γράφει για το θέμα της και σε άλλα φόρα, υπάρχει το ενδεχόμενο να έχει μπερδευτεί και να μην θυμάται τί πληροφορίες έχει δώσει και σε ποιον. Σίγουρα όλοι μας προσπαθούμε να την βοηθήσουμε όσο μπορούμε. Το καλύτερο θα είναι να μας απαντήσει η ίδια για όλα. :)

Link to comment
Share on other sites

Έχω αυτό το φίλτρο http://www.hailea.com/e-hailea/product1/HL-BT200.htm στο οποίο έχω βάλει μέσα κεραμικά από το άλλο ενυδρείο από την Παρασκευή. Χώρεσε αρκετό υλικό μέσα.

Πιο πριν 'έτρεχε' με το υλικό που ήδη είχε μέσα. (το οποίο το είχα αφαιρέσει όσο έκανα τις θεραπείες).

2 μήνες τρέχει το ενυδρείο-κάποιος με ρώτησε σήμερα και ξέχασα να απαντήσω.

(δεν γράφω σε άλλα φόρα και ο λόγος είναι ότι διάβασα 1-2 άλλα φόρα και δεν μου άρεσε το ξερολίστικο ύφος απαντήσεων)

Δεν ξέρω ποιον υποννοείτε ότι σας δουλεύει. Έλεος.

Έγινε επεξεργασία - araXne
Link to comment
Share on other sites

ΟΣΕΣ φορές μέτρησα-που μου ζητούσε ο Δημήτρης να μετράω, αμμωνία 0. (σημειωτέον ότι αμμωνία ήταν το μόνο τεστ που είχα-περαν των ταινιών, μέχρι χτες που αγόρασα νιτρώδη/νιτρικά).

Οπότε ήταν το μόνο πράγμα που παρακολουθούσα εξαρχής (πριν αρρωστήσουν) και ΔΕΝ υπήρχε.

Link to comment
Share on other sites

Έχω αυτό το φίλτρο http://www.hailea.com/e-hailea/product1/HL-BT200.htm στο οποίο έχω βάλει μέσα κεραμικά από το άλλο ενυδρείο από την Παρασκευή. Χώρεσε αρκετό υλικό μέσα.

Πιο πριν 'έτρεχε' με το υλικό που ήδη είχε μέσα. (το οποίο το είχα αφαιρέσει όσο έκανα τις θεραπείες).

2 μήνες τρέχει το ενυδρείο-κάποιος με ρώτησε σήμερα και ξέχασα να απαντήσω.

(δεν γράφω σε άλλα φόρα :Ρ)

Δεν ξέρω ποιον υποννοείτε ότι σας δουλεύει. Έλεος.

Οταν εχουμε προβλημα ασθενειας συμπληρωνουμε την φορμα με ολες τις πληροφοριες αλλιως αυτοι που θα γραψουν απο κατω και θα συμβουλεψουν θα γραφουν στον αερα, δεν μπορει να μαντεψει κανεις τι εξοπλησμο εχει ο αλλος στο ενυδρειο του,τι συνθικες κτλ.Αν ειναι να σας τα βγαζουμε με το τσιγκελι δεν γινετε δουλεια δυστοιχος,ειναι που ειναι δυσκολη η συμβουλη ασθενειας απο τον υπολογιστη,μη το κανετε και εσεις δυσκολοτερο!

Link to comment
Share on other sites

1)Δεν τσατιζομαι,δεν υπαρχει λογος αλλωστε.

2)Η κοπελα ειναι αρχαρια και τωρα μαθαινει.Δεν γραφει σε αλλο φορουμ..

3)Ειμαι σχεδον βεβαιος οτι αγνοει την υπαρξη της φορμας.

4)Ειμαι σιγουρος οτι θα φαω βρισιμο μετα απο την παρεμβαση.

Link to comment
Share on other sites

Οταν εχουμε προβλημα ασθενειας συμπληρωνουμε την φορμα με ολες τις πληροφοριες αλλιως αυτοι που θα γραψουν απο κατω και θα συμβουλεψουν θα γραφουν στον αερα, δεν μπορει να μαντεψει κανεις τι εξοπλησμο εχει ο αλλος στο ενυδρειο του,τι συνθικες κτλ.Αν ειναι να σας τα βγαζουμε με το τσιγκελι δεν γινετε δουλεια δυστοιχος,ειναι που ειναι δυσκολη η συμβουλη ασθενειας απο τον υπολογιστη,μη το κανετε και εσεις δυσκολοτερο!

Τόσες μέρες που το συζητάμε, δεν μου είπε κανείς για καμία φόρμα. Ούτε εσύ.

Δεν μπορώ να φανταστώ ότι υπάρχουν φόρμες όταν μπαίνω σε ένα φόρουμ και το θέμα είναι να λύσω το πρόβλημα μου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...