Jump to content

Πρόβλημα Στο Μάτι Red Cap Oranda


Recommended Posts

Λοιπόν αυτό που έκανα, μετά από συζήτηση με έναν από τους ιχθυολόγους που έχω μιλήσει μέχρι στιγμής-ο καθένας άλλα λέει, αλλά αυτό μου κόλλαγε με αυτό που σκεφτόμουν περισσότερο:

1.Τοποθέτησα για λίγο τα ψάρια με το νερό τους στο πλαστικό 'νοσοκομειο-ενυδρείο'.

2.Πήρα 30 λίτρα από το εν λειτουργία ενυδρείο και γέμισα το ενυδρείο (για να ενισχύσω και το μπόλι κλπ).

3.τα προσάρμοσα λίγο λίγο στο νεο νερό, ρίχνοντας λίγο λίγο.

4.Έριξα esha μέσα.

5.Και τα έβαλα στο ενυδρείο τους με το νέο νερό.

Αυτό που ήταν νωθρό, ζωντάνεψε.

Το άλλο που είναι φουσκωμένο (σα κουκουνάρι) με το μάτι το προβληματικό, παραμένει ίδιο. Ζωηρό, αλλά χάλια.

Δεν τα τάισα.

the end.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 111
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Προσωπικα,δεν εχω ασχοληθει με χρυσοψαρα αλλα ουτε και με ασθενειες,δεν ξερω τιποτα γι αυτες εκτος απο καποιες πολυ βασικες και οπως ειδες τωρα εγραψα στο θεμα σου και η αφορμη ηταν αυτο που εγραψες για τις αλλαγες νερου.Η φορμα ειναι εδω στην κατηγορια των ασθενειων,απλα δεν την ειδες.Θεωρω ομως λαθος σου που δεν εδωσες ολες τις πληροφοριες απο την αρχη κα χωρις την φορμα,το φιλτρο ας πουμε ειναι πολυ βασικο να ξερουμε τι εχεις και τι εχει μεσα.Ειναι καποια πραγματα αυτονοητα νομιζω.Το αν γραφεις η οχι και σε αλλο φορουμ δεν με ενδιαφερει/πειραζει απλα οταν μπλεκονται πολλοι σε ενα θεμα τοτε γινετε πιο πολυπλοκο.

Link to comment
Share on other sites

σε ότι με ρωτάτε απαντάω. Αν δεν ρωτήσετε, που να φανταστώ τι θέλετε να ξέρετε.

μου είπανε για τα τεστ, πήγα τα αγόρασα και είχα την πληροφορία.

Πέραν αυτού δεν μπορώ να φανταστώ τι χρειάζεται.

Και μένα οι αλλαγές οι καθημερινές μου φαίνονταν παράλογες και τις είχα σταματήσει προχθές διότι φοβήθηκα ότι τρομάζω τα ψάρια και διαταράσσω την ισορροπία μέσα στο ενυδρείο. Οι μετρήσεις που έδωσα ήταν μετά από 1μισι μέρα που το είχα αφήσει ήσυχο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω,με εχετε μπερδεψει!

Εσυ λες οτι δεν ειχε αμμωνια και οτι οι μετρησεις σου ειναι οκ,το παλικαρι λεει οτι εχεις αστρωτο ενυδρειο και τα ψαρια τρωνε αμμωνια και οτι δεν ειχες φιλτρο...τι να πω τωρα εγω και ο καθε εγω που θα διαβασει το θεμα σου και τι συμβουλη να δωσει?

Εχεις ριξει πολλα διαφορετικα φαρμακα νομιζω πραγμα που δεν ειναι καλο,αντι να γινονται καλυτερα,γινονται χειροτερα τα πραγματα.Αποφασισε ποιους θα ακους,εμας,τους αλλους,τον ιχθυολογο η τους πετσοπαδες?Δεν γινετε να ακους τους παντες και να κανεις τα παντα ταυτοχρονα..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Μάτι με πρόβλημα-που ή πάει να καθαρίζει ή να βγει. εμφάνιση 'Κουκουνάρι' (μάλλον dropsy)

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- Λίτρα: 30
- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): HL-BT200 (σφουγκάρι & JBL biomec μπίλιες από το άλλο μου ενυδρείο)
- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): 2 μήνες σε αυτή τη μορφή
- Ψάρια (είδη και αριθμός): 2 red cap orandas
- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): 1 φορά τη μέρα τάισμα, 1 φορά τη βδομάδα αλλαγή νερού με TETRA aqua safe

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
(χτεσινές μετρήσεις, πριν τις σημερινές αλλαγές)
- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία): <0.05
- ΝΟ2 (νιτρώδη): 0,1mg/l

- ΝΟ3 (νιτρικά):1mg/l
- Θερμοκρασία: 25
ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:
-Υγρά Τεστ: JBL


ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
- Είδος Ψαριού: red cap oranda
- Ιστορικό Ψαριού: 2 μηνών
- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ): διάφανα περιττώματα, ΠΟΛΥ φαγανό, πρόβλημα στο μάτι (έβγαλε διάφανη φουσκάλα και τώρα αφού μάτωσε, έχει ανοίξει και ίσως καθαρίζει ή φευγει το μάτι, δε μπορώ να διακρίνω). Επίσης από σήμερα το πρωί πρήξιμο και εμφάνιση κουκουναριού.
- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου: -

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)
-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε: Furan x 4 μέρες, esha 2000 x 7 μέρες, μπάνιο σε myxazin x 4 μέρες και τώρα πάλι esha (για dropsy που διέγνωσα)
-Χρόνος Χρήσης: όλα όπως έγραφαν οι οδηγίες. το μπάνιο με διπλή δοσολογία φαρμάκου

-το κάθε φάρμακο το αφαιρούσα με άνθρακα, περιμένοντας να περάσουν 1-2 μέρες ενδιαμέσως να φύγει το φάρμακο , να δω εξέλιξη, πετούσα τον άνθρακα και δοκίμαζα την άλλη θεραπεία.

Ορίστε και η φόρμα.

Τέλοσπάντων, πέραν του να πετάξω ΟΛΑ τα πράγματα που έχω (φίλτρα, τεστ κλπ) και ότι τα ψάρια θα ψοφήσουν ούτως ή άλλως γιατί τα χω κάψει, έχει κάποιος κάτι να προσθέσει που ενδεχομένως να βοηθήσει;

Έγινε επεξεργασία - araXne
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω,με εχετε μπερδεψει!

Εσυ λες οτι δεν ειχε αμμωνια και οτι οι μετρησεις σου ειναι οκ,το παλικαρι λεει οτι εχεις αστρωτο ενυδρειο και τα ψαρια τρωνε αμμωνια και οτι δεν ειχες φιλτρο...τι να πω τωρα εγω και ο καθε εγω που θα διαβασει το θεμα σου και τι συμβουλη να δωσει?

Εχεις ριξει πολλα διαφορετικα φαρμακα νομιζω πραγμα που δεν ειναι καλο,αντι να γινονται καλυτερα,γινονται χειροτερα τα πραγματα.Αποφασισε ποιους θα ακους,εμας,τους αλλους,τον ιχθυολογο η τους πετσοπαδες?Δεν γινετε να ακους τους παντες και να κανεις τα παντα ταυτοχρονα..

Καλύτερα από το παλικάρι ξέρω εγώ τι έχω στο ενυδρείο μου. το αν έχω φίλτρο, κρίνε το. Σου έδειξα ακριβώς τι φίλτρο έχω.

Απλα αυτός το θεωρεί μηδενικό φίλτρο.

Εγώ το θεωρώ φίλτρο.

Τι να σου απαντήσω.

Την κάθε ενέργεια που έκανα, την έκανα με τη σειρά, έβλεπα ότι δεν έχει αποτέλεσμα και δοκίμαζα κάτι άλλο.

Πράγματι δεν έπρεπε να πέσουν τόσα φάρμακα, αλλά βλέπεις οι διαγνώσεις από την αρχη είναι αλλανταλλων.

Από cloud eye ξεκινήσαμε και σε dropsy καταλήγω εγώ διαβάζοντας συμπτώματα.

Link to comment
Share on other sites

Μην απελπίζεσαι... Θα την βρούμε την άκρη. Μην αλλάξεις νερό για λίγο (εκτός και αν συμβεί κάτι έκτακτο..)

Γνώμη μου είναι να μην ταίσεις για κανα δυό μερες (δεν θα πάθουν τίποτα) και αφού έχεις ρίξει esha άφησέ το να δράσει σύμφωνα με τις οδηγίες. Παρακολούθα το και βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αυτό που έκανα, μετά από συζήτηση με έναν από τους ιχθυολόγους που έχω μιλήσει μέχρι στιγμής-ο καθένας άλλα λέει, αλλά αυτό μου κόλλαγε με αυτό που σκεφτόμουν περισσότερο:

1.Τοποθέτησα για λίγο τα ψάρια με το νερό τους στο πλαστικό 'νοσοκομειο-ενυδρείο'.

2.Πήρα 30 λίτρα από το εν λειτουργία ενυδρείο και γέμισα το ενυδρείο (για να ενισχύσω και το μπόλι κλπ).

3.τα προσάρμοσα λίγο λίγο στο νεο νερό, ρίχνοντας λίγο λίγο.

4.Έριξα esha μέσα.

5.Και τα έβαλα στο ενυδρείο τους με το νέο νερό.

Αυτό που ήταν νωθρό, ζωντάνεψε.

Το άλλο που είναι φουσκωμένο (σα κουκουνάρι) με το μάτι το προβληματικό, παραμένει ίδιο. Ζωηρό, αλλά χάλια.

Δεν τα τάισα.

the end.

Καλημέρα,

Λοιπόν πήρα μετρήσεις από το ενυδρείο και είναι οι εξής:

NO2: 0.05 (ήταν 0.1, έπεσε λίγο)

ΝΟ3: 1 (1 ήταν και πριν)

ΝΗ4: <0.05

Με ταινίες:

PH: 7.6

KH: 6-10d

GH: >7d

το μη-άρρωστο είναι πάλι νωθρό.

το μονόφθαλμο εξακολουθεί να είναι πρησμένο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Λοιπόν πήρα μετρήσεις από το ενυδρείο και είναι οι εξής:

NO2: 0.05 (ήταν 0.1, έπεσε λίγο)

ΝΟ3: 1 (1 ήταν και πριν)

ΝΗ4: <0.05

Με ταινίες:

PH: 7.6

KH: 6-10d

GH: >7d

το μη-άρρωστο είναι πάλι νωθρό.

το μονόφθαλμο εξακολουθεί να είναι πρησμένο.

Η περίπτωση σου με έχει προβληματίσει.

Θεωρώ ότι όλοι μας τα κάναμε 'σαλάτα' στην διάγνωση....Μήν απελπίζεσαι όπως είπαν και οι άλλοι.

Έχω στείλει τις φωτογραφίες σου σε μία φίλη βιολόγο-ιχθυολόγο μήπως μπορεί να μας βοηθήσει καλύτερα.

Θα μπορούσα να σου προτείνω κάποια δραστικά φάρμακα, αλλά τα ψαράκια είναι αρκετά ταλαιπωρημένα.....

Επίσης σε όλους αυτούς που είπαν/νόμιζαν ότι το ενυδρείο είναι άστρωτο, έχω να πώ ότι τουλάχιστον τώρα, οι μετρήσεις σε αμμωνία και τα υποπροϊόντα αυτής ΔΕΝ σημαίνουν

απολύτως ΤΙΠΟΤΑ μιάς και τα βακτήρια του φίλτρου ΣΑΦΩΣ και επηρεάζονται από την θεραπεία που στην συγκεκριμένη περίπτωση είναι συνεχής και με διαφορετικές δραστικές ουσίες.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Η περίπτωση σου με έχει προβληματίσει.

Θεωρώ ότι όλοι μας τα κάναμε 'σαλάτα' στην διάγνωση....Μήν απελπίζεσαι όπως είπαν και οι άλλοι.

Έχω στείλει τις φωτογραφίες σου σε μία φίλη βιολόγο-ιχθυολόγο μήπως μπορεί να μας βοηθήσει καλύτερα.

Θα μπορούσα να σου προτείνω κάποια δραστικά φάρμακα, αλλά τα ψαράκια είναι αρκετά ταλαιπωρημένα.....

Επίσης σε όλους αυτούς που είπαν/νόμιζαν ότι το ενυδρείο είναι άστρωτο, έχω να πώ ότι τουλάχιστον τώρα, οι μετρήσεις σε αμμωνία και τα υποπροϊόντα αυτής ΔΕΝ σημαίνουν

απολύτως ΤΙΠΟΤΑ μιάς και τα βακτήρια του φίλτρου ΣΑΦΩΣ και επηρεάζονται από την θεραπεία που στην συγκεκριμένη περίπτωση είναι συνεχής και με διαφορετικές δραστικές ουσίες.

Ευχαριστώ για την απάντηση και τη σκέψη :)

Μετά από αυτό που έκανα χτες με το νερό, αποφάσισα να ΜΗΝ ξαναπειράξω το νερό για λίγο, για να ηρεμήσουν τα ψαράκια.

Απλά θα βάζω το esha2000, ακολουθώντας τις οδηγίες ακριβώς.

Εντωμεταξύ δεν τάισα χτες, και δεν θα ταίσω σήμερα-και ίσως ούτε αύριο.

Και καθημερινά θα τσεκάρω για νιτρώδη/νιτρικά/αμμωνία & θα σας ενημερώνω.

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχάσεις να ανεβάσεις φωτογραφίες με την τωρινή κατάσταση των ψαριών για να τις δουν οι πιο έμπειροι και να σου δώσουν όσο το δυνατόν πιο σωστές συμβουλές...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6) Υδρωπικία (Dropsy)
Συμπτώματα: Το ψαράκι μας, εκτός από κακή διάθεση, ανορεξία και χαμήλωμα των πτερυγών, παρουσιάζει εξοφθαλμία (πρήξιμο των ματιών), λεπτές και μακριές, διάφανες ακαθαρσίες και τέλος πρήξιμο σε όλο του το σώμα, σε σημείο που τα λέπια του να ξεχωρίζουν απʼτο σώμα.Συνήθως όταν φτάσει σʼαυτό το σημείο, η ανάρρωσή του είναι αδύνατη.

Αυτό είχε...

Link to comment
Share on other sites

Παρά τις προσπάθειες, ο ασθενής απεβίωσε.

Ευχαριστώ όσους απάντησαν.

Δεν είσαι η μόνη .

Link to comment
Share on other sites

Το άλλο ψαράκι πως είναι? Ανέβασε φωτογραφία για να σωθεί τουλάχιστον αυτό (εφ' όσον υπάρχει ελπίδα)...

Link to comment
Share on other sites

Το άλλο ψαράκι πως είναι? Ανέβασε φωτογραφία για να σωθεί τουλάχιστον αυτό (εφ' όσον υπάρχει ελπίδα)...

Το άλλο δεν έχει τίποτα.

Δεν θέλω να το αναστατώσω άλλο-αφαίρεσα τον μακαρίτη από μέσα και το άφησα σε ημίφως να ηρεμήσει. θα συνεχίσω το esha προληπτικά γι αόσες μέρες πρέπει. και μετά τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Καλά έκανες.... Παρακολούθησε το για μερικές μέρες και τάιζε ελάχιστα. Αν είναι να εμφανίσει κάτι να το προλάβεις στην αρχή...

Έκανες ότι μπορούσες για το άλλο. Όλοι μας έχουμε χάσει ψαράκια...

Link to comment
Share on other sites

Αρα οφειλεται στα νεφρα.Αν το ψαρι ειχε εκτεθει σε αμμωνια για καποιο διαστημα τα νεφρα θα μπορουσαν να εχουν υποστει ανεπανορθωτη ζημια??

Link to comment
Share on other sites

Αρα οφειλεται στα νεφρα.Αν το ψαρι ειχε εκτεθει σε αμμωνια για καποιο διαστημα τα νεφρα θα μπορουσαν να εχουν υποστει ανεπανορθωτη ζημια??

Μάλιστα , εσύ αυτό πώς το συμπέρανες ; Ρωτώ για να μάθω και εγώ .

Link to comment
Share on other sites

Αρα οφειλεται στα νεφρα.Αν το ψαρι ειχε εκτεθει σε αμμωνια για καποιο διαστημα τα νεφρα θα μπορουσαν να εχουν υποστει ανεπανορθωτη ζημια??

6) Υδρωπικία (Dropsy)

Συμπτώματα: Το ψαράκι μας, εκτός από κακή διάθεση, ανορεξία και χαμήλωμα των πτερυγών, παρουσιάζει εξοφθαλμία (πρήξιμο των ματιών), λεπτές και μακριές, διάφανες ακαθαρσίες και τέλος πρήξιμο σε όλο του το σώμα, σε σημείο που τα λέπια του να ξεχωρίζουν απʼτο σώμα.Συνήθως όταν φτάσει σʼαυτό το σημείο, η ανάρρωσή του είναι αδύνατη.

Link to comment
Share on other sites

Γιατρέ θα μας δώσεις μια απάντηση επιστημονικά βασισμένη με στοιχεία ή τσάμπα καίει η λάμπα ;

Link to comment
Share on other sites

6) Υδρωπικία (Dropsy)

Συμπτώματα: Το ψαράκι μας, εκτός από κακή διάθεση, ανορεξία και χαμήλωμα των πτερυγών, παρουσιάζει εξοφθαλμία (πρήξιμο των ματιών), λεπτές και μακριές, διάφανες ακαθαρσίες και τέλος πρήξιμο σε όλο του το σώμα, σε σημείο που τα λέπια του να ξεχωρίζουν απʼτο σώμα.Συνήθως όταν φτάσει σʼαυτό το σημείο, η ανάρρωσή του είναι αδύνατη.

Ιωαννα βλεπεις το δεντρο και χανεις το δασος.....

Juwell guppy μολις παω σπιτι γιατι ειμαι απο κινητο ερχεται και η απαντηση σου.Λιγο υπομονη.

Link to comment
Share on other sites

Ο γνωστός σου ανέφερε οτι έχεις άνθρακα μέσα στο φίλτρο. Αν ισχύει κάτι τέτοιο, τότε οι περισσότερες θεραπείες που έκανες πήγαν στράφι, ο άνθρακας απορροφά πολλές δραστικές ουσίες φαρμἀκων.

Κρίμα το ψαράκι, νιώθω άσχημα που δεν φρόντισα και εγώ να ασχοληθώ απο πιο πριν. Τιγκαρες στα φάρμακα το ενυδρείο, δεν είναι δικό σου λάθος , αλλά οι διαφορετικές διαγνώσεις που έκανε ο καθένας. Η πολυγνωμία στο θέμα των ασθενειών δυστυχώς πολλές φορές αποβαίνει μοιραία.

Link to comment
Share on other sites

Ο γνωστός σου ανέφερε οτι έχεις άνθρακα μέσα στο φίλτρο. Αν ισχύει κάτι τέτοιο, τότε οι περισσότερες θεραπείες που έκανες πήγαν στράφι, ο άνθρακας απορροφά πολλές δραστικές ουσίες φαρμἀκων.

Κρίμα το ψαράκι, νιώθω άσχημα που δεν φρόντισα και εγώ να ασχοληθώ απο πιο πριν. Τιγκαρες στα φάρμακα το ενυδρείο, δεν είναι δικό σου λάθος , αλλά οι διαφορετικές διαγνώσεις που έκανε ο καθένας. Η πολυγνωμία στο θέμα των ασθενειών δυστυχώς πολλές φορές αποβαίνει μοιραία.

Και τι προτείνετε λοιπόν ; Ποιός είναι ο 1000% σωστός εδώ ; Ποιός είναι 1000% σωστός στις διαγνώσεις ώστε να ξέρουμε και μείς ποιόν να διαβάζουμε - ακολουθούμε ;

Link to comment
Share on other sites

Δυσκολη ερώτηση. Λογικά κάποιος ιχθυοπαθολόγος με εξειδίκευση στα διακοσμητικά ψάρια και με εμπειρία στο χόμπι μας. Αλλα η βλακεία είναι οτι δεν ξἐρω κανέναν τέτοιο :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...