Jump to content

Καλησπέρα! :)


araXne

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Σας διαβάζω πότε-πότε, συνήθως όταν συναντάω κάποιο πρόβλημα, αλλά δεν έχω γράψει ποτέ.

Ξεκίνησα με ένα 30Λ ενυδρείο και κάτι moors, τα οποία αναβαθμίστηκαν σε 100Λ (στη φωτό φαίνονται). Αυτά τα black moors τα έχω 3 χρόνια τώρα!

Βάζω αυτή τη φωτο που ποζάρουν όλα στο φακό (πριν κανα μήνα)....τώρα έχω προσθέσει κάτι φυτάκια :)

post-56857-0-09709800-1386703414_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

:welcome:

Aν θές μπορείς να μας κάνεις και μια παρουσίαση με αυτήν την φόρμα http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=50683

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες! (και επίσημα) :)

Link to comment
Share on other sites

Γενική κατηγορία ενυδρείου
Κρύου νερού

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 80x30x45
Συνολικά Λίτρα: 100

Οργανισμοί
Φυτά: 2 anubias, 1 microsorum pteropus, 2 Syngonium podophillum

Ψάρια: 3 black moors & 2 fancy goldfish πορτοκαλί/μαυρα

Άλλα είδη: 1 pleco

Διακοσμητικά υλικά
Πέτρες: μερικά λευκά βότσαλα
Ξύλα: ένα μεγάλο
Άλλα διακοσμητικά : φυσικά φυτά & 2 πλαστικά να κρύβω τα φίλτρα/σωλήνες
Υπόστρωμα: δεν θυμάμαι τι είναι

Βυθός: μαύρο χαλίκι

Υποστήριξη οργανισμών
Φίλτρανση: eheim 150
Θέρμανση/ Ψύξη: eheim heater
Λίπανση: sera λίπασμα
Διατροφή: tetra goldfish sticks, και διάφορα flakes κατα καιρούς. ο pleco τρώει τα 'κουλούρια΄ του.

Παράμετροι
μένει να τα τεστάρω με τα τεστ που λέγαμε..
Αμμωνία (ΝΗ3): 0

Μέση Θερμοκρασία (°C): 21C

Συντήρηση
Αλλαγές νερού: κάθε εβδομάδα
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: αντιχλώριο tetra
Άλλες ρουτίνες συντήρησης: sera υγρό λίπασμα κάθε εβδομάδα

Link to comment
Share on other sites

araXne, μπορείς να κάνεις την παρουσίαση του ενυδρείου σου ανοίγοντας νέο θέμα, π.χ. στο "Ενυδρεία μελών", γιατί εδώ που είναι το καλωσόρισμα το θέμα κλειδώνει μετά από μερικές ημέρες. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες! Πολυ ομορφο το ενυδρειο σου και πολυ σταθερο το χερι σου! Πολυ καλη φωτογραφια! :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Σας διαβάζω πότε-πότε, συνήθως όταν συναντάω κάποιο πρόβλημα, αλλά δεν έχω γράψει ποτέ.

Ξεκίνησα με ένα 30Λ ενυδρείο και κάτι moors, τα οποία αναβαθμίστηκαν σε 100Λ (στη φωτό φαίνονται). Αυτά τα black moors τα έχω 3 χρόνια τώρα!

Βάζω αυτή τη φωτο που ποζάρουν όλα στο φακό (πριν κανα μήνα)....τώρα έχω προσθέσει κάτι φυτάκια :)

Βγάλε τα πλαστικά φυτά το συντομότερο......ποιος τον ακούει τον Θοδωρή!

Δεν πρόσεξες Πανο τη έγραψε ο φίλος, θα σε μαλώσω!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρόσεξες Πανο τη έγραψε ο φίλος, θα σε μαλώσω!!

Δεν πρόσεξες Δημήτρη τι γράφει ή φίλη μας κάτω από το avatar της και θα σε μαλώσει :bleh:

Καλως ήρθες στην παρέα μας araXne :D :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν πρόσεξες Δημήτρη τι γράφει ή φίλη μας κάτω από το avatar της και θα σε μαλώσει :bleh:

Καλως ήρθες στην παρέα μας araXne :D :D

:bigemo_harabe_net-82::bigemo_harabe_net-82:

Link to comment
Share on other sites

Πολλα μαλώματα πέσανε και τώρα ειναι η σειρά μου....Δημήτρη αναφέρει στην παρουσίαση παραπάνω ότι έχει 2 πλαστικά φυτα για να κρύβει φιλτρο και σωλήνες, σε αυτα αναφέρομαι....κάτσε να το πω τώρα στο Θοδωρή να δεις το έχει να γίνει, θα αρχίσει πάλι να φωνάζει "όχι πλαστικα σε θάλασσες, ακτές και ενυδρεια" και αλλα τέτοια επιστημονικά!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βγάλε τα πλαστικά φυτά το συντομότερο......ποιος τον ακούει τον Θοδωρή!

Δεν πρόσεξες Πανο τη έγραψε ο φίλος, θα σε μαλώσω!!

Δεν πρόσεξες Δημήτρη τι γράφει ή φίλη μας κάτω από το avatar της και θα σε μαλώσει :bleh:

Καλως ήρθες στην παρέα μας araXne :D :D

Πολλα μαλώματα πέσανε και τώρα ειναι η σειρά μου....Δημήτρη αναφέρει στην παρουσίαση παραπάνω ότι έχει 2 πλαστικά φυτα για να κρύβει φιλτρο και σωλήνες, σε αυτα αναφέρομαι....κάτσε να το πω τώρα στο Θοδωρή να δεις το έχει να γίνει, θα αρχίσει πάλι να φωνάζει "όχι πλαστικα σε θάλασσες, ακτές και ενυδρεια" και αλλα τέτοια επιστημονικά!

xaxaxaxaxaxa ε είστε απίστευτοι!! :rasp: τα χειρότερα θα λέει για 'μας η κοπέλα!..

Καλωσόρισες στην ενυδρειακή μας παρέα! :welcome:

Έγινε επεξεργασία - nospanos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

xaxaxaxaxaxa ε είστε απίστευτοι!! :rasp: τα χειρότερα θα λέει για 'μας η κοπέλα!..

Καλωσόρισες στην ενυδρειακή μας παρέα! :welcome:

Είμαστε διαθέσιμοι να την πείσουμε πάντως πως είμαστε και γ..ώ τα παιδιά όλοι ;)

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=90852&hl=

Link to comment
Share on other sites

Είμαστε διαθέσιμοι να την πείσουμε πάντως πως είμαστε και γ..ώ τα παιδιά όλοι ;)

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=90852&hl=

Δεν αμφιβάλλω ...απλά εγώ έχω κανονήσει να παρευρεθώ σε άλλη συνάντηση εκείνη τη μέρα ;)

Έγινε επεξεργασία - nospanos
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...