Jump to content

Νερο Απο Τη Θαλασσα Και Οργανισμοι Που Μπορει Να Βλαψουν Ενα Reef


Recommended Posts

καλημερα παιδια ειμαι καινουριος στην παρεα του θαλασσινου και εχω πολλες αποριες σχετικα με το καινουριο μου χομπι ασχολουμε εδω και 7 χρονια με τα ενυδρεια αλλα στο θεμα reef ξεκιναω τωρα στην ουσια ειμαι ετοιμος να ξεκινησω ενα reef και πρωσπαθω οσο μπορω να γλιτοσω κατι μενω πολυ κοντα στη θαλασσα και σκεφτομε να περνω νερο απο κει και με τη βοιθεια μια α\ο να φερνω την σωστη αλατοτητα εκει που τη θελω

ετσι το εχω εγω στο μυαλο μου σαν αρχαριος διαβασα οτι καπιοι κρατανε ρεεφ με θαλασσινο νερο με επιτυχια

η ερωτηση τωρα ειναι υπαρχουν μικροοργανισμοι και οργανισμοι που μπορουν να βλαψουν ενα reef και αν ναι ποιοι ειναι αυτοι ? τι πρεπει να προσεξω ?

παλιοτερα σε μια χουφτα αμμο ειχε μεσα σκουλικια κοπιποδα και 1002 πλασματακια που τρεχανε απο δο και απο κει οταν αναβα τα φωτα σε ενα μικρο θαλασσινο γαριδαδικο που ειχα αυτα μπορει να βλαψουν τα κοραλια η γενικα ολο το συστημα ?

Link to comment
Share on other sites

Στο νερό δεν θα βρεις, τουλάχιστον με γυμνό μάτι, μικροοργανισμούς που θα μπορέσουν βλάψουν το reef απλά θα πρέπει να προσέξεις από που θα συλλέξεις το νερό να μην είναι σε εκβολές ποταμών ή να μην έχουν προηγηθεί έντονα καιρικά φαινόμενα τις προηγούμενες μέρες ή ακόμα και μια απλή βροχή. Τα χημικά θα μπορούσαν να επηρεάσουν την υγεία του υφάλου η μικροοργανισμοί περισσότερο ωφέλιμοι θα ήταν. Τώρα αν εννοείς για μικρούς οργανισμούς που βρίσκονται ακόμα σε βρεφικό στάδιο και μπορείς να τους συλλέξεις μαζί με κάτι άλλο όπως π.χ. βράχο ή άμμο ή κάποιο ζωντανό οργανισμό τότε είναι λίγο ρίσκο. Οι οργανισμοί που θα μπορούσαν να βλάψουν κάποιο κοράλλι είναι σαρκοφάγοι αστερίες, γυμνοβράγχια, ίσως κάποιες γαρίδες αλλά με το νερό δεν υπάρχει περίπτωση να συλλεχθούν.

Link to comment
Share on other sites

εγω εδω που ειμαι ειναι πελαγος δεν εχει ουτε εκβολες ουτε λιμανια κοντα

δηλαδη οι μικροοργανισμοι που ειναι μεσα στην αμμο κανουν καλο δηλαδη να βαλω λιγη αμμο στο ενυδρειο που θα στρωνο τον βραχο η οχι ?

αυτα ειναι κοπιποδα που εχει η αμμος μεσα ?

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου εγω κανω 2 χρονια απο θαλασσα και δεν εχω κανενα πρόβλημα προσεξε αυτα που ειπε ο φιλος ποιο πανω με της βροχες κ.τ.λ.

Link to comment
Share on other sites

τα κοπίποδα δεν στρώνουν το ενυδρείο, τα βακτήρια είναι αυτά που βοηθούν στον κύκλο του αζώτου, τα κοπίποδα απλά είναι ωφέλιμα!

Link to comment
Share on other sites

τα κοπίποδα δεν στρώνουν το ενυδρείο, τα βακτήρια είναι αυτά που βοηθούν στον κύκλο του αζώτου, τα κοπίποδα απλά είναι ωφέλιμα!

+1

το γέμισα απο την αρχη απο θάλασσα και μεχρι τωρα συνεχίζω.

Link to comment
Share on other sites

τα κοπίποδα δεν στρώνουν το ενυδρείο, τα βακτήρια είναι αυτά που βοηθούν στον κύκλο του αζώτου, τα κοπίποδα απλά είναι ωφέλιμα!

ναι σωστα λαθος διατυπωση ηθελα να πω κοπιποδα κλπ απο μεσογιο κανουν η πεθαινουν στη διαφορα αλατοτητας

Link to comment
Share on other sites

από την διαφορά αλατότητας δεν θα πεθάνουν αλλά από την διαφορά θερμοκρασίας. Αν πάρεις βράχο από την θάλασσα ή βάλεις κομμάτια νεκρού μέσα να αποικιστούν, βάλε τον και δοκίμασε, δεν νομίζω να μην αντέξουν. το ενυδρείο μου έχει διάφορα και σίγουρα κάποια είναι από την δικιά μας θάλασσα αφού παλιότερα έβαλα αρκετό βράχο δικό μας, μέσα και ακόμα υπάρχει

Link to comment
Share on other sites

sammy να σου κάνω μια ερώτηση λόγο της εμπειρίας σου.. Και Harris Samos συγνώμη αν βγαίνω πολύ εκτός θέματος.

Και εγώ κάνω αλλαγές από θάλασσα εδώ και 8 μίνες.

Θέλω να συμπληρώσω βράχο στο sump. Να βάλω ζωντανό βράχο κατευθείαν από θάλασσα ή να τον σκοτώσω πρώτα;

Link to comment
Share on other sites

φιλε sammy ερωτηση δηλαδη να ριξω και μερικες χουφτιες αμμο που ειναι γεματη απο αυτα ? δε θα μεταφερω αμμο στο κυριος ενυδρειο μονο το βραχο θα βαλω μετα

Link to comment
Share on other sites

sammy να σου κάνω μια ερώτηση λόγο της εμπειρίας σου.. Και Harris Samos συγνώμη αν βγαίνω πολύ εκτός θέματος.

Και εγώ κάνω αλλαγές από θάλασσα εδώ και 8 μίνες.

Θέλω να συμπληρώσω βράχο στο sump. Να βάλω ζωντανό βράχο κατευθείαν από θάλασσα ή να τον σκοτώσω πρώτα;

Αν σκοπεύεις να βάλεις βράχο από τη θάλασσα μας, απλά βάλε τον πρώτα σε ένα κουβά ή καλύτερα,σε ένα ενυδρείο καραντίνα μόνο και μόνο για να τσεκάρεις αν υπάρχουν ζωντανά που δεν θα πρέπει να περάσουν στο ενυδρείο σου όπως αχινούς(πολύ μικρό το κακό και να περάσουν μιας και είναι φυτοφάγα και στην αρχή μόνο να βοηθήσουν μπορούν)καβούρια(καρκινοειδή), γυμνοβράγχια(nudibranch) κ.ά.

Δεν χρειάζεται να τον σκοτώσεις ή εκτός και αν δεν έχεις ανάγκη από βιολογία και θέλεις απλά νεκρό βράχο!

Εγώ ποτέ μου δεν νέκρωσα βράχο πριν τον βάλω στο ενυδρείο

φιλε sammy ερωτηση δηλαδη να ριξω και μερικες χουφτιες αμμο που ειναι γεματη απο αυτα ? δε θα μεταφερω αμμο στο κυριος ενυδρειο μονο το βραχο θα βαλω μετα

πού θα την ρίξεις την άμμο και δεν θα πάει στο ενυδρείο και πως θα την μαζέψεις μετά; :bigemo_harabe_net-88:

Link to comment
Share on other sites

Αν σκοπεύεις να βάλεις βράχο από τη θάλασσα μας, απλά βάλε τον πρώτα σε ένα κουβά ή καλύτερα,σε ένα ενυδρείο καραντίνα μόνο και μόνο για να τσεκάρεις αν υπάρχουν ζωντανά που δεν θα πρέπει να περάσουν στο ενυδρείο σου όπως αχινούς(πολύ μικρό το κακό και να περάσουν μιας και είναι φυτοφάγα και στην αρχή μόνο να βοηθήσουν μπορούν)καβούρια(καρκινοειδή), γυμνοβράγχια(nudibranch) κ.ά.

Δεν χρειάζεται να τον σκοτώσεις ή εκτός και αν δεν έχεις ανάγκη από βιολογία και θέλεις απλά νεκρό βράχο!

Εγώ ποτέ μου δεν νέκρωσα βράχο πριν τον βάλω στο ενυδρείο

πού θα την ρίξεις την άμμο και δεν θα πάει στο ενυδρείο και πως θα την μαζέψεις μετά; :bigemo_harabe_net-88:

το ενυδρειο ειναι καραντινα που απλα θα βαλω λιγο βραχο μεσα για να στρωνετε :bigemo_harabe_net-134: μετα θα την πεταξω αν αυτα τα ζουμπερα μπουν και στο βραχο

σημερα μαζεψα ενα κουβα και ειναι και γενατη σκουλικακια κοκκινα τα περνουμε και για ψαρεμα

Έγινε επεξεργασία - harris samos
Link to comment
Share on other sites

ότι θα υπάρχει μέσα στο ενυδρείο καραντίνα θα υπάρχει και παντού δηλαδή και μέσα στην άμμο και μέσα στο βράχο. Τα σκουληκάκια δεν πειράζουν αρκεί να μην είναι φαραώ

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά μήπως να το ξανασκεφτητε !!!

Γιατί να πάτε για reef; Κάντε ενα ωραιότατο μεσογειακό με ολα τα καλούδια που μπορείτε να βρείτε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...