Jump to content

Με Λένε Δημήτρη...και Σκοτώνω Ψάρια


Recommended Posts

Είχα να μπώ καιρό και τα διαβάζω όλα μαζεμένα και είμαι σάν χύτρα ταχύτητος από τα νεύρα μου!!!!

Διάβασα ΑΠΕΙΡΑ πόστ με 'και καλά' "παλιούς", "φτασμένους", χομπίστες που τα "ξέρουν όλα" να επιτίθενται σε αρχάριους με πολύ άσχημο τρόπο για λάθη που κάνουν στα ενυδρεία τους.

Δέν κατάλαβα καλά????Εσείς είστε τέλειοι????Μάθατε, διαβάσατε, σας είπαν 5 πράγματα και νομίζετε ότι έχετε πιάσει τον παπά από τα "άμφια"????Σιγά τα αβγά κύριοι....

ΟΛΟΙ αρχάριοι είμαστε με διαφορετική εμπειρία που και αυτό δέν λέει ΤΙΠΟΤΑ.

Ασχολούμαι με τα ενυδρεία από μικρό παιδί και τα τελευταία 14 χρόνια συστηματικά και ακόμη και τώρα που υποτίθεται γνωρίζω 5-10 πράγματα ΣΚΟΤΩΝΩ ψάρια, είτε από αμέλεια είτε για τον οποιοδήποτε άλλο λόγο...Κάποτε όπως κάποιοι μπορεί να θυμούνται πρίν από πολλά πολλά χρόνια, τότε που το χόμπι ήταν στην λίθινη εποχή και εγώ αρχάριος μου είχαν πουλήσει πακού αντί για πιράνια, όταν λοιπόν αυτά έγιναν τέρατα και κανένα μαγαζί δέν τα έπαιρνε αναγκάστηκα να τα θανατώσω.Μή θέλοντας όμως να πάνε έτσι "άδοξα" τα έψησα και τα έφαγα αφού στον Αμαζόνιο είναι βασική πηγή τροφής....Αυτό πώς σας φαίνεται?Τί είδους χομπίστας είμαι μετά από αυτό?

Μήν μου πείτε εσείς που νομίζετε ότι τα ξέρετε όλα και γίνατε φίρμες επειδή ποστάρατε στο α ή β φόρουμ ότι είστε οι τέλειοι χομπίστες και αλάνθαστοι...

Λάθη κάνουμε όλοι, κάποιοι λιγότερα κάποιοι περισσότερα...

Σαν θεμέλια αρχή αυτό το φόρουμ φτιάχτηκε για να αγκαλιάσει τους νέους χομπίστες και να τους βοηθήσει να διορθώσουν τα λάθη τους, να τους εξελίξει και να εξελιχθεί και αυτό με την σειρά του...Δέν μπορώ να διανοηθώ ότι έχει καταντήσει σάν κάποιο άλλο παλιό φόρουμ που τότε κοροϊδεύαμε όταν "οι φτασμένοι" την "έπεφταν" σαν σφήκες στους αρχάριους και τους αποθάρρυναν από το τόσο όμορφο και (ιδανικά) αγχολυτικό μας χόμπι.

Για κουνήστε κύριοι/ες το κεφαλάκι σας και πάρτε τα λίγο από την αρχή γιατί είστε το ίδιο με εμένα..........

..........Με λένε Δημήτρη και σκοτώνω ψάρια

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 134
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

RESPECT

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη καλημέρα. Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου μιας κι εγω έχω σκοτώσει ψάρια σαν αρχάριος που είμαι αν και δεν ειναι μονο αποτέλεσμα απειρίας ή ημιμάθειας. Υπάρχει τρόπος και "τρόπος" να πεις σε κάποιο χομπίστα ότι έχει κάνει λάθη και πρέπει να τα διορθώσει και υπάρχει ανάμεσα σε αυτούς τους τρόπους μια λεπτή γραμμή. Το πως θα το εκλάβει ο χομπίστας που δέχεται τις παρατηρήσεις και θα αντιδράσει στη συνέχεια, ειναι επίσης ενα θεμα που μπορει να οδηγήσει την κουβέντα σε αντιπαράθεση και συνήθως, επειδη αυτός ειναι ο αδύναμος.....σαν πιο νέος, εκείνος που κάνει τις παρατηρήσεις να δέχεται τα πυρά ορισμένων άλλων που σπεύδουν να συμπαρασταθούν στον πρωτο. Προσωπικά η πείρα μου στα ενυδρεια ειναι οσο η δική σου στην πυρινηκή φυσική αλλα έχοντας μάθει ελάχιστα αλλα βασικά πράγματα, έχω πεί την άποψή μου και εχω προτείνει λύσεις σε φίλους εδώ μέσα ή τουλάχιστον έτσι νομίζω. Προσωπικά δεν έχω αντιληφθεί να πέφτουν κάποιοι "φτασμένοι" ή μη, σα σφήκες πανω στους νέους, αντιθέτως υπάρχει πολυ καλη διάθεση για βοήθεια αλλα αδιαφορία και επίθεση σε ορισμένες περιπτώσεις απο τον εν δυνάμει σωστο χομπίστα και μάλιστα προσωπικά έχω δεχθεί επίθεση δυο φορές, οσο καλη διάθεση και να είχα, όση ευγένεια και αν επέδειξα. Απλα εγινε επειδη ο χομπίστας νόμιζε ότι τον κορόιδευα κι εγω και οι άλλοι και δε δίστασε να μας απειλήσει κι όλας στη μια περίπτωση με τον δικό του τροπο. Δε γνωρίζω αν αναφέρεσαι σε κάτι συγκεκριμένο το οποίο δε γνωρίζω αν και παρακολουθώ ανελλιπώς το φόρουμ. Απο την άλλη πάλι σα λογικοί άνθρωποι δε μπορούμε να μείνουμε απαθείς και αδιάφοροι ή ψύχραιμοι αν θέλεις, οταν κάποιος εν γνώσει του κάνει τρομακτικά λάθη με απίστευτες συνέπειες τις οποίες δε γνωρίζει ή αδιαφορεί γι' αυτές όπως προχθές που διάβασα ότι κάποιος είχε στο σπίτι του ζωντανό (όχι ψάρι) που φτάνει τα 2 με 2,5 μέτρα και μπορει να γίνει τρομερά επικίνδυνο για άνθρωπο και γενικά ότι κινείται και αναπνέει και φυσικά δεν έχει θεση μέσα σε τέσσερις τοίχους ή αυλή. Είπα κι εκει την άποψή μου και δέχθηκα την επίθεση και την ειρωνεία του χομπίστα. Ας βλέπουμε κι αυτά. Συγνώμη για την έκταση του κειμένου αλλα ειναι η άποψή μου.

Φιλικά Πάνος.....κι εγω σκοτώνω ψάρια.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη καλημέρα. Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου μιας κι εγω έχω σκοτώσει ψάρια σαν αρχάριος που είμαι αν και δεν ειναι μονο αποτέλεσμα απειρίας ή ημιμάθειας. Υπάρχει τρόπος και "τρόπος" να πεις σε κάποιο χομπίστα ότι έχει κάνει λάθη και πρέπει να τα διορθώσει και υπάρχει ανάμεσα σε αυτούς τους τρόπους μια λεπτή γραμμή. Το πως θα το εκλάβει ο χομπίστας που δέχεται τις παρατηρήσεις και θα αντιδράσει στη συνέχεια, ειναι επίσης ενα θεμα που μπορει να οδηγήσει την κουβέντα σε αντιπαράθεση και συνήθως, επειδη αυτός ειναι ο αδύναμος.....σαν πιο νέος, εκείνος που κάνει τις παρατηρήσεις να δέχεται τα πυρά ορισμένων άλλων που σπεύδουν να συμπαρασταθούν στον πρωτο. Προσωπικά η πείρα μου στα ενυδρεια ειναι οσο η δική σου στην πυρινηκή φυσική αλλα έχοντας μάθει ελάχιστα αλλα βασικά πράγματα, έχω πεί την άποψή μου και εχω προτείνει λύσεις σε φίλους εδώ μέσα ή τουλάχιστον έτσι νομίζω. Προσωπικά δεν έχω αντιληφθεί να πέφτουν κάποιοι "φτασμένοι" ή μη, σα σφήκες πανω στους νέους, αντιθέτως υπάρχει πολυ καλη διάθεση για βοήθεια αλλα αδιαφορία και επίθεση σε ορισμένες περιπτώσεις απο τον εν δυνάμει σωστο χομπίστα και μάλιστα προσωπικά έχω δεχθεί επίθεση δυο φορές, οσο καλη διάθεση και να είχα, όση ευγένεια και αν επέδειξα. Απλα εγινε επειδη ο χομπίστας νόμιζε ότι τον κορόιδευα κι εγω και οι άλλοι και δε δίστασε να μας απειλήσει κι όλας στη μια περίπτωση με τον δικό του τροπο. Δε γνωρίζω αν αναφέρεσαι σε κάτι συγκεκριμένο το οποίο δε γνωρίζω αν και παρακολουθώ ανελλιπώς το φόρουμ. Απο την άλλη πάλι σα λογικοί άνθρωποι δε μπορούμε να μείνουμε απαθείς και αδιάφοροι ή ψύχραιμοι αν θέλεις, οταν κάποιος εν γνώσει του κάνει τρομακτικά λάθη με απίστευτες συνέπειες τις οποίες δε γνωρίζει ή αδιαφορεί γι' αυτές όπως προχθές που διάβασα ότι κάποιος είχε στο σπίτι του ζωντανό (όχι ψάρι) που φτάνει τα 2 με 2,5 μέτρα και μπορει να γίνει τρομερά επικίνδυνο για άνθρωπο και γενικά ότι κινείται και αναπνέει και φυσικά δεν έχει θεση μέσα σε τέσσερις τοίχους ή αυλή. Είπα κι εκει την άποψή μου και δέχθηκα την επίθεση και την ειρωνεία του χομπίστα. Ας βλέπουμε κι αυτά. Συγνώμη για την έκταση του κειμένου αλλα ειναι η άποψή μου.

Φιλικά Πάνος.....κι εγω σκοτώνω ψάρια.

Το πόστ μου δέν αφορά συγκεκριμένα κάποιο πόστ.Δυστυχώς είναι πολλά τα παραδείγματα που διάβασα μαζεμένα και αυτό λέει πολλά....

Ο καθένας ας κάνει την αυτοκριτική του και ας μάθει να λειτουργεί με σύνεση σκεπτόμενος το παρελθόν του.....η γνώση είναι κάτι που κερδίζεται συνέχεια, δέν σταματάει και δέν έχει όρια....

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα έπρεπε καποιος να τα πει και σίγουρα ήσουν εσυ ο κατάλληλος με βρίσκεις συνφωνω σε όλα ένα μπράβο σου για την κίνηση αυτή απλα respect!!

επισης ένα ακομα ένα χομπιστας πάντα ειναι αρχάριος ειδικά οταν ειναι σε χόμπι που συνέχεια εξελίσσεται!!!

Έγινε επεξεργασία - lykourgos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

...πετραχήλια ? ή κάπως έτσι νομίζω

Link to comment
Share on other sites

Ο Χάσκυ μπαίνει κάθε δεύτερη πανσέληνο αλλά όταν μπαίνει..... :D . Μακάρι να σταματήσει γρήγορα αυτή η αντιμετώπιση απο κάποιους

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνήσω με τον Δημήτρη και θα προσθέσω ότι έχουν απομακρυνθεί πολλοί φίλοι και επίσης πολλοί άλλοι έχουν σταματήσει να γράφουν από την συμπεριφορά κάποιων φτασμένων !!!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνήσω με τον Δημήτρη και θα προσθέσω ότι έχουν απομακρυνθεί πολλοί φίλοι και επίσης πολλοί άλλοι έχουν σταματήσει να γράφουν από την συμπεριφορά κάποιων φτασμένων !!!!!!

Εγώ πιστεύω ότι όσοι απομακρήνθηκαν από το φόρουμ δεν οφείλετε στην συμπεριφορά των φτασμένων ή ξερολων ή όπως αλλιώς τους λένε αλλά οφείλετε στην ανεπαρκή η λάθος αντιμετώπιση της συντονηστικής ομάδας προς τους ξερόλες και προς του θιγμένους.

Από την δική μας μεριά ως μέλη πρέπει να καταγγέλλουμε τέτοιου είδους συμπεριφορές με πμ στους σηντονηστες ώστε να λάβουν τα μέτρα τους.

Όσο δεν γίνετε κάτι επώνυμα (έστω και σε πμ από την συντονιστική ομάδα) θα συνεχίζουν οι ξερόλες να είναι ξερόλες γιατί λόγο εγωισμού δεν αντιλαμβάνονται το πρόβλημα τους.

Η αόριστες αναφορές ποτέ δεν είδα να φέρνουν αποτελέσματα διαρκείας.

Το πρόβλημα λοιπόν δεν το εστιάζω στους ξερόλες αλλά στο γενικό σύνολο που αποτελείτε από τα μέλη και τους συντονιστές.

@ Δημήτρης έλειπες αρκετό καιρό και για αυτό τα πείρες στο κρανίο ενώ όσοι έμειναν και δεν έφυγαν από εδώ μεταξύ αυτών και εγώ έχουμε πάθει εξαναγκαστική ανοσία

Έγινε επεξεργασία - Χρήστος
Link to comment
Share on other sites

Husky δεν σε ξερω και πρωτη φορα απαντησες σε θεμα μου εχτες...και σε ευχαριστω γιατι ησουν ταχυτατος!!

Μην παρεις προσωπικα την παρακατω ερωτησει μου, απλα υπαρχουν πολλα παρομοια θεματα και σε ολα λεμμε τα ιδια...

Λοιπον, ποτε κλειδωνη το θεμα;; Σε τρει μερες;; Ποτε θα "κλειση" ο κυκλος του;;

Επισης αν δεν κανω λαθος ειναι το δευτερο θεμα παραπονων για τον μηνα....χμμμ!!! That's a first!!!

Καλη συνεχεια μαγκες.... Γιορτινες μερες μην μαλωνεται....

ΥΓ: τα χρυσοψαρα τρωγωνται;;;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Husky δεν σε ξερω και πρωτη φορα απαντησες σε θεμα μου εχτες...και σε ευχαριστω γιατι ησουν ταχυτατος!!

Μην παρεις προσωπικα την παρακατω ερωτησει μου, απλα υπαρχουν πολλα παρομοια θεματα και σε ολα λεμμε τα ιδια...

Λοιπον, ποτε κλειδωνη το θεμα;; Σε τρει μερες;; Ποτε θα "κλειση" ο κυκλος του;;

Επισης αν δεν κανω λαθος ειναι το δευτερο θεμα παραπονων για τον μηνα....χμμμ!!! That's a first!!!

Καλη συνεχεια μαγκες.... Γιορτινες μερες μην μαλωνεται....

ΥΓ: τα χρυσοψαρα τρωγωνται;;;

Μπορεί να υπάρχουν "τα ίδια και τα ίδια θέματα" και φυσικά κάποιοι να βαριούνται να απαντάνε αλλά άν συμβαίνει αυτό τότε μήν απαντάνε καλύτερα από το να "κράζουν" τους νέους...

Ένα θέμα μπορεί και να μήν κλείσει ΠΟΤΕ.

Δέν ξέρω τον αριθμό των παραπόνων που αναφέρεις μιάς και είχα να μπώ πολλούς μήνες...

Δέν μαλώνει κανεις και ούτε έχουμε να χωρίσουμε τίποτα.Προσωπικά συνεχίζω να μαθαίνω και συνεχίζω ΝΑ ΘΕΛΩ να μαθαίνω μιάς και αυτό θα με κάνει καλύτερο χομπίστα...

Για πάντα αρχάριος λοιπόν...

ΥΓ.Τα κοι σίγουρα τρώγωνται... :) ...Μήν σας μπαίνουν ιδέες....

Link to comment
Share on other sites

Ετσι οπως θετεις τι να πω...μου αρεσει σαν ιδεολογια, αλλα δυσκολοι καιτοι για πριγκηπες...

Επισης τετοια θεματα σπανια μενουν ξεκλειδωτα...τεσπα!!

Καλη καρδια και καλη μου ορεξη...χεχεχχεχεχεεεε!!!!

ΥΓ: γενικα δεν τρωω ψαρια γιατι δεν μου αρεσουν....οχι το ιδιο και οι γατες ομως!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ως πρώην αρχάριος κι εγώ θεωρώ ότι τα συγκεκριμένα γεγονότα είναι μεμονωμένα αλλά και κατακριτέα (προσωπικά δεν είχα τέτοια εμπειρία, αλλά μια πολύ καλή αντιμετώπιση από όλη την παρέα)

Μια καλή ιδέα πιστεύω θα ήταν δίπλα στο κουμπί <<Like This>> να μπει και ένα αντίστοιχο <<UnLike This>> έτσι όσοι διαβάζουμε και διαπιστώνουμε κάτι τέτοιο απλά ένα κλικ ..

Τώρα το ποιοι θα το βλέπουν ή αν θα πρέπει να είναι επώνυμο η ανώνυμο το <<UnLike This>> το ξέρουν καλύτερα οι συντονιστές αυτό . θα μπορούσε να μπει είτε δίπλα στο ποστ άθροισμα των <<UnLike This>> ή και γενικά στο προφίλ .

Αυτό θα βοηθήσει αρκετά κάποιος νέους που από κάποια συγκεκριμένα ποστ είτε σταματάμε να επισκέπτονται το φόρουμ είτε αρχίζουν να αποκτούν νοοτροπία ιδία με αυτή.

Θεωρώ ότι το γεγονότα είναι μεμονωμένα και πρέπει να εξαλειφτούν

Έγινε επεξεργασία - Futurized
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όντως τα φαινόμενα με τους ξερόλες είναι μεμονωμένα, αλλά μη ξεχνάτε και το σημαντικότερο.... ότι μια, δυο, τρεις, το ίδιο το φόρουμ τους "ξερνάει" σιγά σιγά !!! :)

Link to comment
Share on other sites

Αντι για unlike υπάρχει η αναφορά, την λειτουργία που περιγράφεις έχει

Έγινε επεξεργασία - Astra
Link to comment
Share on other sites

το unlike το θεωρώ ποιό εύκολο για αγενή συμπεριφορά.

και ο καθένας μας θα έχει την βαθμολογία του.

συνχαρητηρια στον

Husky_Jim

για το θέμα που άνοιξε καο το ήθος που δείχνει.......

Link to comment
Share on other sites

Αντι για unlike υπάρχει η αναφορά, την λειτουργία που περιγράφεις έχει

Συμφωνώ απόλυτα ,, απλά στην μια περίπτωση θα πρέπει να ασχοληθώ για αρκετή ώρα (και ίσως να μην μπω στην διαδικασία να το κάνω λόγο χρόνου)

Ενώ από την άλλη μπορείς με ένα κλικ

Ως αναγνώστης πολλών θεμάτων που δεν απαντώ μέσα θα μπορούσα πολύ εύκολα να πατήσω ένα κουμπί από το να κάτσω να γράψω ένα μήνυμα του ίσως αυτο το χρόνο θέλω να τον αφιερώσω για κάποιο άλλο θέμα μέσα στο φόρουμ .

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω ότι όσοι απομακρήνθηκαν από το φόρουμ δεν οφείλετε στην συμπεριφορά των φτασμένων ή ξερολων ή όπως αλλιώς τους λένε αλλά οφείλετε στην ανεπαρκή η λάθος αντιμετώπιση της συντονηστικής ομάδας προς τους ξερόλες και προς του θιγμένους.

Από την δική μας μεριά ως μέλη πρέπει να καταγγέλλουμε τέτοιου είδους συμπεριφορές με πμ στους σηντονηστες ώστε να λάβουν τα μέτρα τους.

Όσο δεν γίνετε κάτι επώνυμα (έστω και σε πμ από την συντονιστική ομάδα) θα συνεχίζουν οι ξερόλες να είναι ξερόλες γιατί λόγο εγωισμού δεν αντιλαμβάνονται το πρόβλημα τους.

Η αόριστες αναφορές ποτέ δεν είδα να φέρνουν αποτελέσματα διαρκείας.

Το πρόβλημα λοιπόν δεν το εστιάζω στους ξερόλες αλλά στο γενικό σύνολο που αποτελείτε από τα μέλη και τους συντονιστές.

@ Δημήτρης έλειπες αρκετό καιρό και για αυτό τα πείρες στο κρανίο ενώ όσοι έμειναν και δεν έφυγαν από εδώ μεταξύ αυτών και εγώ έχουμε πάθει εξαναγκαστική ανοσία

σωστος ( οπως και τις περισοτερες φορες που γραφεις ) !!!

Link to comment
Share on other sites

To Like ή το UnLike είναι κάτι που φαίνεται στην καρτέλα μέλους, ενώ με το κουμπί "αναφορά" γίνεται αναφορά στην διαχειριστική ομάδα και θεωρείται πιο σοβαρή ως καταγγελία.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα έπρεπε καποιος να τα πει και σίγουρα ήσουν εσυ ο κατάλληλος με βρίσκεις συνφωνω σε όλα ένα μπράβο σου για την κίνηση αυτή απλα respect!!

επισης ένα ακομα ένα χομπιστας πάντα ειναι αρχάριος ειδικά οταν ειναι σε χόμπι που συνέχεια εξελίσσεται!!!

Αγαπητέ φίλε Λυκούργο, συμφωνώ και με τη δική σου πρόταση και φυσικά κυρίως με τα γενικά λεγόμενα του Δημήτρη (Husky_Jim) τον οποίον έτυχε να γνωρίσω και από κοντά σε μία συνάντηση...

Δε νομίζω να υπάρχει αμφιβολία από κανέναν μας σε πόσο μεγάλο βαθμό ισχύουν τα λεγόμενα του φίλου Δημήτρη.... εγώ όμως θα κάνω τον συνήγορο του ακατανόμαστου και θα πω πως αν αυτήν την "καταγγελία" την είχε κάνει ένα "απλό μέλος" δίχως ταμπελάκι, μετα μεγάλης μου λύπης είμαι σχεδόν απόλυτα σίγουρος ότι όλοι μας θα πέφτανε να τον φάνε...

...και από αυτό που είπα μόλις τώρα, επιβεβαιώνονται και τα όσα είπε και ο συνονόματος Safarpn περί συμπαράστασης σε κάποιες συγκεκριμένες κατηγορίες χομπιστών...

Link to comment
Share on other sites

.... εγώ όμως θα κάνω τον συνήγορο του ακατανόμαστου και θα πω πως αν αυτήν την "καταγγελία" την είχε κάνει ένα "απλό μέλος" δίχως ταμπελάκι, μετα μεγάλης μου λύπης είμαι σχεδόν απόλυτα σίγουρος ότι όλοι μας θα πέφτανε να τον φάνε...

...και από αυτό που είπα μόλις τώρα, επιβεβαιώνονται και τα όσα είπε και ο συνονόματος Safarpn περί συμπαράστασης σε κάποιες συγκεκριμένες κατηγορίες χομπιστών...

Γιαυτό και άνοιξα αυτό το θέμα και αυτό θα προσπαθήσουμε να αλλάξουμε....

Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα με λενε Βασιλη..........και σκοτωνω ψαρια

Οσο ζουμε μαθαινουμε, αρχαριοι ειμαστε μεχρι να πεθανουμε

Ισχυει για τα παντα στη ζωη μας, οχι μονο στα ενυδρεια

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...