Jump to content

Με Λένε Δημήτρη...και Σκοτώνω Ψάρια


Recommended Posts

1 Μπράβο σου.

2 Σαν γενικό συμπέρασμα θα έλεγα ας ρίχνουμε και καμιά φορά τους τόνους.

προσοχή στις εκφράσεις μας και υπομονή.

3 Όταν κάποιος κάνει μια ερώτηση καλό θα ήταν να απαντάμε σε αυτή την ερώτηση.

Δεν μπορούμε να περιστρέφουμε τη συζήτηση εκεί που εμείς θέλουμε.

Όταν ρωτάει π.χ. για τα φυτά ε μη τον πιέζουμε για τα λίτρα ότι είναι λίγα.....

Ο καθένας τελικά θα κάνει αυτό που θέλει και η ευθύνη βαραίνει αυτόν και μόνο.

Αν θέλει να βάλει 10 χρυσόψαρα σε 30 λίτρα θα το κάνει.... ότι και να λέμε εμείς.

Θα συμφωνήσω ότι ο χομπίστας τελικα θα κάνει αυτο που θέλει και μπορεί να μην ακούσει κανέναν αλλα πρέπει να γίνουν οι παρατηρήσεις σχετικά με τα λάθη του γιατι μπορει να μη γνωρίζει τις συνέπειες και να θέλει στην πραγματικότητα να τις αποφύγει. Τον να τον πιέζουμε να αλλάξει ρότα ειναι άσκοπο πολλές φορές γιατι όντως δε θα το κάνει και εκει ειναι που ανεβαίνουν οι τόνοι και αρχίζουν να ξεφεύγουν τα πράγματα.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 134
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έχει παρατηρηθεί ουκ ολίγες φορές, ότι ορισμένα μέλη έχουν κάποιο πρόβλημα με την "εξουσία" γενικά και αυτό τους κάνει περισσότερο εριστικούς.

Η "εξουσία" οι συντονιστές δηλαδή, δεν είναι τίποτα παραπάνω από μέλη όπως όλοι μας εδώ μέσα, που απλά λόγο του χρόνου που διαθέτουν προσπαθούν να κρατήσουν το φόρουμ στα επίπεδα που έχουν οριστεί από τους όρους χρήσης.

Σήμερα είναι αυτή η συντονιστική ομάδα, αύριο θα είναι κάποια άλλη σύνθεση, στελεχωμένη με κάποιους από εσάς.

Οι ευθύνες είναι πολύ μεγαλύτερες από ότι ενός απλού μέλους, και οι αποφάσεις που πρέπει να πάρουν πολλές φορές είναι πολύ δύσκολες και τις περισσότερες φορές (μη πω πάντα), γίνεται συζήτηση από όλη την ομάδα ώστε να παρθεί μια απόφαση.

Όπως υπάρχουν για τα μέλη όροι καλής χρήσης και συμπεριφοράς, έτσι υπάρχουν και για την συντονιστική ομάδα με πολύ αυστηρότερα κριτήρια και κανείς μα κανείς δεν έχει το απυρόβλητο όποια θέση και να κατέχει μέσα στο φόρουμ.

Για να μη φτάνουμε σε σημείο αντιπαραθέσεων θα πρέπει όλοι μας να προσέχουμε τον γραπτό λόγο, να μας διακατέχει υπομονή, ευγένεια, και πριν πατήσουμε το ender να ρίξουμε μια τελευταία ματιά στο κείμενο/απάντηση.

Δεν γνωρίζουμε ο αποδέκτης σε ποια κατάσταση μπορεί να βρίσκεται, με όλα αυτά που βιώνουμε όλοι μας στην καθημερινότητα μας.....

Άλλωστε εδώ είμαστε για να χαλαρώνουμε με το αγαπημένο μας χόμπυ, και όχι να ψάχνουμε ή να δημιουργούμε αφορμές για να ξεσπάσουμε σε κάποιους.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγω με την σειρα μου θελω να παραθεσω κατι το οποιο εχω παρατηρησει .

Σε παρα πολλα θεματα με τιτλο,΄΄καινουργιο ενυδρειό΄ ΄΄αρχαριος.΄΄ πρωτο ενυδρειό΄΄ κτλπ πολλες φορες ενα καινουργιο μελος ζητα βοηθεια για ενα ενυδρειο και δεχεται σχολεια τυπου

: το ενυδρειο σου ειναι πολυ μικρο για πχguppy . Κοιτα για μεγαλυτερο η βαλε μεσα γαριδες ή εναν μονομαχο .

Αμεσως η ψυχολογια του πεφτει .εχετε σκεφτει ποσο κακο του κανετε εκεινη την ωρα ?.για παραδειγμα εγω στο δωματιο μου εχω χωρο μονο για το 30 λτ το οποιο εχει μεσα ενα χαρεμι guppy και ειναι βασιλιαδες .τα μικρα τα χαριζω και δεν εχω θεμα. Αλλα οταν μπαινω εδω και ακουω: θελουν τουλαχιστον 60 λιτρα οποτε χαρισε τα τοτε νευριαζω . Γιατι ?

Επιδη δεν εχω χωρο και λεφτα για μεγαλυτερο και δεν μου αρεσουν ουτε οι μονομαχοι ουτε οι γαριδες .

Γιατι δεν προσπαθειτε να μας βοηθησετε με οτι εχουμε.Εχετε σκεφτει οτι καπιοι δεν εχουν λεφτα για τεστακια ? και εσεις τους ζητατε επαναλειμενα μετρησεις ? και οταν με τα χιλια ζορια αγοραζουν τα στικακια τους λετε να παρουν τα υγρα τα οποια ειναι ΠΑΝΑΚΡΗΒΑ.Αυτες οι συζητησεις γινονται επανελημενα και σπανια καταληγουν καπου . Σας μιλαω σαν 14 χρονος με περιορισμενο budget και με μικρη εμπειρια στο φορουμ

Φιλικα,γιαννης

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κάτσε βρε Γιάννη, δηλαδη αν ο άλλος δεν έχει λεφτα για τεστ η για μεγαλύτερο ενυδρειο μπορει να βάλει μέσα ότι του αρέσει και σε ακατάλληλες συνθήκες, να του πεθαίνουν, να του αρρωσταίνουν, να βασανίζονται τα ψάρια, αυτός να στεναχωριέται και οι υπόλοιποι που μπορούν με συμβουλές να τον βοηθήσουν να μη του πουν τα λάθη του ή τι χρειάζεται να κάνει για να σώσει την κατάσταση επειδη μπορεί εκείνος να νευριασει; Δεν ειναι έτσι. Τότε γιατι γράφει στο φόρουμ; Ποιος ο λόγος; Το χόμπι δεν ειναι και απο τα φθηνά. Αυτο πρέπει να το γνωρίζει και να το αποδέχεται εκείνος που θέλει να ξεκινήσει.

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιαννη δεν εχω διαβαση θεματα σου γιατι δεν ετυχε, οπως και να εχει, το περιορισμενο bughet ισχυει για ολους, εσυ μπορει να μπορεις να διαθεσης πιο πολλα απο εμενα που ειμαι 26 χρονων και δουλευω, φιλικα αυτο, δεν προσπαθω να σου την πω...

Για εμενα με 15€ περνεις το κιτ της API απο ebay και εισαι αρχοντας, εχει ολες τις βασικες μετρησεις....

Ειδες τι κανω, συνεχειζω να επιμενω και προτιμω να σου δωσω μια λυση πιο οικονομικη, αρκει να παρεις τεστ που κανουν δουλει και ειναι αξιοπιστα....

Ο λογος ειναι οτι πολλες ασθενειες ξεκινανε απο αστρωτα ενυδρεια ή απο αποσταθεροποιιση των παραμετρων που ζουν τα ψαρακια μας....

Για αυτο ζηταμε απ τα νεα μελοι και απ τα παλια, τα αποτελεσματα των ΥΓΡΩΝ τεστ...

Αυτα για τα τεστ, παμε για το αλλο που λες, καποιοι ανθρωποι εδω μεσα ειναι για να σου λενε τι ειναι σωστο και μονο αυτο, γιατι εαν γινει ελαστικος με εστω με ενα μελος θα πρεπει να γινει με ολα και επισης εαν παθουν κατι τα ψαρακια-κοραλακια-φυτακια σου, θα κατηγορισεις αυτο το μελος ή συντονιστη....

Εαν ρε παιδι δεν το κανεις εσυ, να εισαι συγουρος οτι καποιος αλλος θα το κανει, αυτο θα εχει ως αποτελεσμα το φορουμ να σταματισει να ειναι αξιοπιστο και θα χασει...

Δεν ειναι αδικο ανθρωποι που αφιερονουν την ζωη τους σε αυτο το χομπυ και φορουμ και και και, να φανουν αναξιοπιστοι, γιατι εγιναν ελαστικοι με ενα μελος....

Φυσικα εσυ, εγω και ολοι μας θα κανουμε πτι μπορουμε και οσο μπορουμε και απο εκει και περα τα πραγματα θα παρουν τον δρομο τους...

Δεν λεω οτι ειναι σωστο, αλλα εαν δεν αποτυχης, δεν θα πετυχεις σε αυτο το αναθεμα που λεμε ζωη.... Σε οτι και να κανεις, πρεπει να πεσεις για να μαθεις πως σηκωνεσαι....

Συνεχειζε να χαριζεις τα ψαρακια και να κρατας αυτα που αρεσουν, καποια στιγμη θα καταφερεις να κανεις ενα μεγαλητερο ενυδρειο.....

Αυτα τα λιγα.....και μην ανυσηχεις, λυσης υπαρχουν για ολα τα προβληματα....

Δοξα τον Αλαχ, ιντερνετ εχουμε ακομα να παραγκελνουμε απο εξωτερικο οτι δεν μπορουμε ν αγορασουμε στην Ελλαδα...

Μακαρι με τα καλαντα να παρεις ενα 400ρι μικρουλι....

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αχαχαχαχ και εγω τα καλαντα και τον αγιο βασιλη περιμενω γτ αλλιος .....

Απλα πιστευω οτι το να βαλεις ενα χαρεμι γκαπι σε 30 λιτρα δεν ειναι και τοσο κακο .δεν μιλαμε για οσκαρ και πιο μεγαλα ψαρια .απλα καποιες φορες νιωθω οτι ειμαστε καπως υπερβολικοι με καποια πραγματα .

Link to comment
Share on other sites

Επισης συγγνβμη γιατι στηριχτηκα στο δικο μου ενυδρειο ως παραδειγμα που δουλευε 2 χρονια και ηταν στρωμενο οποτε δεν ειχα αρρωστα ψαρακια κτλπ

Link to comment
Share on other sites

Οι άλλοι που σου τα λένε, δεν τα βγάζουν απο το μυαλο τους Γιάννη (όχι σε σένα, γενικά μιλάω, για όλους), έχουν διαβάσει το προφίλ των ψαριών, γνωρίζουν τις απαιτήσεις τους και αυτα σου επισημαίνουν.

....για τα κάλαντα να πας μόνος αου και να να τα λες με ύφος κακομοίρη, βγάζεις περισσότερα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω να δεις ποσο καιρο εκανα να καταλαβω καποια πραγματα.... Και ακομα καποια δεν θελω να τα δεχτω....

Οουφ!!! Κανεις δεν ειναι τελειως.....

Οπως εγω.....!! :-Ρ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δυστοιχος δεν ειμαστε υπερβολικοι φιλε μου,απλα ειναι η αληθεια,δεν μπορουμε να κανουμε οτι θελουμε.Επισης τα προφιλ των ψαριων ειναι φτιαχμενα για εναν σκοπο,για να τα διαβαζουμε και να μαθαινουμε τις απαιτησεις των ψαριων μας.

Και να σου πω και κατι αλλο?Αν εισουν μελος σε αλλο ενυδρειακο φορουμ θα σου ελεγαν οτι σε 30 λιτρα δεν μπαινει τιποτα,ουτε μονομαχος ουτε γαριδες,ο μονομαχος θα σου ελεγαν οτι θελει 50-60 λιτρα!

Πριν βγειτε λοιπον και αρχιζετε να μας κραζετε για το τι σας προτεινουμε ψαχτε πρωτα.:)

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και μου το λενε γιαα το καλο μου,ουτε σα αλλιος δεν κερδιζουν οι ιδιοι τπτ.απλα απο οσα εχω δει ενα μελος αποθειται οταν μπανει μεσα στο φορουμ για βοηθεια με ενα λαθος ενυδρειο και αντι για βοηθεια εισπρατει απλα ασχημα σχολια ( δεν μιλαω για μενα .αλλα γενικα ... )

Και αυτο για τα καλαντα ισχυει .και η κιθαρα βοηθαει βεβαια

Link to comment
Share on other sites

Δυστοιχος δεν ειμαστε υπερβολικοι φιλε μου,απλα ειναι η αληθεια,δεν μπορουμε να κανουμε οτι θελουμε.Επισης τα προφιλ των ψαριων ειναι φτιαχμενα για εναν σκοπο,για να τα διαβαζουμε και να μαθαινουμε τις απαιτησεις των ψαριων μας.

Και να σου πω και κατι αλλο?Αν εισουν μελος σε αλλο ενυδρειακο φορουμ θα σου ελεγαν οτι σε 30 λιτρα δεν μπαινει τιποτα,ουτε μονομαχος ουτε γαριδες,ο μονομαχος θα σου ελεγαν οτι θελει 50-60 λιτρα!

Πριν βγειτε λοιπον και αρχιζετε να μας κραζετε για το τι σας προτεινουμε ψαχτε πρωτα.:)

Εγω δε κραζω κανενα και εχω δηλωσει οτι αυτο το φορουμε με εχει βοηθησει παρα πολυ .απλα διαβαζοντας και σε σαϊτ του εξωτερικου ειδα πολλες περιπτωσεις με γκαπι σε 30 λιτρα . Και φυσικα τα γκαπι με την πρωτη ευκαιρια θα μπουν σε μεγαλυτερο ...
Link to comment
Share on other sites

Μήτηρ πάντων η διάκριση έλεγε στην υπογραφή του ενας φίλος εδω μέσα .

Εχει δίκιο ο ssgiannis , υπάρχουν περιπτώσεις αρκετές απο νερά κυρίως μέλη που η κουβέντα τους αρχίζει και τελειώνει στα υγρά τέστ .

Όσο για τα μεγέθη των ενυδρείων ναι μεν τα προφίλ μας λένε το ιδανικό , αλλά υπο προϋποθέσεις μπορούμε αρκετούς φίλους να τους βοηθήσουμε και σε λιγότερα λίτρα . Φυσικά πάντα υπάρχουν όρια που δεν μπορούν να ξεπεραστούν .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δυστοιχος δεν ειμαστε υπερβολικοι φιλε μου,απλα ειναι η αληθεια,δεν μπορουμε να κανουμε οτι θελουμε.Επισης τα προφιλ των ψαριων ειναι φτιαχμενα για εναν σκοπο,για να τα διαβαζουμε και να μαθαινουμε τις απαιτησεις των ψαριων μας.

Και να σου πω και κατι αλλο?Αν εισουν μελος σε αλλο ενυδρειακο φορουμ θα σου ελεγαν οτι σε 30 λιτρα δεν μπαινει τιποτα,ουτε μονομαχος ουτε γαριδες,ο μονομαχος θα σου ελεγαν οτι θελει 50-60 λιτρα!

Πριν βγειτε λοιπον και αρχιζετε να μας κραζετε για το τι σας προτεινουμε ψαχτε πρωτα. :)

Κώστα συμφωνώ απολύτως γιατί μου συνέβει.... Για το 20λτ αυτά μου έλεγαν... και συμβουλές για το θέμα που με προβλημάτιζε τίποτα!!

Όταν βρήκα το aquazone ήμουν πολύ διστακτική στο να ζητήσω συμβουλές στην αρχή γιατί πίστευα ότι το κράξιμο θα ήταν το ίδιο.

Το σωστό είναι να δίνεις μία συμβουλή επιπλέον, να ενημερώνεις αλλά να απαντάς και στο πρόβλημα. Αν σωθεί έστω ένα ψαράκι τότε έχει πιθανότητες και ο κάτοχός του να προσπαθήσει για κάτι καλύτερο... Οι εποχές είναι δύσκολες και πρέπει να τα υπολογίζουμε όλα.

Υ.Γ. Τα κραξίματα εδώ είναι πολύ λιγότερα... όμως δεν νομίζω να σταματήσουν να υπάρχουν...

Υ.Γ.2. Γιάννη και μόνο που διαβάζεις και ψάχνεις για εμένα είναι πολύ σημαντικό.. Το είπες και μόνος όταν θα μπορέσεις θα τα βάλεις σε μεγαλύτερο. Αυτό δείχνει διάθεση να κάνεις ότι καλύτερο μπορείς και πιστεύω θα το καταφέρεις.... (εκφράζω την προσωπική μου άποψη)

Έγινε επεξεργασία - mary74
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Eγώ πιστεύω ότι οι παρατηρήσεις - επισημάνσεις καλό είναι να υπάρχουν ώστε ο εκάστοτε να βλέπει - μαθαίνει τα λάθη του και να προλαβαίνει καταστάσεις . Βάζω και τον εαυτό μου μέσα μια και προχθές αντί να κάνω μπάνιο τα ψάρια μου με omnipur , το έριξα μέσα στο ενυδρείο . Επιπολαιότητα και ανοησία εκ μέρους μου μια και κατόπιν εορτής έμαθα ότι τα φάρμακα δεν είναι και τόσο αθώα .

Κλείνω την μικρή παρένθεση - αναφορά στην δική μου χαζομάρα και επανέρχομαι στο θέμα λέγοντας ότι υπάρχει η παρατήρηση με όμορφο - ωραίο τρόπο , αλλά υπάρχει και αυτή με τον άσχημο - επιθετικό - ειρωνικό τρόπο . ( Η ειρωνεία είναι ένα στοιχείο που ποτέ δεν εκτίμησα και με εκνευρίζει πάντα ) .

Νομίζω ότι το ιδανικό θα είναι πρώτα από όλα να μην αρπάζουμε από τα μούτρα τον εκάστοτε νεοεισαχθέντα εδώ , καθώς και να μην είμαστε και τόσο αυστηροί στις απαντήσεις μας ( βάζω πάλι τον εαυτό μου μέσα ) .

Κατά τα άλλα είναι μια ωραία - ενδιαφέρουσα κοινότητα που ο κάθε ένας μπορεί να αναπτύξει ακόμα περισσότερο - ακόμα καλύτερα τις γνώσεις του στο αντικείμενο όπως πολύ σωστά ανέφερε στην αρχή ο Husky .

Αυτά από μένα , την καλημέρα μου :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ο Δημητρης ανοιξε το θεμα και ειπε αυτα που αισθανοταν και εβλεπε και καλα εκανε,απο εκει και περα αν περασε το μυνημα σε ολους εμάς ο χρονος θα δειξει!!!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Γιαννη δεν εχω διαβαση θεματα σου γιατι δεν ετυχε, οπως και να εχει, το περιορισμενο bughet ισχυει για ολους, εσυ μπορει να μπορεις να διαθεσης πιο πολλα απο εμενα που ειμαι 26 χρονων και δουλευω, φιλικα αυτο, δεν προσπαθω να σου την πω...

Για εμενα με 15€ περνεις το κιτ της API απο ebay και εισαι αρχοντας, εχει ολες τις βασικες μετρησεις....

http://www.ebay.co.uk/itm/API-Freshwater-Master-test-kit/291025542764?rt=nc&_trksid=p2047675.m1851&_trkparms=aid%3D222002%26algo%3DSIC.FIT%26ao%3D1%26asc%3D74%26meid%3D3345705826043216326%26pid%3D100005%26prg%3D1048%26rk%3D2%26rkt%3D4%26sd%3D350917133158%26. Θα ειμαι οκ ?

Ειδες τι κανω, συνεχειζω να επιμενω και προτιμω να σου δωσω μια λυση πιο οικονομικη, αρκει να παρεις τεστ που κανουν δουλει και ειναι αξιοπιστα....

Ο λογος ειναι οτι πολλες ασθενειες ξεκινανε απο αστρωτα ενυδρεια ή απο αποσταθεροποιιση των παραμετρων που ζουν τα ψαρακια μας....

Για αυτο ζηταμε απ τα νεα μελοι και απ τα παλια, τα αποτελεσματα των ΥΓΡΩΝ τεστ...

Αυτα για τα τεστ, παμε για το αλλο που λες, καποιοι ανθρωποι εδω μεσα ειναι για να σου λενε τι ειναι σωστο και μονο αυτο, γιατι εαν γινει ελαστικος με εστω με ενα μελος θα πρεπει να γινει με ολα και επισης εαν παθουν κατι τα ψαρακια-κοραλακια-φυτακια σου, θα κατηγορισεις αυτο το μελος ή συντονιστη....

Εαν ρε παιδι δεν το κανεις εσυ, να εισαι συγουρος οτι καποιος αλλος θα το κανει, αυτο θα εχει ως αποτελεσμα το φορουμ να σταματισει να ειναι αξιοπιστο και θα χασει...

Δεν ειναι αδικο ανθρωποι που αφιερονουν την ζωη τους σε αυτο το χομπυ και φορουμ και και και, να φανουν αναξιοπιστοι, γιατι εγιναν ελαστικοι με ενα μελος....

Φυσικα εσυ, εγω και ολοι μας θα κανουμε πτι μπορουμε και οσο μπορουμε και απο εκει και περα τα πραγματα θα παρουν τον δρομο τους...

Δεν λεω οτι ειναι σωστο, αλλα εαν δεν αποτυχης, δεν θα πετυχεις σε αυτο το αναθεμα που λεμε ζωη.... Σε οτι και να κανεις, πρεπει να πεσεις για να μαθεις πως σηκωνεσαι....

Συνεχειζε να χαριζεις τα ψαρακια και να κρατας αυτα που αρεσουν, καποια στιγμη θα καταφερεις να κανεις ενα μεγαλητερο ενυδρειο.....

Αυτα τα λιγα.....και μην ανυσηχεις, λυσης υπαρχουν για ολα τα προβληματα....

Δοξα τον Αλαχ, ιντερνετ εχουμε ακομα να παραγκελνουμε απο εξωτερικο οτι δεν μπορουμε ν αγορασουμε στην Ελλαδα...

Μακαρι με τα καλαντα να παρεις ενα 400ρι μικρουλι....

Link to comment
Share on other sites

Ρε Μητσο........δε λεει "τον παπα απ τα αμφια".....αλλιως το λεει....... :)

...πετραχήλια ? ή κάπως έτσι νομίζω

πλησιασες αρκετα :D

την Αρχί του Δια ξέχασε να διατυπώσει! :bigemo_harabe_net-134::bigemo_harabe_net-74:

Στο θέμα μας!

Από κάτι τέτοια αρνούμαι να απαντήσω σοβαρά σε οποιοδήποτε θέμα! Αν δεν πειραματιστείς δεν κάνεις χόμπι! Μιας και όλοι μας είμαστε λίγο επιστήμονες, αφού χρειάζεται να κάνουμε μετρήσεις, παρακολουθήσεις και τα σχετικά σε μόνιμη βάση, γιατί να αφήσουμε από έξω τα πειράματα; Αν και έχω την ίδια ψαροσύνθεση εδώ και χρόνια και δύσκολα αλλάζω κάποιο ψάρι έστω και αν δεν μου είναι ιδιαίτερα συμπαθή, μου αρέσει να κάνω πειράματα και να ανακαλύπτω διάφορα, που αν κάποιοι τα ακούγανε θα με λιθοβολούσανε! π.χ διατηρώ σε ένα 8λιτρο χωρίς μηχανική υποστήριξη ένα κοπάδι endler εδώ και ενάμιση χρόνο χωρίς να έχω σημαντικές απώλειες ατόμων απεναντίας έχουν αυξηθεί κιόλας και οι ρουτίνες για αυτό είναι μια φορά το μήνα αν το θυμηθώ 80%αλλαγή νερού από την βρύση χωρίς αντιχλώρια και τα σχετικά. Ακόμα έχω ένα 140λιτρο reef χωρίς την ύπαρξη φωτιστικού(το ενυδρείο βρίσκεται μπροστά στην μπαλκονόπορτα) και τα κοράλλια(μαλακά) πάνε σφαίρα.

Θα συμφωνήσω με τον Σταμάτη πιο πάνω, καλό είναι να ξέρουμε το προφίλ των ψαριών για έχουμε υπόψιν μας τις ιδανικές συνθήκες, αλλά κάτω από προϋποθέσεις αυτό μπορεί να αλλάξει.

Κατά περιόδους σαν άπειρος χομπίστας έχω κάνει διάφορα αλλά ποτέ μου δεν παρότρυνα κανέναν να κάνει τα ίδια επειδή εγώ τα θεωρούσα σωστά. Νομίζω πως το σημαντικότερο από όλα είναι να φιλτράρουμε τι παίρνουμε, έστω και αν αυτό έρχεται από τον πιο τοπ χομπίστα που γράφει είτε για να βοηθήσει ή για να παραπλανήσει άθελά του.

Υπάρχουν τόσες περιπτώσεις που σίγουρα πολλοί από εμάς έχουν συναντήσει-βιώσει, τουλάχιστον αυτοί που ασχολούνται πριν του internet με το χόμπι, οι οποίες αναιρούν κάποια πράγματα και σίγουρα δεν είναι η εξαίρεση του κανόνα ή ότι απλά έτυχε.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

@ssgiannis

Φιλαρακι αυτο παρε, απο εκει το πηρα και εγω και το εχω 2 χρονακια και εχει ακομα τεστ να φανε και οι κοτες... :-)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

την Αρχί του Δια ξέχασε να διατυπώσει! :bigemo_harabe_net-134::bigemo_harabe_net-74:

Στο θέμα μας!

Από κάτι τέτοια αρνούμαι να απαντήσω σοβαρά σε οποιοδήποτε θέμα! Αν δεν πειραματιστείς δεν κάνεις χόμπι! Μιας και όλοι μας είμαστε λίγο επιστήμονες, αφού χρειάζεται να κάνουμε μετρήσεις, παρακολουθήσεις και τα σχετικά σε μόνιμη βάση, γιατί να αφήσουμε από έξω τα πειράματα; Αν και έχω την ίδια ψαροσύνθεση εδώ και χρόνια και δύσκολα αλλάζω κάποιο ψάρι έστω και αν δεν μου είναι ιδιαίτερα συμπαθή, μου αρέσει να κάνω πειράματα και να ανακαλύπτω διάφορα, που αν κάποιοι τα ακούγανε θα με λιθοβολούσανε! π.χ διατηρώ σε ένα 8λιτρο χωρίς μηχανική υποστήριξη ένα κοπάδι endler εδώ και ενάμιση χρόνο χωρίς να έχω σημαντικές απώλειες ατόμων απεναντίας έχουν αυξηθεί κιόλας και οι ρουτίνες για αυτό είναι μια φορά το μήνα αν το θυμηθώ 80%αλλαγή νερού από την βρύση χωρίς αντιχλώρια και τα σχετικά. Ακόμα έχω ένα 140λιτρο reef χωρίς την ύπαρξη φωτιστικού(το ενυδρείο βρίσκεται μπροστά στην μπαλκονόπορτα) και τα κοράλλια(μαλακά) πάνε σφαίρα.

Θα συμφωνήσω με τον Σταμάτη πιο πάνω, καλό είναι να ξέρουμε το προφίλ των ψαριών για έχουμε υπόψιν μας τις ιδανικές συνθήκες, αλλά κάτω από προϋποθέσεις αυτό μπορεί να αλλάξει.

Κατά περιόδους σαν άπειρος χομπίστας έχω κάνει διάφορα αλλά ποτέ μου δεν παρότρυνα κανέναν να κάνει τα ίδια επειδή εγώ τα θεωρούσα σωστά. Νομίζω πως το σημαντικότερο από όλα είναι να φιλτράρουμε τι παίρνουμε, έστω και αν αυτό έρχεται από τον πιο τοπ χομπίστα που γράφει είτε για να βοηθήσει ή για να παραπλανήσει άθελά του.

Υπάρχουν τόσες περιπτώσεις που σίγουρα πολλοί από εμάς έχουν συναντήσει-βιώσει, τουλάχιστον αυτοί που ασχολούνται πριν του internet με το χόμπι, οι οποίες αναιρούν κάποια πράγματα και σίγουρα δεν είναι η εξαίρεση του κανόνα ή ότι απλά έτυχε.

πολυ καλο.....πειραματιζομαστε ,οποτε και πρεπει να ακουγονται ολες οι γνωμες........μου εχει τυχει να σβηστει γνωμη μου επειδη δεν συμφωνουσε με την γνωμη διαχειριστη........πως λοιπον να αναφερω καποιο πειραμα που εκανα και πετυχε?????!!!!!!! Υ.Γ.ρε sammy ,παντα αυτο που εχω στο μυαλο,παντα αυτο γραφεις.....εχω κατι αριθμους στο μυαλο μου για το τζοκερ των χριστουγενων.....μην τους γραψεις παρακαλω!!!!!!!! :bigemo_harabe_net-88: :bigemo_harabe_net-88: :bigemo_harabe_net-88::bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

........μου εχει τυχει να σβηστει γνωμη μου επειδη δεν συμφωνουσε με την γνωμη διαχειριστη........πως λοιπον να αναφερω καποιο πειραμα που εκανα και πετυχε?????!!!!!!!

Αυτό που λες είναι πολύ σοβαρό ....!!!

Μπορείς να μας πείς περισσότερα ;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες είναι πολύ σοβαρό ....!!!

Μπορείς να μας πείς περισσότερα ;

ρωτα οτι θες εκτος απο το ονομα !!!!!!!!

Έγινε επεξεργασία - linglong
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες είναι πολύ σοβαρό ....!!!

Μπορείς να μας πείς περισσότερα ;

ρωτα οτι θες εκτος απο το ονομα !!!!!!!!

Σε όλα τα φόρουμ κάποια πόστ μπορεί (?) να είναι και επικύνδυνα και φυσικά ο κάθε διαχειριστής οφείλει να πρωστατέψει τα μέλη του και το φόρουμ και είναι επόμενο να σβήνονται κάποια πόστ.

Αυτό που πρέπει να γίνετε όμως είναι η σωστή επεξήγηση στον συντάκτη γιατί σβήνετε το πόστ του και φυσικά αυτό να μήν γίνετε με εμπάθεια.

Δηλαδή Σταμάτη π.χ. άν έβγαινε ένα μέλος και έλεγε όπως πολλές φορές στο παρελθόν ότι στρώνει το ενυδρείο του με υγρή αμμωνία θα έπρεπε ο αντμίν να το αφήσει?¨οταν ξέρουμε πόσο επικύνδυνο είναι κάτι τέτοιο.

Ή να βάλει βίντεο από Hoplias που ξεσκίζει ένα Clarias επί 10+ λεπτά και ο "χομπίστας" το απολαμβάνει???? (το βίντεο αυτό το είδα στο φατσοβιβλίο και είναι από έλληνα χομπίστα που ίσως είναι και εδωμέσα γιαυτό το φέρνω σαν παραδειγμα).

Τί θα πρέπει να κάνει μιά συντονιστική ομάδα?ΦΥΣΙΚΑ και θα σβήνονται πόστ και φυσικά θα μπανάρετε κόσμος ΠΟΤΕ όμως χωρίς ΛΟΓΟ....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...